BINNENLAND. Cialdini is te Fauo gekomen en heeft 300 krijgsgevangenen ge maakt.— De genl. Lamoricièrë heeft thans 7000 man in een ver schanst leger bij Macerata, evenveel tusschen Term en Spoleto en het overige als reserve in de Apenijnen. Napels. De genl. Nunziantevroeger een der warmste aan hangers van het gouvernementheeft zich bij Garribaldi gevoegd en zijne wapenbroeders bij proclamatie aangespoord zijn voorbeeld te volgen.Het voornemen van genl. Bosco om Garribaldi te Sa lerno optewachten en slag te leveren, is opgegeven, omdat zijne troepen deels zijn overgeloopen, deels de vlugt hebben genomen. De dictator heeft, aan de revolutionaire commité's te Napels doen weten, dat bij aldaar den 7 of 8 denkt aantekomen, om het gezag over de beide Sieilien, in naam van Victor Emmanuel, te aanvaar den.Te Sapri zijn 4000 manschappen, onder den genl. Torre, ontscheept.De kon. troepen worden om en in de hoofdstad za- mengetrokken de soldaten hebben papieren afgescheurdwaarop de woorden //leve Victor Emmanuel!" stondende Lazaroni's namen dit kwalijkzoodat hierdoor vechtpartijen ontstonden. - Den 4 is in eene raadsvergadering door den Koning en de ministers besloten tegenstand te blijven bieden.Berigten der laatste iceek. De di visie Ghio heeft de wapenen nedergelegd, de brigade Caldarelü de zijde van Garribaldi gekozen. Genl. Bosco heeft om redenen van gezondheid verlof gevraagd bet kamp te mogen verlaten.- De tegenwoordig zijnde ministers hebben den Koning een memorandum aangeboden, tegen het afzenden der vloot.— Den 6 vertrokZ.M., aan boord van eene Spaansche stoombootwijl de zeemagt hem weigerde te volgen uit de hoofdstad uaar Gaëtavooraf verleende hij aan vele veroordeelden genadebewijzen en protesteerde tegenover Europa tegen alle handelingen der revolutionairenmet, belofte van, bij mogelijke terugkomst, de constitutionele instellingen te zullen handhaven. Te Gaëta heeft lüj den broeder van den genl. XJlloa tot eersten minister benoemd. De troepen uit de hoofdstad, voor zoover zij niet, tot de bezetting der kasteelen behoorden, trokken terugom eene verschanste legerplaats tusschen Gaëta en Capua te bezetten.- De admiraal der Sardiuische scheepsmagt moet ge dreigd hebben te zullen vuren, op alle vaartuigen, die zouden trachten naar Gaëta te stevenen.Den 7 deed Garribaldi zijnen inlogt te Napels en werd met geestdrift begroet; dc hoofden der nationale garde waren hem te gemoet gegaan. Hij beeft de on wettig bestaande commité's verloochend en den prefect van policie gelast de deelnemers te straffende vloot in het arsenaal ge consigneerd een groot materieel en 80 millioen in de Bank gevonden en een ministerie benoemd bestaande uit Romanobinn zaken (reeds bij den Koning)Ardili polieieCosenz oorlog en Pisanelli justitie. In de hoofdkerk werd een te J)eum gezongen. De admiraalfRersana proclameerde het bewind van Victor Emma nuel en zijne nakomelingen als koningen van Italië. Garribaldi heeft aangekondigddat de aanhechting zoude volgenals bij die van de hoogte van het Quirinaal kon bekend maken.De forten gingen spoedig over en lieten de Piemontesche vlag wapperen en de ontscheepte Sardinische troepen stelden zich onder de bevelen van den dictator. Den 11 kwamen de brigaden van Bixio en Medici in de haven aan.Den 12 vertrok de Koningaan boord van een Spaansch fregatnaar Sevilie. Oostenrijk. De kusten van Dalmatie worden naauwkeurig be waakt, de forten van Venetie versterkt en de bezetting vermeer derd. Bij liet regiment Keiz. jagers in Tyrol is bevel ontvangen de verlofgangers opteroepen en zieb voor de velddienst interigten. De regering heeft bevel gegeven 4 legercorpsen geheel op den voet van oorlog te brengen en het bestuur van den zuidelijken spoorweg gelast, maatregelen voor het vervoer van troepen te nemen.De Keizer heeft de graven Szechenyi en Appony ontvangen en hen gezegd het Hongaarsehe programma, gewijzigd door het amendement Hartig, te zullen aannemen.In den Rijksraad heeft de president van ue kamer van koophandel te Kroonstadt aangedrongen op de