ClOcfcclijkeeïtc tictrigfxtu De moeijelijkheden met de regering zijn daarenboven nog vermeerderd door een dagorder van den generaal Benedek opperbevelhebber in Venetië, aan zijne officieren, waarin hij de leiders der volksbew egingen lieden zonder edele beginselen en verraders noemt. Deze dagorder is openbaar eeworden de Hongaarschc Magnaten hebben haar als een beleediging aangemerkt, en besloten er op te antwoorden bij openbare circulaire, waarvan de redactie is opgedragen aan graaf Teleki, het hoofd der volksgezinde partij. Dalmatië en Fiume hebben geen afgevaardigden willen be noemen voor den Croatischen landdagzij verlangen een zelfstandig bestuur. Evenzoo heeft het Italiaanseh gedeelte van Tyrol om dezelfde reden geen afgevaardigden gezonden naar luspruck. In het Venetiaansche ondervindt de regering nog minder medewerking: te Venetië, Verona en Vicenza zijn de leden der gemeenteraden niet in voldoenden getale opgekomen om afgevaardigden voor den landdag te kunnen kiezen te Udine zijn drie personen tot afgevaardigden benoemd, die te Olmutz ouder t.oezigt der policie worden gehouden. Vele moeijelijkheden zullen alzoo nog uit den weg geruimd, en waarschijnlijk vele inwilligingen nog door de Oostenrijksehe regering gedaan moeten worden, om tot een bevrediging der verschillende nationaliteiten in hare staten te geraken. In- tnsschen heeft zij weder een harer oude beloften, van 1815, vervuld: aan de Protestantsche gemeenten is vrijheid en zelf standigheid van bestuur verleend; zij zijn met de Katholieke gemeenten gelijk gesteld. Het bestaande concordaat met den II. Stoel staat echter de uitvoeringdezer verordening in den wegzoodat, ook deze zaak weder nieuwe moeijelijkheden voor de regering zal opleveren. Niet alleen in Oostenrijk openbaart zich een sterke nati onale beweging; ookj Rusland moet maatregelen nemen om zijn aandeel in den buit van Polen te behoudi n te Warschau, Kalisch eu Lublin hebben volksbewegingen plaats gehad. Eerst scheen de regering tot inwilligingen geneigd maar weldra naar men vermoedt op verzoek van Pruissen en Oostenrijkdie voor de rust in hunne eigene Poolsche pro vinciën vreesden scheen zij tot, onderdrukking der bewe ging besloten. De invloedrijke landbouw-vereeniging werd bij Keizerlijke ukaze opgeheven, een volksoploop te Warschau met de wapenen verstrooid men spreekt van 150 doodeu en gekwetsten en een magt van 100,000 man in Polen bij een getrokken. De Poolsche zaak heeft echter ook in Volhynië en de Ukraine sympathie gevonden. In de landen aan de Adriatische zee en op de Joniselic eilanden steekt bet Grieksche element liet hoofd open schijnt weerklank te vinden in Epirus. In Italië blijft de Romeinsche kwestie steeds hangende. Iedereen is overtuigddat de toestand niet kan blijven zoo als bij ismaar een aannemelijke schikking schijnt niet ge vonden te kunnen worden. De tegenwoordigheid van den verdreven Napelschtm Yorst te Rome kan door den nieuwen "Koning van Italië nivt geduld worden de H. Stoel schijnt echtervast besloten Fruns II in bescherming te nemen. De oorlogsdrift der Giribaldianen die het werk van Ita- lië's bevrijding liever in tens wilden afmakendan het ten opzigte van Yenetië vooreerst laten steken, schijnt min of meer door de standvastigheid van den beraden Cavour bedwon gen de organisatie van drie Garibaldiaansche divisiën beeft echter tot geen volkomen bevrediging geleid. Met belangstelling ziet men de behandeling van Garibaldi's voorstel tot alge- rneene volkswapening in het Italiaanschc parlement tegemoet. Te midden