BINNENLAND ilicmus. toegegevende verkiezingen zijn uitgesteld en de kieseollegien ontbonden de graaf d'Aquilaoom van Z. M.is verzocht zich te verwijderende graaf van Syracuse verklaart openlijk de eerste onderdaan van den Koning van Italië te zyntusschen den admi raal Garofoloondersteund door de leden van het bewind, en den Koning bestaat verschil van inzigten.Het Siciliaansche stoom schip Veloce heeft zich in de haven van Castellamare vertoond en gevuurd op daar liggende schepen en de forten en is ongehinderd weder vertrokken. Frankrijk. In de Constilutionel is, op verlangen van een der ministers, eene vergelijking opgenomen van de Fransehe en Engel- sche zeemagtbevattende de volgende cijfers stoomschepen. zeilschepen. 35 _i -03 Hnieschepen. 8g<; 30 linieschepen. 3 cj O cfi "d g>-g fregatten. j g-§27 tr-S 63 fregatten, -n ™388 kleiuere sch-' K89 d «106 kleinere sch.— 10 ls bij den boekhandelaar Dentute Parijs, eene brochure verschenengetiteldAbd-el-KaderKeizer van Arabic.De heer Manna, buitengewoon gezant van Napels, is te Parijs aangekomen en heeft den 15 bij den minister Thouvenel het middagmaal ge bruikt. De Patne meldtdat de Tnrcos verzocht hebben om naar Syrië te worden gezonden, ten einde den dood te wreken van hun maraboutvan Algiers afkomstigdie even als Abd-el-Kader zich tegen de grvwelen der dweepzieke Muzelmannen had verzet, maar dieminder gelukkig dan de Emir, zijn edel gedrag met den dood betaalde. Oostenrijk heeft den waarborg van Duitschland, voor het behoud van Yenetielaten varen en Pruissen zal in den daarover te ver wachten strijd niet tussehenbeide komentenzij andere groote mogendheden daaraan tegen Oostenrijk deelnamen.Alle schepen worden gewapend en het materieel uit het arsenaal te Yenetie naar Pola overgebragt.— De spoorweg van Salzburg naar Munehen isin tegenwoordigheid des Keizers en van den Kouing van Beije- renmet veel plegtigheid geopend.- Volgens een verslag van den minister van financiën, kan in de dienst van I860 en 61 voorzien en op een overschot van 753,000 fl. gerekend worden; voor 1862 is het te kort op 43 en voor 1863 op 49 millioen begroot, welke sommen, indien de kosten voor het leger en de vloot verminderd werden, tot 19 en 15 millioen zouden terug te brengen zijn. Portugal. De Kamer der pairs heeft het tractaat met Neder land tot eene betere grensscheiding op Timor met eene geringe meerderheid goedgekeurd; het grootste bezwaar was gelegen m den afstand van een deel gronds, tegen een© vergoeding van/200,000. Pruissen. De Koning van Beijeren vertrok den 9 uit Berlijn, zeer tevreden over de wijze waarop hij zoowel ten liove als bij de' geleerde wereld is ontvangen.Pruissen is zeer genegen om Spanje in den raad der groote mogendheden optenemeii, mits dit ook meteen Protestantschen staat geschiedewaartoe het Zweden voorslaat. Sicilië. Het ministerie is weder gewijzigd: de heer Crispi, tot dus ver minister zonder portefeuille is hoofd geworden van het kabinet, bestaande uit de heeren Amari, Errante, Giovanni, Piola en Paterna. De heer Pepretis heeft het Sardinische statuut afge kondigd, als de aanstaande staatsregeling van Sicilië, zullende de tijd van invoeringwegens het thans nog noodige dictatoriale ge zag, later vastgesteld worden. Yoigens een liberaal berigt heeft deze bekendmaking te Palermo groote geestdrift en openbare feesten teweeg gebragt. Sardinië. De beraamde expeditie naar den Kerkelijken Staat, welke door de bemoeijingen van het bewind is afgesprongenzou bestaan hebben uit 14000 manonder den baron Nicotera. Bertani heeft zich met de laatste vrijwilligers naar Sicilië begevenzoodat er den 9 te Genua niet een meer aanwezig was.Voor de lee- ninggevraagd tot een bedrag van 4£ millioen renteis 3 maal meer ingeschrevende stad Turin voo-r ruim 2,400,000 fr. rentehet huis Erlangen te Parijs en Frankfort voor 3 millioen rente, enz. Bologna wordt in staat van verdediging