êSlckclijïsscïie üertgtcïs. frakhrijh. In 1858 begrepen de Russische boeren niet meer zoo veel "duren brandewijn te moeten driukende pachters van den brandewijnbelasting begrepen daarentegen, dat dit hun on dergang zou zijnen riepen de hulp der regering in. Het omkoopingsstelsel werd op reusachtige schaal toegepast; drie ministers verklaarden in een aanschrijving aan de gewestelijke overhedendat het gebruik van sterkeu drank onmisbaar was voor het behoud eener goede gezondheid, de matigheids genootschappen werden verboden als vereenigingen buiten toestemming der regering aangegaanen op verschillende plaatsen dreef de politie de boeren met den stok naar de kroeg. Daarentegen twijfelt Prins Dolgoroukoic in het minst niet aan de edele gezindheid van Keizer Alexandermaar hij vreest, dat de onverbeterlijke bureaucratie zijne pogingen tot hervormingen altijd zal doen mislukken of verijdelen, en oor deelt daarom, dat geen hervorming doeltreffend kan zijn dan die met de geheele verandering van dit personeel aanvangt. BADEN, De Koning van Pruissen heeft den burgemeester van Ba den bij eigeuhandigen brief', eene som van 2000 gulden voor de armen geschonken, ter zake van den mislukten aan slag op zijn leven. Aan de bezending van den stedelijken raad van Berlijn welke Z. M. met zijn behoud kwam gelukwenschenant woordde H. D "In mijn hart blijft alles onveranderd. Ik kan u verzekerendat in mijn gevoel vau liefde voor mijn volk geene verandering heeft plaats gehadof zal hebben en dat ook de grondbeginselen, naar welke ik mijne regering sedert 8 jaren heb geregeld, onveranderd zullen blijven. Men ziet echterwaarheen staatzuchtige uitersten kunnen voeren. Wij bespeuren tevens, dat wij allen de oogen moeten geo pend houden. Gedenkt het verledeuegedenkt ook aan de op handen verkiezingendaarop behooren wij onze aandacht te vestigenen uit den uitslag derzelven zal ik in staat zijn, den stand der zaken op goeden grond te leeren kennen."' II I, G 1 Ei. De leden van den raad te Brussel hebben ouder luide toejuiching, ingestemd met de houding van burgemeester en schepenen en, den 20, op een na hun ontslag genomen. De ministers waren tegen de voorgenomen leening van 20 milli- oen gestemdomdat de aflossing al te zeer het karakter eener loterij zonde hebben. E5GËL.ASD, De minister van binn. zaken sir Corneicul Lewis is tot mi nister van oorlog benoemd in plaats van sir S. Herbert, die wegens ziekte ontslagen is, en wordt in zijn vorig departe ment. opgevolgd door sir G. Grey. De heer Cardtcell is kan selier voor het graafschap Lancaster en de heer Torlescue secretaris voor Ierland geworden. Lord J. Russell, die eerlang tot pair zal verheven worden, heeft den 23, in de groote zaal van het stadshuis te Londen, afscheid genomen van de kiezersdie hem zoo vele .jaren van wege de hoofdstad naar het Lagerhuis afgevaardigd hebben. ,,T Blijkens de jongste volkstelling heeft Engeland en Walles eene bevolking van 20,061,725, Schotland van 3,061,117 Ierland van 5.761.513 en de Kanaaleilanden en het eiland Man van 113.779. te zamen 29,031,164 zielen behalve de buitenlands dieaende militairen en de afwezige zeelieden. Alzoo is de bevolking in de laatste 10 jaren met 6 percent vermeerderd, niettegenstaande die vau Ierland met 787,812 hoofden is verminderd. In genoemd tijdsverloop verlieten 2,054,823 landverhuizers het vereenigde koningrijk. De'zoon van den Franschen baron de Vidil heeft herhaal delijk geweiferd zijne