gem eenteraajd. BINNENLAND 511ftb5 liicuws. sende oorlogschepen is dadelijk gelast de ontscheping te beletten. Yele bladen toonen zich vijandig jegens Frankrijk, wegens '/den roof" van Savoye en Nizza. Spanje. De Koningin heeft amnestie verleend aan de gevangene opstandelingen, op voorwaarde van haar trouw te zweren; de bei de prinsen hebben zelf aangeboden het bewind van H.M. te erken nen en beloofd van hnnnen broeder don Juan eene gelijke erkenning te zullen verzoeken. Den 23 Apr. hehben zij te Tortosa de akte van afstand geteekend en zijn met een rijks stoomschip naar Cet- te in Frankrijk overgebragt. Uit het bisdom Haarlem is 51,240 aan den Paus gezonden in Limburg beloopen de inschrijvingen thans 129,240,07 fr.De heer v. Akerlaken te Hoorn verlangt niet weder als lid der 2C Ka mer herkozen te wordeu. Te Amersfoort is bij herstemmingmet 724 van de 1384 geldige stemmen benoemd de baron v. Goldstein de heer Groen verwierf er 660.De invoering van het nieuwe tarief der justitiekosten is vooreerst uitgesteld.Den 4 zijn de werken tot verbetering van het Meppelerdiep, Overijsselsch gedeelte, te Zwolle besteed aan J. Arntzte Milligenvoor f 39,500.- Den 7 bij herbesteding de werken aan het postkantoor te 's Hage aan A. Oudijk te Goudavoor f 18260,Den 8 besloot de raad van 's Gravenhage eenparig, den Koning bij adres te verzoeken, om de uitsluitende concessie voor een spoorweg van Leijden naar Woerden in nadere overweging te nemenen kwam een schrij ven in van de heeren Bn v. Brienen v. d. Groote Lindt c. s.hun voornemen meldendetot oprigting van een fonds tot ondersteu ning van achtergelaten betrekkingen van verongelukte Schevening- sche vissehers.Den 11 is te Delft aangekomen en in den Kon. grafkelder geplaatst het lijk van een zoontje van wijlen Koning Willem IIin 1823 te Brussel5 maanden oud gestorven en in eene toenmalige protestantsehe kerk bijgezeten nuop gedane aanvraagdoor do Belgische regering afgestaan. Bij de 2e Kamer is ingediend een nieuw ontwerp op de regter- lijke organisatiewaarbij het getal geregtshoven wordt bepaald op 5 t. w. te Amsterdam's Gravenhage's HertogenboschArn hem en Leeuwarden. De arrondissements regtbanken blijven de gewone burgerlijke zaken beregten en zijn ook de gewone regters voor de strafregtsplegingde kantonregters worden levenslang be noemd en hooger bezoldigd en ook het o. m. bij de kantongereg- tcn door bezoldigde ambtenaren waargenomen. De voorgestelde veranderingen zouden eene jaarlijksche besparing van/ 120,000 opleveren. Den 8 besloot de Kamer, met 41 tegen 14 st. tot het weder in overweging nemen van het voorstel Sloet tot afkoopbaarstelling der tiendenen den 10 werd het ontwerp tot amortisatie van 5 millioen met alg. st. aangenomen. Den ll heeft de Kamer een voorstel van den heer Wintgens, dat er be hoefte bestaat aan eene regeling der cultuureontracten in O. Indie bij de wetniettegenstaande de herhaalde bestrijding van den mi nister van koloniën, met 43 tegen 21 st. aangenomen. Mede heeft de Kamerop voorstel van den heer Sloetbeslotendat het In dische legerin verband met, de zeemagtzich op Boui verdien stelijk heeft gemaakt jegens het vaderland. Ontvangen: voor den armen en ziekelijken huisvader, bij O. J- Cohenvan H.-N./2.50, Speelman te Amst. 1, B. f 1. N.N./l, N.N. f 1, voor het Israel, huisgezin f 2,50; bij A. de Jongh, van J. K. 50 ets, P. 50 ets, G. L. 50 ets, V. G. f 1; bij U.S. Blok, van B. 25 ets, D. f 1, N.N.25 ets, J. L ƒ1,23)-, Mej.de Wed. It. f 1, C. 25 etsbij de Uitgevers dezef Courantvan H. S. 50 ets, S. 1, M. 25 ets, O. 113J- Belgische ets. Bij vernieuwing wordt het behoeftige huisgezin aan ieders wel- willendheid aanbevolen. Zitting van den 9 Mei 1860 No. 9. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de Heeren Dr. D. IV. van LeeuwenII. Coster IIz. en T. L. Koorn. 1. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2. Heeft de Voorzitter verslag gegeven, dat eene commissie uit den Raad zich op den 10 April 11. ter audiëntie bij Z. M. had gepresenteerden van Hoogstdenzelven de betuiging van warme erkentelijkheid aan de ingezetenen en het bestuur der gemeente voor de HDZ. gebragte hulde had ontvangen. Daarna zijn gelezen; 3. Missive van Heeren Gedep. Staten van N. Holland berigtende den ontvang der gewijzigde verordening op het beheer en behande len der brandbluschmiddelen. 4. Besluit, van dezelfdenhoudende magt.iging tot het voldoen dor reparatiekosten van de Barndebrugad 120, uit den post van onvoorziene uitgavendienst 1859. Alle voor kennisgeving aangenomen. 5. Prov. Blad No. 35, bevattende eene circulaire vajj Jonkhr. Mr. IV. Boreel van Hoogelanden ter gelegenheid zijner aftreding als Commissaris des Konings in N. Holland. 6. Prov. blad No. 36 bevattende gelijke circulaire van Jonkhr. H. H. Boëll, bij de aanvaarding der betrekking van Commissaris des Konings in N. Holland. Beide voor kennisgeving aangenomen met bepaling, dat dezelve door plaatsing in de Alkmaarsche Courant, ter kennis van de in gezetenen zullen worden gebragt. 7. llapport, van de commissie van financiënop het verzoek van eenige stedelijke Commiezenom eene gratificatie. 8. Idem van de Kamer van koophandel en fabrieken, ten aanzien der voorgestelde wijziging in de diensturen van den telegraafop Zondag. Beide ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 9. Missive van den Heer Majoor Kommandant der dienstdoende Schutterijten geleide van het besluit van den Schuttersraadtot het vragen van magtiging voor het doen van af- en overschrijvin gen op de begrooting der Schutterij, voor 1859. 10. Missive van HII. Diakenen der ïlerv. gemeentehoudende verzoek als boven. Beide Nos. 9 en 10 aan de commissie van financien, om berigt. 11. Missive van den Heer Controleur der plaatseuji^ waarbij dezelve het gevoelen van den Raad wenseht te vernemen, omtrent het regt verstand van eene daarbij aangewezen bepaling in de verordeningen op het diep- en op het kaai-haven-en liggeld. Naar aanleiding van art. 1794 der gemeentewetaan Burg. en Weth. opgedragen. 12. Missive van Burg. en Weth. van Haarlemwaarbij wordt medegedeeld, dat, ingaande met den 1 Julij a.s.alle beurtveer- verdragen dier gemeente zullen zijn opgehevenen de vaart op en van die gemeente geheel onbelemmerd zal zijn. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Van Burg. en Weth. Mededeeling, dat het jaarlijksch ver slag omtrent den toestand der gemeente is ingekomen en wordt gedrukt. Als boven voor kennisgeving aangenomen. 14. Van dezelfden. Voordragt, tot voldoening en regeling der uit gaven voor de verplaatsing van het Gymnasium. Besloten tot verzending aan de commissie van financien, om berigt. 15. Van dezelfden. Rapport, betreffende den afloop der gedane oproeping van sollicitanten voor de betrekking van hulponderwijzer op de Stads Armenschool. Is besloten tot eene vernieuwde oproepingtegen eene jaarwedde van f 350en om, tevens de belooning van den hulpondencijzer de Smet, tot dat bedrag te verhoogen. 16. Van als boven. Rapport, betreffende den afloop eener au diëntie van den Burg. bij Z.Bxe. den Minister van oorlog, en voorstel om de aanhangig gebleven deliberatiën over de militaire gebouwen weder optenemen. Voor kennisgeving aangenomen, 17. Van dezelfden. Voordragt ter benoeming van 1). Stormals tijdelijk onderopzigter voor de uitvoering der aangenomen ge meentewerken. Dadelijk behandeld en ingevolge de voordragt besloten. 18. De Voorzitter doet mededeeling van den ontvang der reke ningen over 1859, van de Stads Bank van Leening en van het Israëlitisch Armbestuur. Besloten tot verzending aan de commissie van financien tot onderzoek. 