herzie ning van het concordaat en de gelijkstelling der eerediensten, met welken wensch vele leden instemden. De begrootingen voor oor log en marine zijn aangenomen. Rusland beeft thans reeds 30 a 40000 manschappen aan de Pruth vereenigd.Bij Keiz. ukasen van 2 Sept. is het onderwij zen der Poolsche taal voortaan veroorloofd in de gouvernementen Kiew, Podolie en Volbynie, en worden maatregelen bevolen tot betere opleiding der geestelijken. Sardinië. Den 5 beeft de beer IVinspeare den Koning zijne geloofsbrieven aangebodenals gezant van den Koning van Na pels,Den 6 is de graaf van Syracuse naar Elorenee vertrokken aldaar worden even als elders de wachtposten door de nationale garde betrokken.— Den 5 is te Genua een van Turin komend regiment ingescheept.— Te Bologna worden 1 klooster en 1 kerk tot huisvesting van troepen en berging van krijgsbehoeften ingerigt.— De Eransche, Russische, Pruissische en Spaansche gezanten heb ben te vergeefs getracht, graaf Cavour van eene interventie in den Kerkelijken Staat te weerhoudenden II heeft de Koning dc deputatie uit de Marken en Umbrie ontvangen en haar zijn be schermheerschap toegezegd, en bij proclamatie zijne troepen ge last, die provinciën binnen te trekken.— De minister de Cavour heeft den Franschen minister Thouvenel inlichtingen doen toeko menten aanzien van de houding, welke de regering in de tegen woordige omstandigheden heeft aangenomen. Het blijktdat, eerstgenoemde staatsman aan, den kardinaal Antonelli eene nota had toegezondenhoudende dat het niet wegzenden der vreemde troepen als eene reden tot gewapende tusschenkomst zou worden aangemerkt. Sicilië. Een Oostenrijkseh blad meldt het volgende: te Monte-Maggiore heeft een opstand plaats gehad van landlieden, ten gunste der vorige regering, tegen de burgers en geestelijkheid. De aartspriester12 edellieden en eenige vrouwen zijn daarbij om het leven geraakt20 der schuldigen zijn bij standregt veroordeeld en onmiddelijk doodgeschoten.— Te Palermo geraken de voor standers der inlijving en de republikeinen van tijd tot tijd hand gemeen.De Napolitaansche officieren in de citadel te Messina verlangen met de Garribaldianen te onderhandelenmaar de sol daten zijn daartoe nog niet genegen. Spanje. De regering heeft de uitrusting bevoien van 10 stoom schepen, om den slavenhandel op de kusten van Cuba te beletten. De cholera is vrij hevig uitgebroken in de omstreken van Gibraltar, te Malaga, Valencia en Toledo. Turkije. Den 27 Aug. zijn te Smyrna 700 meest houten en door Grieksche handwerkslieden bewoonde huizen verbrand, gele gen in het kwartierdat bij de branden van 1841 en 45 gespaard was gebleven. De orde bleef goed bewaard en de blussehing be vorderd door het Turksche garnizoen en de equipagien der vreemde schepen.Fuad-bassa heeft te Damascus 300 gevangenen tot de galijen veroordeeld en 120 huizen van Musulmannen aan de Chris tenen, die geen onderkomen hadden, doen inruimen. Zwitserland Een stoomschip't welk eenige Franschen aan boord had in het land van Gex te huis behoorende die van Thonon terug keerdenwaar zij den Keizer hadden wezen begroetenis te Genève komendedoor de menigte op de kade met gejouw bejegend. Men wildat eenige passagiersonder het roepen van //leve de aansluiting!" eene Fransohe vlag ontrold en gezegd heb ben die eerlang te Genève te zullen planten. Door tusschenkomst van den heer T'azy en den oppcrcommissaris van polieieis niemand verder gedeerd, maar de vlag vermeesterd; de commissaris van policie heeft dezelve aan den "burgemeester willen ter hand stellen dieeven als de Fransche consulde aanneming weigerde.Bij den Bondsraad is van wege de Fransohe regering een heftig beklag ingediend over de houding der Zwitsersehe drukpers. De Bonds raad heeft van zijnen kant eene nota aan dej mogendheden gerigt tegen den aanleg eener haven te Thononalvorens de kwestie van het neutrale gebied van Savoye regelmatig beslist is. Duitsciiland. Te Frankfort heeft in een der drukste straten een zeer ernstig gevecht plaats gehad, tusschen Pruissische aan