aanklagt te herhalen en als getuige tegen zijnen vader optetreden. Niettemin is de beschuldigde naar het criminele geregtshof verwezen en zijne in vrijheid stelling onder borgtogt geweigerd. De heer Mirès heeft appel geteekend tegen het vonnis ten zijnen laste. „A- Do Monileur bcrigtdat de inschrijving voor de 30jarige renten den meest gewenschten uitslag heeft opgeleverd zijnde meer dan het tienvoudig bedrag ingeschrevenhetwelk ge- tuigt zoowel van do geldelijke kracht des lauds, als vau het vertrouwen in de Keizerlijke regering. De beer Vlees, schrijver van de //petits hvres de la rue cle Biennis is tot, 500 en de drukker van dat werkje, Gmran- det tot! 100 fr. boete veroordeeld. De heereu Killeneuveen Calenave, als uitgevers van de "misdrijven, overtredingen en schandalen der geestelijkheid," elk tot 1C0 eu de heer biet als drukker daarvan, tot 50 fr. boete. In den nacht van 19-20 is is het decoration-inagazipi der Groote- Opera te Parijs geheel verbrand waardoor eene schade van f millioen is aangerigt. liet lot nu toe als half-officieel beschouwde dagblad la Pr,trie beeft eene mededeeliug der regering moeten plaatsen dat er volstrekt, geen sprake is van den m hetzelve behan delden afstand van het eiland Sardinië aan Frankrijk, waar tegen zich in het Engelsche Parlement reeds zoo luide stem men hebben doen hooren. ITAGBE. lm den avond van den 19 heeft de stedelijke regering van Turin eene plegtige serenade gebragt aan den geul. bleary. Aldaar is een gedenkteeken ingewijd ter eere van Koning Karei Albertwiens verdiensten door den minister hwasoli in eene rede zijn gehuldigd. De n-eneraal 'Cialdhü heeft besloteu tot het opngten eener vrijwillige mobiele nationale garde van 15000 man en daarbij verscheidene Garribaldiaansche officieren in dienst gesteld. Den 15 bad te Napels eene volksdemonstratie ter zijner eere ^Dc'uit Turin teruggekomen Afgevaardigden zijn aldaar met gefluit ontvangen. De lieer Spatenla heeft zijn ontslag verlangd tot groot genoegen der democratische partij. De opstandelingen 40 nationale garden evend verbrand hebbende beeft de menigte te Montemiletto en Montefal- cione 300 Bourbonsellen gedoodniettegenstaande de Itali- aansche soldaten hen trachtten te beschermen Het opper hoofd der bandieten van Montqfalcionedie den moord van Mileto heeft verordendis gevangen genomen en dadelijk doodgeschoten. De nationale garde van Monteforle heeft de struikroovers teruggedreven. Te Zagarize hebben 40 bandietenmet de nationale garde vereenigd, eene nationale vlag verbrand en verscheidene aan zienlijke personen om bals gebragt. H.EE6ii.EIJJM.K STAAT De Fransche regering heeft bij de Pausselijke bezwaren ingediend tegen den bisschop van Poitiers, die den Keizer blerodus den derden heeft genoemd. De generaal de Goyon heeft de officiële betrekkingen met den minister van oorlog, Monsgr. de Alérodeafgebroken. Laatstgenoemde heeft den Paus zijn ontslag gevraagd. UOSTEAR1JH. Graaf Moritz Esterhazy is tot minister zonder portefeuille benoemd. Hongaiuje enz. Het Keizerlijk rescript is den 22in eene zeer volle vergadering van het Lagerhuis voorgelezen en met blijkbaar ongeduld aangehoordmen besloot liet te doen drukken. In het Heerenhuis waren weinig magnaten tegen woordig en geschiedde de lezing rustig. Het gewigtige staatsstuk behelst voornamelijk het volgendedo daadwer kelijke vereeuiging van Hongarije en Oostenrijk in zaken van oorlogfinanciën en buitenlandsche betrekkingen