J TE^TOO^STELLISSS IJÖS PRU8ÏGQÜWERPEÏ3 Slabs iïicmus. BUITENLAND litie var .n den 31 met steenen begon te werpendoor de ruiterij en de infanterie met scherp uiteen gedreven. Daarbij werden {30 lieden gedood, eenige bonderden gekwetst en van de soldaten sneuvelden er 2 en werden er 10 gewond. De stedehouder heeft de be volking bij proclamatie tot rust vermaand en gedreigd de stad anders in staat van beleg te zullen stellen. De policie ver bood op de straten stil te slaan en het dragen van met ijzer beslagen stokken. De troepen bezetten de publieke gebouwen en kampeerden 's nachts op de pleinen. Winkels, kantoren en werkplaatsen zijn gesloten. De nationale kleederdragt en de rouw- teekens zijn weder verdwenen. Frankrijk. De heer Bonaparte-Palerson heeft geappelleerd tegen liet gewezen vonnis aangaande de nalatenschap van prins Jérome. De minister van justitie heeft de procur.-genls. aangeschreven het oog te houden op de priesters, die hunne bevoegdheid te buitengaande daden der regering afkeuren en wantrouwen tegen den Keizer verwekken.— De vaste spoorwegbrug over den Rhijn, tussclien Straatsburg en Kelilis den 0 plegtstatig geopend. Onder de Fransche en Duitsche feestgenooten heerschte echter weinig har telijkheid en overeenstemming.Benige Poolsehe uitgewekenen, o. a. prins Adam Czartoriski hebben den Keizer verzochtden Czaar aantesporen tot het spoedig invoeren der aan Polen toege zegde hervormingen. Vrij van zegel. WATERSNOOD 1801. van KUNST on S M A A IC bestemd voor de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden te houden in de Gothische Zaal van het Paleis, aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage. Deze tentoonstelling zal geopend worden voor het publiek op Woensdagden 17 April 1861, des middags ten 12 ure, en zal voortduren tot en met Dingsdag, den 30 April daaraanvolgende. Op Woensdag, den 17 April en op de Zondagen zal zij geopend zijn van des middags 12 lot des namiddags 5 ure, en op de overige dagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 5 ure. De toegangprijs is bepaald voor de Woensdagen op ƒ1,— en voor al de andere dagen op f 0,25 per persoon. Ingang aan den eersten toren in het Noordeinde, aan de zijde van het Heulstraatje. De commissie voor de verloting voornoemd Namens haar, F. van BIJLANDT, Poorzilter. W. H. VAN MEUKEREN, Secretaris. Bij besluit van 7 dezer heeft Z. M. tot notaris alhier benoemd den lieer II. J. de Lange en tot notaris te Schagen den heer C. Boonacker, procureur bij de arr. regtbank en plaatsvervangend kantonregter te dezer stedeuit welke betrekkingen hij mot den 15 der loopende maand is ontslagen. Yoorts heeft de Koning tot derden bewindvoerder van het fonds van Maartje Jacobsd. van den Hoornweduwe van Piet-er Lammertsz. Portwijnaangesteld jr. m". G. C. Fontein Perschuir Met zekerheid wordt thans gemeld, dat de spoorweg van hier naar het Nieuwe Diep ten westen van het Kanaal, en dus niet over Schagen, zal gelegd worden. Handelsblad BERGEPJLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 Apr. Evert Heerding en Antje van Twisk.Jacob Hendrik van Twisk en Neeltje Stoffels.Joris Gorter, wedr. van Mar- garetha de Ruijter, en Agatha Carolina Jonkers.Gerrit Kromte Koedijken Guurlje Hijnete Alkmaar. Pieter Sjoers en Alida Maria Krijgsbach.Engelbertus van der Plerk en Neeltje Mijlhoff.Jan Schooneicil, te Alkmaar, en Elizabeth Spruit, te Bergen.Simon Blom, te Alkmaar, en Grietje Bruinte Bergen. GETROUWD. 7 Apr. Caret Johannes Christoffel Scharfenstein en Jacoba Winte- rink.Qerardus Fredricus Binnemanwedr. van Alida Tuijn, en Christina Alida Rabeling. GEBOREN. 6 Apr. Jan AntonieZ. van Jacobus de Geus en Maria Magdalena Elfrink. 7 Gerbrand Leonard, Z. van Jan Metz en Aaltje Kruijt. Bernard Johan Marie, Z. van Bernardus Johannes Cliteur en Jenneken Weenink. 8 n Calharina CorneliaD. van Ahazuerus Philippus Burger en Marijtje Blaauboer. 