tÜElcfccUjfcscftc ï3crtgtcu. leuiTsuaa lak». gen en de teruggave der na 1848 willekeurig verbeurd ver klaarde goederen. Ziedaar het ontwerp van een adres aan den Oostenrijk- schen Keizervoorgesteld door het hoofd der partijdie de '/gematigde" wordt genoemd. Van den baron Cotvös hoopte de regering een aannemelijker voorstel te zullen vernemen doch ook deze afgevaardigde, "de meest bedaarde der gema tigden," heeft gemeend, geen ander punt van vereeniging tusschen Hongarije en Oostenrijk te kunnen aannemen dan de persoon des Koningsdie te gelijk Keizer van Oostenrijk isin alle andere opzigten wenscht hij afscheiding, zelfstandigheid. In den Oostenrijkschen Rijksdag vindt daarentegen het- programma der regering een grooten aanhanguit de stem ming over het adres aan den Keizer is geblekendat de Duitsche partij en de voorstanders van één groot Oostenrijk ongeveer 120 stemmen kunnen vereenigen. De hevigsle op positie vormt de partij der Bohemers of der Gzecheuwier hoofdleider IK Rieger driemaal tot de orde moest geroepen wordenzij kunnen echter naauwelijks op 20 stemmen reke nen. Met hen hebben tegen het adres gestemd de Poolsche afgevaardigdeneen 30tal stemmen sterkdie zich echter verder niet met hen hebben ingelaten. De Oostenrijksche regering geeft overigens voldoende blij ken van haren ernstigeu wil om tot een vergelijk met. Hon garije te komen en van hare gezindheid om des noods daartoe nog meerdere inwilligingen te doen de dwangmaatregelen ter invordering der achterstallige belastingen zijn geschorstin afwachting van de besluiten te dier zake door den I,anddag te nemenmen vleit zich met de hoopdat dit ligehaam de betaling der achterstallige belasting zal gelastenonder voor behoud eener regeling van deze aangelegenheid voor 't ver volg. Ook schijnt de regering het planom bij een aanne ming van het voorstel van graaf Deuk den Hongaarschen Landdag te ontbinden en regtstreeksche verkiezingen in te voerenweder te hebben laten varen. Hoe weinig de regering zich in Venetië en Fiume op medewerking beroemen magblijkt onder anderen hieruit dat niet alleen de 19 voor Venetië benoemde afgevaardigden voor den Rijksdag, maar ook het meerendeel der voor hun leven benoemde leden van het Heerenhuis bezwaar gevonden hebben in de aanneming van het hun opgedragen mandaat, en dat bij de stemming voor afgevaardigden naar den Land dag van Croatië te Fiume 1478 brieljes ingevuld waren met het woord "niemand," terwijl slechts op twee stembriefjes personen waren aangeduid. Terwijl in de Oostenrijksche Monarchie alzoo de eendragt ver te zoeken is, vergaderen te Heidelberg 87 afgevaardigden uit de verschillende Staten van Duitschlandom een Duit sche eenheid te vormenniet op staatkundig gebiedmaar op dat van den handel: de eerste Duitsche Handelsdag is vergaderd. Hier scheiden geen verschillende nationaliteiten de afgevaardigden van dc Kamers van Koophandel en andere handelsvereenigingen, te zamen gekomen om een algemeenen Duitschen Handelsdag te constitueren, een gelijk stelsel van muntenmaten en gewigten met een algemeen handelsregt. en regtbanken van koophandel .in geheel Duitschland in te voerenhet Tolverbond uit te breiden en Buitschlands han del en [scheepvaart zoowel binnen als buiten 's lands van drukkende bepalingen en regteu te verlossen. In den Frauschen Senaat zijn de adressen beliandeld, waarbij dat ligehaam werd verzocht pogingen aan te wenden tot een voortdurende bezetting van Syrië door Fransche troepen in het belang der Christenbevolking. Op twee na met alge- mcenc stemmen is besloten, omtrent deze adressen over te gaan tot, de orde van den dagdat is er geen acht op te slaandoch niet dan nadat de minister Bil!a uit had verklaard, dat Frankrijk zijne troepen op 5 Junij zou doen terug kee- reualleen omdat het in deze zaak niet voor zich zelfheeft gehandeld maar ter uitvoering van de besluiten eener Europe- sche