SEtefcclijfcsfcfte öcvigtett. :iuiT§cniiiix». niet veroorzaakt werd door belangstelling in het lot der Christenen maar alleen door de eerzucht des Keizers. De spreker werd echter door zijn medeafgevaardigdeSir Lytton Bulicer, tot meerdere bezadigdheid aangemaand. Werkelijk schijnt er in de Syrische aangelegenheden overeenstemming te komen: het Eransche voorstel tot benoeming van één Chris telijk opperhoofd voor den Libanon is in de derde conferentie aangenomen. Daarenboven hebben Erankrijk en Engeland zich met elkander verstaan over de door beide staten te volgen gedragslijn voor het gevaldat er na de ontruiming nieuwe onlusten in Syrië mogten ontstaan; zij hebben aan de Turksche regering verklaard, dat zij alsdan gezamelijk Syrië zouden bezetten. De oordeelvellingen omtrent het gebeurde te Milaan zijn natuurlijk zeer verschillend. De olericalen maken het werk van het gepeupel tot het werk der regeringof beweren al thans, dat deze met opzet niet tussehen beide is gekomen toen de glazen van het paleis van den Vicaris-Capitula- ris werden ingeworpen, en het wapenbord van dien Kerk voogd naar beneden gehaald werdde krachtige optreding van de nationale garde op den volgenden dag maakt dit echter minder waarschijnlijk. In Turijn wijt men daarente gen de woelingen te Milaan aan buitenlandsche kuiperijen. Men verzekert, dat Keizer Napoleon omstreeks de helft van de maand Junij het Koninkrijk Italië zal erkennente gelijk brengt men dit in verband met de Romeinsche aangelegen heden, en voegt er bij dat die erkenning alleen zal geschie den op voorwaarde, dat Victor Emmanuel van zijue zijde het grondgebied zal erkennen, dat de Paus thans nog bezit, de Eransche troepen zouden in dat geval Rome ontruimen. Daarenboven gewaagt men van het planom op het feest van 2 Junij te Rome een groote demonstratie te houden. Er schijnt echter in deze zaak weinig met zekerheid gezegd te kunnen wordener wordt veel beweerd en gegist. Onge twijfeld wordt er druk onderhandeldmisschien is alles ech ter reeds beslist, en de dag der ontknoopiug bepaald. Ach ter het gordijn is het tooneel gereed gemaakt, en de acteurs zijn reeds op de planken; het publiek wacht met ongeduld op het oogenblikdat het gordiju zal worden opgehaald. Men heeft schuiven en slepen en timmeren op het tooneel gehoord het voetlicht is opgehaald onder het gordijn door, lat ook reeds even is opgehaaldom het in een oogenblik geheel te kunnen doen opgaan, heeft men reeds een wel oekende groote laars gezien en een nog meer bekende pan- offelreeds heeft er een man met buitengewoon groote kne vels even op zij van het gordijn gekeken. De bel heeft •eeds eenmaalreeds tweemaal geklonken wanneer zal :och het gordijn opgaan Het voorstel door Pruisseu gedaan om eeue voorloopige wijziging te brengen in de militaire verordeningen van den Bonden alzoo te bepalendat ingeval een der groote Duitsche mogendheden met hare geheele krijgsmagt en de overige contingenten in een oorlog werd gewikkeld Pruissen óch met Oostenrijkonder nadere goedkeuring der Bonds vergadering, zal verstaan over de benoeming van eenen op perbevelhebber, heeft reeds dadelijk tegenspraak van den Oostenrijkschen gemagtigde ontmoet. FRANKRIJK. Het Wetgevend Ligchaam heeft het ontwerp aangenomen tot aankoop van Mentone en Roquebrune in Monaco voor 4 millioen, alsmede het ontwerp tot oproeping van 100,000 man der ligting van 1861slechts 7 stemmen verklaarden zich daartegen. Den 30 is ook de wet goedgekeurdwaarbij de schaal- regten op de granen worden vervangen door een vast regt op den invoer, en zulks met. 228 tegen 12 stemmen. De duur der zitting is verlengd tot 19 Junij. De regering heeft het brevet van uitgever en boekdrukker ingetrokken der heeren Beau en Dumineray, die wegens de uitgaaf der brochure van den hertog van Aumale zijn ver oordeeld geworden. Aan de vergaderplaatsen der vrijmetselaren te Parijs is een besluit aangeplakt van den prefect van policiewaarbij de bijeenkomsten van het