9 n Elisabeth Louisa, D. van Jacob Delver en Petronella Stenks.— NeeltjeD. van Jan Pijpers en Maria van Drunen.- Cornelia AnnaD. van Josephus Egbertus Ibink en Maria Margaretha Schsepstall.Willem Z. van Hendrik van der Sluijs en Jannetje Oldenburg.Susanna Wilhelmina LourenliaD. van Johannes Hermanus Middeldorp en Catharina Adriana van Noort. 10 HendricusZ. van Jan Nierop en Mietje Koopman.- Bar- tholomeus TheodorasZ- van Johannes Francisous Moussault en Maria Anna Susanna Beukman. 11 Adrianus Johannes, Z. van Jacob Ilaker en Anna Iland. OVERLEDEN. 7 Apr. Johannes Henraad, 39 j. en 9 m. 8 Grietje Koeman, wed. van Simon Spruijt, 47 j. 10 Jan Dorregeest, 76 j. 11 Pieter Pool, 29 j. en 6 w.— Dieuwertje Swartwed. van Pieter Hart, vroeger wed. van Klaas Waal, 73 j.— Simon Balder, 23 j.Willem, Z. van Hendrik van der Sluijs en Jannetje Oldenburg, 2 d.Cornelia van der Peer, wed. Klaas Klever, 66 j. en 6 m. 12 n Johannes van der Hulst, 27 j. en 11 m. OPENBARE VERGADERING der afdeoling Alkmaar van de Nederlandsche Vereeniaing tot afschaffing van den sterken drank, op Maandagden 15 April 1861des avonds ten '8 ureiu het locaal aan den Koningsweg. Voordragt der rede van Dr. H. Fabius, Ons volk wordt bestolen'. 18 millioentegen den koers van 85p.Ct., aflosbaar in 9f» jaren, en zulks tot, aflossing der 5 p.Cts. stedelijke schulden der 4p.Cts. losrenten van 1845.Den 9 op den middag zijn de Koning en Koninginde prins van Oranje en prins en prinses Hendrik te Amsterdam aangekomen en aan het versierde statioen door den ge meenteraad ontvangen en door Amstels Mannenkoor begroet met een lied van den heer Hofdijk, jnuziek van Richard llol. De stoet bestond, behalve uit de kon. familie en gevolguit kavalleriede schutterij, eene eerewacht te paard van 80 leden, de gedecoreer den rtiet het Metalen Kruis, de scherpschutters- en buksschutters vereenigingen, 2 boogschutterijen, de studenten, Amslels- Mamen koor, 2 typographiselie vereenigingen en de koorndragersen trok door een groot gedeelte der stad naar het paleis, waar H. H. M. M. zich op het baleon vertoonden. Des middags was er diner ten liove van 70 couverts. Den 10 hield de Koning audiëntie en bezocht de Koningin het Huis met de Hoofdende Sophia bewaarschool en Mevr. Deutz v. Assendel/tterwijl prins en prinses Hendrik de kabinetten van schilderijen en zeldzaamheden van de heeren Six be- zigtigden. Den volgenden dag was er weder audiëntie bezocht de koningin bet Theatrum- anatomicum, de schilderijenverzameiing van den heer G. J. Schouten Mevr. de Douairière Munter en de tentoonstelling van bloemen der Maatsehappij van landbouw en prins en prinses Hendrik de diamantslijperij der heeren Cosier 's avonds gaf II. M. eene soiree- musicalc. Den 12 bczigtigde de Koning niet do prinsen de laatste werken van wijlen den heer Pie- neman, in Arti et Amicitia en vervolgeus Z. M. de Willemstraat, waar hem een beker ter waarde van 100 werd aangeboden het Museum van der Hoopde cartons der heeren Gaffens en Swerts vau Antwerpen en de bloemententoonstelling. Denemarken. De Stenden van Ilolstein hebben in eene ge heime zittinghet voorstel der commissieom de aangeboden goedkeuring der begrooting aftewijzen, eenstemmig aangenomen. Het üeensche bewind heeft den 9 besloten bet leger te verdubbe len d. i. op den voet van oorlog tc brengen. Italië. De afgevaardigden hebben eene dagorde van de heeren Torrearsa en Mamiani aangenomenhoudende, dat de Kamer ver trouwen stelt in de handelingen der regering, ter bevrediging van zuidelijk Italië. Aldaar is het nog geensins rustig: de geul. Bosco schijnt zich te Napels te bevinden, ter bevordering van een opstand, welke den C op verschillende plaatsen moest uitbrekenmaar in de hoofdstad door het ontdekken van wapendepots en het des nachts in hechtenis nemen van een aantal Bourbonschgezinde