commissie, die uitdrukkelijk had bepaald, tot geruststelling van het Engelsche gouvernementdat de bezetting niet lan ger zou duren dan tot 5 Junij en daar men nu geene wij zigingen in die bepaling had kunnen verkrijgenwas Frank rijk verpligt zich stipt aan de overeenkomst te houden. De ministerverklaarde daarenboven, dat Frankrijk de verantwoorde lijkheid voor de noodlottige gevolgendie deze ontruiming mogelijk voor de Christenen in Syrië zou hebbenop reke ning van Europa sclioof, dat dezen maatregel verlangde. Frankrijk zou dan ook nu nog ziju pligt niet verzuimenmet de schepen, die de troepen uit Syrië zullen terug voeren, zullen zes linieschepen vertrekken om voor Beyruth te krui sen en de volksstammen in toom te houden; de Engelsche en de Russische vlagzullen aldaar naast de Fransche wapperen. Engeland is door een en ander zoo weinig gerust gesteld dat het weder het voornemen opgevat schijnt te hebben om tot het bezetten van St Jean d' Aere over te gaan. Die ongerustheid is zeker niet. verminderd door den brief van den Russisehen Min. van Buitenl. ZakenPrins Gortschakojf aan den Russisehen gezant te Parijsgraaf Kisseleff, in een Russisch regeringsblad bekend gemaaktwaarin voorkomt, "Laat ons de aandacht der vertegenwoordigers van de mo gendheden vestigen op het gevaar, dat aan het vertrek der Fransche troepen uit. Syrië verbonden is. Laat ons de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van dien maatregel, welke wij voorzien en aangewezen hebbenvan ons afwerpen." De zwakheid van Turkije heeft zich uitgestrekt tot op zijn vorstde //zieke man" is nu werkelijk zieken daarbij zoo armdat een reisdie hem aangeraden isdoor gebrek aan geld niet kan worden ondernomen. Geld is er in Koustan- tinopel niet te krijgenen de Muzulmannen dreigen met een opstand. Ondanks dezen treurigen toestand en deze be droevende armoede werpt men begeerige blikken op de nala tenschap des //zieken mans," die toch wel eens zal open vallen, en acht het voorzigtige Engeland het noodig mede in de buurt te zijnom in mogelijke gevallen voor de ver zegeling des boedels te zorgen en voor berooving te waken om de wettigheid van een zeker testament van Peter den Groote te onderzoeken, en oog te houden op de handelingen van zekeren geheimzinnigen executeur, en alzoo te groote verrijking, die voor anderen gevaarlijk zou kunnen worden, te voorkomen. IS E L O 1 E. Te Luik hebben de studenten der hoogeschool een feest gegeven aan die der overige universiteitendaaronder begre pen die van Leuven. Eene deputatie van 80 studenten van laatstgenoemde hoogeschool is ter feestviering verschenen niettegenstaande de hoofden rlerzelve zich nadrukkelijk daar tegen verklaard hadden. DENEMARKEN. De Minister Hall heeft aan eene commissie, die hem een met 71000 onderteekeningen voorzien adres aanboodver klaard. dat, het geraden scheen, om Holstein in een meerou- afhankelijkeu toestand te plaatsen. De Duitsche handelsdag, te Heidelberg vergaderd, heeft besluiten genomen omtrent het wenschelijke der invoering van het tiendeelig stelsel van maten en gewigten en der uit breiding van het Tolverbond. Te Liverpool worden verscheidene schepen vertimmerd om als kaperschepen te fuugeren zoodra de kaperbrieven van wege de zuidelijke confederatie zijn ontvangen. FRANK SC 1.9 li Het geheele eskader der Middellandsche Zee gaat naar Beyruth, om tegenwoordig te zijn bij het vertrek der bezet tingstroepen, en daardoor indruk op de Syrische bevolking te maken. Koningin Christina heeft het landgoed Malmaison verkocht aan den Keizer, die er een prachtig paviljoen bij laat bou wen, tot. residentie voor den Keizerlijken prins. Prins Napoleon is tot grootmeester der vrijinetselaarsorde verkozen, iu plaats van prins Muratdie zich, zoo als be kend isten gunste van het wereldlijk gezag des Pausen heeft verklaard. De minister de Persigny heeft de prefecten aangeschreven, om het