SBlcfccUjfiscft ©ocrsigt. BINNENLAND. BUITENLAND ^t.-sbs iüicuws. ARROADISSEMENTS REGTBANK. scheepvaartbeweging in de maanden Julij en Augustus 1800 de officiëele tabellarische overzigten van den handel te Lubeck in 1859 en het rapport omtrent de Engelsehe visscherijen over 1859. De Kamer voornoemd AlkmaarE. M. van de VELDE, Voorzitter. 11 Dec. 1800. C. BOONACKER, Secretaris. Voor de te Amsterdam opterigten hypotheekbank is het benoo- digde kapitaal ten volle ingeschreven; directeuren zijn de heeren Dubourcq en Bos.De Nijmeegsche spoorwegcommissie heeft concessie gevraagd voor de lijn Arnhem NijmegenDuitsche grenzen, in de rigting van Kleef, met voorkeur voor de lijnen naar 's Hertogenbosch en Venloverlangende eene subsidie van 5 millioen voor de bruggen over Rijn en Waal.De Engelsche gezant te 's Hagelord Napier, is tot ambassadeur te Petersburg benoemd en wordt vervangen door den heer Buchanan, thans te Madrid.Den 4 is te Groningen door alle burgemeesters en secretarissen der provincie de overeenkomst geteekend, om in 1861 weder eene gelijkmatige belasting op het gedestilleerd te heffen. De raad van Dordrecht heeft den 11 eenparig besloten den heer J. P. Bredius een geschenk van 6000 aantobieden, voor zijne bemoeijingen in het belang der stad ter zake van den aanleg van spoorwegen.De groothertogin-wed. van Mecklenburg-Schwerin is den 13 uit 's Hage huiswaarts gekeerd.De 2e Kamer heeft den 8 de hoofdstukken herv. en r. c. eerediensten met 47 tegen 15 en met COtegen 3 st., den 11 de hoofdstukken marine met 53 tegen 15 en IXa kosten der nat. schuld met alg. en b ministerie van financiën met 42 tegen 29 st. en den 13 het hoofdstuk oorlog met 48 tegen 20 st. aangenomenmaar den 14 het hoofdstuk koloniën verworpen met 41 tegen 28 st. Den 8 werd met alg. st. het voorstel der commissie goedgekeurdhoudende dat het uit oefenen van eollatieregten door den Staat, in strijd is met de grondwettige vrijheid. Engeland. Eene deputatieaan het hoofd waarvan het parle mentslid Craufurd staatvertrekt naar het eiland Capreraom Garribaldi uittenoodigen tot een bezoek hier te lande.Prinses Alice is verloofd met prins Lodewijk van Hessen-Darmstadtgeb. in 1837, kapitein bij de Pruissische garde en neef van den groot hertog die kinderloos is.De Fransche Keizerin is den 13 van Folkestone weder naar Boulogne overgestokenna de laatste da gen te Londen te hebben doorgebragt. Frankrijk. Den 6 heeft het huis Rothschildt de rentebetaling der Pausselijke coupons aangekondigdzonder dat men weet van welke zijde het daartoe in staat gesteld is.De minister de Per- signy heeft bij circulaire aan de prefecten verklaarddat de dag bladen vrijelijk alle aangelegenheden mogen behandelenzonder eenige belemmering te ondervindenzullende aanvallen op de Keizerlijke dynastie en de constitutie echter streng gestraft worden. Bij Keiz. besluitden 11 in den Moniteur verschenenis vervol gens het stelsel van waarschuwingen opgeheven.— Een dagblad vergelijkt den toestand der geallieerden te Pekin met dien van den man, die, in de loterij spelende, een olifant trok, en zeer verlegen was toen deze prijs hem werd te huis gebragt.