-li*.. SlSl£fccHjfc0c(te Bcvigtcu. GEMEENTERAAD. sg# vertegenwoordigende de gemeenschappelijke Oostenrijksche Monarchieen dat de regeringwelke ook de uitslag dezer uitnoodiging moge zijn, aan den Rijksdag zoodanige alge meen verbindende maatregelen zal voorstellenals de tijds omstandigheden zullen vereischen. Anderen achten het daar entegen beter den Landdag te laten voor wat hij ismaat in Hongarije regtstreeksche verkiezingen voor den Rijksdag in te voeren. Onder al deze plannen en raadgevingen komt het verras sende berigtdat de Aartshertogen Reinier, president van den ministerraadKarei Lodewijk, stedehouder van Tyrolen Ferdinand Max, opperbevelhebber der marine, den Kei zer hun ontslag hebben aangebodenomdat zij zieh niet kunnen vereenigen met de beginselen eener constitutioneel' verantwoordelijke regering. Nu deze beginselen eindelijk tot genoegen der groote meerderheid van de bevolking door den Keizer zijn aangenomen, moet deze stap van drie leden van het Keizerlijk lluis ongetwijfeld een onaangenamen indruk maken. In Pruissen is door de partij van den vooruitgang een pro gramma opgemaakt tot voorlichting der bevolking bij de aan staande verkiezingen voor den Landdagdaarbij wordt ver langd een standvastig liberaal bestuur, volkomen onaf hanke- lijkheid der regterlijke magt, verantwoordelijkheid der minis ters gelijke regten voor alle eerediensteneen wet op het onderwijs, het burgerlijk huwelijk, herziening der wet op de bedrijven, spaarzaamheid ten aanzien van het leger en een hervorming van het Hecrenhuis overeenkomstig de constitu- tioneele beginselen. Nog onlangs vonden wij gelegenheid om op te merken, dat dit laatste hoogst noodig is. Anderen, die men in Pruissen democraten noemt, verlajigen, openbare akten van den burgerlijken standgeheele onafhankelijkheid van de Protestantsche .kerk van den staat, opheffing der fideïcommissaire verbanden, opheffing der verdceiing van de stemgeregtigdendie de kiezers benoemen, in drie klassen, geheime stemming en den eed van het leger op de constitu tie. Waarlijkal zeer weinigen in ons vaderland zullen de billijkheid dezer voorstellen betwijfelendit zijn dan de ei- sohen dier hevige liberalen, dier demoeraten! Wij Neder landers achten ons gelukkig dit alles nagenoeg te bezitten wat moet men ons in Pruissen voor verschrikkelijke demo craten aanzien! FRANK KIJK. Reeds den 5 Junij, daags vóór den dood van den heer de Cavourheeft de Keizerin den ministerraad te Fontaine- bleau verklaard, dat hij besloten had het koningrijk Italië te erkennen. Den 7 ontuood Z. M. graaf' Vimercatideelde hem zijn voornemen mede, en verzocht hem te Turin medete- werken tot goedkeuring der reserves van Frankrijkin het belang van het domein der kerk. Den 14 heeft het Wetg. Ligchaam de wet aangenomen betreffende eene door de stad Lyon te ondernemen lee ning van 9,600,000 fr. De regering heeft een crediet aangevraagd van 1,200.000 fr.voor de kosten van verzending van voorwerpen naar de tentoonstelling te Londen in 1862. Blanqui is tot 4 jarenvrouw Fremieux en Senique zijn elk tot 1 jaar en Chaumetle is tot. 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens deelneming aan een geheim genootschap. De lijkdienst voor graaf Cavour, den 17 in de Madeleine gehouden, werd o. a. bijgewoond door de heeren de Thonve- velde PersignyVaillantde Morny Magnan de Lagué- rmniere, door de Sardiuische legatie, verscheidene Polen en Hongarenenkele Garibaldianenenz. De heer üeguerry verrigrie de dienst; de kerk was geheel met zwart en met Italiaansche vlaggen behangen. De geestelijkheid te Lyon heeft geweigerd tot eene dergelijke lijkdienst mcdetewerken. Den 19 hebben de Gedeputeerden de wet op de drukpers, met 238 tegen 5 st„ aangenomen. In den vooravond van den 16 zijn de Siamesche gezanten te Parijs aangekomen enin plegtigen optogtin fraaije rij tuigen gezeten van het station van den Lyouschen spoor weg langs de Boulevardsnaar het hotel Bel respirobij den triumfboog de 1' Etoile, gereden. Zij schenen ongevoe lig voor de