invoeren en uitgeven van staatkundige brochures door ballingen geschrevente beletten. De heer Mirès is naar de correctionele regtbank verwezen. ITALIË. In de Napelsche provinciën is het thans rustiger. Com- missien zullen zich op weg begevenom de betaling der be lastingen te vorderen. Het Hongaarsche legioen telt thans 2000 man. De gene raal Türr heeft den geul. Gall in verzekerde bewaring doen stellen, dewijl hij zich t.egeu de aanwijzingen van Kossuth ver klaarde en daardoor de belangen van Italië benadeelde. Op het gebied van Perugia heeft, eene aardbeving hevige verwoestingen aangerigt, waardoor vele menschen zijn omge komen en de beroemde hoofdkerk van Orvieto zwaar be schadigd is. De conscriptie vindt op Sieilie veel afkeuring. Te Catania zijn eenige muitelingen met roode mutsen ge dekt en voorzien van een rood vaandelonder den kreet van //leve de republiekweg met het despotismusbinnen getrokken, maar door de nationale garde en de menigte spoe dig in hechtenis genomen. Den 18 heeft de Kamer, op verzoek van den minister van justitie, een voorstel van den heer Ricciardiom de geeste lijke en kerkelijke goederen half aan het rijk en half aan de gemeenten toet.ekennendadelijk afgewezen. De heer Ricasoli heeftnaar aanleiding eener vraag van den heer Tecchio, 0111 inlichtingen omtrent den toestand van Venetie, eene dagorde voorgesteld, houdende "dat de Kamer, tegenover de beschuldiging, als of de tegenstand der Vene- tianen uit het buitenland zou worden aangevuurd Venetie met vertrouwen aan de regering en liet parlement blijft aan bevelen," welke- onder gejuich is aangenomen. De vicaris-capitularis te Milaan heeft de geestelijkheid ver boden deeltenernen aan de nationale feestviering; de kanun niken en pastoors verklaarden te zullen gehoorzamenmaar tegen hun zin. Het volk bedreigde daarop den vicaris en verbrak ziju wapenbordzoodat de nationale garde erger tooneelen moest voorkomen. Den 22 hadden er weder ongeregeldheden plaats en wilde het volk eene likeurstokerij aanvallen zoodat de nationale garde en de troepen de rust moesten herstellen. Te dier stede is eene "Garribaldi-vereeniging" opgerigt, waar van de vooruaamsten des lands leden zijnen welke gelden bij eenbrengt om in de onkosten eener algemeene volkswape ning te voorzien. De prins van Curignan heeft, bij zijn vertrek uit Napels, de bevolking en de nationale garde dank gezegd voor hare ondersteuning bij het invoeren van belangrijke hervormingen. Aan al de officieren der vrijwilligers van Garribaldi zijn de rangen toegekendop welke zij aanspraak meenden te kunnen makendoch met bepalingdat zij buiten werkelijke dienst gesteld en zoo noodig weder opgeroepen worden. KERKELIJKE STAAT. Koning Frans is met zijn gevolg uit Rome naar Albano vertrokkende genl. Qoyon heeft aldaar de bezetting ter zij ner beveiliging doen versterken. De Fransche authoriteiten hebben 2 kisten met kopergeld, te Rome met den beeldenaar des Konings geslagen en naar het Napelsche bestemdin beslag genomen. Op het beklag van den Franschen bevelhebberverklaarde de Koning er niets van te weten. RDSTEARIJK. Den 17 kwam de Keizer te Triest en werd met groot ge juich ontvangenden 18 stevende Z. M. met eenige stoom schepen, liet Engelsche stoomjagt Victoria and Albert, waar mede de Keizerin van Madera terugkeerdetot Piano te ge- moet en ontscheepte H. M. onder het lossen van 450 kanon schoten door de omliggende forten. Al de te Triest door de krijgsraden veroordeeldenter zake van staatkundige woelin gen zijn door den Keizer onvoorwaardelijk begenadigd. Ter zake van den aandrang uit Tyrolom de regten der Protestanten te verkortenmoet de minister v. Schmerling verklaard hebben eerder te zullen aftreden, dan zulks te dulden. De kerkelijke overheid van Vorarlberg volgt het voorbeeld der T'yrolsche, door het rondzenden van adressen om den Keizer te verzoekende blijvende inwoning aan protestanten