Ciffilcficltjfcscftc öcritjfcti. De Oostenrijksehe regeriug schijnt evenmin gezind om haar programma ter wille van de Hongaren op te gevenmen ver wacht nudat de Hongaarsche Landdag ontbonden zal worden. Zullen er in dat geval nieuwe verkiezingen worden uitge schreven? Eu zou daarvan eenig goed gevolg zijn te wachten, zoodat namelijk de nieuw gekozen Landdag meer toegevend zou zijn Dit laatste is moeijelijk te deuken wanneer men in aanmerking neemtdat de genomen besluiten niet door een wisselvallige meerderheid zijn doorgedrevenmaar met eenparige stemmen zijn vastgesteld. Het is nog onbekend welke gevolgen de onverzettelijkheid der Hongaren zal heb ben maar de regering schijnt vast besloten om zich in ieder geval met kracht te doen kennen. Het leger in Hongarije is weder versterkt, en in de nabijheid van de stad Raab zal een groot kamp worden gevestigd. Voor de Italiaansche leening van 500 millioen francs is ingeschreven tot een bedrag van 1052 millioenbijna al de inschrijvers zijn Italianen. Dit is zeker de schitterendste en te gelijk de degelijkste overwinningdie de Italiaansche zaak heeft behaald. Met regtmatigen trots wijst dan ook de mi nister Ricasoli op dit feit in zijn schrijven aan de buiten- landsche Italiaansche agentenen noemt het een bewijsdat het nieuwe Koninkrijk zich vertrouwen voor de toekomst heeft weten te verwerven. Hij wil verder de troebelen in Napels noch ontkennen noch verkleinenmaar wenscht te gelijk dat men de vroegere ellendige regering, die het volk heeft bedorven, en de tegenwoordige opruijingen in aanmerking neme. Over Rome en Venetic laat de heer Ricasoli zich met omzig- heid uit: «Europa, zegt hij, zal, daar het ons georganiseerd gewapend en sterk ziet, zich overtuigd houden van ons regt om ons grondgebied geheel te bezettenen onze opregtheid waardeeren wanneer wij aan de Kerk onafhankelijkheid en vrijheid aanbieden." De geheimzinnige man te Earijs blijft zich zeiven zoo ge trouw dat er nog altijd niets met eenigc zekerheid omtrent de voortdurende bezetting of eindelijke ontruiming der Eeuwige Stad kan gezegd worden. De half-officiëele zoowel als de liberale bladen hebben in de sterkste bewoordingen de han delwijze der Romeinsche regering gegispten trachten aan te toonendat de Eransche regering het aan hare eigene eer verpligt is Romë te ontruimen. Men herinnerde zich het bewerken van de algemeene opiniedat de aanhechting van Savoye en Nizza voorafging, en verwachtte, dat de ont ruiming van Rome ook op de verdediging van dit feit zou volgenmaar hoorde gewagen van versterking van de bezet ting. De twist tusschen den heer de Mérode en den generaal Goyonmeende men, bood den Keizer eindelijk een lang ge- wenscht voorwendsel aan om geheel met, de Romeinsche re gering te breken en zijne troepen terug te trekkenen Napoleon verklaart zich niette mengen in persoonlijke veten. Zoo speelt de voorzigtige Keizer zijn spelen Europa is reeds gewoon met gespannen aandacht al zijne bewegingen te volgen, zich te verbazen bij elke plotselinge ontknoopiug, en zich te bepalen tot toejuichen of hoofdschudden. KELKI E. Voor het schntterscoucoursdoor de burgerwacht van Antwerpen uitgeschreven, zijn een zeer groot aantal prijzen uitgeloofd ter gczamelijke waarde van ongeveer 20,000 fr. De eereprijs zal bestaan in een door den heer Ernest Slinge- never te vervaardigen portret van den winner of van een door dezen aan te wijzen persoon. DENEMARKEN. Te Kopenhage is officieel bekend gemaakt, dat Duitsch land verlangtdat de belastingen in Holstein voor het loo- pende jaar en voorloopig, naar den maatstaf der begrooting van 1-85:6 ïullen geheven worden en dat de Deensche rege ring dit heeft goedgekeurd. EXGELAK». De Koningin is den Koning van Zweden met haar stoom- jagt van Spithead te gemoet gegaan: de vorst ging daarop over en werd bij het aan wal gaan op lint eilaud Whigt door salvo's uit het geschut begroei. Den 11 begaf de Koningin zich met den Koning, prins Albertden prins van Pruissen enz. .naar het kamp van Aldershot, terwijl prius Oscar Ports mouth bezocht. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk is te Southamp ton aangekomen en daar met vele eerbewijzen door den lord- mavor en de stedelijke corporation ontvangen. Antwoordende op het hem aangeboden adreszeide de Aartshertog, dat ook Oostenrijk thans een constitutionele staat is en de alliantie van dat rijk met Engeland noodig is. Aan het ter zijner eere gegeven banket heeft een groot aantal personen deel genomen. FRANKRIJK. Den G heeft de minister de Thouvenel de afgevaardigden der Zuidelijke Amerikaausche Confederatie ontvangen. De heer Calley Saint Paul, de schoonvader van 's Keizers adjudant den genl. Fie/try, is tot 3000 fr. boete veroordeeld, wegens misbruik van vertrouwen. De regtbank heeft den eiseh aan de huurders der Passaga- Mirès ontzegd, die een lager huur wenschten te belalen, omdat de inrigting, door de veroordeeling van den heer Mirèsharen goeden naam verloren heeft. Op bevel des Keizers zullen de soldaten voortaan, gedu rende een groot deel van hunnen diensttijd, in den theorcti- schen en praktischen landbouw geoefend worden, om daardoor te voorkomen, dat de militairen van het platteland zich na voleindigden diensttijd niet in de groote steden ophoopen hetgeen nu met de helft het geval is. De Koning van Zweden heeft den 9 het corps-diplomatique ontvangen en heeft zich daarna met den Keizer van de Tui- lerien naar het Veld van Mars begeven, tot het houden van eene wapenschouwing over de garde en het leger van Parijs. De Koning droeg het grootkruis van het Legioen-van-Eer. Niettegenstaande de drukkende hitte, was er een ontzagge lijke menigte op de been. 's Avonds woonden de Keizer en Koning de voorstelling in het Theatre- Erancais bij. De Koning heeft den volgenden dag het kamp van Cha lons bezocht en is den 11's avonds laatvan Parijs naar Cherbourg vertrokkenwaar hij in den ochtend van den 12 de haven en arsenalen bezigtigde en vervolgens van daar naar Engeland overstak. De Keizer heeft aan hem en aan prins Oscar de groote militaire medaille verleend. Den 13 heeft de Keizerin tegenwoordigheid eener on- zettende menigte, de nieuwe boulevard-Malesherbes met eene aanspraak iugewijd. Deze straat is onder het toezigt van den beer Pereireten koste van aanzienlijke sommen, vol tooid en was bij het feest, even als de geheele omtrek, fraai gedecoreerd. Aan de illuminatie alleen was 100,000 fr. ten koste gelegd. Den 14 vertrok Z. M. naar Chalons en heeft aldaar op den Napoleonsdag 1236 burgerlijk veroordeelden begenadigd. De hoeren Pereire en Salvador zijn van de tegen hen door den heer Crampton ingebragte aanklagt vrijgesproken. ITAIjIF. De inschrijving voor de leening heeft het aanzienlijk cijfer van 1052 millioen bereikt. De Bourbonsohen doen zich op Sicilië mede gelden, maar nog meer de geavanccerden. De generaal Cialdini heeft in de laatste dagen eene ver sterking van 12000 man ontvangen, ter bedwinging van den opstandwelke vooral in de Napelsehe provinciën Molise Capit.anata en Benevent, zijn hoofdkwartier heeft. Uit de hoofdstad zijn troepen afgezonden om de bewegingen in Pie- demonle te onderdrukken. De opstandelingen te Selvapiana zijn aangetast en genoodzaakt die plaats te ontruimen. Den 2 hebben zij Colle in Benevent vermeesterdde bezetting gevangen genomen en een te Deum in de hoofdkerk doen zingen sedert is de stad weder hernomen. Te Reggio hebben de Bourbonsohen eene landing willen beproeven maar afgehoudentoen zij bespeurden dat de nationale garde zich daartegen wilde verzetten. Den 5 heeft Cialdini te Napels weder 5 bataljons der na tionale garde in oogenschouw genomen en is hij op nieuw met geestdrift toegejuicht. Hij heeft weder 4 Eransche le gitimisten waarvan 3 Pausselijke Zouaven en 1 vestingbouw kundige, gelast de stad te verlaten. De gansche omtrek, te land en ter zee, wordt streng bewaakt. Aldaar zijn ont scheept 500 roovers uit het landschap Pugliadie zich aan de Piemontezen hadden overgegeven en te Briudisi aan boord van de Cavour waren gebragt. 