officieren en priestersis misluktalleen hadden in de omstreken reaction- naire woelingen plaatswelke spoedig werden bedwongen. Te Napels was alreeds de hertog Cajeniello in verzekering gesteld wegens het ontvangen van 2 brieven van Koning Frans. Eene dépêche, welke door den baron v. Schlippenbachattaché bij de Pruissisclie legatie te Romevoor dien vorst naar Palermo zou worden overgebragt,is in handen der Sardimers gevallen.De markies de Brignolle-Saleeen clerikaal lid van den Senaat, heeft zijn ontslag genomen.Garribaldi heeft aan eene deputatie van werklieden uit Milaan verklaard, dat hij hoogst ontstemd is over de houding der ministers en gedeputeerden, die er slechts op uit zijn bet volk in slaap te houden. Het eerevoorzitterschap van de Associatie der Unitaristen te Milaan beeft hij aanvaard, bij een brief, waarin hij weder op eene algemeene wapening aandringt. Oostenrijk. De Keizer heeft de reorganisatie van het regts- wezen in Zevenbergen en het overdragen der regterlijke magtaan de vroeger bestaande overlieden goedgekeurden aan de Ëvan- gelischen der beide eonfessiengelijke staatsregterlijke bevoegdheid toegekendals de belijders der r. catholieke godsdienst bezit» tenTe Agram zijn de Keizerlijke adelaren weder aangesla gen, terwijl de bezetting was uitgerukt en de menigte het bedaard aanzag.De landdag te Weenen heeft besloten een dankadres aan den Keizer te rigten met verzoek de rijks-eenheid in stand te houden en de constitutionele beginselen verder te ontwikkelen; ook die te Saltzburg, in Karintliie, Krainjen Tyrol verklaren zich ook voor het behoud der rijk-eenheid. De bevolking van het Ita- liaansche gedeelte van Tyrol heeft geene afgevaardigden naar Insprück gezonden. De Boheemsche landdag heeft beslotenden Keizer te verzoekenzich als Koning van Bohemen te laten kroonen. Na de opening van den llongaarschen landdag consti tueerde de magnaten-tafel zich afzonderlijk; graaf Zielig protesteerde tegen de benoeming van graaf Apponyi tot voorzitteromdat bet Keiz. besluit daartoe niet door een llongaarsch minister medeon- derteekend was. Spanje. In den avond van den 9 is de schouwburg te Barce lona, met het lyceum afgebrand. Turkije. Een afgezant uit Servië vertrekt naar Konstantinopel, om op de verwijdering van alle musulmannen aantedringen.Een aanval der opstandelingen in de Herzogewina op Poglizza is na een gevecht van 4 urendoor de Turken afgeslagen.De Montenegrijuen hebben Bivor aangetast3 dorpen verwoest en de Turken verslagen.De basehi- bozucks (ongeregelde Turksche troepen) hebben een Grieksch klooster geplunderd. Rusland. Den 31 Mrt. had te Kalisch iu Polen een oploop van landlieden plaats en werden de glazen bij den arrondissements hoofdmanden piaatselijken adjudantden voorzitter der regt bank en den schoolopzieneralsmede van liet kadetteuhuis ingeworpende gewapende magt moest de orde herstellen. Te Warschau is de bestaande spanning en het dragen van rouw nog voortdurend toegenomenvooral door de opheffing van het burgercommité en de burgerwacht. Ook werd bij Keiz. besluit de algemeene landbouwvereeniging welke zich te zeer in bet staatkundige deed geldenontbondenmet bevel de fondsen iu de bank te deponeren en in de provinciën afzonderlijke landbouw- commissien opterigten. In den avond van den 4 vereenigden zich 3000 mensehen voor een Lieve-Vrouwe-beeld om voor de slagt- offers van Febrnarij te bidden en den volgenden avond werd dit herhaald, terwijl de militaire magt het rustig aanzag. Den 7, des avonds, had een groote oploop voor het paleis van den Vorst-spj- dehouder plaats; deze riep de troepen te hulp en vermaande; menigte, bij herhalinguit een te gaan deze wilde daartoe niet overgaanalvorens de militairen aftrokkenhetwelk geschiedde. Den 8 was de opgewondenheid nog heviger en werd liet volk,

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2