ALKMAARSCHE COURANT IV. 23. I860. Tweeenzestigste Jaargang Zondag 3 Junij. èSTcfceïtjfcsch ÖDoetrsigt. t (JDflicicel (Sc&ccltc. den 2 Junij is60. A. MACLAINE PONT. BINNENLAND. BUITENLAND. $lieuw0. GEMEENTERAAD. V Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,— franco per post ƒ3,30, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels ƒ0,75 voor, elke regel meer 15 Centsbehalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. KENNISGEVING, liet H O O E D van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAA R brengtten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 Staalsbl. N. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het le Kwartaals Kohier van het Patentregt, dienst 18op den 25 Mei 1860door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijcnte ontgaan. Alkmaar, liet Hoofd van het bestuur voornoemd, den 29 Mei 1S60. A. MACLAINE PONT- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de onder N°. 37 3839 en 10 van tabel N°. XIV der wet van 21 Mei 1819 aangeduide patent- pligtige SlijtersTappersKroeg- en Koffijhuishouders, binnen deze gemeente, dat zij hunne patenten kunnen afhalen ter secretarie der gemeente, van af Woensdagden 6 Junij toten met Zaturdag, den 30 Junij dezes jaarsvan des morgens 10 tot 2 ure, tegen overgifte van het deswege door den Ontvanger dei- directe belastingen afgegeven refu en vertooning der bewijzen dat zij hunnen aanslag voor het loopende dienstjaar voor de helft hebben voldaan. Tevens wordt den belanghebbenden herinnerd, dat zonder liet bezit van zoodanig patentde wet niet veroorlooft een der hier boven genoemde beroepen uitteoefenen. AlkmaarBurgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen bij deze ter algemeene kennis Dat het orgel, indcGroote of St. Laurenskerk, met vergunning van hoeren kerkmeesterengedurende de maanden Junij, Julij en Augustus, des Maandags van elke week, van des namiddags 1 tot 2 ure, zal worden bespeeld. AlkmaarBurgemeester en Wathouders voornoemd, den 2 Junij 1860. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris, SPANJAARDT. Te Hoorn is tot lid der 2= Kamer, met 411 van de 828 geldige st., verkozen de heer 11. Mensonidestegen 203 st. op mr. M. J. de Lange en 110 op S. v. Hoogstratente Purmerendebij herstem ming tot lid der prov. Staten II. Carbasiusmet 199 st.tegen llO^op H. Boonacker.De minister van financiën heeft bepaald, dat de programma's, aankondigingenen berigten der rederijkerska mers van zegelregt zijn vrijgesteld.— Den 25 is het bouwen der gasfabriek te Meppel besteed aan H. Schuinder, stadsopzigter aldaar voor 17,600 en de levering der gaspijpenaan Enthoven en Cie, te 's Hagevoor f 32,000.Door den storm van 28 Mei zijn de navolgende ongelukken geschied: de stoomboot de Langstraat, va rende van Dordrecht op Capelleis bij den Moerdijk vergaan met 52 personen waarvan slechts 10 gered zijnde olie- en koornmo- len de Sophia aan de Kostverloren-Wetering bij Amsterdam, is door de vang geloopen en verbrand; de schipbrug over de Lek bij Vrees wijk werd weggeslagen; in den Haarlemmermeerpolder zijn vele boerenwoningen neergeworpenhet Kampereiland liep onder waarbij veel "vee verdronk; van Katwijk is de bomschuit de 3 ge broeders met 6 manvan Seheveningen zijn 4 pinken met 32 man en op de Zeeuwsche stroomen is een tjalkschip met den schipper en zijne vrouw vergaanbij Edam zonk in de Zuiderzee een schip met koeijen en 3 menschen bij Enkhuizen 2 en bij Hoorn 1 schip alle met de bemanning en het geladen veete Oostzaan verdronk een boerenknecht en meidmet een schuitje van het melken huis waarts keerende; te 's Gravenhage een man in het Spui; aan den Bezuidenhoutschen weg aldaar werd een man door een neervallen den boom gedoodgestrand of verongelukt zijn de volgende zee schepen: op Vlieland de Engelsche brik Jotelitehet volk verdron ken op Texel de stoomboot Harburg met vee, van Harburg naar Londende bemanning op 2 na geredde Zweedsche schooner Semata en de Engelsche brik Templar of Hartlepool, van beide het volk gered; op de Noorderhaaks de Zweedsche brik Iris, met rogge van Stokholm naar Rotterdam en te Calandsoog de Terranova, van Christiania naar Bordeauxvan heide als bovente Egmond de brik Walker, vóór alle hulp uiteengeslagen, de Earl Talbot, met steenkolen, van Newcastle naar Dordrecht, waarvan met de red dingsboot 3 man gehaald zijnnadat de k'aptein en 1 matroos zich reeds gered hadden, en de Zweedsche brik Borothea, van Wisby naar Antwerpen, waarvan de equipage van 8 man mede met de reddingsbootdirecteur T. Planteijdtbehouden werdte Zand- voort een scheepje met hout, het onderste boven, zonder beman ning