van al die woelingen verheft zicli de magtigePran- sche Keizer als de eigenlijke beheerscher van Europa. In de in wendige verdeeldheid dergroote rijken schuilt zijn kracht; Oos tenrijk en Rusland hebben met hunne eigene onderdanen de handen volPruissen is als altijd weifelend. Engeland alleen staat krachtig tegenover 'frankrijkbeide lauden drew nen van wapenen, en houden elkander wederkeerig in ontzag. Engeland gevoelt echter geen roeping, om de nationale De- wegingen in Europa tegen te werkendan alleen waar zijn belang het eischt, als b. v. op de Jonische eilanden; daarom handelt het meestal in één zin met frankrijk. In Syrië en Europeesch Turkije komen hunne belangen echter minder overeen, en in alles, wat de Ooslcrsche kwestie betreft, schijnt Napoleon III daarom meer liet bondgenootschap met Rusland te zoekende Fransche bladen zijn dan ook aange maand, zich met. gematigdheid over de Poolsche zaak uit te laten. In zijn eigen "rijk zet de Keizer zijn strijd tegen de gees telijkheid met. kracht door; de justitie is gelast de bepalingen der strafwet toe te passen op de priesters, dis zich inlaten met zaken, die niet. tot hunne bevoegdheid belmorenen de daden der regering wagen af te keuren; kloosters zijn opgehe ven te Douay en te llazebroucken de aldaar gevestigde paters-redemptorisleu gelast bet land te verlaten. Van den herlog van Aumale is een opmerkelijke brochure verschenen ter beantwoording der uitvallen van prins Napo leon in don Senaat tegen de dynastie van Orleans; de vergelij king tussehen de gedragingen der leden van beide stamhui zen" valt niet ten voordeele \an bet, Napoleontische uil. Of schoon ;de brochure terstond in beslag is genomen, waren echter reeds duizeude exemplaren verkocht. ËXGKB.A1S&». De kanselier der schatkist heeft de begrooting ingediend, in ontvang 71,823,000 en in uitgaaf 60,900.000 bedragen de: hij stelt voor de belasting op de inkomsten met 85-0,000 te verminderen en die op het papier, thans 665,000, opbrengende, afteseliaffen. Den 10 hteft bet. Lagerhuis een voorstel- van den lieer Baines, om bet stemregt in de steden, door verlaging van den eensus, uittebreide»verworpen met 245 tegen 193 stemmen. FltAlt'HRIJH. Bet bewind heeft de i,n het noorden des rijks gevestigde paters. Redemptoristen gelast het grondgebied te verlaten. Beiigten uit Cochin-China melden dat den 24 Febr. te Saigon den geheelen dag scherp gevochten is: de vijand werd uit 5 forten "verdreven en vervolgd; van de geallieerden wer den 12 man gedood en213 gewond; onder de laatsten behoort v- nnrpmnndant de:* S-^-p^vchen. Bij bet. Wetgevend Ligchaam is eene voordragt ingediend, om de pensioenen der generaals, hoofdofficieren en kapiteins met, tY en der overige officieren met te verhoogen. Te Parijs is eene brochure verschenen getiteld: n Een brief over de geschiedenis van frankrijk, door Henri van Orleans" (den hertog van Aumale) zijnde eene scherpe wederlesging der aanvallen, door prins Napoleonm zijne bekende Senaats rede tegen de gevallen jdynastien gerigt. De hertog werpt den prins tegen dat bij vooral de onbekwame broeders van Napoleon I niet moet doen deelen in den glans welke dien Keizer omgaf, die, hoe groot, zijn genie ook ware, het, volken- regt herhaaldelijk schond en de Pransehe legers ten slagtbauk voerde en niet minder hoogmoedig en eerzuchtig was den Lodewijk XIf, die nogtans bij zijnen dood Frankrijk vergroot, en geëerd achterlietterwijl de restauratie van 1815 slechts jammeren en vernedering vond; dat het geslacht der Bouapar- ten doorKoning Lodewijk