2 Hoofden van Calabresche benden hebben zich bij dc overheid te Nicast.ro aangemeld. Te Napels zijn 22 Bourbonsqhe officieren gearresteerd en naar Genua gezonden. De beruchte Schiavone is, naar men zegt, bij Sora door,3 afdeeliugen ingesloten. KEHKEUJKE STAAT. In den nacht van 5 op G Aug. is het klooster Camarsi aan de Napelsehe grenzen op last van den genl. de Goyon, aan eene naauwkeurige visitatie onderworpen. In denzelfden nacht zijn 200 Pausselijke Zouavenaan boord van een Spaausch oorlogschipvan Civita-Vecchia in zee gestoken maar de Napelsehe kust door gewapende kruisers beveiligd vindendeteruggekeerd. Het Piemontesche fregat Tancredi is door den Franschen bevelhebber te Civita Vecchiu genoodzaakt, geworden de Paus selijke vlag te hijschen en met 21 kanonschoten te begroeten. De kardinaal Antonelli heeft den Franschen opperbevel hebber zijn leedwezen over het gebeurde met den minister de Mérode betuigd en hem bekend gemaakt, dat zij voortaan, zonder tusschenkomst van anderen, met elkander zullen on derhandelen. OOSTENRIJK. Tusschen den minister van financiën en Hollandsehe kapi talisten wordt onderhandeld over eene leening van 50 milli oen gld.a 5 pCt.terugbetaalbaar in 10 jaren. Hongarije. Het Hoogerlmis heeft het adres aan den Keizerop voorstel van graaf Szaparisonveranderd en on der gejuich goedgekeurd. Er waren niet meer dan 60 mag naten tegenwoordig, doch daaronder alle grootwaardighcid bekleeders. Zij van wien eene bestrijding van het adres te vermoeden was waren niet verschenen. Bezendingen van besturen en stemgeregtigden hebben den heer Peak, die eene serenade geweigerd had, hunnen dank wezen betuigen. De Keizer heeft dc presidenten der Hongaarsche huizen ontvangen en hun aangekondigd dat hij den 17 zijn ant woord op het adres zal kenbaar maken. FRCISSE1V. De Russische regering heeft aan de Doopsgezinden in Oostpruissen lnrnne vestiging in de Krim aangeboden, met kostelooze bekoming'van land, vrijdom van belastingen en van de krijgsdienst. Zij zijn zeer genegen daartoe overtegaan, voor het geval dat de regering de tot nu toe verleende vrij stelling van dc militaire dienst intrekt. Het turnfeest te Berlijn heeft groote deelnemingen belang stelling van de zijde der bevolking ondervonden. Uit alle oorden van Duitschland waren gymnastieke vereenigingen opgekomen. Bij den optogt, op den eersten dag, tot het leggen van den eersten steen van het gedeukteeken voor Jahn op de Haisenhaidewerden niet minder dan 130 ba nieren gedragen. De bekende hoogleeraar Sta/il, een der scherpzinnigste voorvechters der ultra-behoudende partijis zeer onver wachts in de badplaats Bruckenau overledenin den ou derdom van 59 jaren. RirSLAN». Polen. Den 8 heeft te Warschau, ter zake der illumina tie, een gevecht plaats gehad tusschen de bevolking en de militairenwaarbij weder vele personen werden gearresteerd. Den volgenden dag was de menigte weder onrustig en te hoop geloopenop de weigering om uiteen te gaan, trokken de militairen af. Tegen den 12 verordende de bewegingspartij eene algemeene volksdemonstratie, ter gedachtenis aan het voormalige Ko ningrijk Polen. Den 11 verbood de stedehouder het sluiten der winkels en het houden van feestvieringen op strenge straften, maar, in weerwil daarvan, waren den 12 de beurs en winkels gesloten, werden de kerken bezocht en de huizen geïllumineerd. Op de straten bevond zich een groote mili taire magt met geschut, terwijl op nieuw eenige inwoners werden gevangen genomen. Het ontslag van IVielopolski is aangenomen ennaar men zegtde benoeming van den geul. Lambert tot stedehouder ingetrokken. Eene belangrijke volksbeweging op den 12 te Lublin is bedwongenzonder dat daarbij meer dan verwondingen heb ben plaats gehad. VEKEENIttDE STATEN. De federalisten hebben Hampton bij Munroe ontruimd. Den 24 Julij heeft de Senaat eene wet aangenomen, waarbij den President de bevoegdheid wordt verleend om onbekwame officieren, of dezulken die hunnen pligt verzaken, te ontslaan. Denzelfden dag is een besluit genomenhoudendedat de oorlog niet is ondernomen om de tegen het hoog gezag in opstand gekomen gewesten te onderdrukken of de daarin be staande instellingen (de slavernij) omver te werpen, maar al leen om het gezag der constitutie en wetten te handhaven. De generaal Pillow (van de Separatisten) heeft in eene dagorde aangekondigddat hij 20000 man naar Missouri zenden en de Federalisten van daar verjagen zal. Het Congres te Washington heeft de door de regering voorgedragen wetten tot verliooging der regten op den