gebragt.De minister heeft de gouverneurs aangeschreven, geen onwettige bemoeijingen m regeringsaangelegenheden, noch het beramen van vijandige maatregelen tegen naburige staten te gedoogen en de opruijers tot het plegen van desertie te straffen.De regering heeft in Frank rijk bestellingen gedaan van 50000 getrokken geweren eu van ka nonnen van liet zwaarste kaliber. De begrooting van oorlog voor Toscanewelke in 1859 niet meer dan omstreeks 7 millioen lires bedroeg, beloopt voor I860 bijna 23| millioen. Spanje. Van de door Marocco te betalen oorlogsvergoeding zyn 30 millioen realen ontvangen. Turkije. De afgezette gouverneur van Damascus Achmet-bmsa heeft m zijn verhoor voor den daartoe gedelegeerden minister Mehemed Ruchdi-bassa aangevoerd, dat hij herhaaldelijk naar Kon- stantinopel aan hem als toenmalig grootvizierberigt heeft ge zonden van den dreigenden staat van" zakenzonder dat, het mogt batenen dat het hem voorzeker door zijne troepen mogelijk was geweest, om bij het uitbreken der beweging de leiders"te doen gevangen nemen en ophangen, ware niet Omer-bassadie bij een dergelijk geval te Bagdad alzoo gehandeld had daarover in onge nade gevallen.Kohrscheidis door Fuad bassamxar Konstantinopel gezondenmaar de Fransehe en andere ambassadeurs hebben ge- eischtdat hij in Syriëmet Ac/metzou worden gevonnisddat hij voor het front der troepen gedegradeerd en hem de ster van het Legioen van eer afgenomen zou worden.Te Bujukderé is eene zamenspanning ontdekt om de hotels der ambassadeurs te plunderendaarbij is eene menigte wapenen in beslag genomen. Ben 12 is vorst Danielo van Montenegro, toen hij in zijn vaar tuig wilde stappen, om van de marine te Cattaro naar zijn verblijf Te Perzagno terugtekeerendoor een MontenegrijuerKadic ge- naasijimet een pistoolschot zwaar gewond de dader werd gevat jfc-.vp.rst in de woning van een heelmeester gebragt, waar hij fl^crleden. In den avond van den 14 is te Cettinje Nikizza, zoon van den Mirko Petrovichtot opvolger van den verslagené geproclameerd. De heer Conizi, Nederlandsch vice-consul te Da mascus is niet vermoordmaar met zijn zoon3 dagen lang zonder voedselverborgen geweest in een schoorsteen bij een na- hungen Musuiman daarna is het hem gelukt des nachtsals een Bedouin verkleed, Abd-el-Kader te bereiken, bij wien hij zijn ge- zin terug vond Zijne woning is geplunderd en geheel vernield.— 1 uad-oassa heelt den Libanon omsingeld en de bewoners iu persoon en bezitting bedreigdindien niet binnen 2 dagen 20 sheiks en 80(1 personen waren aangehouden en uitgeleverd. Zwitserland. Zweden heeft aan den Bondsraad berigt, dat Jiet zijne vorderingenten opzigte van Savoyezal ondersteunen. China. Al de voor de expeditie op de Pciho benoodigde En- gelscne kanonneerbooten en de nog ontbrekende troepen zijn te Hongkong aangekomen en naar het noorden gezondenliet, seza- ™eo/! ger, bedraaSt 25000 Engelsehen en 900 kavalleristen en Sn jra?,s De cbmesobe kooplieden te Hongkong hebben 50000 dollars willen verwedden, dat de geallieerden van de Peiho verdreven zullen wordenEngelschen hebben terstond deze wed dingschap aangenomen. Vereenigde Staten. Den 30 Julij heeft de Great Eastern met vele passagiers een pleziertogt ondernomen van New-York naar Kaap May. Den 16 Aug. keert het schip naar Engeland terug De dagelijksche onkosten bedragen 1200 dollars, zijnde voor de geheele reis 80000; daarentegen heeft de bezigtiging te New-York /5U0U opgebragt en rekent men voor andere plaatsen op 35000 de togt naar Kaap May op 15000 en stelt men voor vracht van goederen en passagiers 25000. Het inlandsche bestuur van het rijk van Bandjermassin op Bor neo is afgeschaft en dat gebied onder het onmiddelijk beheer der Indische regering gebragt.— De raad der stad Kampen heeft de Ned. centraal-spoorweg-maatschappij gedurende 25 jaren eene jaar- lijksche bijdrage van f 12500 aangeboden indien dé lijn Utrecht- Zwolle ook tot genoemde stad wordt doorgetrokken.Volgens het blad de Tijd is hier te lande voor Ij- millioen fr. in de Paus- selijke leening deelgenomen.