- Men wil dat de Keizer den Koning van Napels geschreven heeft, dat de aanwe zigheid der Fransche vloot te Gaëta alleen dient om hem een vei- ligen terugtogt te verzekeren, maar niet om hem in zijn doelloo- len tegenstand te doen volharden.De Keizerin is den 13 's avonds, te Parijs teruggekeerd. Italië. Het hoofdorgaan van Mazzini te Genua is in beslag genomenwegens een voor den Franschen Keizer beleedigend artikel, over den verjaardag van den coup d'état.Uit Ales sandria en Turin zijn troepen naar het Napelsehe gezonden. De gouverneur van de Marken en Umbrie Pepoli heeft het besluit van 1810 ter opheffing der kerkelijke corporatienbehoudens eenige uitzonderingenweder verbindend verklaardzullende de daardoor beschikbaar wordende gelden voor het openbaar onderwijs en de hospitalen worden aangewend. Aan eiken geestelijkedie door zijnen bisschopter zake van kerkelijke aangelegenhedenis ge schorst heeft hij eene maandelijksche toelage van 80 francs toegekend.Het Napelsehe zal 144 afgevaardigden zenden naar het Italiaansehe parlement.Victor Emmanuel is den 7 van Sicilië te Napels teruggekeerd. Tot raden van den ste dehouder van Sicilië zijn benoemd Lafarina voor binnenlandsche zaken, Cordova voor financiën, Scalia voor openbare werken en Pisani voor het onderwijs. De Koning heeft den rouw aangeno men over den graaf van Syracuse en het gemeentebestuur van Napels gemagtigd eene leening aantegaan van 25 millioen lires onder den waarborg van het gouvernement.Te Caserta hebben hevige bewegingen plaats gehad ter zake mn den terugkeer van den kardinaal Sforza op verzoek van het bewind hoewel de prelaat alles vermeden had wat zijne terugkomst op eene zegepraal deed gelijkenwaren aan zijn paleis eenige lieden uit de lagere klassen aanwezigdie kreeten aanhieven ter eere van den Paus en den kardinaal. De Garribaldianen en Piemontezen geraakten daarover in woede en wilden het paleis in brand stekenhetgeen de kardinaal alleen voorkomen kon door met een driekleurig vaan del op het balcon te verschijnen. Volgens clerikale bladen zou er 18 uren gevochten en vele inwoners gedood en gevangen ge nomen zijn. Ook in Aversa hebben dergelijke tooneelen plaats gehad. - De stedelijke regering van Napels heeft besloten een standbeeld voor Qarribaldi opterigten.Het bombardement van Gaëta is ijverig voortgezetKoning Frans is in eene kazemat gehuisvest. Hij heeft bevolen 4 geladen Sardinische schepen welke door storm in de haven waren gedreven, weder vrijtela- ten.Sedert den 12 zijn de vijandelijkheden geschorst. Kerkelijke Staat. Het aantal der herwaarts geweken Na pelsehe soldaten bedraagt thans nog 8000 man. Keurhessen. De 2e Kamer heeft het voorstel der constitutieve commissie om den Keurvorst bij adres te verzoekende constitutie van 1831 te herstellenmet 37 tegen 7 st. aangenomen en is dadelijk daarop ontbonden. Oostenrijk. De regering heeft tot burgemeester van Pesth benoemd den heer Rottenbillerdenzelfde die in 1848 door zijne medeburgers tot die betrekking verkozen is. Hij heeft een beroep op de welgezinde burgerij gedaanter bewaring van rust en orde. De plaatscommandant der vesting Ofen heeft eene ernstige procla matie uitgevaardigd, volgens welke elke rustverstoring of demon stratie met kracht onderdrukt zal worden.Den 10 is Pesth geïllumineerd geweestwegens de opening der vergadering van het cotnitaat.De heer von Goluchowski is als minister van binn. zaken vervangen door den heer von Schmerling. China. De geallieerden hebeen den 13 Oet. 2 poorten inge nomen van Pekin, dat zich aan alle voorwaarden heeft onder worpen. De Keizer is naar Tartarije gevlugt en zijn zomerpaleis geplunderd. Van de naar Pekin gebragte gevangenen zijn 3 waaronder de consul Parkes, in vrijheid gesteld, 2 waren aan de ondergane behandeling bezweken