BINNENLAND. llicwms. GEMEENTERAAD. voordragt der Hongaarsche ledenop den federatieven grondslag gevestigdte ondersteunen. Engeland. Lord Russell heeft aan den gezant te Parijs eene nota gerigt over den slavenhandeltot afschaffing waarvan Engeland 20 millioen heeft opgeofferd zonder het doel te bereikenom dat de Vereen. Staten het onderzoek der schepen beletten en alzoo de slaven naar Cuba en van daar ter sluik Amerika worden bin nengevoerd het eenige middel hiertegen ziet de minister in den invoer van goed behandelde en beloonde arbeiders met hunne ge zinnen uit China en in het kruisen van Engelsche, Spaansche en Amerikaansche schepen om Cubahij wenscht zich daarover te verstaan, alsmede over het aanleggen van een register der slaven op Cubater ontdekking van gepleegden invoer.De prins van Wales is den 24 Julij op Newfoundland aangekomen en met het meeste vreugdebetoon begroet.Het Lagerhuis heeft den 2 met eene groote meerderheid beslotenom in een jaar 2 millioen te besteden van de benoodigde 9 voor de verbetering van het defen siewezen,en den 6 het voorstel van den kanselier der schatkist, om, ten gevolge van het handelsverdrag met Frankrijk, deregten op de van daar komende boeken en papieren te verminderen, met 266 tegen 233en om die maatregel ook op dezelfde artikelen uit andere landen toetepassen, zonder stemmingaangenomen.Pro fessor Way heeft voor Osborne-houseaan den mast van een stoomschipuitmuntend geslaagde proeven genomen met een nieuw kustlicht, bestaande uit kwikzilver, hetwelk uit eene fijne opening in een bekken vloeit en waarover de galvanische stroom wordt geleid.— Te Portsmouth worden proeven genomen met eene hoe kige ijzeren bekleeding voor schepenwelke tegen het zwaarste geschutop korten afstand geplaatstbestand blijkt te zijn. De Koningin is den 8. 's morgens te 8 ure, te Edimburg aangeko men en vermits de 20000 vrijwillige scherpschutterswelke door H. M. in oogenschouw genomen zouden worden, zich reeds groo- tendeels in de stad bevonden, te midden eener overgroote juichende menigtenaar het paleis van Holy-rood gereden.Lord Russell heeft in het Parlement verklaard, dat, indien Spanje onder de groo te mogendheden wordt opgenomen, dit regt ook aan Zweden moet worden toegekend en aan Portugal en Sardinië niet kan worden onthoudenzoodat het geraden is de zaken te laten zoo als zij zijn.Voor de Indische geldmiddelen wordt eene leening van 3 millioen aangekondigd. Volgens het voorloopig verslag omtrent den oogst in Noord-Hol land, is de tarwe op Texel niet zwaar, maar overigens gunstig, zijn rogge en garst niet zeer gunstig, is haver voldoende, zijn erwten en paardenboonen gunstig, geele en bruine boonen schraal, is het mosterdzaad ruim, koolzaad minder goed, karweizaad gering, boek weit vrij goed, zijn de aardappelen goed, is het hooi zeer voldoen de en zijn appelen en peren vrij ruim.De groothertogin van Saxen-Weimar heeft aan de Groote Kerk te Hoorn vereerd het op last van Christiaan IF, Koning van Denemarken, in 1658 ver vaardigde praaldekselop de lijkkist van den tegen de Zweden gesneuvelden vice-admiraal Pieter Florisz, benevens de degen en stokmet gouden gevest en knopvan dezen zeehelddie in ge noemde kerk begraven is.In het vorig jaar heeft de stedelijke fasverlichting te Zierikzee f 1764,29 minder gekost, dan vroeger e olieverlichting.De Koning heeft tot buitengewoon hoogleer aar in de godgeleerdheid te Groningen benoemd dr. E. J. Diest Lorgion, predikant aldaar- aan mevr. Ristori de gouden medaille voor kunst en verdienste geschonkenwegens hare uitmuntende voorstelling van Maria Stuarten de doodstraf, waartoe C. W. Loopwijk door het hof van Noord-Holland was veroordeeld, ver anderd in 10 jaren tuchthuisstraf.De raad van 's Gravenhage heeft, daartoe in staat gesteld door het behoud der gemeentelijke belasting op het gemaal, besloten in 1860, 6162 en 63 453,372 