BINNENLAND Stftbs fliettxvs. GEMEENTERAAD. Sardinië heeft zich bij nota beklaagd over de inlijving der troepen van den hertog van Modena bij liet Pausselijke leger, waarin het eene zijdelingsche tusschenkomst van Oostenrijk ziet. Het te Florence uitkomende orgaan van Mazzini, genaamd Unita italianais in beslag genomenwegens een vertoog van dien volks leider, waarin hij de regering hevig aanvalt en nare staatkunde als anti-italiaansch brandmerkt. Spanje. Het Brusselsehe blad le Nord is hier te lande verboden, wegens het doen van mededeelingen omtrent de binnenlandsche staatkunde. Turkije. De nieuwe vorst van Montenegro heeft den bisschop afgezet en verbannenomdat hij de begrafenis van den vermoor den Yladikavóór den afloop verlaten hadde Russische consul trad te vergeefs tusschenbeide.In Herzogewina hebben weder bloedige botsingen plaats gehad tusschen de Christenen en Musui mannen de Turksehe overheden kwamen weder te laat om het te verhoeden.De Sultan heeft aan Abd-el-Kader het grootkruis der orde van Medjedjé geschonkenter vereering van zijn gedrag te Damascus.- Fuad-bassa heeft te Damascus 70 moordenaars doen ophangen, 110 soldaten, die mede aan de moorden hadden deel genomen, doen doodschieten en 3000 inwoners met geweld bij het leger doen inlijven. Omstreeks 4500 man Fransche troepen zijn reeds te Beijruth ontscheept. De gemeenten Achtkarspelenuit 9 dorpen bestaande en Fer- werderadeel hebben besloten het lager onderwijs kosteloos te ver strekken.De heer S. C. Elionte Amsterdam heeftop last van het ministerie van biun. zakeu, eene fraaije medaille, naar de teekening van N. Pienemanvervaardigd, op de droogmaking van den Haarlemmermeer.De heeren G. Montauban van Swijndrecht c. s. te Rotterdam hebben bij adres den minister van binn. zaken verzocht hen optedragen den aanleg van spoorwegen van 's Hage naar Gouda en van Kampen over ZwolleRaalteNijverdalAlmelo en En schede naar de Duitsche grenzen.Om den genoemden minister bij de uitvoering der wet tot aanleg der staatsspoorwegen ter zijde te staan, zijn benoemd de heeren van der Kunhoofdingenieur van den waterstaat, genl. majoor v. Meursoud minister van oorlog, en Bn. Sloet, voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegen. De visscherij in de Lutine met den nieuwen duikertoestel is dit jaar mislukt, zijnde niets dan oud roest naar boven gebragt.Het centraal-bestuur der vereeniging van het IJzeren Kruis van Belgie heeft het bestuur der Nederï. vereeniging /rhet Metalen Kruis" uit- genoodigd tot een banket ter verbroedering te Brussel.De raad van Arnhem heeftmet goedvinden der geversde verzameling vlinders van wijlen den heer A. Kerhuell, uit aanmerking der moeije- lyke conservatie, afgestaan aan het museum te Leijden.Den 24 arriveerde prins Frederik op het Loo. Den 25 bezocht de Koning met de prinsen en den hertog van Nassau het kamp van Milligen, waar de evolutien door het slechte weder niet konden plaats heb ben 's avonds werd wegens den verjaardag van prins Alxander een prachtig vuurwerk op het Loo afgestoken, waarbij de muziek van het corps grenadiers zich deed hooren. Den 2G begaven de Ko ning en Koningin en de hertog en hertogin van Nassau zich naar Soestdijk, ten bezoeke der Koningin weduwe, en keerde prins Fre derik naar 's Hage terug. De hertog en hertogin kwamen 's avonds te Amsterdam en namen hunnen intrek op het Kon. paleisden 27 deden zij een uitstap naar Zaandam en bezochten do Dierentuin, het Trippenhuis en de landswerf en den 28 de cellulaire gevange nis het schilderijenkabinet van den heer Fodor en de diamant slijperij van den heer Cosierwaarna zij op den middag over den Rhijnspoorweg weder vertrokken.Den 27 is het door Strackee vervaardigde standbeeld van Tollens op het voetstuk in het Park te Rotterdam geplaatst, om 24 Sept. onthuld te worden.Den 28 heeft de H. Raad het beroep verworpen van Johan Nathan den 27 Junij, door het hof van Limburg, wegens moord op zijne schoonmoeder, ter dood veroordeeld.Den 29 is de verbouwing van het Pand te Haarlem bij herbesteding gegund aan IK. Stapel kamp, voor f 16565.Den 30 besloot de raad van Utrecht eene leening van f 300,000 tegen 4j pCt. aantegaanvoor het inge schreven bedrag in de Ned. centraal-spoorwegmaatschappij.