schoonheid der hoofdstad, ten minste een hun ner zat rustig te slapen. Bij de verkiezingen voor de algemeene raden zijn schier alom de regerings-caudidaten met, eene groote meerderheid verkozen. Niet alleen dolven vele legitimisten, orleanisten en republikeinen het onderspit, maar zelfs leden van den Se naat en het Wetg. Ligchaam, die zich, bij de beraadslaging over de adressen van antwoord bij de behandeling van het Roineinsehe vraagstuk tegen de regering verklaard hadden. ITALIË. De Kamer heeft het wetsontwerp tot aanleg van eenen spoorweg van Florence naar Ancona goedgekeurd. De regering heeft eene wet ingediend tot ligting van 24000 man in dc Emiliaansche provinciën in de Marken en op Sieilie. De heer della Rovere heeft geweigerd zieh met de porte feuille van oorlog te belastenzoodat de heer Ricasoli het ministerie a. i. zal beheeren bijgestaan door den genl. Cuggia. De prins van Carignan heeft 5000 fr. gegeven voor het gedenkteeken van graaf Cavour. De in opstand zijnde Napelsche steden S. Marco en Rignano zijn stormenderhand vermeesterd en verwoest en de bevolking is naar de naburige gehuchten verdreven met uitzondering van 20 personen die doodgeschoten werden beschuldigd van 4 Piemontezen levend te hebben verbrand. De genl. Durando heeft 10000 man afgezonden, om, on dersteund door de gemobiliseerde nationale garde, de oproe rige benden in de provinciën te verstrooijen. De Unita Italiana is in beslag genomenwegens een betoog van Mazzinigetiteld „de Paus en de godsdienst." De Gedeputeerden hebben de wet tot ineensmelting der geheele Italiaansche openbare schuldmet 229 tegen 9 st. aangenomen. Den 20 is de beraadslaging begonnen over d'e door de re gering gewijzigde voordragt van Garibaldi voor de volkswa pening. De liberale afgevaardige Petrucelli heeft het ontwerp heftig bestredenop gronddat wel het staande leger be hoort te worden vermeerderdmaar dat in tijdenwaarin geen oorlog wordt gevoerd, geene ongeregelde corpsen moe ten worden opgerigt. KERKELIJKE STAAT. In den schouwburg Aliberti te Rome heeft eene manifestatie plaats gehadwaarbij, kreeten van „leve Victor Emmanuel" werden aangeheven. Eene danseresdie driekleurige linten ontvangen had, is in hechtenis genomen. Na de aankomst te Rome van den biechtvader van graaf Cavour, heeft de Paus het doen van zielmissen voor den over ledene gelast. Tengevolge eener sterk sprekende volksdemonstratie zijn de schouwburgen gesloten en eenige personen gevangen genomen. Op het Vaticaan is berigt ontvangen van de erkeuning door Frankrijk van het Italiaansche Koningrijk, met toezeg ging tevensdat de bezetting van Rome nog onbepaald zal verlengd worden. ROSTEN KIJK. Duitscii-Slavisciie Landen. De minister van financien heeft maatregelen verordendom de eoupons der natitmale leening weder in klinkende munt te doen betalen. Den 14 heeft de staatsminister v. Schmerling bij den Rijks dag het wetsontwerp ingediend op het. bestuur der kreitsen, arrondissementen en gemeenten zijne rede daarbij gehouden werd met gejuich ontvangen. Hij heeft in dezelfde vergade ring, op 's Keizers lastverklaarddat de door den Tyrool- schen Landdag goedgekeurde wet tegen de Protestanten niet aannemelijk is. Men verzekertdat de Aartshertogen Rainer, Karei Lode- wijk en Ferdinand Maximiliaan hun ontslag hebben genomen als president van het ministeriestedehouder van Tyrol en bevelhebber der scheepsmagt, op grond, dat zij zich, bij eene constitutionele, verantwoordelijke regering, in die betrekkin gen niet op hunne plaatsen gevoelen. De ministerraad heeft besloten het Ilongaarsehe adres van antwoord niet aantenemen en den Landdagzoowel ais het gemeentebestuur van Pesthte ontbinden. Hongarije enz. De heer Deal-had voorgesteld het adres aan den Keizer te doen aanvangen //Allerdoorluchtigst Keizer en Koning;" bij de overweging van dit stuk, hebben de leden van den Landdag eerst den titel van Keizer en toen ook dien van Koning doen wegvallen en zich ten laatste bepaald tot den aanhef //Allerdoorluchtigst Heer," en dus de