m ©CÏHcfceïijkscït ©wcrstgt. BINNENLAND BUITENLAND £?tabg jüicmug. A 9 as* \V A K> BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken mits deze den belanghebbenden, hunne Contraboekjes of Nota's, wegens leverantiën in het jaar 1860 gedaan, vóór of op den 15 Januarie.k. intezenden aan den Gemeentearchitect opdat de afdoening dier zaken geene vertraging ondervinde. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 4 Jan. 1861. J>e Secretaris, SPANJAARDT. Zekere C. J. WILDEBRAND, echtgenoote van C. J. van den BERGH, vuurstoker lc kl. op Z. M. schroefstoomschip Releh gewoond hebbende in Amsterdamwordt verzocht zich vóór den 15 Januarij 1861 aantemelden ter Secretarie der gemeente Alkmaar. POLITIE. Aan het Commissariaat van Politie te Alkmaar kan door de daarop regthebbenden worden terug bekomentegen betaling der kosten van voedingeen Zwaan, en gratiseen Mud Erwten, een Horologiebandjeeen Gouden Oorhanger, een Bloedkoralen Arm bandje met gouden slotjeen een Kinderboa. Bij hoogst vleijende missive van 24 Dec. heeft Z. M. den afge treden minister van koloniën Rochussen op diens weigering tot verheffing in den adelstand, het grootkruis der orde van den Ned. Leeuw met briljanten vereerd. Zijn departement is voorloopig opgedragen aan den minister van marine LotsyGedurende 1860 zijn te Amsterdam uit zee aangekomen 1980 schepen,en heeft het Ned. zendelinggenootschap aan giften en legaten ont vangen 23,815.50.— Den 28 en 29 Dec. heeft de le Kamer de nog overige hoofdstukken der staatsbegrootingde credietwet voor koloniën en de wet op de middelen goedgekeurd en is daarna gescheiden.— Den 28 overleed te Warmond de hoogleeraar aan het r. c. seminarium C. Broere, oud 57 jaren,en den 30 te Am sterdam de beroemde portret-en historieschilder N. Pieneman, voor zitter der maatschappij Arti et Amicilia, die den 3 Jan. met de meeste plegtigheid, in de Nieuwezijdskapel werd begraven.— Den 30, 's avonds, is in de gasfabriek op de Schans over de Elandstraat te Amsterdam een kalkkist ontploftwaardoor een klein gebouw verbrand en een onder het puin geraakte arbeider omgekomen is. Den 2 heeft de regtbank te Rotterdam aan de vrouw en moeder der 2 stokers van de stoomboot de langstraatmet Pinkster om gekomen hunne vordering tot schadevergoeding ontzegd.— Prins Frederik is den 4 naar Berlijn vertrokken, wegens het overlijden van den Koning van Pruissen.— In vele streken heerscht eene kwaadaardige keelontsteking, de Angina diphtheritica, waarom in Zuid-Holland bevolen is Je verordeningen wegens besmettelijke ziekten toetepassen.Bij resolutie van 21 Dec. heeft de minister van financiën gearresteerd de 244e staatsloterij, bestaande uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premien; de collecte wordt geopend van 21 Jan. tot 2 Pebr. en de trekking zal duren van 18 Pcbr. tot 11 Mei.— De jeneverrampen, in het vorige jaar door den Volksvriend medegedeeld, zijn: 78 gevallen van gevangenneming, 67 van moord en manslag, 37 van verwonding en mishandeling en 57 zelfmoorden. Den 27 Dec. hebben 43 schippers, die met hunne vaartuigen op de reede van Schokland ingevroren lagen cn bijna geen levensbe hoeften meer aanboord hadden, zich op schaatsen over de Zuider zee naar Kampen begeven; vijf hunner, met touwen aan elkander gebonden en voorzien van een kompas, werden als gidsen vooruit gezonden. Na bijna 4 uren op het ijs te hebben doorgebragt, is het geheele gezelschap in goeden welstand te Kampen aangekomen, van waar de reizigers, voorzien van een goeden voorraad levensmid delen den terugtogt hebben aangenomenen zoo als verneemt behouden op Schokland zijn teruggekomen. Engeland. Prins Al/red, de vermoedelijke erfgenaam der her togelijke kroon van Gotlra, is derwaarts gegaan, om zich eenigen tijd met het land en de volkszeden bekend te maken.— Den 1 Jan. is van Blackwall te water gelaten het eerste gepantserde oorlogschip ol stroomram de Warrior, na de Great Eastern het grootste vaartuig.