- De minister van oorlog heeft het aanbod der gemeente Leeuwarden om de ruine der kazerne voor 30000 overtenemen, aangenomen. Wijlen den heer mr. J. v. Sanden Prins teMiddelburg heeft gelegateerd aan de algem. armen 50,000 en aan de teekenacademie aldaar f 500, beide vrij van suceessieregten.— In Julij bedroeg de vee stapel in den Haarlemmermeer 2019 paarden en veulens6211 runderen, 12535 schapen, 1506 varkens en 506 geiten; 8316 bunders waren bebouwd, 7995a werden als wei- en hooiland ge bezigd en 375 lagen braak.Bij resolutie van 22 Aug. heeft de minister van financiën gearresteerd de 243e staatsloterijbestaande uit 20000 loten10000 prijzen en 2 premiënde collecte wordt geopend van 24 Sept. tot 6 Oct. en de trekking duurt van 22 Oct. tot 12 Januarij 1861. De genoegelijke avondwelke wij den 28 dezer doorbragten noopt onsonzen dank te betuigen aan de heeren Otto en Ezerman, voor het genotdat zij ons verschaften. Zij toonden ons de vruchten van hunne zang- en muziekschool en wij ontwaarden met genoegen dat zij een dankbaar werk deden. Die meestal eenvoudige stukjes werden goed begrepen en moesten, door dat personeel voorgedragenwel een goeden indruk maken. De luide bijvalsbetuigingenuit de meer dan volle zaalmogen dan ook meesters en leerlingen aanmoedigen om op het inge slagen spoor voorttegaan. J3n daar de geldelijke voordeelen niet in verhouding staan tot de opofferingenwelke de onderwijzers zich getroosten, wenschen wij nen lust en kracht toeom hunne schoone taak voorttezetten en daarbij die ondersteuning, welke zij mogten behoeven. Namens eenige genoodigden. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagenals 2™ luitenant bij de dienstdoende schutterijden heer H. J. Bruinvis en benoemd tot 2en luitenant den heer G. Swerver. De najaarskermis is, bij het tamelijk gunstige weder op de beide marktdagen, weder druk door de buitenlieden bezocht; het paar denspel van den heer Wollschlager lokte daartoe zeker velen uit even als altijd en overal wordt in dit cirque alles gedaan, om dé aanschouwers genoegen te geven; de dressuur der paarden, de vlug heid der rijders en rijderessen en de bijna onnavolgbare toeren der clowns, alles wekt verbazing en toejuiching; nog tot Dingsdag aan staande zal er eiken avond eene voorstelling worden gegeven, die op nieuw den heer IKollschlager belooning voor zijne voortdurende moeiten mogen verstrekken. Het zoo gunstig bekende orchest zal hedenZondagmorgen eene matinée musicale en, na afloop der laatste voorstelling van genoemd cirque, een groot concert geven, een en ander bij den heer Walraven, die bij de laatste ge legenheid zijne bezoekers het schouwspel van een Venetiaanschen nacht zal verschaffenhetgeen bij de goede muziek hem zeker een talrijk publiek belooft. Zitting van den 29 Augustus 1860 No. 18. Voorzitter de Burgemeester." Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de Heeren van LeeuwenNuhout v. d. Keen en C. Koorn. 1. De vergadering geopend zijnde, worden de notulen der vo rige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn gelezen 2. Eene missive van den Heer Commissaris des Koningsten geleide eener ministeriëele aanschrijving, waarbij (behoudens de goedkeuring van Z. M.) wordt aangenomen de aanbieding van het gemeentebestuur (zie notulen van 18 Julij 11. n°. 3), tot beëindi ging van het bestaande verschil omtrent de vernieuwing en het verder onderhoud van den straatweg tusschen de Heiloërpoort en de Vier Staten. Koor kennisgeving aangenomen. 