den eenen en Oostennjksche en Beijersche troepen aan den anderen kant. Vereenigde Staten. De graanoogst is dit jaar zoo overvloe dig als sedert mensehengeheugen niet gebeurd is. De heeren M. de Vries, hoogleeraar te Leijden, en m1. J. v. Len- nepte Amsterdam, zijn door den Koning van Belgie tot ridders der Leopoldsorde benoemd.Het, getal kadstten aan de militaire academie te Breda is thans 194 voor het leger hier te lande en 134 voor dat in de koloniën.Den 5 en 6 werd te Medemblik eene tentoonstelling van landbouw gehouden, opgeluisterd door volks vermaken en eene harddraverijvan gemeentewege waaraan 16 paarden deel namende prijseen zilveren koffijkanen de pre mie, een zilveren sigarendragerwerden gewonnen door de Goliath en de Tebabeide van J. P. de Wit, te Zijpe.Den 6 werd aan den Helder besteed het maken van eenen steenen tamboer en het bouwen van bergplaatsen, beide in het fort Erfprins, voor welke perceelen minste inschrijvers waren J. C. Slebea 6650, en Gebr. Janzena 17,760.Den 7 is in de Oude Paezens (Fries land) een steur gevangenter lengte van voet en ter zwaarte van 80 N. P.-In den nacht van 89 zijn uit de R. C. kerk te Yeeudam alle voorwerpen van waarde ontvreemd.Den 10 was minste inschrijver voor het bouwen van een schoollocaal aan de Lepelstraat te 's Hage V. H. Kerlingvoor 21520.Den 11 werd te 's Hertogenbosch het 6e. Nederl. taal- en letterk. Congres geopend, nadat de leden, 's avonde te voren, op het stadshuis door den burgemeester verwelkomd waren. Daar ter stede is tevens eene belangrijke tentoonstelling van nijverheid en landbouw geopend. Dien dag arriveerde de groothertogin van Saxen-Weimar (prinses Sophia) op het kasteel van Soestdijk,en vingen 's avond te Gro ningen de feestelijkheden aan wegens de reünie van ruim 250 oud studenten van 183044.Den 12 is teTiel eene feestelijke reünie gehouden Van de voormalige jagers van van Dam en zijn de door de familie v. Dam aan de afdeeling van het Metalen Kruis vereerde guidons van dat corps, plegtig op het stadshuis gedeponeerd.— In den nacht van 12—13 kwam de Russische grootvorst Michael met gemalinkinderen en gevolgmet een extra-treinvan Dus- seldorp te Utrecht, waar zij hunnen intrek namen in het Hotel des Pays-basden volgenden morgen begaven zij zich naar Soestdijk, ten hezoeke der Koningin-weduwe, bij welke zich ook de Koning en de prinsen van Oranje en Frederik bevonden.Den 13 is te Amsterdam besteed het amoveren van eenige gebouwen aan de Haarlemmer-Houttuinen en het maken der fundering voor de parochiekerk van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen, aan A. v. Beek te Utrecht, voor f 33,750en te Haarlem, aan het prov. gou vernement, het bouwen van eene school en onderwijzerswoning in den Haarl. meer, aau C. L. Ueijink te Amsterdam voor/13,175, het leggen van 2 dammen voor de haven te Nieuwendamaan C. Versteeg te Hardinxveld voor f 11.988, en van 2 dito te Dur- gerdam aan Kalis te Sliedreeht, voor f 15,400. Wij vernemen nader, dat wegens den brand aan den Achterdam niet dc huurder van het perceeldie toenmaals afwezig wasmaar zijn bij hem inwonende broeder in hechtenis is genomen. Zaturdag middag, den 8, waren 2 jongens aan het twisten en ontving een hunner met een hard voorwerp een slag tegen het hoofd. Hoezeer hij zijuen arbeid weder vervolgde, bleef hij den volgenden morgen bedlegerig en was des namiddags een lijk. Uit de geregtelijke schouwing bleek dat het slaapbeen verbrijzeld was en eene merkelijke uitstorting van bloed in de hersenen had plaats gehad. De knaapdie zoo geheel zonder opzetden dood van zijn makker veroorzaakt heeftis in verzekerde bewaring gesteld. Naar men van goederhand verneemt, zal, na het hij den ge meenteraad genomen besluitom den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573 niet van gemeentewege te vieren, dit feest echter door het departement der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen en de rederijkerskamer Bilderdijk op eene meer huisselijke wijze worden

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2