Koniuglijke troon als onvervuld besehopwd. Pe voorsteller heeft den 13 zijn ontwerp verdedigd, en toen het niettemin, met de tegen zijn zin gemaakte wijzigingen, met 134 tegen 120 st. werd goedgekeurdvergezeld van de leden der regterzjjde, de ver gaderzaal verlaten. liet gewijzigde adres is, na de aanneming, aan de Magnaten-tafel ter goedkeuring gezonden. In dezelve heeft de Vorst-primaat zich ernstig verklaard voor eene ver zoening met de Keizerlijke regering en eene herziening der wetten van 1848en het oorspronkelijke adres van den heer Peak verdedigd. De magnaten en een groot deel der afgevaardigden heb ben den naar Weeneu teruggeroepen Britschen gezantschaps secretaris Dunlop eene senerade willen brengen maar deze heeft ernstig verzocht van die eer verschoond te blijven. De plaatselijke overheid van Klausenburg, in Zevenbergen, heeft besloten het district in staat van beleg te verklaren wegens de menigvuldige brandstichtingen. De Croatische Landdag heeft besloten den Keizer een adres aantebieden met verzoek de invordering der achter stallige belastingen door militaire inlegering tot het najaar te schorsenomdat de ingezetenen wel willen.maar niet kunnen betalen. Men begroot het totaal der achterslallen voor Hongarije en de aangrenzende landen op 50 millioen tl. Te Fiume isbij de derde stemming voor leden van den Croatischcn Landdag, niemand opgekomen. RUSLAND. Polen. Den 17 zijn de onderteekende statuten der inte- voeren hervormingen te Warschau ontvangen en den volgen den dag afgekondigd. De troependie nog steeds op de pleinen gelegerd waren zijn daarop afgetrokken en de schouw burgen sedert weder geopend. De Staatsraad zal bestaan uit de leden van den raad van administratie en uit daartoe door den Keizer te benoemen hooge geestelijken of hoofden van het. bestuur. Zijne bevoegd heid omvat het onderzoek der uittevoeren wettender jaar- iijksche begrootingder berigten wegens het beheer des lands en van het gedrag der ambtenaren. De zittingen zullen met gesloten deuren gehouden en alleen die besluiten welke de Keizer daarvoor vatbaar oordeeltopenbaar gemaakt worden. Het landbouwkundig genootschap wordt veroorloofd. Den 20 zijn ook de statuten openbaar gemaakt nopens de verkiezing van de provincialedistricts en gemeenteraden. De verordeningen rusten op breede grondslagende burgers zijn verkiesbaar zonder onderscheid van geloofsbelijdenis of stand, de census is laag gesteld, TURK IJ E. Den 14 heeft de Conferentie nog bepaald, dat in den Li banon aan het hoofd van elke 6 gemeenteneen mudir zal staandie gezamelijk over eene policiemagt van 1500 inlan^ ders zullen kunnen beschikken. De Porte zal in de kosten voorzien en eerlang de constitutieve verordening betreffende dit bestuur uitvaardigen. Na het vertrek der Fransche troepen uit Syriëis bij Muk- tara een oproer uitgebrokenmaar terstond door Fuad-bassa gedempt. Aan één opperhoofd der Drusen is de doodstraf voltrokken en daardoor eenigen indruk op de bevolking gemaakt. VEREENTRDE STATEN. Bij het fort Monroe komen, gedurig gevlugte slaven uit het Zuiden aandie werk aan de vestingwerken bekomen. De Amerikaansche consul te Quebec heeft de daar aanwe zige vaartuigen der separatisten in beslag doen nemen. RINNENLAND. De minister van justitie heeft opgaven verlangd omtrent het getalde ligging en stichtingsjaren der kloostershet getalde orde en de landaard der leden, de geraamde waar de der onroerende bezittingen en de al- of niet toelating of erkenning dier stichtingen. De regering heeft de ingezetenen gewaarschuwd, zich on zijdig te houden bij de geschillen der N. Amerikaansche Sta ten en de blokkade niet te schenden, en last gegeven geene kaperschepen in onze havens toetelaten, dan in 'geval van zeeramp. Te Gouda is de heer de Brauwbenoemd tot officier van, justitie bij de regtbank te 's jHagemet 954 van de uitge- bragte 1048 geldige stemmen, herkozen als lid van de 2e Kamer. De Koning heeft gelast, dat het muziekcorps der grena diers en jagers van 12 14 Julij te Haarlem zal vertoeven, tot