ur ,y yt are'-y- f1- ---■«, Sl&lcficÜjfc^citc ljcviglcn. oostexrijk. regering te deeieueerder een bepaalde vredebreuk met Hongarije te wenscheu dan te vreezen. Vooral beklaagt men zich over de hooge geestelijkendie leden zijn van de Mag- natentafel, en niet getracht hebben door hunnen invloed de aanneming van het voor den Keizer beleedigend adres te voorkomenmen meent te mogen vragenof zij door het adres goed te keuren wel overeenkomstig het belang en de bedoelingen van den Stoel van Rome hebben gehandeld. Er zou op geantwoord kunnen wordendat deze volksvertegen woordigers niet geroepen waren om dat belang en die bedoe lingen te behartigen, maar dat de eenige vraag voor hen moet zijn of zij in het belang van Hongarije hebben gehandeld. Lang heeft de Croatisehe Landdag te Agram beraadslaagd over de aansluiting aan Hongarijena de overmoedige hou ding, door de Hongaren in hun adres aangenomen, is er besloten daartoe niet over te gaan indien zij bij dit adres blijven volharden. Het is onmogelijk uit de tegenstrijdige berigten omtrent den toestand van Zuidelijk Italië, vroeger het koninkrijk Napelszich eenige zekerheid te verschaffen. Ongetwijfeld zjjn de onlusten aldaar van ernstiger aarddan de voor standers der Italiaansche eenheid het willen doen voorkomen; het woord /'Struikroovers" zal ook wel niet de meest gepaste benaming zijn voor de benden, die zich tegen liet gezag van Victor Emmanuel verzetten; blijkbaar zijn het aanhangers van de verdreven Bourbons. Daarentegen verraden ook de be rigten der clericale bladen te veel partijdigheid om geloof te verdienende hartstogteiijkheidwaarmede zij het nieuwe koninkrijk vervolgenen de scheldnamenwaarmede zij de bewerkers der Italiaansche eenheid bij hen de vijanden der Kerk gelieven aan te duidenmaken hel onmogelijk hunne opgaven te vertrouwen. Zooveel is zekerdat de re gering er tot nog toe niet in geslaagd is haar gezag voor goed overal te vestigen. Zij heeft te doen met vele kleine benden, die zich nu hier dan daar vertoonenen dit juist maakt een geheele onderwerping moeijelijk. Het zenden van den bekenden generaal Cialdini naar het Zuiden0111 de be weging te onderdrukken bewijstdat de regering de zaak van veel beteekenis achtzij is overtuigd dat liet herstel der orde veel zal bijdragen tot de algemeene erkenning van het koninkrijk Italië door de Europesche Staten. Over die erkenning schijnt onderhandeld te wezen met Rusland en Pruissendoch tot nog toe te vergeefs. Daar entegen is het jeugdige rijk door Portugal erkend. Ook in ons vaderland hebben zich reeds stemmen voor en tegen de erkenning verheven. Zal onze regering weldra Italië erkennen Neendat zal zij nietwerpt men ons tegenwant daar door erkent zij het regt van vreemde overheersching, van aanhechtingweldra zat Frankrijk België vermeesteren en dan is de beurt aan ons dan neemt Frankrijk ons grond gebied in Europa in beziten Engeland ontrooft ons onze koloniën. Erkent gij Italië, waar blijft dan de heiligheid der traktaten? Met uw verlof .die heiligheid der traktaten erkennen wij niettraktaten worden meestal gesloten door dwang door willekeur, door eigenbelang.] Na een gelukkig gevoer- rlen oorlog, soms na een enkelen beslisseuden slag, schrijft de overwinnaar, die zeer goed groot ongelijk kan hebben, aan den overwonnene aan wiens zijde het regt kan zijn de voorwaarden des vredes vooren zulk een overeenkomst heet een traktaat, een heilig traktaat! Wij hebben het vroe ger reeds gezegdcongressen hebben, over tanden en volken beschikt naar welgevallenstalen zijn gescheiden en zamenge- voegdvernietigd en gegrondvestzonder dat men zieh om de gezindheid der volken bekreunde. En waar twee staten uit vrije beweging in beider belang een billijk traktaat slui tendaar kunnen de veranderde tijdsomstandigheden later dat verdrag tot. een knellenden band, tot