ALKMAARSCHE COURANT IV". 41. 1800. Tweeenzestigste Jaargang. Zondag 7 October. ©fficiccl (Scbccltc. gjgHcftetijkffch Oocrsigt. BINNENLAND. BUITENLAND Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, 'enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Ditgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels O, 75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigtcn een dag vroeger. AANKONDIGING. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te Alkmaar brengt hierbij ter kennisdat aan haar gewoon lokaalbinnen het gemeentehuis, inzage kan worden genomen van de voorwaarden, waarop het stoomwerktuig en de verdere werktuigen der machinale katoenspinnerij, te Yeenhuizen (Drenthe), volgens bijgevoegden catalogus, op Woensdag, den 10 October 1860, des voor middags te 10 ure, aan het derde gesticht te Veenhuizen zullen worden verkocht en dat exemplaren daarvandoor tusschen- komst der kamer kunnen worden verkregen, waartoe men zich kan wenden tot den Secretaris. De Kamer voornoemd Alkmaar, F. M. van de VELDE, Voorzitter. 28 Sept. 1860. C. BOONACKER, Secretaris. De onderstaande personen worden in hun belanguitgenoodigd zich in den loop dezer week aantemelden ter secretarie dezer ge meente BERNHARD JOHAN ROBBERT van HASSELT laatste woonplaats Hoorn; JOHANNES HOEK, 1. w. Delft; JAN GRAAEE, 1. w. HelderJAN VISSER Pz., Lw, Petten; JAN RUSTENBURG, 1. w. Koedyk. 's Rijks middelen zijn voor 1861met inbegrip van 20 millioen uit de koloniale middelen, en 9,800,000 voor renten uit die mid delen begroot op 91,262,006,24"tegen eene uitgaaf van 84,263,852,60". Bij het hoofdstuk binn. zaken komen de volgende buitengewone uitgaven voor, 12 millioen voor den aanleg van spoor wegen, 1 millioen tot voltooijing van het kanaal door Zuid Beve land, f 75000 tot herstel der loterijzaal te 's Hage en f 150,000 voor aanbouw van localen aldaar, benevens 410,000 voor kanalen en waterwegen, waarvan f 250,000 voor het N. Holl. kanaal (tot aanleg van eene nieuwe Willemsluis over Amsterdam en het herstel der bestaande, in 4 jaren te voltooijen, geraamd op 1 millioen). Het hoofdstuk marine is gebaseerd op het in dienst hebben van 30 sche pen (21 stoom) voor Oost- en 5 (3 st.) voor W. Indie, 3 stoom- fregatten voor een oefenings eskader en 6 schepen (4 st.) tot ver wisseling. De commissie wegens de suikercontracten heeft voorgesteld dat de Kamer bij haar gevoelenomtrent de verlangde regeling bij de wetzal volharden en betuigendat bij het contract van Pangka de belangen van den staat zijn uit het oog verloren. Bij het nieuwe ontwerp tot afschaffing der slavernij worden voorge dragen de volgende vergoedingenvoor slaven op suikerplantages f 375, op koffij- en andere plantages f 260, op houtgronden 200, voor niet op plantages werkende slaven f 300 en voor die welke wettig regt op manumissie hebben 50, alles per hoofd en met in begrip van kleederenklein vee en pluimgediertemet eene som van 2 millioen voor premien tot aanvoer en vestiging van landver huizers, zullende kosten 13,859.280. De vrijgelatenen zullen onder toezigt der regering tot een maatschappelijk leven opgeleid en le diggang en zwerverij niet geduld worden.Den 25 des avonds, is op de buitengronden benoorden Egmond gestrand de Engelsche brik Dispatchmet steenkolenvan Sunderland naar Rotterdam welke spoedig is verbrijzeldslecht 1 van de 7 manschappen, die zich aan een mast had vastgeklemd, is door de reddingsboot kun nen gered worden.Den 27 is besteed te Haarlem het maken van een weg met brug, van de stad naar den Haarlemmermeer, aan D. E. de Kof, voor 15,230den 28 te 's Hage herbesteed het bouwen eener school aan de Lepelstraat, minste inschrijver L. G. Dolmans, a 19588, den 29 te Rotterdam besteed het maken van een kraan aan de Willemskade, minste inschrijver Wed. A. Sterkman fy Zoon te's Hage, a f 21,998, en den 1 Oct. aldaar het afbreken der oude en het bouwen eener nieuwe school met onderwijzerswo ning, aan de Magere-varkensteeg, aan Wélt en Bleijenburgvoor f 16,240.— Den 27 is de tentoonstelling van landbouw te Gouda door 6000 menschen bezocht; den 28 werd 's morgens eene hard draverij gehouden van 17 paardendie nog geen prijs gewonnen hadden en 's middags door 12 paarden van zessen klaar, bij welke laatste de prijseen vergulde pendule met candelabresbehaald werd door de Nobelvan N. Wafelbakkerte Amsterdam (pikeur A. Houtman) en de premie door de Gesina, van Breems te Vlaar- dingen. Den 29werden de feesten besloten door illuminatie en vuurwerk op de groote markt.— Den 1 Oct. is prins George van Pruissen uit de residentie naar Brussel vertrokkenen besloot de raad van Assen tot oprigting eener gemeentelijke gasfabriek. Frankrijk. Eene divisie infanterie, 2 eskadrons kavallerie en eene batterij artillerie worden onverwijld naar Rome gezonden, om het leger aldaar op 24,000 man te brengen, ten einde die 3tad Civita-Yecchia en Viterbo te beschermen.