een Eranseh schipin ballast waarvan de bemanning zich zelf gered heeft en 1-J- uur zuidelijker, voor de derde bank een brik, welke men met de reddingsboot niet heeft kunnen bereiken en totaal vergaan is; te Noordwijk een Noordsche brik met hout, het volk gered en te Seheveningen de stoomboot Theresia van. Glasgow, waarvan de equipage met de reddingsboot is aangebragt; voorts zijn vele schepen het onderste boven of masteloos in zee gezien en is het strand met voorwerpen van vergane schepen over dekt. De winddrukking bedroeg aan het N. Diep te 6 J ure 1174 en te Utrecht te 7 ure 20 m. 110 N.P. op de vierk. el. Napels. De Koning heeft de meest bejaarde generaals uit Si cilië teruggeroepen en "door jongere vervangen.Den 21 heeft op dat eiland een nieuw gevecht plaats gehadzonder Garribaldi tot den terugtogt te nopen. Deze heeft reeds den 14pij procla matie, in naam van Koning Victor Emmanuelde dictatuur aan vaard. De steden Mistretta en Milazzo in opstand geraakt zijnde, zijn de troepen uit dczelven in de citadel van Messina geweken. De bevolking heeft laatstgenoemde staduit vrees voor een bom bardement verlaten. Bij "Pareo hebben de troepen eenig voordeel op de insurgenten behaalddoor hen tusschen 2 vuren te brengen, zoodat zij, met verlies van 160 man, naar Pianna moesten wijken. Den 27 heeft Garribaldi de buitenwerken van Palermo aangetast en vermeesterd en is hijna een zeer scherp gevecht van 6 uren de stad binnengedrongen, waar de bevolking zich tegen de troepen verklaarde. Palermo is daarop van de land- en zeezijde hevig ge bombardeerd. Het Kon. paleis is door de bevolking aangetast en des avonds verbrandde meeste troepen bevonden zich nog in het kasteel, dat den 28 is aangetast. Garribaldi heeft op Sicilië de formatie bevolen van 8 regimenten infanteriewelke rang zullen Ubmen na het 52c regiment van Sardinië. Hij heeft de //goede priesters" aangespoordgemeene zaak met hem te makenter be vrijding van Italië. Sardinië. Den 25 hebben de afgevaardigden de beraadslaging begonnen óver den afstand van Savoye en Nizzawelke ten laat ste is goedgekeurd met 229 tegen 33 st.terwijl zich 23 leden van de stemming onthouden hebben.— De divisie Eerrara van liet leger iswegens de groote desertie der manschappenom zich bij Garribaldi te voegenontbonden— Het leger wordt op den voet van oorlog, d. i. op 200,000 man gebragt en een eska der van 10 schepen is bestemd naar de Siciliaansche wateren. De Toscaansche consul te Alexandrie in Egypte, heeft geweigerd zijn archief aan den Sardinischen overtegovende aldaar geves tigde Italianen hebben reeds 10,000 fr. voor Sicilië bijeengebragt. "Erankrijk. Het hof van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak Bupanloup-Rousseau cn uitgemaaktdat lastering van over ledenen evenzeer strafbaar is als van levendenzoodat do aanklagt der erven Rousseau wel behoort te worden onderzocht. Kerkelijke Staat. De Pausselijke leening van 50 millioen is volteekend. Oostenrijk. Den 23 is te Weenen het standbeeld van den aartshertog Karei, bekend uit de Napoleontische oorlogen, pleg- tif onthufd.— Den 31 heeft de aartshertog Reinier de zitting van den Rijksraad met eene korte aanspraak geopend. Door den buitengewoon hevigen stormdie nagenoeg den ge- heelen tweeden Pinksterdag gewoed heeftis alhier groote schade aangerigtvan de meeste huizen zijn daken en sckoorsteenen be schadigd zelfs de stallingen van de logementen de Ilollandsche Tuin en het Paardshoofdde eerste een nieuw gebouw, tegen den grond geworpen. In den Hout en elders is een groot aantal hoornen ontworteld, terwijl het gewas in de warmoezierstuinen voor een groot gedeelte is vernield. Tegen den avond zijn 2 vrouwen in de Oudegraclit gewaaid, doch gelukkig gered. Oude lieden herinneren zich niet een dergelijk weder te hebben beleefd. De muziek der Schutterij zal zich wederom, aanvangende heden, om de 14 dagenvan half een tot twee ure 's middagsop het Doeleveld doen hooren. Zitting van don 1 Junij 1860 No. 11. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de Heer de Sonnaville. 1. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen cn goedgekeurd. Daarna zijn de beraadslagingen geopend: 2. Over een, naar aanleiding van eene van het polderbestuur van den H. H. Waard ontvangen aanvrageom een bepaald voorsjj op welke voorwaarden de gemeente Alkmaar genegen zoud een straatweg door den polder te leggen, daartoestrekkeij stel van Burg. en Weth.waarop is besloten: Om aan liet polderbestuur te kennen te geven, dat onder zekér voorbehoud, de Raad genegen isdien weg te leggen langs dc.jl Mid

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 1