opluistering der feesten. Z. M. heeft D. Schermerhorn eervol ontslagen als burge meester van Warmenhuizen en in zijne plaats benoemd R. Slot. Yolgens berigten uit Monuickendam is de ansjovischvangst, aldaar voor velen een middel van bestaan, geheel mislukt. Den 16 heeft een zwaar onweder boven Drenthe en Over ijssel gewoedzoodat verschillende woningen verbrand zijn en veel vee gedood is. Dien dag is het Nederl. Israëlitisch meisjes-weeshuis, aan de Rapenburgerstraat te Amsterdam ingewijd en tevens het 100 jarig bestaan van het weesmeisjes-collegie gevierd. Den 17 is aldaar onderhands besteed het bouwen van het Museum Fodor, aan de Keizersgracht, bij de Vijzelstraat, aan G. H. Kuiper, voor f 39,748, en den 18 te Leijden, het bouwen van 60 woningenvoor de herv. diakonieaan H'. J. v. Berkumte Amsterdam voor 80,200. De verjaardag van de Koningin is door de geheele Kon. familie op het Loo, alwaar H. M. daags te voren van Stutt- gardt was aangekomen gevierd. Prins Frederik vertrok den 18, met zijne gemalin en doch ter. van Voorschoten naar de badplaats Soden, bij Frankfort. Dien dag werd te Utrecht door de studententer viering van het 225 jarig bestaan der hoogeschooleene maskerade gehouden, voorstellende verschillende groepen uit de ontwik- kelings-geschiedenis der Europesche volken gedurende de middeleeuwen,t. w.1. De volksverhuizing. Atlila en de Hunnen. 2. Heldentijdvak der Germanen. Hoofdpersonen uit het Nibelungen-lied. 3. De vereeniging van het Germaansch, Romeinsch en Christelijk beginsel. Het hof van Karei den ■Groote. 4. De vereeniging der Christenvolken tegenover het Mahomedanisme. De derde Kruistogt. 5. De opko mende vrijheidmagt en invloed van den derden stand. Filips van Artevelde en de voornaamste Vlaamsche burgers in 1382. 6. De invloed der klassieke beschaving. Het hof van Lorenzo de Medicis. 7. Het bekend worden der Europeërs met andere werelddeelen. Columbus en togtgenoo- ten. Vasco de Gama met gevolg. 8. Het ontstaan der vrij heid van denken. Allegorische voorstelling.De stad was prachtig geïllumineerd. Eene ontzettende menigte was ge tuigen van dit schouwspel. De geheele week is gewijd ge weest aan verschillende festiviteitenreünie van oud-studen-, ten, concerten volksvermaken, enz. Den ministers van financiën en van binn. zaken hebben den 19 de eerste zitting van het Landhuishoudkundig Con gres te Dordrecht bijgewoond. Het 17® Congres zal te Mid delburg worden gehouden. Den 19 was minste inschrijver voor het maken van een ijzeren spits op den toren der Groote of S. Jacobskerk te 's Hage, de Eerens te Maastricht, a 16750. De overige, inschrijvers waren Enthoven 8f Cie a 27,996 en Gebr. Bö- gel a 36.180. Z,ooals reeds in deze Courant kort.elijk gemeld is, zal er te Haarlem worden gehonden eene LOTERIJ van voorwer-. pen, afkomstig uit de Algemeene Nationale Tentoonstelling van Nijverheid, welke zal bestaan uit hoogtens 25000 loten, te gen 3 het lot. Het geheele bedrag der verkochte loten zal worden besteed tot aankoop van tentoongestelde voor werpen in die verhoudingdat er voor 6 verkochte loten één prijs wordt geraamd. De loten zullen niet alleen aan het lokaal der tentoonstelling, maar ook in alle plaatsen waar subcommissien gevestigd zijn, bij derzelver secretarissen verkrijgbaar gesteld worden en zijn alzoo te Alkmaar te be komen bij den heer 11. Coster Hz. Ontvangen voor de Weduwe van den Geneesheer te He- del, van A. C. 2,50, door tusschenkomst van M. f 12,50, van L. 5,50, van N. N, f 1, van H. f 2, van J. L. f 10, van M. W. f 1, te zamen f 34,50. P. J. C. LUCHTMANS. Zaturdag morgen is een varensgezel in het Fnidseu plot seling neêrgeslagen en welhaastterwijl hij naar het gast huis vervoerd werdbezweken. Zitting van den 19 Junij 1861 No. 17. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de Heeren Dr. L. de Sonnaville en Mr. P. A. de Lange. De Voorzitter de vergadering geopend hebbende, worden 1. De notulen voorgelezen der vergadering van 5 Juuij

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2