Filips met, gunsten is overladen maar zulks met oudank beloondedat de tegenwoordige Keizer tot, bet gezag geraakt is door zamenzweringenaanslagen, schending van eeden en geweld; dat, Napoleon III beurte lings de katholieken en de liberalen vleit en bedriegtden vrede aankondigt maar zware, oorlogen voertItalië wil vrijmaken maar de Oostenrijkers te Verpna en Venetie laat liet wereldlijk gezag des Pausen wil eerbiedigen, maar zijne staten laat vernietigen, de groothertogen wil herstellen, maar hen aan hun lot overlaat en frankrijk naar willekeur regeert; dat, prins Napoleon zelf, in strijd met zijne republi- keinsclie beginselentitels en waardigheden beeft aangeno men van hem, aan wiens zijde hij bij den eoup d'état evenzeer ontbrak, als aan de zijde van lien die de constitutie wilden bandhaven, en zoowei door zijn ministerschap over Algiers, als door zijne quari-deeluemiiig aan de oorlogen in de Klim en in Italië, slechts oneer heeft kunnen behalen. Yoorts ver dedigt hij verschillende handelingen der Ju lij-regering, het ge drag van den geul. Lamoriciereenz.4 Uren na de uit gave toen reeds een groot aantal exemplaren verspreid was, zijn de overige in beslag genomen. Daardoor is de aandacht er des te meer op gevestigd en worden enkele nummers tot voor 60 fr. verkocht. Bij Keiz. besluit is, op voordragt van den minister de Per- signy, aan de prefecten voor sommige gevallenmeerdere vrijheid van handelen verleend. Opzien baart, weder eene nieuwe brochure, getiteld: //de scheiding van Kerk en Staatouder de wet van het jaar III," door den lieer Changuéranddie betoogt,, dat de kerk in frankrijk van 1795 tot 1801 vrijheid heeft genoten en het, sluiten van het concordaat de grootste misslag van Napoleon I geweest is. Het Wetg. Ligchaam heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij de bij de dagbladen gevoegde verslagen van het in de Kamers verhandelde, worden vrijgesteld van zegel en port, ITAEIE. Omtrent de laatste zamenspanning in het Napelsche ver neemt men, dat 12000 lieden door de reactionaire partij wa ren aangeworven en dat Koning Frans te Rome de draden van het complot hield. Te Napels zijn 4 en in de provinciën, waar dc reactie he- vi<r gewoed heeft, 60 schuldigen doodgeschoten. NaarPlugia en° Basilieatawaar 2000 voormalige soldaten het land over- heerschen zijn troepen gezonden. Op nieuw zijn te Napels 40 personeii aangehoudenhij wien belangrijke bescheiden zijn gevonden, en verzamelplaat sen van wapens ontdekt. Sicilië is in 4 administratieve afdeelingen verdeeldliet ontslag van den beer Montelimolo aangenomen eii de heer delta Rovert tot stedehouder-generaal benoemd. Napels is tot, hoofdplaats verklaard eener zesde mililaire afdeeling. Te Smigaglia wordt de kardinaal-bisschop Lueciardi in reg- ten vervolgd wegens uitgevaardigde instruetien tegen liet gezag des Konings. Den 13 las de president der afgevaardigden een brief voor van Garribaldi, houdende, dat hij met zijn antwoord aan de vereeniging der werklieden niet voornemens is geweest om den Koning of de Kamers te beleedigen, maar dat de behan deling van* liet zuidelijke leger zijne ziel met minachting heeft, vervulddat hij echter bereid is, zijne persoonlijke grieveniu het belang des vaderlandsoptegeven en bet voorstel doet, tot eene nationale en algemeene wapening. De Kamer boorde dit schrijven aan zonder blijken van goed-of afkeuring. De minister F anti diende eene voordragt iutot ligting van 1S000 man in liet. Napelsche. Op dringend verlangen van Garribaldi heeft de lieer Mu- solino zijn voorstelom