ALKMAARSCHE COURANT pjo 26 Tweeenzestigste Jaargang. I860. Zondag ■li mm .mm 2h Juni]. Bij deze Courant behoort een Bijblad. (JDflftctëcl (Bebceltc. imÏTÏK ë&Scfcclijkscft (Öucrsigt. BINNENLAND BUITENLAND. iMi?;■-» Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HF,HM". COSTER ZOON. Ml it IA_Ü De Advertehtiën kosten van 15 regels 0, 75 voor, elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij dezenaar aanleiding eener ontvangen circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter kennis van de Miliciens verlofgangers van de ligting 1856 Dat aan hun vergunning wordt verleendom de buitenlandsche zeevaart te mogen uitoefenenonder bepaling/'dat zij zichtot //het verkrijgen dier vergunningter Provinciale Griffie zullen moe- //ten aanmelden en aldaar door hen het bewijs zal moeten worden //overgelegd, dat het nadeelig saldo, dat hunne rekening op liet i/kleeding- en reparatiefonds mogt opleveren, is aangezuiverd." AlkmaarBurgemeester en IVethouders voornoemd den 16 Junij 1S60. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris, SPANJAARD!'. Na afloop der op denlöMeij.l. te Schagen gehouden veemarkt, is vandaar, onder andere schapen en lammeren, een, aan een ander toebehoorend lamnaar Alkmaar medegeloopen de eigenaar kan dat lam, tegen betaling der kosten van voeding, terug bekomen aan het Commissariaat/van politie aldaar. De te Leeuwarden verbrande kazerne was in 182729 voor 2 tonnen gouds gebouwd en bewoond door 11 a 1200 militairen vrouwen en kinderen. Het archief en de kleederen uit het magazijn zijn gered, maar de wapens verloren. De omgekomen brandmeester was de timmerman v. d. Horstdie van de gootlijst viel en dade lijk stierf, eene weduwe en 6 kinderen nalatende; 3 andere personen werden op dc lijst door de vlammen omringd cn zagen geen ande ren uitweg dan naar beneden te springen;. 2 hunner werden ge vaarlijk gekwetst.De raad van Zwolle heeft besloten voor f 200,000 deeltenemen in de leening der Nederl. centraal spoorweg maat schappij en voor grooter bedrag indien de lijn over Almelo naar de Duitsche grenzen wordt voortgezet.Dc Portugesche gezant heeft onze Koningin de orde van de H. Isabella aangeboden. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen den heer J. Kaan A: als dijkgraaf van den Wieringerwaard.In het Haagsche bosch is reeds voor 7000 aan omgewaaide hoornen verkocht en moet een groot deel nog in October geveild worden.— De benoeming van den heer W. Moll tot hoogleeraar in de godgeleerdheid te Leijden is ingetrokkenen tot buitengew. hoogl. in die faculteit benoemd de heer L. JV. Rauwenlioff, predikant aldaar.— Den 15 lieeft het muziekgezelschap Sempre Crescendo, op Zomerzorg te Leijden, een vauxhall en bal gegeven waarop ongeveer 3000 per sonen (de deelnemers aan den optogt in hun costuum) tegenwoor dig waren. Den 19 gaf de burgerijop de Ruineeene luisterrijke tegenpartij aan het studentencorps.Den 16bij het leggen van den telegraafkabel tusschen Stavoren en Enkhuizenzijn door op gekomen wind, 3 der kleine vaartuigen voor den Westfrieschen dijk op het strand gezet en is de kabel gebrokenhet overschot lang 2500 ellenis geborgen.— Den 18 is het feestelijk concours der scherpschuttersvereenigingen te 's Gravenhage aangevangen en den 19 aldaar de eerste steen gelegd aan het gebouw voor den H. Raad.Dien dag overleedna langdurige ongesteldheid de Turksche gezant prins Caradja; zijn lijk werd den 22 met groote statie op de begraafplaats bijgezet, om later naar Turkije vervoerd te worden.Den 20 is het XV Landbouw-Congres te Amers foort geopend.De Koning is den 23, met een gevolg van 16 personen, naar Wiesbaden vertrokken. Baden. Keizer Napoleon heeft de Duitsche vorsten willen be zoeken, maar deze wilden dit niet toelaten, omdat hij hun gast wasniettemin heeft Z. M. den Koning van Wurtemburg bezocht, als den oudsten souverein van Europa. Den 16 waren alle aanwe zige vorsten op een diner bij den Groothertog vereenigdden 17 keerde de Eransche Keizer naar Parijs terug. Bij de conferentien moeten stellige toezeggingen zijn gedaan voor het behoud van den vrede, alsook stappenhot bevordering der eendragt en weerbaar heid van Duitschland. Belgie. De Kamer heeft den 16 een amendement van den heer H.de Bmchere, om de wetgeving op de suiker nog 2 jaren onver anderd te behouden eu dus de belasting op dc inlandsche niet vol gens het regeringsvoorstel te verhoogen, met 57 tegen 52 aange nomen.Den 20 is het 2e artikel der aanhangige wetmet het amendement der centrale 'sectie, dat niet de geheele opbrengst der posterijmaar 40 