BUITENLAND laatste 30 jarenmet weglating der 2 voordeeligste en der 2 na- deeligste jarenen van dit middengetal het 25 voud.Den 11 is door de Prov. Staten van N. Holland, op voorstel van 1G leden, besloten de regering kenbaar te maken, dat de vergadering de rigting van den spoorweg van Amsterdam naar het Nieuwe Diep doör het volkrijkste gedeelte der provincie noodzakelijk acht. De subsidie van 1800 voor de 3 clinisehe scholen is, na lang durige beraadslagingen, met 39 tegen 20 st.weder toegestaan. De sebaalcollecte te 's Gravenhage voor de betrekkingen der ver ongelukte Scheveninger vissehers, is door nagekomen giften en de aanzienlijke bijdragen van den Koning en den l'rins van Oranje geklommen tot 7240,82.In dc feestmaand Junij is te Leijden aan aocijnsen f 6600 meer ontvangen dan in dezelfde maand van 1859, en in het eerste halfjaar 103,800, tegen 86,770.Den 12 is te Bronbeek de eerste steen gelegd van het hotel der inva- lieden van het Indische leger,en te Arnhem het 4e. Nederl. nijverheidscongres geopend, onder voorzitting van dr. G. Simons ongeveer 70 leden waren tegenwoordig.Den 11 hebben de staten van Overijssel aan den spoorweg van Utrecht op Zwolle eene bijdrage verleend van 2000 's jaars, gedurende 20 jaren, met uitzigt op hooger subsidieindien de weg wordt doortrok ken naar Twenthe en in verbinding gebragt met Deventer en Kampen.— Den 12 is te Goes besteed het voltooijen der funde ringswerken en de verdere opbouw van het huis van arrest tot aan het vóór- of breede gedeelte, aan J. M. v. d. Made aldaar, voor 36,800.— Op eene missive van den minister van oorlog aan het gemeentebestuur van Leeuwarden, voorstellende, dat de ruine van de kazerne Prins Frederik en het terrein (vroeger lands eigendom) aan het rijk worde afgestaanten einde op 's rijks kos ten eene nieuwe kazerne voor 1000 man te bouwen heeft de raad besloten voor de overdragt van een en ander 30,000cf anders zoodanige somals waarop de overblijfselen en de nog bestaande gebouwendoor deskundigen zullen worden geschat, geëisoht.In het gesticht Meerenberg is den 4 een concert gegeven door de welwillendheid van de heeren C.E.Appy, violoncellist, en Richard HolHollandsch pianist, die op uitnoodiging van den directeur van het gesticht, gaarne hunne uitstekende talenten wilden dienst baar maken tot nut en genoegen van hunne ongelukkige mede- menschen. Ruim 180 lijders woonden het concert bij en gaven de levendigste blijken van dankbaarheid voor het genot hun dien avond bereid.De Volksvriend zegtmet betrekking tot het vergaan der Capelsche boot op den tweeden Pinksterdag//verschil lende rapporten, dienaangaande bij de regering ingekomen, laten geen twijfel over, of de dronkenschap van den kapitein was hier mede de aanleidende oorzaak, waardoor 48 menschen hun graf in de golven vonden." De weduwe van een der omgekomen passa giers heeft bij de regtbank te 's Hertogenbosch tegen de onder nemers der boot eene regtsvordering ingesteld tot uitkeering eener aanzienlijke som als schadevergoedingop grond dat het ongeluk te wijten is aan de roekeloosheid van den kapitein en dat de stoom boot niet van eene kleine boot voorzien waszooals de bepalin gen der concessie voorschreven. Belgie. De Senaat heeft den 5 het eerste artikel van het wets ontwerp tot afschaffing der stedelijke octrooijenmet groote meer derheid aangenomen en den 12 de geheele wet met 37 tegen 15 st. goedgekeurd. Engeland. Don Juan, de jongste broeder van den graaf de Montemolin, heeft den 4 Julij eene nieuwe verklaring bekend ge maakt dat hijna den afstand zijner broeders zich zijne regten op den Spaanschen troon voorbehouden hebbende, wanneer de natie hem roept, de bestaande vrijzinnige wetten zal handhavenen alle gemaakte schulden erkennen en de buitenlandsche, als een heiligen en dringenden pligthet eerst aflossen. Deze onwaardige speculatie op de houders van Spaansche fondsen, verwekt groote afkeuring.Een committé van damesaan wier hoofd de gravin Shaftesbury staatzamelt gelden in voor de zieken en gewonden en de weduwen en weezen van Garribaldi's volgelingen.Den 6 is de motie van lord Palmerstonomtrent de onbevoegdheid van het Hoogerhuis in zake van belastingen, door het