Slüïlcfcclijfceciic Bcvigtcn. zyn, om in de plannen der Fransche regering verandering te brengen. Het schijnt nu zeker te zyndat de Koning van Pruissen den Franschen Keizer in het kamp van Chalons niet zal be zoeken. Hoogst waarschijnlijk zou zulk een bezoek de popu lariteit van den Duitschen Vorst ook niet verhoogenhet zou de geruchten en vermoedens weder opwekkendie tijdens de zamenkomst te Baden in omloop warenen de gemoederen in Duitsehland met onrust en wantrouwen vervulden. Men herinnert zich bij zulk een gelegenheid altijd nog het bezoek van graaf Cavour te Plombièreswaar de hulp van Napoleon tot verlossing van Lombardije en Venetië van de Oostenrijkers voor den afstand van Savoye en Nizza schijnt gekocht te zijn. Heeft Pruissen zijne eischen tegenover Denemarken gema tigd door de erkenning van Sleeswijk als een deel van dien staatDenemarken heeft zijne welwillendheid betoond door de uitvoering der besluiten van 1859 voor het loopende dienstjaar te schorsenwat Holsteins aandeel in de voor alle deelen van den staat gemeenschappelijke uitgaven betreft. Toen namelijk de Deensche regering weigerde om de voor den ganschen staat aangenomen grondwet nog eens afzon derlijk door de vertegenwoordiging der beide Hertogdommen te laten behandelenweigerde deze eenig regeringsvoorstel ook geen begrootingte onderzoekende regering was daar om genoodzaakt het aandeel der Hertogdommen in de alge- meene uitgaven bij besluit te bepalen en invorderbaar te ver klaren de werking dezer besluiten is nu wat Ilolstein be treft, voor het loopende dienstjaar geschorst, echter onder protest tegen elke uitbreidingwelke de Duitsche staten aan deze inwilliging mogten geven of de gevolgtrekkingendie zij er uit mogten maken. Volgens de Morning Post, het orgaan van lord Palmerston wordt de blokkade der Zuidelijke havens van Noord-Amerika door de Unie niet zóó gehandhaafd, als noodig zou zijn om volgens de op het congres te Parijs in 1850 vastgestelde beginselendie bij den aanvang van den tcgenwoordigcn oorlog ook door de Unie zijn aangenomenals een geldige blokkade te worden aangemerkt. Reeds vroeger was er sprake van een plan der Engelsehe regeringom in vereeniging met de Fransche bij het gouvernement te Washington de open stelling van een enkele haven voor den uitvoer van katoen te verzoeken. Het gebrek aan katoendat voor de Engel sche fabrieken ontstaat, geeft dit gerucht veel waarschijnlijkheid. Mogelijk zal de nederlaag der Federale troepen er wel toe bijdragen om Engeland pogingen te doen aanwenden om ver andering te brengen in den bestaanden toestand. Die neder laag vernietigt toch het vooruitzigt op een spoedige onder werping van de Zuidelijke Staten door het Noorden. BELGIË. I'Independant Beige eene correspondentie uit 's Hage heb bende medegedeeldwaarin werd gezegd, dat de Nederland- sche Katholieken het verlies der wereldlijke magt van den Paus, als van geen nadeel voor de godsdienst, met onver schilligheid zouden aanzien, heeft de heer Dommer v. Polders- veld, lid der 2e Kamer in Nederland, dat blad een brief ge zonden waarin hij nadrukkelijk tegen dat beweren opkomt. Zijne brief niet in het blad opgenomen zijnde, wordt dezelve door het Journal de Bruxelles openbaar gemaakt. EXCEL&NI). Den 2 is lord Herbert, onlangs afgetreden als minister van oorlog, te Londen overleden. De aartshertog Maxlmiliaan van Oostenrijk en zijne gema lin zijn op Osborne-house aangekomen. De Parlements-zitting is den 6 namens de Koningin door eene daartoe benoemde commissie gesloten. ITALIË. De minister van biunenl. zaken Minghelti heeft onlangs bij vertrouwelijke circulairede gouverneurs der provinciën aangespoordom met alle magt de pogingen der bewegings partij, ten opzigte van de ontruiming van Rome door de Franschen, tegen te gaan. Hoewel deze aanschrijving onder stipte geheimhouding is geschied, is zij echter in handen ge raakt van Alatzini en zijne aanhangersdie nu allerwege protesten tegen het voortduren der bezetting van Rome ter onderteekening aanbieden. De inschrijving voor de Italiaansche lecning