pCt. daarvan in het gemeentefonds zoude worden gestort, met 86 tegen 22 st. aangenomen. Sicilië. Te Messina is een gehenin commité werkzaam tot het drukken en verspreiden van mededeeJiRgen van Garribaldi. Catania is door de Kon. troepen ontruimd; vodwdurend heerscht daaronder veel desertie. Girgenti heeft zichna de komst van een commis saris van Garribaldi, ook voor de bewegingspartij verklaard en is door de troepen verlatendie vooraf de citadel ontmanteldhet gesehut vernageld en het niet medegenomen materiëel onbruikbaar gbmaakt hebben. De kolonel de 'Medici is met 3000 vrijwilligers ud, Sardinië te Palermo aangekomen. Volgens sommige berigten hlbrscht er tweespalt onder de voorstanders der vereeniging met Sardinië, der geheele onafhankelijkheid van het eilaud cn der au tonomie onder de kroon van Napels volgens andere heerscht er vooral onder de hoogere standen en de geestelijkheid, algemeene zucht tot vereeniging met Italië onder Victor Emmanuel.Gar ribaldi heeft eenige lieden, die zich aan plundering schuldig maak ten laten doodschieten en een gedwongen levering van paarden bevolen. De aartsbisschop heeft hem een bezoek gebragt. Men is begonnen met het gieten van kanonnen. Palermo is den 19 met de fortengeheel door de kon. troepen ontruimd en verlieten de Napelsche fregatten de reede. Fkankkijk. De wapenschouwing op het Veld van Mars te Parijsop den 14ter viering der inlijving van Savoyeliep over 100 bataljons infanterie, 37 eskadrons kavallerie en 16 batterijen artillerie benevens 50 bataljons en 2 eskadrons dernationale garde, welke buitengemeene geestdrift betoonde. Het wetsontwerp op de aanhechting is den 15 met algemeene (215) st. door het Wetg. Ligchaam aangenomen. De minister Tlwuvenel heeft van de inlij ving bij notakennis gegeven aan de mogendhedenin de hoop van de goedkeuring van Europa, zijnde Frankrijk bereid de ver- pligtingen van art. 92 der Weener slotaete te voldoen. De gees telijke gestichten in de nieuwe departementen zullen vooreerst in den tegenwoordigen toestand blijven en Keizerlijke lyeeën te Cham- bery en Nizza gevestigd worden; de regering heeft den bouw van een Keizerlijk paleis te Nizza gelast.— Do Keizer moet aan den lieer San-Martino tc kennen hebben gegevendat hij voor 6 we ken de bemiddeling in de Napelsche zaken had kunnen aanvaar denmaar thans niet meer.I' Opinion nationale en. Ie Courier de Paris hebben eene tweede waarschuwing ontvangenwegens het mededeelen eener rede, door Victor Hugo op Jersey gehouden, over de Napelsche aangelegenheden.— De grensregeling tusschen Frankrijk en Sardinië heeft haar beslag erlangd Saorgio en Sospello blijven aan FrankrijkBriga en Tende aan Sardinië. Napels. De beide naar Palermo bestemde vaartuigen zijn in het kanaal van Piombino genomenhet Napelsche oorlogschip toonde de Engelsehe vlag en bood aan hen naar Palermo te boeg seren, hetwelk aangenomen zijnde, de Napelsche vlag geheschen werd. De Sardinische gezant eischt de uitleveringomdat de pas sagiers passen hadden naar Malta; de gezagvoerders der schepen eischen eene schadevergoeding van 26000 ducaten.— De revolu tionaire partij is zeer bemoedigd en heeft zelfs gelegenheid gevon den, een klein dagblad uittegeveu. Sakdinie. Van 7 tot 10 Junij zijn 6 vaartuigen uit Genua naar Sicilië gestevend2 daarvan met 1Ó00 man zijn op de hoogte van het eilaud Ponza door de Napelsche kruisers genomen. Niettegen staande de strenge bevelen der regering, worden er voortdurend manschappen en benoodigdheden verzonden. Engeland. De commissie voor het defensiewezen heeft haar rapport uitgebragtwaarbij zij voorstelt werken aanteleggen of de bestaande uittebreiden te Portsmouth, op het eiland Wight, te Ply mouth PembrokePortlandaan de Theems aan de Medway te Sheerness, Chatham, Woolwich, Dover en Cork, hetgeen, met inbegrip van 1,885,000 voor aankoop van gronden, 11,850,000 zoude kosten en ter bezetting waarvan 50,300 man noodig zoude zijn. Ook stelt zij voor het arsenaal van Woolwich, meer binnen lands, te Cannock-Chase en een tweede te Runcorn te vestigen.— De Great Eastern is den 17 van Southampton naar N. Amerika ge stevend.— Het Hoogerhuis heeft den 19 de onlangs door het La gerhuis aangenomen en door de ministers ondersteunde bill tot af schaffing der kerkbelasting, verworpen met 128 tegen 31 st. Het der Gemeenten nam met 145 tegen 128 st. een voorstel va heer Lindsay aan tot betoog der noodzakelijkheid van het gen van vlugt- en noodhavensovereenkomstig do aanbevcli der commissie van 1858. •ai /k. t

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 1