Huis der Ge meenten met eene groote meerderheid aangenomen.Het gou vernement heeft last gegeven de fortificatiën van het eiland S. He lena te herstellen en uittebreiden.De prins van Wales is den 9, 's avonds, aan boord gegaan van het schip Hero, waarmedehij de.reis naar Canada zal doenen den 10 in zee gestoken. De Hero wordt begeleid door 2 fregatten en een eind wegs vergezeld door de te Plymouth vereenigde Kanaal-vloot.Voor eenige dagen heeft de regtbank voor faillissementen lord William Godolphin Osbornezoon van den hertog van Leedstot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. De schuld van den 25jarigen, veelbeloven- den lord bedroeg ruim 1066 p. st.zijne beeren waren kleermakers tabaksverkoopersrijtuigverhuurderswoekeraars enz. De lord verklaarde dat hij vóór zijne meerderjarigheid slechts 12 en daarna niet meer dan 100 p. st. jaarlijks van zijn vader ontving. De reg- ter berispte den gedaagdedat hij met te veel weelde geleefd had en constateerde dat hij het bezit van zilver vaatwerkdat 'hem niet toebehoordehad voorgewend als waarborg voor eene hem verstrekte leeuing, weshalve de regter hem gelijk elk ander in hetzelfde geval verkeerend debiteur moest behandelen. Eeankkijk. Den 1 Julij heeft de minister Billault de prefecten bij circulaire vermaand het oog te houden op de onzedelijke dag bladfeuilletons.De aangekondigde leening der stad Parijs moet dienen voor de volgende werken etablissementen van het octrooi 4, huisvesting voor de ambtenaren belast met de inning 15, een bou levard om de stad 18verbreeden der straten 6 aanleg van ker ken en gebouwen 20nieuwe kazernes 12markten en slagthui- zen 35waterleiding 19 goten en riolen 10 en aankoop en aanleg van het bosch van Vinceuues 12) millioen.Het Wetgevend Ligchaam heeft de voordragt tot afstand van het genoemde bosch zonder stemming goedgekeurd.— Aan den gezant te Konstanti- nopel is gelast de Porte te berigtendat Erankrijkuit gevoel van menschelijkheid en op grond van vroegere tractatenzich met de andere mogendheden zal beraden, om eene herhaling der moord- tooneelen in Syrië te voorkomen.De nalatenschap vali prins Jérome kan tot ernstige geschillen aanleiding geven; reeds zijn de vertrekken van het landgoed Villegenis verzegeld geworden. Men zegtdat de door den prins nagelaten sommen ver beneden de ra ming zijn gebleven. Prinses Mathilde zal niet meer ontvangen dan wat de wet haar toekent; doch prins Napoleon verlangt, dat zij eerst nog de 400,000 fr. zal terugbetalenwelke haar als bruid schat werden toegekend. De prinses beweert echter bij haar hu welijk met den prins Demidoff wel de beloften dier sommaar nimmer het geld te hebben ontvangentevens beweert zjjdat zij haren vader, vóór de herstelling van het tweede Keizerrijkeen vrij aanzienlijk jaargeld heeft uitbetaald. De Keizer doet al wat in zijn vermogen is om deze onaangename geschillen tot eene schikking te brengen. Kerkelijke Staat. Het getal aangekomen en te verwachten Ieren bedraagt 4000zij genieten soldij als in oorlogstijd. Zij zul len niet meer over Triest reizen, omdat de Engelsche consul aldaar daartegen zwarigheden heeft gemaakt557 te Aneona ontscheepten hebben te Siniglagia verregaande ongeregeldheden gepleegdmaar zijn door de karabiniers bedwongen.— Zoodra de genl. Lamori- cière zijne troepen meer binnenwaarts verlegd had, om een corps van 10.000 man bij Spoleto te vereenigen, zijn te Sant.aguta, Montefeltro en bij Cattolica onlusten uitgebrokenzoodat hij van zijn voornemen heeft moeten afzien. Napels. De ministers hebben van den Koning de terzijde stelling van den genl. Nunziante en der dusgenaamde camarilla verkregen. Z. M. heeft zich den 29 Junij verzoend met den graaf van Syracuse de Sardinische en Engelsche gezanten waren bij hun onderhoud tegenwoordig.— De gezant te Weenen, prins Petrulta, heeft de zending naar Turintot het aanknoopen van onderhande lingen afgewezen. De heeren Manna en Winspeare zijn alsnu met deze moeijelijke taak belast. Oostenrijk. De begrooting voor het leger is geraamd als volgt: gewone onkosten 91046831, buitengew. 