aantewenden tot het dempen van verschillende grachten en tot verbetering van den Hofvijver en de Beek.Te Zeddam onder Deldenheeft den 2 een zoondie met eene zeis tehuis kwam en geld voor drank begeerendemet zijne zuster in twist geraakte zijne 80jarige moeder, die tmschcnbeide wilde kornen, zoodanig in de zijde gewonddat zij dadelijk overleedde dader bevindt zich in hechtenis.Den 3 is bij de harddraverij te Leeuwarden, otn eene door den Koning geschonken gouden zweep de prijs behaald door de Nobel, van N. Wafelbakker, te Amsterdam, bereden door A. Houtman.Den 4 werd in de Voorzaan te Zaandam, de jaar- lijksche wedstrijd gehouden van de Zaanlandsche zeil- en roeiver- eeniging.In den nacht van 45 brak op Willemsoord aan het N. Diep de aarden dam door tusschen het dokkanaal en keersluis en het nattetijdelijk droog zijnde dok waardoor dit", alsmede de beide in aanbouw zijnde dokken vol liepen Den 6 heeft de le Kamer hare werkzaamheden hervat en hield de vereeniging voor de bloembollencultuur hare eerste beurs op de Doelen te Haar lem die vereeniging telt reeds 180 leden.-De raad dier stad nam den 8met 9 tegen 4 st.het voorstel van B. en W. aan om, ten koste van17000, de localen voor de aanstaande ten toonstelling van nijverheid te verbeteren2 schilderijzaleneen tweede teekenschool en een kamer voor den archivaris te bekomen ook werden de beurtveeren op Gouda en Zierikzee opgeheven. Den 9 werd het muziekfeest van de maatschappij van toonkunst, in het gebouw Musis sacrum te Arnhem, geopend mot de heerlijke uitvoering van Handel's Samsonalle plaatsen in de ruime zaal waren bezet. De wenschdie zich binnen Alkmaar openbaart en meer en meer bijval vindt, om den gedenkdag van het ontzet als volksfeest te vieren is een natuurlijk gevolg van het gewigt, dat een vreemd geschied schrijver aan die gebeurtenis hecht en van den in de laatste jaren uit gegeven brief van Alva, aan Koning Philips II, bij Motleij uit het SpaaSisch vertaald voorkomende (genomen uit de Correspondance «e Philippe II, 2, 1266). met wiens mededeeling wij velen onzer lezers geen ondienst zullen doen: «Uwe Majesteit kome terug van //den indrukals of men met minzaamheid iets bij dezen landaard //(de Hollanders) zou kunnen uitrigten. Het is reeds zoo ver ge- Aomen, dat velen der inboorlingen (Alva blijft het bewijs schuldig), //die tot dus verre voor eene genadige behandeling hadden gepleit //thans uit de dwaling zijn geholpen en hunne vergisssing erken- »nen. Zij zijn van gevoelen, dat men geene levende ziel in Alkmaar ubehoorde te latenmaar elk over den kling moest jagen." De geschie denis heeft uitspraak gedaan over deze leugenachtige en huichelende verontschuldiging van onmenschelijke wreedheid van den bloeddor- stigen Spanjaard. Wel mogt Motley schrijven"bij het stadje Alk maar aan die vlakke kust van den uitersten rand der bewoonde aardehield de Genius van Hollands vrijheid standYan Alk maar de Victoriewaaruit men tevens als zekerheid leeren kan wat men vroeger niet weten konwelk vreeselijk lot Alkmaar zou getroffen hebben indien de moed onzer voorvaderen dit bloedbad niet had afgewend. Ingezonden Zitting van den 8 Augustus 1860, No. 16. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de 1 leeren de Langede Dien Fontein Versclmirvan der Drift en T. L. Koorn. De vergadering geopend zijndeworden gelezen 1. De notulen der vorige bijeenkomst, die na goedkeuring wor den vastgesteld. 2. Missive van de commissie van financienwaarbij dezelve zich verschoont van het geven van advies op het adresbetreffende de verrekening der brandingsuren in de gemeentelijke gasverlichting en adviseert tot renvooi der stukken aan Burg. en Weth. ter beschikking. 3. Rapport van dezelfde commissie op de begrooting van het Israëlitisch Armbestuur, dienst 1861. 4. Rapport van als boven, op de rekening der Hervormde Diakonie, over den jare 1859. 