beeft sints eeuwen bestaanbet binuenlandsoh bestuur is onaangeroerd gebleven eu zelfs versterktde wettelijke verordeningen van 1848 kunnen, als in strijd met deze hoofdbeginselen, niet als geldende worden aangemerktzoodat de Landdag ver maand wordt dezelven te herzien en leden voor den Rijksraad te kiezen, bij welke in Augustus financiële aangelegenheden in behandeling zullen komenvoor de regeling der betrek kingen van Hongarije en Croatie moet op de landtaal gelet worden; de vereeuiging met Zevenbergen is voor het oogen- blik onuitvoerbaar; de "Serbisclie aangelegenheden zullen door liet nationaal congres op een vasten grondslag geregeld wor den er bestaat geene aanleiding voor eene vernieuwde ab dicatie-oorkonde van Keizer Ferdinand. De Croatisehe Landdag heeft de 4 voorstellen van den Afgevaardigde Kraniczany aangenomen. Bij Keizerlijk patent is de Landdag van Istrie ontbonden, wegens de weigering van het benoemen van leden voor de Kamer der Afgevaardigdeneu zijn nieuwe verkiezingen verordend. RASLiAKD. De regering heeft alle soldaten met onbepaald verlof tegen 17 Aug. opgeroepen, waardoor het leger met 150,000 man zal versterkt en waardoor levens de in verzet komende land lieden belet zullen worden, zoodanige manschappen tot hunne aanvoerders te kiezen. Polen Den 21 heeft te Warschau eene volk3demon- strarie plaats gehad voor de woning van den Britschen con sulter eere van Koningin Victoria, als bewijs van dank baarheid voor de belangstelling door de Engelsche ministers en parlemensleden voor Polen beloond. Den 22 zijn aldaar, terwijl alle zaken stilstonden, in de verschillende kerken plegtige lijkdiensten gehouden voor prins Czartoriskitoen de aartsbisschop Behm, die de dienst, in de hoofdkerk verrigt had, huiswaarts keerde, spande de menigte de paarden van zijn rijtuig en trok hem alzoo tot zijne woning. SPATS JE. Het hoofd van den opstand tc Loja is de eemge, die ter dood veroordeeld en geworgd is. TITUKIJ E. De Sultan heeft zijnen 4 jarigen zoon tot korporaal zijner garde benoemd, en gelast dat alle officieren bij het leger zich aan een examen moeten onderwerpenzullende de on bekwame verwijderd worden. voor handen was. Bij deze ramp is de eigenaar in de vlam men omgekomen. De haringvangst is tot nu toe buitengewoon slecht. De wedstrijd der Zaanlandsche zeil-en roeivereeniging zal dit jaar geen plaats hebben. Tweede Kamer. De behandeling der militiewet is den 23 ten einde gebragt, door de aanneming van het ontwerp met 39 tegen 23 st. Op voorstel van den heer IKintgens is een amendement aangenomendat het, ter bekoming van passen naar het buitenland en naar O. Indie, niet noodig is liet bewijs overteleggen van voldane dienstpligtigheid aan de nat. militie, en op voorstel van den heer». Nispen, het aan tal manschappendat de regering van het geheel bedrag der 5 ligtingen onder de wapens mag houdenop in plaats van gebragt. Art. 190houdende dat de ligtingen van 1857 tot 61 zes jaren in dienst zullen blijven (wegens de lo ting op 20 jarigen leeftijd)is verworpen met 52 tegen 9 st. Den 23 is ook aangenomen liet ontwerp tot afkoop der Sta- detolmet alg. st.de voordragt op de amortisatie met 51 tegen 1 st„ die tot afschrijving van de schatkistbilletten met 32 tegen 28 st.en den 24 de dading van den Staat met de maatschappij tot indijking van gronden aan de Oostsr- schelde, met 41 tegen 10 st., waarna de Kamer is gescheiden. VEEAEEA'ISh'ME statea. Kolonel Taylor is met eene parlementaire vlag te Washing ton aangekomenmaar door den heer Lincoln zonder ant woord teruggezonden. ,..