gaat alle ver wachting te boven en bedraagt 1000 millioen meer dan het nominale kapitaal. De Koning heeft den minister van (inan- cien Bastoggiter belooning der gewigtige door hem bewe- zene diensten erfelijk in den gravenstand verheven en hem het grootkruis der Mauritiusorde verleend. Qiacomode biechtvader van wijlen graaf Cavouris den 5 te Orvieto gekomendoch het hof van Rome heeft hem zijn kerspel ontnomen. De aartsbisschop van Napels is. op last van den genl. Ci- aldininaar Civita-Vecchia vertrokken. Derwaarts zijn ook, op de Isèreingescheept de genl. Qualrebarbes en de hem verzeilende officieren. De studenten te Napels verklaren zich tegen de reactionai ren. Bij een volksoploop zijn aldaar de persen van 3 reacti onaire bladen stuk geslagen. Het stadje Aulet.tawaar tooneelen van wraakoefening hadden plaats gevonden, is door de Hongaren en Italianen stormenderhand vermeesterd. Pinelli is in aantogt naar Vressi, waar de reactie geweldig huis houdt, zijude de bevolking naar de zijde van Manfredonia gevlugt. De genl. Cialdini maakt ruim gebruik van de hem opge dragen magt om liedendie met de wapenen in de hand ge vangen genomen wordenmet de meeste gestrengheid te behandelen. Op zijne last zijn de genl. Ransonede overste Boseo (broeder van den generaal van dien naam) en de be velhebber van Ambrogi op het kasteel S. Elmo doodgescho ten. Ook de genl. Pinelli laat dergelijke gevangenen dadelijk en zonder van proces doodschieten. De minister van oorlog heeft eene overeenkomst gesloten met een scheepsbouwmeester te New-York, tot het leveren van 2 gepantserde fregatten voor 14 millioen jlires. Op de Italiaansche werven zijn thans 7 fregatten van het zwaarste kaliber en 1 korvet in aanbouwzijnde het fregat de hertog van Qenua gereed om naar zee te gaan. FKMKRIJH. De minister Rouland heeft het episcopaat bij circulaire aan gespoord om den Napoleonsdag (15 Aug.) kerkelijk te vieren, op grond dat de Keizer standvastig de roemrijke overleve ringen van Frankrijk handhaaft, het uiterste Oosten voorde beschaving heeft geopend en de Christenen in Syriëzoowel als de persoon des Pausenkrachtdadig beschermt. Intusschen beginnen de dagbladen meer en meer aantedrin- geu op de ontruiming van Rome en bereiden als het ware het publiek daarop voor. Zij wenschen de terugroeping van het bezettingsleger, op gronddat het gezonden is ter wering der invloed van Oostenrijk, welke thans in Italië heeft opgehou den, en onder voorwaarde van de invoering van het wetboek Napoleon en liberale hervormingenwaartoe de Paus steeds weigert overtegaan. De prefect van de Boven-Vienne heeft het openen eencr Protestantsche school te Villefavard waar op 600 ingezete nen slechts 5 Roomsche famihën en 2 daarvan tijdelijk wo nen verboden. De bekende pater Ventura is den 3 te Versailles overle den naop zijn verlangenper telegraaf den Pausselijken zegen te hebben ontvangen. Hij werd geboren te Palermo in 1792 en deed zich steeds kennen als een voorstander der Italiaansche eenheid en onafhankelijkheid en van eene naauwe vereeniging van het katholicismus met de democratie. Een pastoor heeft zich bij eene prijsuitdeeling der broeders iguorantijnen te Cliinon (Tndre-et-Loire) zoo hevig over de staatkunde van het gouvernement uitgelatendat de aanwe zige ambtenaar van het o. in. hem onverwijld deed arresteren. De Koning van Zweden en zijn broeder zijn te Havre ont scheept en den 6 op S- Cloud door den Keizer verwelkomd De Keizerin heeft de komst des Konings niet afgewacht, maar is kort te voren naar de badplaats Eaux-bonues ver trokken. Den 7 bezochten de Keizer en Koning de groote Opera. Den 8 bezigt-igde de Koning het hotel der Invaliden, de Louvre en het paleis te Versailles en woonde 's avonds een groot diner bij, op het kasteel Villeneuve-1' Et.ang. De heer Solar, onlangs bij verstek veroordeeld is niet voor de regtbank verschenen en alzoo zijn verzet vervallen verklaard De Moniteur meldt, dat de Koning van Pruissen het kamp van Chalons niet zal bezoekenmaar met den Keizer in October eene zamenkomst *iu Frankrijk" (te