hem bij de wet een nationaal ge schenk aantebiedenteruggenomen. Den 14 verscheen een Kon. besluitwaarbij 3 divisien van Italiaansche vrijwilligers warden ingesteld, elk zullende bestaan uit 2 brigaden infanterie, 1 bataljon jagers, 1 bat terij artillerie en 1 compagnie genietroepen. De garribaldi- aansche officieren schijnen door dezen maatregel nog niet te zijn bevredigd. Graaf Cavour beeft bij diplomatieke nota de tusschenkomst der Fransche regering ingeroepen voor de verwijdering van Frans II en zijn gevolg uit Rome van waaruit de rust iu het zuidelijk Italië gedurig verstoord wordt. Dc Gedeputeerden hebben den 17 met 174 tegen 58 st. besloten, dat liet formulier voor de Koninklijke besluiten zal zijn: n Victor Emmanuel II. door de gratie Gods en den wil der natie, Koning van Italië." Den 18 verscheen Garribaldi in de Kamerwaar bij met groot gejuich begroet werd en aan de uiterste linkerzijde plaats nam. "Hij riep de ministers ter verantwoording, wegens de ontbinding van het duidelijke leger. De minister Fanti ver dedigde zulks-, omdat do vrijwilligers de krijgstucht te veel uit het oog verloren en het onmogelijk was hunne officieren met de in Napels en op Sieilie erlangde graden bij het staande leger optenemen. Garribaldidaarop in toorn ontstoken, ver weet de ministersdat zij in het zuiden van Italië broeder moord hadden teweeg gebragt. De meerderheid protesteerde luid hiertegen en er ontstond zoo groote verwarring, dat de beraadslaging geschorst moest worden. Later heeft Garribaldi meer matiging in acht genomende organisatie der 3 divisien nVt voldoende geacht, het herstel van liet zuidelijk leger ter onderdrukking der reactie in de Beide-Sicilien aangepre zen eu verlaugd dat het Italiaansche volk zich, haar liet voorbeeld der Engelsche vrijwilligerszoude wapenen. Na eene verzoenende rede van den heer de Cavour, heeft hij erkend, dat deze als een vriend van Italië moet beschouwd worden, maar merkt hij de Franschen als vijanden aan. zoolang zij Rome blijven bezetten. 4>OSTIS]\' KIJK. Duitsch-Slavische Landen. Eene bezending der Evange lische gemeenten beeft den Keizer wezen bedankenvoorde aan de Protestanten verleende vrijheden. Z. M. heeft op liet verzoek der jioheemsche deputatieom zich ook te Praag als Koning van Bohemen te doen kroo- neu, toestemmend geantwoord. Bij'liet vertrek dier oom missie uit Praag moet het zeer onrustig zijn toegegaan en zongen (luizende menschen nationale liederen. Het antwoord des Keizers is aan den Bolieemschen Land dag medegedeeld en heeft een luid en algemeen vreugdejuieh doen opgaan. Iu den Tyrolsolien landdag heeft de vorst-bisschop van Brixen voorgesteld, dat bij de wet zal worden uitgemaakt,, dat in dat gewest de uitoefening der Protestantsche eerc- dieusthet vestigen van Evangelische gemeenten en het grondbezit van niet-katholijken niet veroorloofd wordt. 3 Afgevaardigden uit bet zuidelijk deel van Tyrol hebben, bij monde van den bisschop van Treute, liet'voorstel ge daan dat aan die landstreek een afzonderlijk statuut zal worden verleend. De Gallicische landdag heeft bij acclamatie besloten een adres van dankbetuiging tot den Keizer te rigten zij,verlangt echter eene eigene wetgeving voor de Toolsclie provinciën. De groote grondbezitters hebben, bij monde van graaf Polocki verklaard, dat zij afstand deden van de tot dus verrö genoten voorregten gelijk ook van de lieerendiensten bun-' ner landbouwers. Geheel de vergadering beeft dit met vreug degejuich beantwoord en een" der aanwezige ruthenische geestelijken beeft, namens