8083169, speciale kosten voor Italië 5431200 en 1189000 voor soldij en onderhoud der troepen van Modenavan deze sommen komt weder ten goede 7112200zoo- dat het bedrag 92 millioen tl. blijft, berekend voor 384500 man en 48700 paarden. De begrooting voor marine bedraagt bijna 6 mil lioen, waaronder 1 millioen voor de fiotilje op het meer Garda en de lagunen van Venetie. Het geheel der staatsbegrooting beloopt in ontvang 300 en in uitgaaf 339)- millioenwelk tekort van 40 millioen de Rijksraad voorloopig tot de helft tracht te verminde ren; over het loopende jaar is het tekort op ruim 87 millioen geraamd.— De commissie voor de staatsschulden heeft, in ver band met den minister van financien het bedrag daarvan bepaald op 2268 millioenrentende 99) millioen.In het Italiaansch gedeelte van Tyrol hebben weder woelingen plaats gehad en zijn eenige personen in hechtenis genomen. Pruissen. Den 5 is de Koning van Beijeren te Potsdam aan gekomen en door de aanwezige prinsen ontvangen. Den 9 heeft hij zich met zijne gemalin naar het kasteel Eischbach in Silezie begeven. Sardinië. Te Pisa zijn eenige personen, meerendeels geeste lijken, in hechtenis genomen, wegens deelneming aan eenige za- menspanning tot herstel van den groothertog.Vele bekwame officieren verlaten het legerom zich bij Garribaldi te voegen.v Laatstgenoemde is te Milaan met 239,>n de 248 st. tot lid van het Parlement verkozen.Erankrijk tracht ijverig eene alliantie van Sardinië met Napels te bewerken, hetgeen graaf Cavourdie liever de aanhechting van Sicilië zou willenin moeijelijkheid brengt. Naar men zegt, wil hij er niet toe overgaan, vóór in Napels de verkiezingen gedaan zijn en de Kamers genoegen heb ben genomen met de nieuwe verordeningenen dan op de volsende voorwaarden: de Koning zal niet trachten Sicilië door wapenge weld weder onder zijn gezag te brengenhij moet zich met den Koning van Sardinië ten doel stellen, Italië te bevrijden van vreemde overheersching en in overleg met deze den Paus aanspo ren. om eene liberale constitutie uittevaardigeneene nationale staatkunde te volgen en de inlijving van de Romagna te bekrach tigen. - Dc te Turin aanwezige Napelsche staatkundige uitge wekenen keeren meestal naar hun vaderland terug. Sicilië. Garribaldi heeft te Palermo eene wapenschouwing gehouden over 9000 vrijwilligers, meestal zeer jonge lieden. Bij genoemde stad is een inspecteur van polieie met zijue vrouw ver moord de dictator heeft de doodstraf bedreigd tegen het aanran den van voormalige policiebeambtenzijnde eene commissie benoemd om hun gedrag te onderzoeken. Kiesbevoegden zullen zijn alle mannen van 21 jaren, die ieder op zijne verblijfplaats zullen stem men, en verkiesbaar alle kiezers van 25 jaren, die lezen en schrij ven kunnende geestelijken zijn van het stemregt uitgesloten maar daarentegen is het verleend aan de manschappen van het uit allerlei natiën zamengestclde leger. Garribaldi heeft voor de troe pen de Sardinische uitrusting en uniformen aangenomen. Tusschen Palermo en Genua wordt eene geregelde stoompaketvaart georga niseerd onder Engelsche vlag. Cosenz is met zijne vrijwilligers te Palermo aangekomen en door Garribaldi met groote vreugde- bctooning ontvangen.Het Napelsche stoomschip Velocegewa pend met 6 stukkenheeft zich aan Garribaldi overgegeven.- Men heeft het noodig geacht aan dezen een dictatoriale lijfwacht van 120 vertrouwde soldaten toetevoegen. Turkije. De Drusen hebben de stad Zahlé en 130 dorpen ver woest en vele Christenen vermoord of gevankelijk medegevoerd. De minister van buitenl. zaken, Fuad-bassa, is, als commissaris des Sultans, met onbeperkte volmagt naar Syrië gezonden, maar hem staan geen troepen genoeg ten dienste om zich te doen gel den. De Eransche en Engelsche oorlogschepen op de Syrische kusten bekomen versterking en beschermen door hunne tegenwoor digheid ten minste de bewoners der zeeplaatsen. Vereenigde Staten. De Great Eastern is den 26 Junij, na eene reis van 10 dagen, te New-York aangekomen en met de le vendigste geestdrift begroet. De grootste snelheid was 14) knoo- pen in het uur, de grootste afstand per dag 333 en de kleinste 254 Eng. mijlen.De Senaat heeft de met Spanje en Mexico gesloten tractaten afgekeurd, waardoor deze zijn vervallen.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2