ALKMAARSCHE COURANT JV°. 44. I860 Tweeenzestigsle Jaargang Zondag 28 October. ©flüciccl COcbvcUc. OTUficïijfcöcït (Dsjcrsïgf. BUITENLAND BINNENLAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. BSBSBSEgzrrrz: De Advertentiën kosten van 15 regels 0, 75, vopr elke regel meer 15 Centsbehalve 35 Cents zegelrcgt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen" tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennisse van alle belanghebbenden dat volgens de bestaande voorschriftenop Maandagden 29 October dezes jaars, door Slootmeestercn zal worden gehouden de jaarlijk- sche Schouw over de grachten en sloten buiten de gemeente Alk maar, zoo als bij billetten breeder is omschreven. AlkmaarBurgemeester -er* Wethouders voornoemd, den 19 Oct. 1860. A. MA^LAINE PONT. DSecretaris gyiNJ AARDT. De BURGEMEESTER van ALKMttAR brengtnaar aanleiding van art. 11 van het reglement betrJlnde de Kamer van koop handel en fabrieken, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 9 No vember 1851 (Staatsblad No. 142), ter kennis van de belangheb benden Dat op Donderdagden 29 November 1860des morgens van 10 tot 1 ure, ten Raadhuize der gemeente, eene vergadering van kiesgeregtigden zal worden gehouden, tot de verkiezing van drie leden voor de Kamer van koophandel en iabrieken alluer, in ver vanging van de Heeren J. HellingJ. Vermeer en H. J. Conijn die als zoodanig met ultimo December dezes jaars moeten aftreden. Liggende do vastgestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden ter secretarie der gemeente, van des voormiddags 10 tot des na middags 2 ure, ter inzage van de belanghebbenden. Alkmaar, He Burgemeester voornoemd, den 20 Oct. 1860. A. MACLAINE PONT. Frankrijk. Bij Keiz. besluit is het clerikale blad la Gazette de Lyondat zich hevig tegen de regering uitlietopgeheven. De Keizer heeft het Palais-Royal en het kasteel van Meudon voor goed aan prins Napoleon ten verblijve afgestaan. Kerkelijke Staat. Graaf Pepolide Sardinische commissaris- generaal, de hertog Sforza-CesarimKon. commissaris en de ste delijke raad van Viterbo hebben geprotesteerd tegen het weder bezetten dier stad door de Fransehe troepen; deze hebben zich ook weder te Orvieto gevestigd.Het Sardinische tarief is voor de Marken van toepassing verklaard.— Tegen 4 en 5 Nov. is de bevolking van die gewesten en van Umbrie opgeroepenom over de inlijving te stemmen.— Den 14 is te Rome, op de openbare straatde kanunnik Liborativan het kapittel van den H. Petrus, vermoord. De kunstschilder Allegrini is, als verdacht van dit misdrijf, gevangen genomen. Napels. Het gebeurde met de Fransehe paketboot Prolis (niet Prolas) heeft zich dus toegedragen: dezelve vervoerde het gecapitu leerde garnizoen van Agosta naar Gaëta en werd door een Garri- baldiaansch schip genomen. De Fransehe admiraal deed de man schappen te Napels ontschepen en naar hun verlangen vragen; 200 begeerden naar huis te keeren1 bij Garribaldi te dienen en 360 om te Gaëta zich weder bij den Koning te voegen; de Protis heeft de laatstgenoemden derwaarts vervoerdom vervolgens ook het garnizoen van Baya te halen.— Den 12 heeft Garribaldi een aantal officieren te Caserta bijeen geroepen en in hunne tegenwoor digheid 2 die zich dapper gedragen hebben zeer geroemdmaar C anderen als lafhartigen, na verbreking van hun zijdgeweer, weg gejaagd.Hij heeft in een dagblad een artikel geplaatst, hou dende het wensehelijke eener alliantie tusschen Frankrijk, Engeland, Rusland, Spanje, Portugal en Italië, om voortaan den oorlog on mogelijk te maken.- Zijn zoon is aan bekomende wonden bezwe ken een tweede bevindt zicli bij de gevangenen te Gaëta.De voorhoede van Cialdini heeft bij Isermia eene ontmoeting met de Napelschen gehad en hun eenige artillerie en 800 man ontnomen. De Koning van Napels heeft den heer Catrofiano met eene zending naar Warschau belast.De Fransehe admiraal de Tinan is met 4 schepen voor Gaëta verschenen, om de blokkade dier vesting te verhinderen.De pro dictator Pallavicinidie tot burger van Na pels is benoemd, heeft het ontslag van den minister Crispi aange nomen.Mazzini is naar Genua vertrokken.Den 21 en 22 is de volksstemming onder groote toeloop en geestdrift gehouden; de hoofdstad was geïllumineerd. Oostenrijk. Den 21 is in het regeringsblad een Keizerlijk manifest opgenomen, de volgende hervormingen bevattende; de wetgevende magt wordt geoefend met medewerking van de land dagen en den rijksraad, welke tot 100 leden wordt uitgebreid en welke zijne toestemming in zake van belastingenleeningen, con- versien enz. en zijne medewerking in zake van posterijen spoor wegen telegrafen en bankwezen verleenen moet; de overige onder werpen worden aan de landdagen opgedragen, waarin alle klassen worden vertegenwoordigd en na wier zamenstelling de krooning geschiedt; de ministerien van justitie en binn. zaken worden afge° schaft; in Hongarije wordt de hofkansela'rij herstelden in Zeven bergen er eene opgerigt; de Hongaarsche kanselier is lid van het ministeriede overige landschappen worden door een staatsminister in den raad des Keizers vertegenwoordigdvoor het regtswezen alle niet Hongaarsche landen door den president van het hof van cassatie en vcor handel en landbouw door een minister van koop handel. In Hongarije wordt eene constitutie ingevoerdde lands taal de officiële en de academie te Pesth heropend; de afschaffing der lieerendiensten en de vrijdom van belasting veor den adel blijven behouden. Deze verordeningen hebben allerwege een gun- stigen indruk gemaakt. Presburg en Pesth zijn uit eigen bewe- gmg geïllumineerdde onder toezigt der polieie geplaatste perso nen worden ontslagen.