Groot-Oosten worden geschorst en tot October verdaagd. In den avond van den 24 heeft prins Napoleon zijn ontslag ingezonden als grootmeester. Zijne be noeming, in plaats van prins Muratmoet den Keizer zeer onaangenaam zijn geweest. De prins zal, om zich te verzetten, gevolg geven aan eene uitnoodiging van den maarschalk Belissier, om Algiers te bezoeken. Frankrijk vordert van Piemont het erkennen van het grond gebied dat de Paus thans nog bezitalvorens het zijne tio^pen uit Rome wil terugroepen. Wijl Piemont daartoe natuurlijk niet wil overgaan, wordt graaf Cavour te Parijs verwacht. De belangrijke stad Mytho, in Cochin-China is door de Eranscben vermeesterd, nadat zij dezelve van 10 tot 13 Aprillangs de zeer versperde rivier van Cambodia en te land genaderd waren; slechts één zeekapitein is daarbij gesneuveld. De benoemde gezant aan liet Chinesehe hof, de heer de Bourboulonheeft den 25 Maart, met het geheele personeel der ambassadezijnen plegtigen iutogt te Pekiu gedaan en zieh terstond naar de Katholieke kerk begevenwaar een te Deum gezongen werd. Yan de zijde der hooge beambten en der bevolking is hij met veel welwillendheid bejegend. ITALIË. Garribaldi heeft den heer Ashurstden thesaurier van het Garribaldiaansche comité te Londenverzocht zieh met dien taak te blijven belasten en de verdere comité's en vrienden van Italië te doen weten, dat steeds geld noodig is, om het verheven werk der bevrijding te volbrengen. Te Milaan zijn bij de laatste onlusten 110 personen in hechtenis genomen, waarvan velen in het bezit vau revolvers en ander kostbaar wapentuig werden bevonden. De vicaris- capitularis heeft, om verdere botsingen te vermijden, die stad verlaten, na alvorens zijne functien aan den heer Poltiggia een der leden van het kapittel, niettegenstaande diens wei- ering. te hebben opgedragen. De gedelegeerde riep daarop e leden van het kapittel bijeen en deze besloten, op 2 Junij, overeenkomstig de wensch der burgerlijke overheidde mis te vieren en het te Deum te zingen. De minister van justitie heeft, eene aanschrijving uitge vaardigd houdendedat de leden der regterlijke magt niet meer ambtshalve aan godsdienstige processien zullen deelne men tenzij uitdrukkelijk daartoe gelast. Den 27, bij gelegenheid der jaarmarkt, te Sora (in het Na- pelsehe) drong eene bende roovers in de voorsteden maar werd, door de nationale garde en de bevolking, na een ge vecht verdreven. De heer S. Martino neemt te Napels ernstige maatregelen tegen de Mazzinisten en heeft een groot aantalwaaronder Salvatigevangen doen nemen. De Koning heeft het exequatur der consuls van Beijeren, Wurtemburg en de beide Meeklenburgen ingetrokken. KERKELIJKE STAAT. De uitgaven voor het Pausselijk bestuur over 1861 zijn verzekerd door den verkoop aan Erankrijk van liet museum bijeeugebragt door den markies Campanahetwelk door den staat was in beslag genomen, wegens de door den verzame laar gepleegde bedriegerijen, als directeur van de bank van leemng. OOSTENRIJK. Ouitscii-Slavische Landen. In Vorarlberg is een reg- terlijk onderzoek bevolen ter zake der woelingen tegen de Protestanten. Den 27 hebben de Afgevaardigden hunne werkzaamheden hervat. Zij hebben besloten, dat de elders wonende leden een reisgeld zullen bekomen van 1 tl. per mijl en een dag geld van 10 llorijnen. Hongarije. De militaire inlegering wegens de invorde ring der achterstallige belastingen zal gesehorst wordenin de hoopdat de Landdag een middel zal weten te vinden om het door de wanbetaling ontstane tekort te dekken. Sommige comitaten besloten hebbende de ontvangersdie de belastingen invorderenvoor Hongaarsche regtbauken te vervolgenzijn die ambteuarenhunne gezinnen en dienaren onder bescherming der militaire magt gesteld. Het desbe treffend besluit is mede-onderteekend door den staatsminister v. Schmerlingomdat de hofkanselier, bn. Vay, er zwarigheid in vond. Graaf Zichy heeft den 28 den Landdag aangespoord een adres van antwoord optestellen en daarbij