— De bisschop pen van Poitiers en Nantes hebben mandementen uitgevaardigd tot het houden van lijkdiensten voor de in Pausselijke dienst ge sneuvelde krijgers. Die van Angers heeft, bij pastoralen brief, gelijke bevelen gegeven en de aandacht gevestigd op Frankrijk, dat de vervolgde Christenen in Syrië te hulp komt, doch de Paus aan zijn lot overlaatde Koning van Sardinië wordt in dit stuk geen zins gespaard. Kerkelijke Staat. Bij het bezetten der voorstad buiten de Porta- Pia te Ancona is buitengewoon bloedig gevochtenzijnde dezelve 5 malen genomen en hernomen. Vermits de Sardinische vloot al de batterijen aan de haven vernield had, heeft de stad moeten kapituleren en is de bezetting krijgsgevangen gemaakt. De genl. de Lamoriciere werd aan boord van den admiraal Persano met groote eerbewijzing ontvangen. In de vesting zijn 140 vuurmonden en 700,000 fr. aan geld gevonden.- - De bevolking van Sabine en Latium heeft zich voor Sardinië verklaard; de jagers van den Tiber hebben de pausselijke gensdarmes van daar verdreven; ook zijn Subiaco en Arsoli, niet ver van Rome, in opstand gekomen. De Koning van Sardinië heeft te Ancona aan zijne troepen doen bekend maken, dat hij het opperbevel aanvaardt, met betuiging zijner hooge tevredenheid. Oostenrijk. In de zitting van den 27 Sept. heeft graaf Hartig zijn bemiddelend voorstel weder ingetrokkenen is over de beide program ma's gestemd. Voor dat van de meerderheid van het commité verklaarden zich 34 en voor dat van de minderheid 16 leden. De voorzittende Aartshertog heeft daarop aangekondigddat de Kei zer de beide voordragten onmiddelijk in overweging zoude nemen, waarna de vergadering is gesloten.Op de kusten van Venetia en van Triest worden de lichten niet meer ontstoken.Op het voorbarig berigt van den val van Ancona heeft te Venetie eene volksbeweging plaats gehadwaarbij revolutionaire liederen zijn gezongen."- In Hongarije is weder een aantal personen, ter zake van het verspreiden van oproerige proclamatiënin hechtenis genomen.— De Keizer heeft afscheid van den Rijksraad genomen en beloofd binnen korten tijd zijn besluit te zullen kenbaar maken, hopende dat de leden hun best zullen doenopdat het goed ont vangen worde.Te Triest worden de kusten gewapend en scherp bewaakt.De voorlezingen aan de universiteit te Pesth zijn tot dus verre nog niet weder geopend. Sardinië." De genl. Cialdini heeft hot grootkruis der militaire orde bekomen. De regering heeft bepaalddat de gevangene Franschen van het Pausselijk leger aan hunne nabestaanden terug gegeven zullen worden 600 gevangen genomen Ieren worden ter beschikking der Engelsche regering gesteld.— In Lombardije vindt de republikeinsche partij meer en meer aanhangers.— De Koning is den 29 naar Bologna vertrokken; vóór zijne afreis heeft hij amnestie verleend aan de bisschoppen, die om staatkundige redenen waren veroordeelden aan de gedeserteerde soldaten. Den 31 heeft lord Busselt eene dépêche gezonden aan den Brit- schen gezant te Turin, ter mededeeling aan graaf Cavour, een aanval op Oostenrijkter verkrijging van Yenetie ernstig afra dende omdat Sardinië daarbij het vroeger gewonnene wel zoudo kunnen verliezen en het door het aannemen van den vrede van Yillafranca verpligt is dien te handhaven.Eene deputatie is uit Sicilië in de hoofdstad aangekomenom op de inlijving van dat eiland aantedringen.De vloot voor Ancona is gelast Gaëta te gaan blokkeren.— Aan de Kamer is eene wet voorgedragen tot het verleenen van magtigingom bij koninklijk besluit die gewes ten intelijvenwaar de volkswensch dit begeert; graaf [Cavour zeidc tevensdat eene poging om Venetie met de wapens te be komen gevaarlijk iswijl dit eene inagtige coalitie tegen Italië zoude opwekken, maar dat het vestigen van een krachtig Italië ook de belangen van Yenetie zal bevorderenen dat men Rome moet ontzien, om geene zwarte ondankbaarheid jegens Frankrijk te plegen; tevens vroeg de minister een votum van vertrouwen, omdat eene stemdie aan de kroon en aan de menigte dierbaar iszich tegen hem heeft verheven. Zijne aanspraak is met een luid vreugdegejuich beantwoord.— Rusland heeft te Turin geprotes teerd tegen een inval der Sardinische troepen in het Napelsche. Sicilië. Te Messina zijn personendie een adres aanboden aandringende op de onverwijlde inlijving bij Sardinië, door eenige ijveraars mishandeld en is het adres, dat reeds van vele naamtee- keningen voorzien was, verscheurd.— Garribaldi heeft te Palermo op nieuw eene proclamatie tot de bevolking gerigt, houdende, dat het Koningrijk Italië alleen te Rome kan worden tot stand gebragt, zoodataan eene vereeniging van Napels met Sardinienog niet te denken valt.De benoeming van Saffi, een der Romein- sche driemannen van 1849, heeft zoo mishaagd, dat in zijne plaats is gesteld de republikein Mordinieen tegenstander der inlijving. Nadat de bezetting der citadel van Messina, door middel van het Pruissisehe oorlogschip Loreleydépêches uit Gaëta van den Ko ning bekomen had, is den 24 op de stad gevuurd, om den aan voer van levensmiddelen te verzekeren. Spanje heeft aan de mogendheden eene nota doen toekomen^ waarin het protest van den Koning van Napels, op geschiedkun dige gronden wordt ondersteund.Dc Koningin heeft zich be reid verklaard den Paus hulptroepen te zenden, maar Frankrijk heeft zich daartegen ernstig verzet.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 1