Straatsburg) zal hebben. liMnKKIJJIiF STAAT. Keizer Napoleon heeft, door tusschenkomst van den nota ris Franchi, van IConiüg Frans II, voor 250,000 fr. aange kocht de zoogenaamde tuinen van Farnese, gelegen binnen Rome. In het collegie S. Michiel te Rome heeft een geweldig op roer plaats gegrepen de directeur, die met den dood gedreigd werd, is door gensdarmesontzet. Vele personen zijn gebannen. Bij eene twist tussehen een Pausselijk en een Fransch sol daatis de laatstgenoemde gewond en in het hospitaal ge bragt. De geneesheer die hem verpleegde heeft daarvan de Franschen verwittigd die er hunnen kameraad uit gehaald hebben. De geneesheer is afgezetwegens //het inleveren van een rapport aan eene buitenlandsche mogendheid," maar later weder in zijne betrekking hersteld, nadat de Pausselijke soldaat door den Franschen krijgsraad was vrijgesproken. OOSTENKIJK. Duitscii-Slavische Landen. In den nacht van 31 Julij op 1 Aug. hebben te Praagop het ongegrond gerucht, dat een huisbediende door een Israëliet was doodgeslagenern stige ongeregeldheden plaats gehad en zijn in de Joden-wijk huizen en eene synagoge beschadigd eigendommen aangerand en personen gewond. 45 Schuldigen zijn in verzekerde be waring genomen niettemin herhaalde zich de beweging den volgenden dagde menigte scheen door eenige aanvoerders geleid te worden. Te Lemberg is een oploop ontstaan, wegens een in 1847 ter dood gebragt.cn Poolschen zendeling; de policie en de troepen hebben de rust hersteld. De minister van financien heeft gelastdat voor de beta ling der belasting aan landbouwersdie zulks in waarheid voor hun bedrijf.behoevenuitstel kan worden verleend maar dat zij van lieden, die betalen kunnen, gestrengelijk moet worden ingevorderd. Hongaiujb enz. De Hongaarschc Afgevaardigden hebben een door den heer Deak voorgesteld adres, ter wederlegging van het Keizerlijk rescript en waarbij alle verdere onderhan deling als afgebroken verklaard en de benoeming van Afge vaardigden voor den Rijksdag geweigerd wordt, met geest drift cn eenstemmig aangenomen en ter goedkeuring naar het Heerenhuis gezonden waarna de zittingen zijn geschorst. De Croat-ische Landdag heeft het voorstel van het lid Brbaucicom nu noch immer overtegaan tot de benoeming van afgevaardigden voor den Rijksdag, verworpen, doch be sloten daaraan voor alsnog niet te voldoen. Evenmin heeft men de betrekking van dat Kroonland tot de overige door eenige overeenkomst willen aan banden leggen. Bij Keiz. besluit is de hofkanselier van Zevenbergen gelast ,om voor den 10 dezer maand eene voordragt intedienen tot het bijeenroepen van een Landdag in dien Staat. PRVIISESr. Te Berlijn zal een algemeen Duitsch turnfeest gehouden wordend. i. van gymnastieke vereenigingenhetwelk men niet minder luisterrijk hoopt te maken, dan onlangs het zan gersfeest te Neuremberg. De Koning heeft voor die gele enheid het ontrollen der Duitsche vlag veroorloofd, alsook iet oprigten van een gedenkteeken voor den Duitschen pa triot Jalmden stichter van dat bedrijf. De minister van buitenl. zaken v. Sehleinitz heeft zijn ont slag genomen. De heer v. Bernstorff volgt hem opmaar heeft zich de bevoegdheid voorbehouden zijne betrekking van gezant te Londen weder te aanvaardenindien hij zich bij ondervinding niet geschikt voor het ministerschap gevoelt. RUSLAND. De boeren te Mlawa in Polen, zijn, ter zake der ontwij ding eener kerkte hoop geloopen en hebbenmet zeissen gewapend de bezetting verjaagd. TURK IJ E. Aalt bassa is tot grootvizier benoemd en Mehemet ter zijde gesteld. Fuad-bassa is minister van buitenl. zaken geworden en Kiamil president van den raad van justitie. De dweepzieke Musuimannen zich te Damascus en Aleppo weder tegen de Christenen hebbende doen geldenis Fuad naar het binnenland terruggekeerd. Omer-bassa heeft een ultimatum aan de hoofden der Mon- tenegrijnen gerigt en trekt zijn leger van 30000 man te za- men, om met kracht te kunnen handelen. VEREËKIUDE STATEN. In het noorden der Unie zijn algemeen brievenomslagen in gebruikwaarop de president der Zuidelijke Confederatie