een gruwzaam onregt makendat opgeheven moet worden. Er is in Italië geen overheersching gevestigder is er een vernietigddie van Oostenrijk. Door Oostenrijkschen invloed en Oostenrijk- sche hulp lrandhaafden zich de thans verdreven Italiaansche vorsten op hunne troonentoen Oostenrijk onmagtig was geworden om hen langer tegen hunne eigene onderdanen staande te houdenzijn zij door de Italianen zeiven verjaagd. En wij zouden door het feit der bevrijding te erkennen het regt, der overheersching huldigen? Maar verbiedt onze eigene veiligheid ons niet om Italië te erkennen Berust niet de onafhankelijkheid der volkeren op de traktaten? Plegen wij geen verraad aan onzen Koning door volken toe te juichendie hunne vorsten hebben ver dreven? Ongelukkig het volk, dat geen anderen steun heeft dan traktaten ongelukkig de Vorst, die zioh moet beroe pen op het goddelijk regt. 't Zijn rietstaven. Wij kennen betere steunselsvoor het volk zelfopofferende vaderlands liefde die zich weet te verheffen boven verschil van zienswijze omtrent ondergeschikte punten, besef van eigenwaarde en de zedelijke magt van het algemeen regtsbewustzijn voor den Vorst de liefdede dankbaarheid en het vertrouwen van zijn volk. Dien steun heeft Busland niet, want het mist de ge negenheid der Polen die beginselen kan Pruissen niet hul digen zoolang zijn Koning ijog blijft steunen op den rietstaf van liet zoogenaamde goddelijk regt, en niet-schijnt te kun nen besluiten om zich eenvoudig te doen huldigen als con- stitnoneel Vorst. Maar waar Vorst en volk één zijn, waar beide gelijken zin en gelijk belang hebbendaar kan zelfs de scherpzinnige Keizer zijn wigge der verdeeling niet indrij ven om te hcerschen. Het Bonapartisme op Erankrijks troon is een ernstige vermaning voor de Europesche regeringen om de zaak des volks tot de hare te maken en zoo wordt uit het kwade liet goede geboren. UUITSU1ILAX». In de zitting der Bondsvergadering van den 4heeft de vertegenwoordiger van Baden voorgesteld, te verklarendat de Bondsbesluiten van 1852 en 1860 de herstelling der Keur-hessische constitutie van 1881 niet verhinderen. KXGELA\D. De Great Eastern is den 27 Junij met troepen van Liver pool naar Canada vertrokken. FRAXKRIJK. De minister de Thmvenel heeft de Siamesche gezanten op het kasteel van Eoutainebleau aan den Keizer voorgesteld in tegenwoordigheid van het geheele hof, dat zich zeer ver maakte over het op handen en voeten kruipend naderen der vreemde grooten. Bij ordouautie van de raadkamer der regtbank, zijn de heer de Broylie en de drukker zijner brochure buiten vervolging gesteld en is de teruggave der in beslag genomen exemplaren gelast. De Keizer heeft aan prins en prinses Napoleon per tele graaf doen wetendat zijten gevolge der erkenning van Italië, hunne reistogt ook tot Genua en Turin kunnen uit strekken. De heer Cano/aritot, nog toe gezant van Koning Frans te Parijsheeft het gezantschapshotel gesloten. Het Keizerlijk geregtshof heeft het hooger beroep der fa milie Patterson verworpen. Den 2 Julij heeft de Keizer gehoor verleend aan den heer Arisedie hem den brief aanboodwaarin Victor Emmanuel kennis geeft, dat hij den titel van Koning van Italië heeft aangenomen. Den Keizer is den 4 naar Vichy vertrokken. Voor zijne afreis heeft hij den heer de la Guéronnière zijne verheffing tot lid van den Senaat aangekondigd. Als chef der afdeeling drukpersaangelegenheden bij het mi nisterie van binn. zaken zal dezelve worden vervangen door den heer ITALIË. De regeringonderrigt dat de persoonlijke veiligheid van Garibaldi bedreigd werdheeft hem daarvan onderrigt en maatregelen genomen om over hem te waken. Voortdurend worden strenge maatregelen genomen, om de uit Rome aan gestookte woelingen in het Napelsche te onderdrukken. Men heeft vernomen dat weder 600 struikroovers derwaarts zijn getogen. In