in voer en tot heffing eener belasting op de inkomsten goedgekeurd. De regten op de thee zijn bepaald op 15. van de koffy op 4, en van de suiker op2 Amerikaansche eenten per pond. De belasting op de inkomsten is bepaald op 3 pCt. van alle in komsten boven de 800 dollars. Ook is eene wet goedge keurd waarbij alle eigendommendie ten behoeve van den opstand of tot oproerige doeleinden worden gebezigd, ten be hoeve der Unie verbeurd verklaard worden. Deze wet houdt o. a. in dat de eigenaars van slavendie dezelven bezigen lot bevordering van eenigeu opstand of tot het bieden van tegenstand tegen de wetten der Vereen. Statenalle regten op die slaven verliezen. UI.Y.Y EN 1LA II De sluiting der nijverheidstentoonstelling te Haarlem is bepaald op 25 Aug. Van den 2 tot den 8 is dezelve be zocht door 10525 en sedert de opening tot laatstgenoemd tijdstip reeds door 61,482 personen. Op den 11 bedroeg het aantal 3807 alles behalve de inzenders en de leden der maatschappij van nijverheid. Wijlen Jacob de Geus te Broek op Langedijk heeft gele gateerd aan de Herv. kerk aan landerijen ƒ4500, aan de dia- konie 6110, aan de algemeene armen f 3750, aan de bur gerlijke gemeente 3400 benevens 2200 om daarvan aan zijne dienstbode levenslang eene rente van 4^ pCt. uittekeereu. De gemagtigden der Duitseh-Oostenrijksche telegrafen- vereeniging, te 's Hagc vereenigdhebbenop uitnoodiging van den minister van binn. zakenden Haarlemmermeer be zocht en de daarin geplaatste stoomgemalen bezigtigd. De Koning heeft den Koning van Beijeren het grootkruis van den Ned. Leeuw opgedragen en daarentegen het com mandeurskruis van S. Huüert bekomen. Den 9 ontstond brand bij den bakker Slot te Scha- gerbrug in de Zijpewaardoor zijne woning, een schuur en 2 andere gebouwen werden in de asch gelegd. Eenige uren later sloeg de vlam weder uit bij den herbergier K. Nottel- manwelke door spoedig aangebragte hulp echter gebluscht werd. De bewoner, tegen wien groot vermoeden van brand stichting ontstond is in hechtenis genomen en naar Alk maar overgebragt. Den 12 is te Utrecht en den 13 te Leijden eene vriend schappelijke hereeniging gehouden van de vrijwillige jagers der iioogeschool in 183031. Den 13 en 14 hield de maatschappij «lot nut van 't alge meen" hare 77e algemeene vergadering te Amsterdam. Zij telt 310 departementen en 13098 leden. Den 13 is te Amsterdam het bouwen eener armenschool voor 300 kinderen met onderwijzerswoningin den tuin van het werkhuis, besteed aan IV. J. van Berkumvoor/29,525. Den 15 vertrok de Koning weder uit de residentie naar het Loo en de prins van Oranje naar Wiesbaden. Dien dag werd te Haarlem aan het gouvernement besteed het maken eener telegraaflijn tusschen Amsterdam en Em merende aan P. de Groot te Asperenvoor f 10328. en het spannen eener tweede draad tusschén Eurmerende en Hoorn, in 2 perceelen voor 2805. De Ilaarlemsche inzenders ter algemeene tentoonstelling bragten 's avonds eene senerade en boden een adres van dankbetuigingalsmede een zilveren inktkoker en voorzit tershamer, aan de commissie die met de tot stand brenging der tentoonstelling is belast geweest. De berigten omtrent de ziekte der aardappelen luiden uit Drenthe vrij gunstig, uit andere streken daarentegen zeer ongunstig in het Westland gelden zij ƒ5 het mud. Ook de varkensziekte heerst hier en daar vrij hevig. Bij eene laatst gehoudene repetitie vai» 't Israëlictiscli zang koor te Assen, onder de leiding van den zoo gunstig bekenden muzijkdireeteur den heer J. J. van üuijnis aan deze bij monde der directie van genoemde vereenigiug, mede uit naam van 't Israël, kerkbestuur, ten geschenke aangeboden, een fraai bewerkt zilveren inkttoestelwaarop gegraveerd staat: De Israëlietische gemeente Assen uit hoogachting aan den heer J. J. van üuijn, 1861. Naar men verneemtheeft de regering het voornemen om voortaan geen leerlingen meer bij de rijks-telegrafen te be noemen, maar bij de opgewektheid van jongelingen voor deze betrekking de gelegenheid te openenom bij wijze van sur numerair zonder bezoldiging te worden aangesteld. Daaren tegen zouden de tractementen der telegrafisten verhoogd worden.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2