— Uit Britsch-Indie wordt gemeld, dat de be volking steeds weigert de nieuwe belasting op de inkomsten te betalenmaar van te dier zake plaats gehad hebbende botsingen wordt nog geen melding gemaakt. De beruchte Nena-Sahibeen der hoofdaanvoerders van den jongsten opstand in Britsch-Indie is nog in leven en heeft in Thibet nog 3 a 4000 man onder zijne bevelen'hij bezit geld in overvloed en is in staat om zijne man schappen te onderhoudenzonder de dorpen te plunderenvan daar dat men hem niet slechts duldtmaar zelfs gaarne bij zich ziet en de bewoners dier streek zijn verblijf hebben geheim gehouden. Italië. "Van het Sardinische stoomschip S. Michaël, dat tijdens een hevig onweder door de Oostenrijksche authoriteiten te Pola is afgewezenis sedert niets meer vernomen.De Koning den 27 uit Napels vertrokkenis den 30 te Turin teruggekeerd en met groot gejuich door de menigte begroet.Den 28 zijn de Kamers ontbonden.De Bourbonsche bezetting van Civitella heeft een Piemontesehen gevangene verbrand.Den 30, 'avonds, zijn te Napels eenige Lazzaroni gearresteerd, die «leve Franciscus!" riepen.— De heer Farini treedt af als stedehouder van het Na- pelsche en zal door den prins van Carignan worden vervangen met den heer Nigra nevens zich als raadsman en verantwoorde lijk minister. Kerkelijke Staat. In het consistorieden 17 Dec. gehou den heeft de Paus zich nadrukkelijk uitgelaten over de dwaze en ongerijmde beginselen, in sommige in Frankrijk verschenen bro chures voorgedragenverder klaagt de H. Vader over het verwer pen van het concordaat door de afgevaardigden van het groother togdom Badenover de invoering van het burgerlijk huwelijk in Umbrieover het verbeurd verklaren van de bezittingen der geestelijke ordenhet verspreiden van Proteetantsche bijbels en het gevangen nemen der bisschoppen in Italiëhet openen van Protestansche kerken en het sluiten van de inrigtingen der Jesuiten. Oostenrijk. Arad is den 28 Dec. luisterrijk verlicht geweest, ter gelegenheid van de opening der comitaatsvergadering; der orde bleef ongestoord.De vereeniging van de Woiwodina en het Bannaat met Hongarije is in beginsel aangenomende voorwaar den zullen door de Servische gemagtigden opgemaakt en door den Koning den landdag aangeboden worden.De Keizer heeft graaf Teleki bij zich doen komen en hem zijne straf kwijtgescholden, in het vertrouwen dat hij zieh als een goed onderdaan gedragen zou de de graaf heeft daarop beloofd alle verbindtenissen met het buitenland te zullen afbreken, de rijksgrenzen niet te zullen over trekken en zich van alle staatkundige aangelegenheden te zullen onthouden.Te Praag zijn door aangeplakte billetten pogingen aangewend om de Czechen optewekken het daar heen te rigten. dat Bohemeop het voorbeeld van Hongarijeeen zelfstandig kroonland worde.De aartshertog Max, bevelhebber der marine, heeft een vlugschrift uitgegeven, eene uitbreiding der scheepsmagt en daartoe over 2 jaren eene som van 30 millioen verlangende. Te Yicenzais een jong tnensch bij staudregt veroordeelden doodge schoten', ter zake van het verleiden van 2 militairen tot trouweloosheid. De minister v. Schmerling heeft gehoor verleend aan eene be zending uit Galliciewelke verlangtdat het landschap ondeelbaar zal zijndat een landdag zal worden bijeengeroepen en dat de Poolsche taal voor het onderwijs en het landsbestuur zal gebezigd worden. Pruissen. Koning Friedrich Wilhelm IV isna een aanval van beroertewaardoor eene verlamming der longen is ontstaan in den nacht van 12 Jan., in 65jarigen ouderdom overleden. Hij wordt opgevolgd door zijnen broeJerden Prins-Regent onder den naam van Wilhelm I. Turkije. Den 24 Dee. is het eerste gedeelte van den spoor weg in Klein-Azie, ter lengte van 30 Engelsche mijlentusschen Smyrna en Aidin geopend.In den herfst van 1860 zijn niet minder dan 60000 