Napels zijn 5000 geweren in beslag genomen. De papierfabriek van Le/èvre nabij die stad is door de ban dieten verbrand. De meerderheid der zuidelijke Gedeputeerden verklaard zich heftig tegen de algemeene toepassing der 10 opcenten op de tielastingenvoor oorlogskosten. Tot de heffing in Toscane is inmiddels besloten. De [wet tot het aangaan der leening is met 242 tegen 14 stemmen goedgekeurdnadat de minister Rtcasoli verklaard haddat de regering geen duim grond zal afstaan, [de verkrijging van Rome en Vene- tie, wat de eerste stad betreft in overeenstemming met Frank rijk en zonder het middel van volksbewegingenen eene hervorming der onafhankelijke Kerk door zieli zelve verlangt. Het voorstel van den democraat Brofferio, om een adres van eenige duizende burgers, tot terugroeping van Mazzinials spoed vereischend te behandelen, is afgewezen. Aangeno men met 215 tegen 19 st. het wetsontwerp, waarbij het aanleggen van een spoorweg van Aneona over Pescara naar Napels aan het huls Talabot wordt opgedragen. KERKELIJKE STAAT. De tijding der erkenning van Italië door Frankrijk is bij de hofhouding van Koning Frans met ontsteltenis vernomen. Den 30 Junij hebben te Rome, bij het afsteken van een vuurwerk, ongeregeldheden plaats gehad en is «leve Victor Emmanuel" geroepen. Een gendarme werd daarbij gedood en verschillende personen gewond. De Paus heeft weder openlijk en plegtig geprotesteerd tegen de handelingen van den Koning van Sardinië, naar aanlei ding van diens weij ering om de sedert 1851 geleverde schat ting voor de gouden roos te voldoen. KKUR-MKSSEA'. De Tweede Kamer heeft het voorstel harer commissie een stemmig aangenomen en is daarop onverwijld ontbonden. Eene" ernstige nota van Pruissen, waarin eenige toegeeflijk heid als weuschelijk werd aangeradenis kwalijk opgenomen. Duitsch Slavische Landen. De graven Apponyi en Gliyczy zijn met het Hongaarsche adres te Weenen aangeko men maar niet bij den Keizer toegelaten. Den 30 werd in een kabinetsraad beslotenaan den Hongaarschen Landdag een koninglijk reseript uittevaardigendat het adresals zijnde illoyaal en in strijd raet de regten der Kroon, niet aan genomen kan worden en de Landdag vermaand wordt het zelve in inhoud en vorm te wijzigenzullende de vergade ring bij gebreke, daarvan ontbonden worden. Het Heerenhuis van den Rijksdag heeftop voorstel van graaf Clam Gallatbesloten, elke miskenning van den Keizer in zijne waardigheid en regten, als eene aanranding van het geheele rijk aantemerken. Dat de regering in Hongarije krachtig denkt te handelen, blykt daaruit, dat prins v. Lichtenstein, als opperbevelhebber der krijgsmagt daar te landeis vervangen door den meer doortastenden graaf Coronini; tevens zijn nieuwe bevelhebbers voor de belangrijke vestingen Comorn én Peterwaradijn be noemd. Het Huis der Afgevaardigden van den Rijksdag heeft, na eene levendige beraadslaging, liet voorstel van het liberale lid Mühlfeldt aangenomenom 3 eommissien te benoemen tot het opmaken van voordragten omtrent de grondwettige regten der bevolking van Oostenrijk,de vrijheid van on derwijs en wetenschappenen de regten en verpligtingeu van de belijders* der verschillende eerediensten. Beide Hui zen hebben, op de mededeeling der regering van de redenen, waarom het Hongaarsche adres is geweigerdmet geestdrift besluiten genomen ter verzekering hunner trouw en mede werking. Hongabije. enz. Het Keizerlijk rescript is den Afgevaar digden verzegeld voorgelegdsommige leden wenschten het ongeopend terugtezenden, maar op voorstel van den voorzit ter is het gelezen. In liet Hoogerhuis is het rustig geschied. De Croatisehe Landdag weigert de aansluiting bij Honga rije in dien men daar bij het vastgestelde adres volhardt. «PASJE. Marocco de bepalingen omtrent de te betalen oorlogsver goeding niet nakomendezal Tetuan voortdurend behouden versterkt en den omtrek gekoloniseerd worden. 