„m De Senaat heeft de regering magtiging verleend om 500,DUO vrijwilligers in dienst te houden en 500 milloen voor het voeren 'van den oorlog te besteden en liet Huis der Verte genwoordigers heeft de leening van 250 millioen goedgekeurd. Den 5 heelt bij Carthagom Missourien gevecht plaats gehad tusschen 1200 man der Unie en 4000 der Confederatie. De eersten waren de aanvallers, maar moesten met, verlies van 8 dcoden en 45 gekwetsten terugtrekken. Den 8 viel eene levendige schermutseling voor bij Laurel Hillin westelijk Virginia. De generaal M' Clelland heeft liet kamp der separatisten van Richmoutain aangetast, hen daarbij verslagen en hun geschut en bagage vermeesterd. Hij is daarop voorwaarts getrokken. ISIAïSJEftEAX». 's Rijks middelen hebben in de eerste 6 maanden dezes jaars opgebragt 27,980,618, tegen f 28,404,592 in het eer ste halfjaar van 1860. Do nijverheidstentoonstelling te Haarlem is mde eerste week bezocht door 6900, in de tweede door 7864mde derde door 9580 en in de vierde door 10139 personen. TT Den 19 weutl aldaar een groot kinderfeest in de licilön- ami) aangerigtonder de leiding van den heer T. D Dam bern 2300 verpleegden uit de wees-en armhuizen en leerlin gen der gymnastieschool en armenscholen namen er aan deel. Den 18 stortte, bij bet wegnemen der stutten, het keldergewelf in eener nieuwgebouwde bierbrouwerij te Winschoten, waar onder 3 werklieden en 2 knapen bedolven raakten; de beide laats ten zijn zwaar gekneusd vau onder het puin gehaald, de anderen waren verpletterd. De districtscommissie tot ondersteuning der watersnoodlij denden te Nijmegen heeft ontvangen 38,416,53' en uitge geven f 33601.27 en het overschot aan den commissaris des Konings ter hand gesteld. Prins Hendrik heeft den 20 den wedstrijd der Kon. Ne der!. Vacht-club te Rotterdam eu den 24 het scherpschut ters-concoursbuiten de Wtllemspoort te Amsterdam, met zijne tegenwoordigheid vereerd. Den 24 is te Groningen verbrand het luns en pakhuis van den heer v. d. IVal, handelaar in steenkolen en depothou der der nieuwe rotterdamsche gasoliewaarvan voor 2000 Z. M. heeft, den lieer mr. G. van Leeuwen gewezen offi cier van justitie bij de arrondissemeats regtbank alhier, een pensioen verleend van f 1333. GEMEENTERAAD. Zitting van 24 Julij 1861, No. 21. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de Heereu de Sonnaville en Helling. De vergadering geopend zijndewordt 1. De resumtie der notulen van de vorige vergadering, na een kort resumé van het behandelde ten aanzien der school verordening voor het Gymnasium en de openbare jongensschool, verdaagd. Daarna zijn medegedeeld 2. Eerie missive van den Heer de Dien Fontein Verschuir, waarbij dezelve voor het lidmaatschap van den Raad bedankt. De Heeren T. L. Koornv. d. Drift, en Kerhoeff openbaren hunne zienswijze over de naar hun inzien te spoedige oproeping der kiezers tot' de benoeming van een ander lid de Voorzitter beantwoordt zulks met eene ontwikkeling der redenen die er toe hebben geleidom deze te gelijk met die voor de Heereu de Lange en v. d. Drift, die de op hen uitgebragte benoeming niet hebben aangenomente doen plaats vinden. De missive is daarop voor kennisgeving aangenomen. 