en van 2 anderen is het lot ou- bekend13 soldaten zijn mede in vrijheid gesteld. Bij de behandeling der begrootinghoofdstuk justitiein de 2e Kamer, is den 7, op voorstel van den heer Dullertmet 62 tegen 5 st.besloten om nog geen geld te besteden tot aankoop van grond onder Edevoor het bouwen van eene gevangenis voor jeugdige veroordeelden, op grond, dat de wenschelijkheid van der gelijke inrigting nog niet gebleken was. In verband met eene reeds meermalen gevreesde verplaatsing van het hier ter stede bestaande jongenshuis, is het bovenstaande niet van belang ontbloot. Derde volksvoorlezing op Dingsdag18 December e.k., des avonds ten 7 urein de zaal van den heer Walraven. Zitting van 4 December. 1. J. R., te Helder, toebrengen van kwetsuren, meer dan 20 dagen verhindering van arbeid veroorzaakt hebbende, met aanne ming van verzachtende omstandigheden, 6 maanden gevangenisstraf en de kosten. 2. M. F., te Schagen, mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf, f 8 boete en de kosten. 3. P. H. d. B., te Helder, opligting, na vroeger tot kruiwagen- straf te zijn veroordeeld, 2 jaren en 8 maanden gevangenisstraf, te ondergaan na de gevangenisstraf van 4 jaren, hem opgelegd door de Regtbsnk te HoornJ 25 boete en de kosten. 4. J. M., te Wieringen, diefstal in dienstbaarheid, met aanne ming van verzachtende omstandigheden6 weken gevangenisstraf en de kosten. 5. S. N., te Alkmaar, overtreding van het algemeen reglement op de middelen van vervoer, het vonnis van den kantonregter te Alkmaar tot veroordeeling in 10 boete bevestigd en de kosten. 6. A. R., te Urkniet verschijning als opgeroepen getuige in eene strafzaak10 boete en de kosten. Zitting van 11 December. 1. M. B., te Helder, diefstal in eene herberg, waarin hij was ontvangen3 maanden gevangenisstraf in eenzame opsluiting. 2. M. B., te Alkmaar, eenvoudige diefstal, met aanneming van verzachtende omstandigheden6 weken gevangenisstraf en de kosten. 3. P. S., te Texel, mishandeling, als boven, 14 dagen gevan genisstraf en de kosten. 4. M. W., te Texel, uiten van smaadwoorden jegens 2 personen 2 boetenelk van f 8 en de kosten. 5. J. O.te Wieringerwaardwoordelijke beleediging van een bedienend beambte8 boete en de kosten. 6. E. v. S.huisvr. vanP. K., teZijpe, laster, 1 maand cellulaire gevangenisstraf, 25 boete en de kosten. JlJ, T„ te Helder, visscherij-overtredingenhet vonnis van den Kantonregtervoor zoo ver hij slechts in de helft der kosten is veroordeeldvernietigd. BURGERLIJKE ST.WD. ONDERTROUWD. 13 Dec. Johannes Bruijnte Alkmaar, en Marij Loice, te Zaandam. GETROUWD. 9 Dec. Jan Venster en Cornelia Blaauboer. GEBOREN. 7 DecNicolaasZ. van Pieter Johannes Theunisse en Anna Catharina Bruijn. 8 n Gerardus Johannes, Z. van Jan Kleijmeer en Margaretha Y uuring. 9 n Uda, D. van Arie Bloemendaal en Aaltje van Batenburg. 10 Johan Wilhelm, Z. van Wilhelmus Petrus Sprenkeling en Anna Alida Seelen.PieterZ. van Pieter Bezaan en Maartje Adolf. 12 n AntjeD. van Johannes George Lijnbach en Jansina Elisabeth Arbous. 13 u Carolina, D. van Johannes BernardusCollier enAnthonia de Grunt.Abraham, Z. van Abraham Godijn en Maria van Oostrom. OVERLEDEN. 9 Dec. Maartje Hart6 j.Eendricus Adrianus Willebrordus Z. van Johannes Hendricus Impink en Maria Hendrica Bronstring, 6 j.Jan van de Graaf, 31 j. 11 i< Jacobus, Z. van Willem Koopman en Maartje Melker, 8d. 12 u Gesina Ohmstedewed. van Johan Jacob Raisig, 68 j.

Alkmaarsche Courant | 1860 | | pagina 2