de landbouwers, den spreker zij nen dank betuigd. Te Krakati is mede eene lijkdienst gehouden voor de te Warschau verslagenen en zijn gedurende eenige dagen op- togten gehoudenwelke ten laatste door de overheid zijn verboden. Hongarije, enz. De genl. v. Benedek, opperbevelhebber der troepen iu het, Venetiaansche en Hongaar van geboorte, den 24 Maart, teVerona, aan zijne manschappen eene leger order over den toestand des lands uitgevaardigd hebbende waarin bij de voortduring der woelingen in zijn vaderland na de door den Keizer betoonde gunsten, aan eenige onte vreden en nietsdoende aanzienlijken toeschrijft, is door den stand der magnaten als zoo beleedigend beschouwd dateeno com missie is benoemd, om daarop bij open brief te autwoorden. De afgevaardigden hebben tot voorzitter benoemd den lieer Kolomun Ghyczy. Deze heeft de afwezigheid betreurd van afgevaardigden uit Zevenbergen en Croatie. De magnaten zoeken den toestand van vóór 1848 te her stellen de liberalen echter de instellingen van dat jaar we der in het leven te roepen. In de Bukowina zijn afgevaardigden voor den Rijksraad verkozen. De landdag-leden uit Dalmatie weigeren met die uit Cro- tie eene vergadering uittemaken. De Landdag van Istrie heeft een voorstel, om den Keizer een adres van dankbetuiging aantebiedenafgewezen en ge weigerd om afgevaardigden voor den Rijksdag te benoemen, Venetie enz. Tè Vicenza, Venetie en Verona hebben geene verkiezingen voor de zamenstelliug van den Land dag kunnen plaats hebbente Udine werden 3 personen benoemddie zich te Olmutz onder toezigt der policie bevinden. De betaling der sommendoor de Italiaansche gemeenten verschuldigd wegens de voortvlugtige dienstpligtigenis tot 1862 uitgesteld. IHISLAA'D. De regering heeft gelast, dat een groot deel van het leger op den voet van oorlog gebragt en daarvan 100000 man in Polen geconcentreerd zal worden. Polen. Te Warschau worden nog voortdurend personen in hechtenis genomen. De vrouwen weigeren om de rouw- kleederen afteleggen. Alle wapensmeden zijn gelast hunnen voorraad naar de citadel overtebrengen. Aan den stedehou der is van Keizerswege den geul. Chrulieff toegevoegd. Graaf Zamoisky weigert het voorzitterschap van den Staats raad te aanvaarden, indien niet vooraf de troepen huuue kazernen weder betrekken. De landlieden verkeeren in eene vijandige stemming tegen de edellieden. Te Kiew (de hoofdstad van Ukraine)hebbenbij bet vieren van eene lijkdienst voor de te Warschau gesneuvel den bloedige onlusten plaats gehad en zijn in een gevecht tnsschen de troepen en de bevolking 150 dooden en gekwet sten gevallen. De militaire gouverneur te Warschau beeft, het dragen van staatkundige leuzen streng verboden. Bij begrafenissen mo gen alleen de nabestaanden het lijk geleiden. De stad moet dagelijks 2000 roebels betalen voor de verpleging der militairen. SP1A.IE. Op liet niet Spaansche gedeelte van het eiland S. Do minee is den 10 Maart de vlag van het oude moederland n-ehescben. Onverwijld zijn oorlogschepen met troepen van Cuba derwaarts gegaanom de nieuwe orde van zaken te oudersteuneu. Gedurende 1860 zijn aan 's rijks munt geslagen: voorliet rijk 2,032,000 centen, voor Neerl. Indie 14,455,000 centei en 107,123,913 halve centen, en voor particulieren 847,10: rijksdaalders, 4,035,791 guldens en 6,602,687 halve guldens gezamelijk eer. bedrag uitmakende van 10,155,384,06j-, De Koning heeft den 12, na de tentoonstelling van bloe men, ook die van volksvlijt bezocht, gelijk des middar.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2