Mahomedanen uit de Krim naar Turkije en Klein-Azie verhuisd. Tunis. De Beij heeft aan zijne onderdanen eene vrijgevige constitutie verleend, waarbij gelijke regten en bescherming worden toegekend aan beleiders van alle godsdiensten. Frankrijk. Te Toulon is bevel ontvangen om het Eransche eskader voor Gaëta nog voor eene maand van leeftogt te voorzien. De Keizerin heeft bij den verkoop van het hotel harer zuster, de hertogin van Alba, den kooper, zijnde de heer Emile Pereire willen noodzaken om haar de koopsom persoonlijk uit te betalen waarbij zij openhartig te kennen gaf, dat zij dit bedrag aan den Paus ten geschenke wilde geven. De heer Pereire heeft evenwel ronduit verklaarddat hij dit niet wettig kon doenzonder door eene eigenhandige kwitantie van den Keizer gedekt te zijn, maar dat hij er voorloopig wel eens den minister van staat over wilde spreken. Nu wist de Keizer spoedig wat er gaande was en de zaak liep daarmee afdat Z. M. speciaal in last gaf, de koopsom in de keizerlijke schatkist te doen storten.Men deelt mede dat de regering van officieuse Oostenrijksche zijde de bepaalde verzekering heeft ontvangen, dat Oostenrijk in geen geval hoege naamd Venetie op andere wijze dan gedwongen door de magt der wapenen zal afstaan. Dit blijkt ook uit een vertrouwelijken brief, door den secretaris der aartshertogin Sophia aan den heer Thouvenel geschreven. Men kan echter op de meest stellige wijze verzekerendat de Engelsche en Fransehe regeringen zieh daar door niet zullen laten afschrikken en reeds overeengekomen zijn een bepaald voorstel aan Keizer Frans Jozef te doen, om Venetie tegen eene zekere som gelds aftestaan. Het denkbeeld eener compensatie in grondgebied schijnt men te laten varenomdat het voor het oogenblik ongeraden zou zijnde moeijlijkheden der Ita- liaansche kwetsie op die van het Oosten over te brengen. Vereenigde Staten. Een aantal Congres-leden uit de zuide lijke staten heeft een manifest geteekendhoudendedat eene schikking onmogelijk is en de afscheiding door niets kan belet worden. De President Buchanan heeft tegen den 4 Jan. een boet en bededag uitgeschrevenwegens den hagchelijken toestand van het gemeenebest. De minister van financien Cobb en de staatsse cretaris voor buitenl. zaken genl. Cass hebben hun ontslag genomen. China. De oorlogschade aan Frankrijk en Engeland te betalen bedraagt voor elk dezer mogendheden 60 millioen francs. CORRESPON DENTIE. N. geeft den raad, de ijsschotsen uit de brandbijten rondom dezelve regt op te zetteninplaats van ze onder het ijs te schui ven naar zijne meening zouden daardoor ongelukken, als deze week in de Laat en Luttik Oiidorp voorvielenworden voorkomen. In het vorige jaar zijn alhier de volgende hoeveelheden granen en zaden aangevoerd in muddentarwe 11864rogge 4887 gerst 9703. haver 24899, boonen 3122, kanariezaad 1918, mos terdzaad 838, koolzaad 1774, karweizaad 764, lijnzaad 20 en erwten 1615, te zamen 61404 mudden, tegen 63654 in 1859, welk cijfer vermoedelijk bereikt of overtroffen zoude zijn ware de communicatie op den laatsten marktdag niet gestremd geweest. Het aangevoerde is te schatten op eene waarde van 427,212, De wettige bevolking, op 31 Dec. 1859 bestaande 5083 man nen en 5402' vrouwenmakende een totaal van 10485 zielenis in den loop van 1860 vermeerderd door de geboorte van 141 jon gens en 162 meisjes, te zamen 303 kinderen waarvan 9 onechte, en door de vestiging van 256 m. en 257 v., te zamen 513 perso nen en verminderd door het overlijden van 177 m. en 180 vr., te zamen 357, en door het vertrek van 217 m. en 209 vr., te za men 426zoodat de wettige bevolking op ultimo Dec. 1.1. bestond uit 5086 m. en 5432 vr., te zamen 10518 zielen. Levenloos wer den aangegeven 18 kinderenwaarvan 1 onechtonder deze en de geborenen waren 4 mann. en 6 vr. tweelingen. 9 Elders wo- 0>

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2