Jefferson Davisals aan de galg hangendeis afgebeeldmet het bijschrift »dit is het lot der verraders." De troepen der Uuie hebben eene gevoelige nederlaag ge leden. Den 18 Julij stootten zij reeds bij Bulls-run, een uur van Centreville en evenver van Manassasop een vijandelijk corps, waarmede zij in eene levendige schermutseling gewik keld en 1oen door in het bosch verborgen batterijen zoo be stookt werden dat zij tot den lerugtogt genoodzaakt waren. Den 21 echter had een hoofdtreffen plaats: De federalen, onder bevel van genl. M' Dowel, tastten de vijandelijke bat terijen bij Manassas aan en vermeesterden er, na een gevecht van 9 uren3. Toen bekwam de genl. Beauregard eene versterking van 20000 man en werd op zijne beurt aanvaller. Door gebrek aan ammunitie bij een der batterijen, ontstond eensklaps eene algemeene schrik, waardoor het geheele Bouds- leger, dat niet van eene genoegzame en geoefende ruiterij voorzien was, in de grootste wanorde de vlugt nam naar de zijde van Washington, geweren, randsels en dekens wegwer pende en tot Fairfax door den vijand vervolgd terwijl de genl. M' Dowell meermalen te vergeefs trachtte de vlugtenden tot staan te brengen. De weg van Centreville naar Alexan- drie was bezaaid met gekwetsten; vele officieren sneuvelden. Het verlies bedraagd 18 stukkenwaarvan eenige gegroefde, 60 a 70 bagagewagens, ongeveer 4000 geweren, 1000 doo- den gewonden, en vermisten. De gecoufedereerden hadden in den voorafgeganen strijd mede een groot verlies van men- schenleveus geleden. De geslagen troepen zijn naar de hoogten van Arlington en Alexandrie teruggekeerd. De forttieatien van Washing ton werden onverwijld vermeerderd en van alle kanten per telegraaf hulptroepen ontboden. Sedert de nederlaag heeft, het gouvernement reeds 80000 man versche troepen in dienst genomen. De genl. M' Clellan is te Washington aangeko men om het bevel over het leger op zich te nemen. De minister van oorlog heeft terstond bekend gemaakt dat de berigten omtrent den geleden tegenspoed zeer over dreven zijn en dat de troepen in betrekkelijs goede orde op hunne vroegere positien zijn teruggekeerd. Een ooggetuige verzekertdat het leger zich schandelijk lafhartig gedragen heeft. BINNENLAND. De nijverheids tentoonstelling te Haarlem is voorloopig 'verlengd tot 18 Aug., zijude de toegangsprijs gesteld voor de werkdagen op 50 en voor de Zondagen op 25 cents. De algemeene watersnood commissie te Amsterdam heeft ontvangen f 194,083,97 (waarvan f 91,791,97 uit de hoofd stad), benevens voor 40.000 aan kleeding, voedsel, enz. Zij heeft een saldo van f 53,364,56 op het grootboek ten name der commissie geplaatst, om het, met de renten ver meerderd te doen dienen tot hulp bij een volgenden watersnood. Het werkje van Multatuli //wijs mij de plaats waar ik ge zaaid heb," bij Nijgh te Rotter,lam uitgegeventen voordeelt: der watersnoodlijden in Indieheeft opgebragt f 1316. De Haagsche commissie heeft reeds aan verschillende giften en collecten uit vele plaatsen en aan stortingen van de Delftsche loterij zoo veel ontvangen dat zij 65,400 naar Iudie over heeft kunnen maken. Z. M. heeft Victor Emmanuel als Koning van Italië er kend en den kapelmeester Dunckler, van het regt. gre nadiers en jagers benoemd tot directeur der muziek met den rang van" 2aen luitenantook voor de bepaling van zijn pensioen. Voor den spoorweg van Almelo langs Oldenzaal naar de Hannoversche grenzen is door den gemeenteraad te Oldenzaal ingeschreven voor 50,000 cn door de ingezetenen aldaar voor reeds meer dan 100,000. Het hevige onweder in den avond van 2 Aug. ging te Haarlem verzegeld van eene windhoos, waardoor eenige hoo rnen ontwortelddaken en schoorsteenen beschadigd werden. Een gebouw achter de brouwerij het Scheepje stortte in en de inrigting der zwemschool werd genoegzaam geheel vernield. Ook leed de nienwe kerk in den Haarlemmermeer groote schade. Op de Maas voor Sleeuwijk werd een aak van Papendrecht door de stoomboot P.J. Berger overvaren; de eene opvarend;)

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2