3. Eene missive van den Heer Kerhoeff, waarbij deze zijne betrekkingen als voorzitter en lid der commissie van financiën en als lid van de commissie voor de strafverordeningen nederlegt. Koor kennisgeving aangenomennadat vooraf op eene aan beveling van den Heer Kerlioeff, tot eene spoedige vervulling, althans vau de eerste dier betrekkingenwas besloten daartoe in de eerstvolgende vergadering overtegaan. 4. Eene missive van HH. Gedep. Staten van Noord-Holland houdende mededeeling eener afwijzende beschikking van de Staten der provincie, op het verzoek van den Gemeenteraad van Alkmaar, om de reparatie en het onderhoud der Hooru- sche en Eriesche wegen voor rekening der provincie te nemen. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 5. Missive van Burg. eu Weth.. ten geleide der gemeente rekening en daartoe belioorende bescheiden, over den jare 1860. Ingevolge liet reglement van orde, is tot benoeming eener commissie van vijf leden overgegaanwaartoe zijn benoemd de Heeren J. C. Koorn, Mr. J. A. Kluppel, J. &.A. Kerhoeff, Mr. 1'. A. de Lange en Mr. J. F. Nuhout van der Keen. en aan die oommissie het onderzoek dier rekening opgedragen. 6. De Voorzitter deelt de inkomst mede van de begrootmg voor de Stads Apotheekover den jare 1862. Gerenvoijeerd aan dc commissie vein Jinancieu tot onderzoek en om beriat. 7. Wordt ter tafel gebragt plan en teekeniogenbenevens raming van kosten, van den Stads Architect, voor degepio- jecteerde wegneming der beide steenen bruggenhet dempen der daar tusschen gelegen gracht en het maken van een plein daar ter plaatse, benevens de consideratien en bemerkingen van den Heer Ingenieur Conradop dit plan en de berekening van kosten. De voornoemde stukken als niet vatbaar voor eene dadelijke beslissingworden ter lezing voor de leden op de secretarie neder gelegd om nader, op een prmadvies van Burg. en Weth., be handeld te worden. Op eene vraag van den Heer Costerom de beide afsluitmgs- dammen van de platte steenen brug weg te nemen, wordt door denVoorzitter het niet doenlijke daarvan aangetoond, doch te vens te kennen gegeven dat aan het motiet dat ZijnEd. tot dit voorstel beeft gebragtde verversebing van liet water name lijk, gedeeltelijk is tegemoet gekomen. 8. 'Verzoek van de Kamer van Koophandel en labriekeif, om magtiging tot liet doen plaatsen haier aankondigingen voor rekening van de gemeente in het officieel gedeelte der Alkmaarsche Courant. dan Burg. en IKeth. om te dienen van Lerigt en raad. 9. Adres van J. Rentmeester, waarbij dezelve het herstel verzoekt van eene waterleiding uit liet, door hem bewoonde huis, die door do verlegging vau de Vijverstraat onbruikbaar is geworden. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 19. Een adres van de Dames bestuurderessen der Vrouwen- vereenigingtot ondersteuning van de motie der plaatselijke schoolcommissie, om aan het onderwijs voor meisjes op de openbare volksscholenook het onderwijs in nuttige vrouwe lijke handwerkeu te verbinden. Gedeponeerd op de secretarie der gemeente ter kennisneming voor de leden. Ti ll. Is overgegaan tot de voortzetting der beraadslagingen ovei a. de algemeene schoolverordening, b. de instructie voor de hoofdonderwijzers en c. het reglement van orde voor het cura torium alle voor het Gymnasium en de openbare jongens- school; die alle met geringe wijzigingen, op de daartoe voor gedragen ontwerpenzijn aangenomen en vastgesteld. 12. Is aan de orde gesteld het rapport der commissieaan welke de regeling der van gemeentewege te geven feesten bij, 26 23 26 O 19 J 22 23 24 26

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2