600 Opstandelingen hebben zioh in den omtrek van Lorca vertoond en van rondom door de troepen vervolgdin de stad Loja geworpenwelke daarop is vermeesterd. De kreet der muiters was «leve de republiekweg met den Paus." TURKIJE. De nieuwe Sultan heeft zijne civiele lijst van 75 op 12 millioen teruggebragt en 500 bedienden van het paleis ont slagen; de Sultanes, die kinderen hebben, zijn naar liet oude- serail gebragt en de andere voorloopig in de harems der ambtenaren geplaatst.om naderhand op last des Sultans naar lands gewoonteuitgehuwelijkt te worden. Den 1 Julij is, op plegtige wijze, eene Keizerlijke bat af gekondigd waarbij de vizier en ministers in hunne betrek kingen benevens de bestaande wetten en de gelijke regten der onderdanen gehandhaafd worden. Voor Beyruth is een Russisch eskader van 4 fregatten verschenen. YEREEXIEDE 8TATEX. Tnsschen de troepen van den staat Missouri en eene af deeling der Bondstroepeu is het tot een gevecht gekomen waarbij van eerstgenoemde 300 man gesneuveld zijn. De gouverneur van Missouri is daarop geviugt. Een Engelsche schooner, welke de blokkade van Virginia gesehonden had, is aangehouden en met de lading opgebragt. De Boudsmagt in en bij Washington wordt nog aanhou dend versterkt en wel dagelijks gemiddeld met 5000 man. Bij Matthias-pointaan de Potomacheeft een gevecht plaats gehad, waarbij vele dooden en gekwetsten zijn gevallen. Een Engelsch vaartuig met oorlogsoontrabandenaar Charleston besletnd, is door een kruisser der Unie genomen. Een ander Engelsch vaartuig is in de Golf van Mexico ver meesterd. Z WE EX. De markies de Torrearsabelast met eene zending vair het Italiaansche gouvernement, is te Stokholm met zeer veel luister en eerbewijzenzoowel van den kant des Ko- ningsals der bevolkingontvangen. De ingezetenen zul len ter zijner eere een feestmaal geven. RIK X EX LAX U. De minister van binn. zaken heeft aangekondigddat van- de algemeene collecte voor de watersnoodlijdenden, ten be drage van /774.774, is toegewezen aan Gelderland/710,514.50 en aan Noord-Brabant 64,259,78. Uit Neêrl. Indie is ontvangen 15,923,24zijnde het be drag der giftenten gevolge der op uitnoodiging van den gouv. genl.door de gewestelijke hoofden rondgezonden in- teekeniugslijsten. Den 27 Junij is liet leggen van een nieuwen dijk te Leeu wen ter plaatse van den doorbraak, besteed voor 52,350; in 't geheel' werd dien dag voor liet polderdistrict Maas en Waal aanbesteed voor 160,000 en zijn nog 2 percelen in gehouden. Door den hagelslag, die onlangs de gemeenten Nuenen, Gerwen en Nederwetten heeft geteisterd, is eene schade van minstens f 26000 veroorzaakt. De heeren Ho/dijk en Alberdingk Thijm hebben den ge meenteraad vau Haarlem een adres aangebodenwaarin zij te velde trekken tegen de reeds besproken afbraak der Kleine Houtpoortwegens de bouwkunstige schoonheid van dat merkwaardig gebouw, hetwelk is ontworpen door den be roemden kunstschilder Maerten van lleemskerch. De minister van binn. zaken heeft den heer Dull te Al melo voorloopige concessie verleend, tot aanleg van eenen spoorweg naar de Hannoversche grenzen, in verband met de Duitsche lijnen. Het prov. geregtshof van Zeeland heeft A. Polderman oud 51 jaren, wegens het vermoorden zijner echtgenoot, veroordeeld tot de straffe des doods uittevoeren te Middelburg. Bij den storm van 30 Junij is de Hollandsche brik de stad Vlissingeu geladen met steenkolen en bestemd naar Rotter dam, voor de Loosduinsche slag gestrand en spoedig verbrij zeld alleen de stuurman heeft op een stuk hout den wal bereikt. Om Kampen en Blokzijl is veel buitenland ondergeloopen en daardoor het gemaaide hooi weggespoeld. Desgelijks in he.t Gooiland waar het verlies 60000 beloopt. Te Haar-

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2