verklaarddat de Keizer steeds Koning van Hongarije behoort te blijvendat de verordening van October geensins eene Hongaarsche con stitutie bevatmaar wel de noodige bepalingen om de be volking tot het genot vaneen constitutioneel leven opteleiden en dat liet, Dij de welwillende bedoelingen des Keizers, wen- schelijk is hem even welwillend te gemoet te komen. De krijgsmagt in Hongarije is thans sterk genoeg om alle woelingen te onderdrukken. De vestingen Comorn en Peter- waradijn zijn ruimschoots van het noodige voorzien. Het observatieeorps aan de Turksche grenzen is met 2 regimen ten infanterie en 6 batterijen vermeerderd. Een aantal landlieden heeft een Croatisch zanggezelschap uit Carlstadt, dat zich in een, in de nabijheid, op Hon- gaarsch gebied, gelegen park vermaakte, willen noodzaken de Croatische vlag te strijken en de nationale kleeding afteleg gen en, op bekomen weigering, hetzelve met steeuen gewor pen en mishandeld. {'KLISSEN. Dat de vaststelling' van de meer gelijkmatige heffing der grondbelasting dringend noodzakelijk was blijkt daaruitdat in Brandenburg, Pommeren en Posen 5, in Westphalen en de Rijnprovinciën 8in Saksen 8 en in Silezie 9 pCt. van de opbrengst der grondbezittingen geheven wordt, Voor de uit voering der wet wordt eene centrale commissie ingesteld waarvan 4 leden door de regering, 4 door den minister van financiënen uit, elke provincie 2 ledennamelijk 1 door het Heerenhuis en 1 door het Huis der Afgevaardigden worden benoemd. RUSLAND. Het burgerlijk gezag in Polen is opgedragen aan den mi litairen gouverneur Merchelewicz. Aan prins Gortschakoff, die van zijne ziekte scheen te herstellenis een verlof van één jaar verleend. Den 30 is hij echter te Warschau overleden. Daarentegen meldt het dagblad van Petersburgdat aan den generaal Soukhozanet het tijdelijk bestuur van Polen is opgedrageu met, de regten van Keizerlijken stedehouder. Den 27 en 28 hadden voor de Carmelieten-kerk te War schau zamenscholingen plaatswaarbij het tot een gevecht met de policie kwam. De gensdarmes herstelden "de orde. De stedehouder heeft de menigte ernstig tot rust vermaand, onder bedreiging van zeer gestrenge maatregelen. TURKIJE. De Europesche conferentie te Konstantiuopel heeft den 25, op het voorstel van Frankrijkbesloten een christelijken kaimakan voor den Libanon te benoemen. Omer-bassa heeft bij proclamatie aan de insurgenten in Herzogewinaaan elke gemeente het regt toegekend om haar hoofd en diens adjunct te benoemen, alsmede onbeperkte gewetensvrijheid en om naar goedvinden kerken te bouwen. Intusschen hebben daar te lande bloedige wraakoefeningen laats. Het dorp Biteljica is door de Turken vernield en iuderen zijn daarbij verbrand en het dorp Popopo is door 30 Turken overvallen en geplunderd. De opstandelingen hebben 90 paardenvrachten vermeesterd en 21 man der bedekking gedood. Den 28 zijn uit de hoofdstad 12 millioenals schadeloos stelling voor de Maronieten afgezonden. In Syrië zal tot hetzelfde doel 56 millioen als belasting worden geheven. VEKEENIODE STATEN. De Virginiers hebben de hoogten der Potomacrivieraan den kant van Marylandbezet en versterken zich daar. De Wetg. Vergadering van Pensylvanie heeft het be stuur gemagtigd eene leening van 4 millioen dollars te slui ten, om nog 15 regimenten boven de gevraagde opteroepen. Die van Massachusets heeft 3 millioen voor het voeren van den oorlog beschikbaar gesteld en het gouvernement gemag tigd eene leening van 7 millioen aan te gaanterwijl die van Maryland bij besluit de staatkunde van het federaal be wind veroordeeldmaar hare verpligting erkend heeft om trouw te blijven. De gouverneur van dien staat heeft troe pen verlangdom het Bondsgezag te ondersteunen. De banken te Boston hebben aangeboden voor 5 millioen deeltenemen in de leening van het federaal gouvernement. De conventie van Kentucky heeft besloten zich onzijdig te houden. Te S. Louis hebben troepen der Unie een van vijandigheid verdacht corps gewapende burgers