- Do verordening op do zamenstellingvan den Landdag in Stiermarken is reeds bekend, zullende bestaan uit 42 leden, waarvan C te verkiezen door de geestelijkheid, 10 door den adel en de overige door de steden den handel en het platte land.Bij het vertrek des Keizers uitWeenen naar War schau werd hij met vreugdegejuich begroet en waren de straten waardoor hij trokverlicht. Rusland. Den 21 arriveerden Keizer Alexander en de Prins Regent van Pruissen te Warschau, hunnen intrek nemende inliet paleis Belvédère en den volgenden middag de Keizer van Oosten- rijkdie het paleis Lazienski betrok. De 3 vorsten zijn alle door hunne eerste ministers vergezeld. Sardinië. Do Senaat heeft met alg. st. on 1 na de staatkunde van het kabinet en liet ontwerp op de aanhechting goedgekeurd en bij gemotiveerde dagorde (12 st. tegen) de verdiensten van Garribaldi gehuldigd.De Kamer, ten gevolge der vergrooting van het rijkhare ontbinding te gemoet ziendeheeft besloten den Koning een dankadres aantebieden, waarna de zitting is ge sloten.— De Spaansche gezant te Turin heeft geprotesteerd tegen den inval in het Napelsche.Nog 40 bataljons der nationale garde worden gemobiliseerd.Do commandeur Mingheiti is tot minister van binn. zaken benoemd, in plaats van den 'heer Farini, die als buitenge w. regeringscommissaris naar Napels gaat, gelijk de markies Montremoli naar Sieilie.De Spaansche gezant is terug geroepen zullende alleen een zaakgelastigde blijven.— De gene raals Fantidelta BoccaCialdini en Durando zijn tot den hoog- sten militairen rangdien van armee-generaal, bevorderd. Sicilië. Na eene volksdemonstratie ten gunste der inlijving bij Sardinië, is de prodictator Mordini afgetreden.- Te Palermo ?ieb- ben van 36,267 stemmenden, zich slechts 20 tegen de inlnvine verklaard. J Spanje. De regeri.ng heeft besloten te Algesiras eene veiligheids- haven te maken,waarvoor een bedrag van Ilmiil. realen is aangewezen. Vereenigde Staten. Dc graanoogst is ongemeen voordeelig uitgevallen.De prins van Wales is den 11 te New-York aan gekomen en met veel.geestdrift begroetden volgenden avond werd ter zijner eere eene luisterrijke danspartij gegevenook te Baltimore en Philadelphia werd hij den 8 en 9 goed ontvangen, maar te Richmondiu den slavenhoudenden staat Virginiadeed de bevol king herhaaldelijk honende kreeten hooren. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft een adres aan den Ko ning gerigtonder beklag dat die stad niet in het spoorwegnet is opgenomen, verzoekende, dat bij eene verandering der vestingwer ken de ringmuur geheel of gedeeltelijk geslecht worde en de gron den kosteloos aan de gemeente worden afgestaan.jr. Teding van Berkhout te Iloenloo heeft concessie gevraagd tot het verbinden van het eiland Ameland met den vasten waï en verlangt daartoe eene rijkssubsidie van 2 millioen.— Door den hoogen waterstand der laatste wekenstaan de omstreken van 's Hertogenboschde Langstraat enz. onder. Den 18 is te Enkhuizen het 25 jarig burgemeesterschap gevierd van m». H. A. v. Bleiswijk, De straten prijkten met vlaggen en eereboogenop het versierde stadshuis werden hem door den raad een zilveren inktkoker en door eene com missie uit de burgerijjeene pendule aangeboden.'s'Avonds bragt hem de liedertafel eene seneradeterwijl vele huizen waren geïllu'mineerd.- Den 19 heeft de raad van Rotterdam, met alg. st., besloten op de aanvraag van den minister, om eene subsidie voor de verbetering van den waterweg naar de zeeweigerend te antwoordenals zijnde deze onderneming een rijks- belang; indien echter de Kamer hare goedkeuring der wet van eene subsidie afhankelijk maakte, zoude men van deze weigering terugkomen.Den 20 is het monument op het graf van l'ollens te Rijswijk onthuld, voorstellende de poë- sie, een lier en immortellenkrans dragende, door lacomhlé van fijnen zandsteen vervaardigd.De begrooting voor 's Gravenhage is vastgesteld op 1,146.965,54 en die voor Haarlem den 24 op eene uitgaaf van ƒ410.344,34, met eene directe belasting van 50,000. Dien dag werd aldaar aan het gouvernement besteed het maken van een steenen rijshoofd en paalscherm benoorden Pettenaan J. van. Haaften te Sliedrecht voor f 21,700, en het afsnijden van een bogfr*"' in het N. H. Kanaal bij Buiksloot, aan E. de Koff te Haarletn, voor f 59,500.Den 25 is de directe belasting voor 1861 te sterdam vastgesteld op 710,500, of 3Ar pCt. V; Do opbrengst der buitengewone vergadering der Rederijkerska-

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 1