3 en 4. Rapporten van de commissie van financiën, op de ver zoeken van M.Hobré, keurmeester van het vee, en J. Hoek, com mies bij den burgerlijken standom verhooging hunner jaarwedden. Beide ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 5. Missive van Burg. en Weth.houdende herinnering aan de ophanden zijnde periodieke aftreding van den Heer de Sonnaville als Weth. der gemeente, en de verkiezing tot vervulling dier vacature. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Missive van als boventen geleide eener aanbeveling van de Heeren F. J. KriegerC. IK. Bruinvis en IK. F. du Croix, voor de verkiezing van eenen Commissaris voor de Stads Teekenschool. Ter lezing voor de leden op de secretarie gedeponeerd. 7. Voordragt van dezelfdentot uitbetaling van eene volle maand tractement, voor den op de helft der maand Augustus overleden commies der plaatselijke middelen L. Peperkamp. G erenvoijeerd aan de commissie van financien lot onderzoek en om berigt. 8. Voorstel van dezelfdentot openbare aanbesteding der ba"-- gerwerkenwaarin de aannemer C. Kater Cz. is in gebreke geble ven en tot benoeming eener commissie tot regeling der voorwaarden. Op de secretarie nedergelegd ter lezing voor de leden. De Voorzitter doet mededeeling van de inkomst der begrootin gen, voor de dienst 1861, 9. van de Stads Apotheek 10. n het Mannen- en Vrouwen Gasthuis; die beide, tot onderzoek en om berigt, worden gesteld in handen der commissie van financiën. Vervolgens zijn in deliberatie genomen: 11. Het rapport op de gemeenterekening over 1859. Met korting eener post van 5,25 die de Raad vermeende dat niet konde worden toegestaanvoorloopig vastgesteld tot eene ontvangst van 138,495,13J uitgave 124, 039, 91j. en alzoo met een batig slot van f 14,455,22 12. Idem op de rekening van het R. C. Armbestuur, over 1859. Behoudens eenige aanmerkingeningevolge de voordragt aangeno men en goedgekeurd. 13. Rapport op de begrooting van het R'. C. Armbestuur, dienst 1861. Besloten tot de terugzending der begrooting aan het betrokken Armbestuurom in overeenstemming met het door den Raad aange nomen beginsel op de subsidiën, te worden gewijzigd. 14. Idem op de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, over 1859. Overeenkomstig de conclusie van het rapport goedgekeurd en tot het voorgestelde bedrag vastgesteld. 15. Idem op de door Heeren Diakenen der Hervormde gemeente gevraagde ophelderingin hoe verre genot van geneesmiddelen voor kerkelijk gealimenteerden als subsidie is te beschouwen. Besloten aan HH. Diakenen te kennen te geven, dat zoodanig genot is subsidie, doch dat de Raad geneigd is, om voor het gé val dat kerkelijke armbesturen, zich van de verpligtingendie dat genot hun oplegtwenschten te ontheffenhun daartoe de behulp zame hand te bieden. 16. Idem op het voorstel van het lid, den Heer v. d.Berq, (zie vergadering 8 Aug. 11. n°. 13). Is besloten de Bierkade, met aanvang van 1 Januarij 1861, oplenemen onder de pleinenbedoeld bij art. 59 der policieverorde- ning van 20 Aug. 1860 (Gem. blad n°. 51), eD dus voor rekening der gemeente worden schoon gehouden. 17. Idem op het beklag van P. Rentmeester, over het plaatsen van steenen op den wal voor zijn huis, aan de Oude Gracht, sectie A, n°. 1027. Beslotendat aan den adressant zal worden te kennen gegeven dat aan zijn verlangen in zoo verre zal worden voldaan, dat met den aanvang des jaars 1861 de voor zijn huis geplaatste steenen zul len worden opgeruimd. 18. Idem op het verzoek van A, Neijenhuijs, om als nog afschrij ving te mogen genieten van plaatselijke belasting, voor doorhem in December 1859 uitgevoerd gedistilleerd. Eerstensop grond dat de dadelijke uitvoer buiten de gemeente

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2