daar te lande te ontzeggen. Hongarije enz. Op de weigering van den stedelijken raad te Pesthom de achterstallige belastingen in te vorde ren is aldaar eene finantiüle commissie ingesteld welke tot de invordering is overgegaan. Iu den raad heeft men daar tegen willen protestereumaar de burgemeester vermeende dat de verklaring, dat niemand tot de voldoening verpligt is, reeds genoeg was. De gearresteerde voormalige aanvoerder der Ilonveds, genl. Asboth is door den Keizer volkomen begenadigd. De heer Cotvös verklaarde iu zijne rede in den Landdag even als de heer Deakeeue vereeniging met Oostenrijk al leen mogelijk in de persoon des Keizers. Bij de stemming te Fiume voor afgevaardigden op den Croatischen Landdag, stond er op 1478 briefjes niemand en. slechts op 2 een naam. Venetië. Niet alleen de 19 benoemde afgevaardigden, maar ook de meeste levenslang benoemde Venet-iaansche le den van het Heerenhuis weigeren het mandaat te aanvaarden RUSLAND. Vorst Gortschakoff is ontslagen als gouverneur van Polen. De aartsbisschop van Warschau, door de overheid verzocht zijnde het zingen van nationale liederen in de kerken te verbiedenheeft dit geweigerdop gronddat men iu druk kende dagen het volk niet onthouden mag wat het vertroos ten kan. De minister van buitenl. zaken heeft, in eene depêche aan den gezant te Parijs, ziju leedwezen betuigd, dat de Fran sche troepen Syrië moeten verlaten, véór dat de rust vol doende hersteld isen werpt hij alle verantwoordelijkheid van het Russische gouvernement af, ingeval dat vertrek noodlottige gevolgen mogt hebben. De wet, betreffende de ontheffing van de landbouwers van de aan de grondbezitters verschuldigde heerendiensten met 1°. October, is ingetrokken. SPANJE. De Koningin heeft het besluit tot aanhechting van S. Do mingo geteekendzullende de slavernij aldaar niet hersteld mogen worden. TURK IJ E. Qmcr-hassa heeft aan de Bulgaren eene bevredigende pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij vermindering van belasting, kwijtschelding van het achterstalligevrije verkiezing van gemeenteraden en bevoegdheid der christelijke gezindheden om klokken te mogen luiden, toezegt. Djemblad-bey, het beruchte opperhoofd der Drusen, wiens ter dood brenging door den Fransehen gezant gevorderd, maar door den Engelschen tegengehouden werd isgelukkig voor de Porte in zijne gevangenis dood gevonden. DePorte weigert het doodvonnis van Korscheid te doen uitvoeren. De Sultan is ernstig ongesteld geweest en moet voor zijn herstel een reisje doen maar heeft geen geld. Te Konstan- t.inopel is het schier niet te bekomen het papieren geld ver liest 80 pCt. VEREENIUDE STATEN. De heer Pacis heeft aan het te Montgomery vergaderde congres der zuidelijke confederatie berigtdat de departe menten van algemeen bestuur geregeld zijn, dat met Yirginie eeue overeenkomst gesloten is tot naauwe aansluiting, hetgeen door andere zuidelijke staten mede beloofd is, en dat, als het Noorden van zijne plannen tot onderwerping wil afzien, het Zuiden bereid is het zwaard optesteken en verdragen van vriendschapen handel te sluiten. De vicepresident verklaarde dat, ingeval Maryland de Unie verliet, de confederatie de hoofdstad Washington zou eischen. De wetgevende vergaderingen van Tenessee en Arkansas hebben zich ten voordeele der afscheiding verklaard. De gouverneur van Kentucky heeft eene buitengewone volksvergadering opgeroepen, om zich voor of tegen de Unie te verklaren. In het westelijk deel van Virginia is mede eene conventie opgeroepenom een afzonderlijken Staat te vormen en zich bij de Unie aantesluiten. De oostelijke Vir- giniers hebben zich van het stoomschip Reldon meester gemaakt. Het Congres te Montgomery heeft den oorlog als werkelijk uitgebroken beschouwd en de .schepen der Unie 30 dageu toegestaan om de havens der confederatie te verlaten.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2