ontwapend en werden daarbij door de menigte met geweerschoten begroetwaarop zij antwoordden, met dat gevolg, dat 20 personen, waaron der 2 vrouwen en vele kinderen, sueuvelden. Eenigc Virginiers hebben het gebeente van IVashington uit zijnen grafkelder te Mount Vernon geroofd. De kotter Harriet Lane heeft een zuidelijke kaper vermeesterd. De regering der Unie zal hare betrekkingen afbreken met de mogendhedendie de gemagtigden der oproerige gewes ten erkennen. BINNENLAND. Het bedrag der bij de algemeene watersnood-commissie te Amsterdam ingekomen gelden, is nog geklommen tot 192,775,181; onder de laatstelijk ontvangen giften komt f 2431,69 voor, van de Waldenzen in Italië. De commissie te Zaltbommel heeft van 7 Jan. tot 19 Mei van andere commissiën en bijzondere personen ontvangen f 154,187,42 aan geld en eene aanzienlijke hoeveelheid le vensmiddelenbrandstoffen en kleedingstukken. Op het eiland Curapao is, met inbegrip van Aruba en Bo naire voor bovengenoemd doel bijeengebragt f 4583. Met Pruissen is eene overeenkomst geslotenom de Pruis- sische en Nederlandsche passen in de beide landen als geldig te erkennenzonder dat zij door diplomatieke agenten ge viseerd behoeven te worden. De burgerij van Medemblik heeft den heer burgemeester C. Gerdenier een zilveren schenkblad, met 2 zilveren pre- senteertrommels en 2 met zilver gemonteerde karaffenbe nevens een keurig album aangebodenals blijk van erken telijkheidvoor het afwijzen der bel rekking van lid der Gedep. Staten. De raad van Weert heeft besloten zijn door den Koning vernietigd besluit vau 23 April in stand te houdenechter met de wijzigingdat de onderwijzende geestelijke broeders hun kloostergewaad zullen afleggen, dat de deur welke het kloosler met de school verbindt zal toegemetseld en laatst genoemd gebouw uitwendig met eene andere kleur zal ge- verwd worden. Den 25 overleed te 's Hage de heer Mr. J. G. A. Clant procureur bij den Hoogen Raad, oud 75 jaren. In de groote vergadering der vrijmetselaarsden 26 aldaar gehouden, is 1000 beschikbaar gesteld voor de waters- noodlijdenden op Java en 250 voor de ougelukkigen door den brand te Glarus. Eene collecte, den 30, te Leeuwarden voor de Javanen gehoudenbragt op 1450,84. Den 27 is aanbesteed het maken van 24500 ellen nieuwe grintwegen in den Haarlemmermeerpolder, aan C. de Jong Cz. te Ameidevoor f 42.987. Den 28 heeft de raad van Amsterdam het voorgedragen reglement voor de Universiteit, tot welker oprigting in Oc tober besloten wasmaar waaromtrent meerdere raadsleden van gevoelen veranderd warenafgewezen. De Eerste Kamer heeft aangenomen den 29 de wet op de regterlijke organisatie, met 25 tegen 11 st., en op het ge bruik van het koloniaal batig slot van 1858 en den 30, de begrooting voor het departement van koloniën voor dit jaar en de wet op den doortogt van landverhuizersalle met alg. st. en verworpen den 31de wet op de wijziging der brieven- posterij en de vermindering van het briefport, met 20 tegen 12 st. Voorloopig programma der feestelijkhedengedurende de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid te Haarlem: 24 Junij, Opening der tentoonstelling door den prins van Oranje; muziekuitvoeringen van de corpsen der Ilaarlemsche schutterij en van het 2e reg. dragonders, 's Avonds illumi natie van de Dreef en de buitensocieteit Trouw moet blijken. 25 's avonds. Venetiaansch gondelfeest met versierde en verlichte vaartuigen op het Spaarne. 262729 en 30Groote militaire concerten van het corps van het 16e reg. Oostenrijksche infanterie, op de hof stede Spaarnhove. 28 's avonds. Orgelconcert in de groote kerk. 7 Julij. Opening der bloemententoonstelling in de her tenkamp. 8. Ontvangst der afgevaardigdeu van de maatschappij vau nijverheid, 's Avonds verlichting der bloemententoonstelling smet concert van het muziekcorps van het 33® Oostpruissisclie fuselier-regiment. 10 's avonds. Kunstverrigtingenenz. van het gezel-

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2