— Den 10 heeft in den Wilhelminapol- der bij Goes, van wege de Kon. landbouwvereenigingde aange kondigde wedstrijd van korenmaaiwerktuigen plaats gehad waar voor 4 machines waren ingezonden, 2 Engelsehe, 1 Amerikaansche en 1 Fransehe, welke echter, onklaar zijnde, niet is beproefd. De eerste prijs van 500 werd behaald door die van Burgess en Key welke met 2 paarden in 3 kwartier 20 roeden lands op reijen af maaide; de tweede, zijnde een gouden medaile, door die Cuthbert Sp Cie, met 1 paard, in 6 minuten meer, aan schoven, terwijl aan die van Woods Sr Ciemet 2 paarden in 3 minuten meermede aan schoven, een zilveren tafelschel werd toegekend.— Op ge noemden dag heeft de Koning van Belgie te Wiesbaden eene lang durige conferentie gehouden met onzen Koning en Z. M. 's avonds op zijne villa voor de Bierstiidter-poort een bezoek gebrast. Den 11 heeft de Koning, op zijne tehuisreisbij H. D. moeder, te Soestdijk, het middagmaal gebruikt, en is Z. M. des avonds te 's Hage teruggekomen. Ten gevolge der verbeterde betrekkingen tusschen de beide Vorstenhuizenzal prins Hendrik eerlang het Belgische hof bezoeken.Den 14 overleed m de gevangenis C IK. Loopwijk, bekend door de gepleegde vergiftiging te Koog aaii de Zaan.Dien dag werd te Amsterdam de algemeene verga(ferin°- gehouden der maatschappij lot Nut van 't Algemeen, thans tellende 307 departementen, 12105 contribuërende en 672 honoraire leden; de rekening van het vorige jaar sloot met een overschot vaii f 31,533.Den 13 was bij de Amsterdamsche commissie tot on dersteuning der Christenen in Syrië reeds ontvangen 2211,89. - De le Kamer heeft den 13 de voordragt tot verhooging der bégröo- ting van oorlog met 520,000, voor werken van defensie, eenpari"- aangenomen; den 15 het voorstel Sloet, tot afschaffing der tienden" met 27 tegen 11 st. afgewezen en den 17 de spoorwegwet met 34 tegen 5 en de voordragt tot verhooging van het hoofdstuk binu. zaken met 1 millioen, voor voorbereidende werkzaamheden, met alg. st. goedgekeurd, waarna de Kamer is gescheiden. De minister van binn. zaken beloofde voor de volgende zitting een wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst. Als gunstige verschijnselen ten opzigte der vernieuwde belangstel ling in den Ontzetdagbegroeten wij de uitgave van het volkslied uVan Alkmaar de Victorie," gecomponeerd door C. Coster, versche nen bij H. Coster en Zoon, en van eene Wekstem tot feestelijke gedachtenisviering van Alkmaars Ontzet," bij Joh. Roem,. Tot bevor dering van het beoogde doelwenschen wij beide een goed ont haal: het levendige, bevallige zangstukje moge in waarheid een volkslied worden en niet minder weerklinken dan eertijds de //ontzet- deunen" onzer vooroudersen de wekstem moge vele slapenden die het gewigt der zaak niet beseffen, wakker schudden, anderen tot verhoogde belangstelling aansporen. Wat den schrijver beweegt het verhaal van Trijn Rembrands een versiersel te noemen, weten wij niet't is toch eene geliefkoosde overlevering, waar veel, ook het gezag van oude schrijvers, voor pleit. Ingezonden. Aan de harddraverij op den 15 bij den kastelein W. Tiesinq hebben 14 paarden deelgenomen. Bij het gunstige weder, was eene' groote menigte van hier en elders tegenwoordig. De prijs, een met zilver gemonteerd tilburyt.uigwerd behaald door de Lietse van C. vanLeeuwente Ylaardingenbereden door P. Bromberg, en de premie, eene met goud gemonteerde zweep, door de Goliath, van J. de Witte Zijpebereden door S. de Wit. Prijs en premie' waren keurig bewerkt door de zadelmakers C. P. Mulder en J. Hintzen alhier. Op Zondagden 26 Aug. a.s.zal, door het orchest van den heer Wollschldgerin het locaal van P. A. Walraven, concert, worden gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2