19. Adres van handeldrijvende ingezetenen waarbij dezelve ver zoeken, dat de bestaande beur!reglementen en vrachttarieven niet zullen worden opgeheven. Ter visie voor de leden op de secretarie nedergelegd. 20. Verzoek van W. Baggeom eene bestaande vaste brug te mogen veranderen in eene brug met opslaandcu klep en om eene toelage daarvoor, uit de kas der gemeente. Aan Burg. en Weth. om te dienen van berigt. 21. Verzoek van II. de Vries, om vergunning tot het plaatsen van een handwagen op den wal vóór zijne woningaan den Limmerhoek. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 22. Missive van de kinderen van wijlen Mevr. de Wed. G. de Heer, houdende het berigt van het overlijden hunner moeder en betuiging van erkentelijkheid voor het door dezelve "genoten pensioen. Voor kennisgeving aangenomen. 23. Verzoek van A. Geels, om gedeeltelijke ontheffing van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1859. Aan Burg. en Weth.om daarop te dienen van berigtgelijk tijdig met dat op anderen van denzelfden aard. 24. Nader verzoek van A. Kootom voorziening in den toestand van zijnen zoondie als idioot is te beschouwen. Aan Burg. en Weth. om berigt. 25. Verzoek van L. Bergerom vergunning tot het stellen van eene houten schutting, in plaats van eenen muur, en dat het houtgewas langs den Westerweg moge worden gesnoeid. Besluit als boven. Vervolgens zijn de deliberatiën geopend, over 26. do vaststelling van het kohier der belasting op de houden dienst I860. In zijn geheel aangenomen en vastgesteld tot een bedrag van/6é2. 27. het rapport der oommissie van financien, op de door HH. Regenten van het Gasthuis gevraagde magtiging tot af- en over schrijving op de begrooting dier instellingover 1859. Ingevolge de voordragt van regenten toegestaan. 28. het door Burg. en Weth. voorgestelde ontslag van den ge meentelijken wijnroeijer J. M. P.J. Verstegen en de benoeming van een ander in deszelfs plaats. Ingevolge de voordragt is het ontslag aan J. M. P. J. Verstegen, wegens verandering van woonplaats eervol verleend en in diens plaats benoemd deRijks wijnroeijer W. Peelers, alles integaan met 1 Junij dezes jaars. 29. de voordragt der speciale commissietot regeling vau het lager onderwijs binnen de gemeente Alkmaar, naar aanleidiug der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsbl. N0. 103). Uithoofde van het vergevorderde uur. heeft zich de behande ling dezer zaak in de tegenwoordige zitting alleen bepaald tot eene herhaalde lezing der voordragten zijn de deliberatiën daarover verdaagd tot de hervatting dezer vergadering op heden avond ten 7 ure. Bij de hervatting der werkzaamheden waren in deze zitting af wezig do Heeren van Leeuwen, Coster en T. L. Koorn, benevens nog de Heer Nuhout van der Veen; er waren alzoo tegenwoordig 11 leden. De slotsom der deliberatiën van het onderwerp onderwijs is geweest: Dat binnen de gemeente Alkmaar openbaar onderwijs zal worden gegeven, a. in eene armenschoolb. in eene tussohenschoolc. tij delijk bij wijze van proefin eene school aan den Omvald, in eene meisjesschoole. in eene jongensschoolf. in eene school voor de gymnastiekmet aanwijzing van de verschillende vakken van onderwijswelke op ieder derzelven in het bijzonder zullen worden onderwezenterwijl bij een tweede besluit het getal en de jaarwedden der hoofd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen mitsgaders der kweekelingenep de toelagen voor het schoon houden, verwarmen en verlichten der schoollokalen, zijn geregeld. Na afloop dezer beraadslagingen is de vergadering nog voor korten tijd in eene met gesloten deuren overgebragt, en na her opening derzelve 30. opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 3