5. Rapport van Burg. en Weth. op de beide adressenbetref fende de viering van den gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573. 6. Rapport van dezelfdenop de door O. F. BinnemanII. Mul der en J. P. Boom gevraagde vergunningen tot gebruik van ge meentegrond voor uitstallingen. Alle de No. 2, 3, 4, 5 en 6 ter lezing voor de leden op de secretarie gedeponeerd. 7. Mededeeling van dezelfdenomtrent de aangegane overeen komst, omtrent de door E. Wollschldger te betalen staan- en marktgelden van zijnen circus op de najaarskermis. De handeling geratificeerdevenwel zonder consequentie en in ver wachting op eene herziening der verordening van belasting op de staan- en marktgelden. 8. Verzoek van O. van der Tand, om een pakhuis of loods op gemeentegrond te mogen uitbouwen. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 9. Idem van A. Neijenhuis, om als nog afschrijving te mogen erlangen van belasting wegens door hem uitgevoerd gedistilleerd. G erenvoijeerd aan den Heer Controleur der plaatselijke middelen om berigt. 10. Idem van J. Hoekom verhooging van jaarwedde als com mies bij den burgerlijken stand. Om berigt en raad aan de commissie van financien. 11. Idem van J. F. Wijnkampom tijdelijk gebruik van een ge bouw aan de Doelenstraat. Burg. en Weth. gemagtigd om. het verzoek toetestaan. 12. Beklag van P. Rentmeesterover het wederregterlijk gebruik van grond voor zijn huis van de Oude Gracht, door A. Stikkel Az. 13. Een voorstel van het raadslid den heer van den Berg, om de hooimarkt op de Bierkade optenemenonder de marktpleinen die van gemeentewege worden schoon gehouden. No. 12 en 13, ten fine van berigt en raad, gesteld in handen van Burg. en Weth. Na afloop dezer mededeelingen zijn in behandeling genomen 14. Het adres van den Heer F. M. van de Velde, waaromtrent in de voorgaande vergadering door sjaking der stemmen geen besluit heeft kunnen worden genomen. Na eene herhaalde stemming, waarbij de stemmen andermaal staakten, is het voorstel, om overtegaan tot de orde van den dag, volgens de wet pervallen en het adres ter visie voor de leden op de secretarie gedeponeerd. 15. Het advies eener speciale commissie omtrent de afsluiting der binnen banen door den Heer J. H. Ibink. Ingevolge de conclusie van het rapport is beslotende zaak in kwestie onvervolgd te laten. 16. Voorstel van Burg. en Weth., omtrent de wijze van aflossing der gevestigde schuld van de Stads Bank van Leening en de verevening der daartoe benoodigde gelden bij suppletoire begrooting. In overeenstemming met het voorstel, aangenomen en de suppletoire begrootingbehoudens de goedkeuring van HII. Gedep. Staten vastgesteld. 17. Beklag van het Israëlitisch kerkbestuurover de hetzelve opgelegde verpligting tot herstel der stoep voor hun kerkgebouw. Aan de adressanten zal worden medegedeelddat de Raad geen. strijd vindt tusschen het besluit van Burg. en Weth. en de bestaande verordening en er alzoo aan de rooijing gevolg zal behooren te wor den gegeven. 18. Verzoek van T. J. v. Merrebachom wijziging van haren aanslag in de plaatselijke directe belasting. Besloten aan de adressante te kennen te geven, dat de aanslag, ingevolge de voorschriftennaar den grondslag der door haar be taalde personeele belasting is geschied en alzoo geen term ter wijziging oplevert. 19. Verzoek van L. de Graaff, om vermindering van zijnen aan slag in de belasting op de honden, toegestaan. 20. Beklag van M. Groenover de plaatsing van rijtuigen in de Achterstraatwaardoor de toegang tot zijne woning belemmerd en zijne nering benadeeld wordt. Aan Burg. en Weth. ter beschikking. 21. Verzoek van de stedelijke commiezen Mulder, van Schaici en Peperkamp, om verhooging van hunne jaarwedden of het genot eener daaraan geëvenredigde gratificatie. Aan de adressanten te kennen te gevendat de Raad geene ter-

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2