©ülcïiclijfiscïic ïacvigtcti. .Slfibs iüiicurs KWTONCïliRliOT. ring van Engeland heeft verworvendoch tevens niet waar schijnlijk, dat hel van deze zijde^groote bezwaren zal ont moeten. Die znllen zich echter ongetwijfeld opdoen van de zijde van Duitschland maar men verzekert reedsdat ook Duitschland in de vereeniging zou bewilligenindien het niet alleen Holstein en Lauenburgmaar ook Sleeswijk tot vergoeding ontving. Het is mogelijk, dat de beide Koningen tot dien afstand als prijs voor de toestemming van Duitsch land zullen besluiten; maar het is ook mogelijk, dat zij met goedvinden van Erankrijk en Engeland en welligt nog andere staten tot de vereeniging overgaan zonder eenig offer te bren gen of aan wien ook eenigen prijs te betalenindien zij de goedkeuring der volkeren zelveu weg draagt. En ook dit is zeer waarschijnlijkin Denemarken is de zoogenaamde nati onale partij de magligste, en bij deze is nog altijd de wenscli naar een magtig Scandinavisch rijk levendig; nog meer moet de vereeniging in den smaak der Zweden en Noren vallen wier Koning daardoor met een derde kroon begiftigd zou worden. Ook generaal Cialdini schijnt in zijne verwachtingen om de rust in Napels te herstellen te leur gesteld; reeds spreekt men van zijn ontslag. Hij zou dit voornamelijk gevraagd hebbenomdat bij het onmogelijk achtte dc reactie te dempenzoolang zij zich te ltome kan organiseren en daar altijd een toevlugtsoord heeftdat iszoolang de Franschen Rome blijven bezetten. Napoleon schijnt echter vooreerst nog volstrekt geen plan tc hebben om de bezetting op te heffen. In tegendeel schijnt er een toenadering t.us- schen den ondoorgrondelijken Keizer en den II. Stoel te bestaan. In October des vorigen jaars verliet Mons. Sacconi als Paus- selijke Nuncius Parijs, en sedert bleef zijne betrekking on vervuld; hij schijnt nu vervangen te zullen worden door den Kardinaal Chigitegenwoordig Pausselijke Nuncius teMunchen. Nergens vertoont zich de Fransehe staatkunde weifelender dan in deze zaak. Dat de reactie iu Napels een grooteii steun vindt te Romeis onbetwistbaar. Hoe langer alzoo de Ro- meinscbe kwestie onbeslist blijftzooveel te langer duurt ook de burgeroorlog in Napels; beide zaken staan ontegenzegge lijk in onafscheidbaar verband. Hoe men dan ook over de zaak moge donkenin elk geval moet men het betreuren dat de Fransehe Keizer geen beslissende houding aanneemt iu de aangelegenheden van Italiëtegenover een koninkrijk, dat hij heeft erkend. Roepeii de stroomen bloedsdie dage lijks vloeijen, de plunderingen en brandstichtingenwaar het land opder zucht, niet. om een lieslissiug. om een oplossing in welken zin dan ook? Toch schijnt die beslissing nog verre, en de eindelijke uitslag onzeker. Inmiddels blijft liet burger bloed stroomen en de brandstichtingen het ongelukkige land blakerendoch wat zegt ditwanneer men een of ander staatkundig doel beoogt? KELG IE. De raad van Luik heeft een adres aan de Kamers gezon den waarin de herziening wordt verlangd der wet 7an 23 Sept. 1812 op het lager ondeswijs. waarbij het bestuur over dn scholen in handen is gesteld der geestelijkheid het toe- -zigt. gelijkelijk is opgedragen aan de geestelijkheid en aan de burgerlijke overheid en de kerkelijke eensuur op de school boeken is ingesteld. De Koning van Pruisseu is den 18 te Ostende aangeko men en met uitbundige geestdrift ontvangenterwijl de ge- heele burgerwacht onder de wapens was. In den avond van den 19 bragten de muziekcorpsen van de le en 8e regimen ten infanterie Z. M. eene serenade. Den '19 is het congres van letterkundigen en kunstenaars te Antwerpen geopend, waartoe vele afgevaardigden uit En geland FrankrijkDuitschland, Nederland en Belgie ver schenen zijn en ter gelegenheid waarvan prachtige feesten gegeven worden. Dc Koniug van Beijeren heeft een der zit tingen bijgewoond en kwam den 22 te Brussel aan. ESGELAND. Den 14 is de hertog van Oportobroeder des Konings van Portugalbij het Kon. gezin op Osborne-house aangekomen. Den 16 vertrokken de Kroonprins en Kroonprinses van Pruis- sen van daar naar Antwerpen. De Koniug van Zweden en prins Oscar bezochten dien dag de bank, de munt en den Tower te Londen en het arsenaal te Woolwich en keerden den 17 over Dover en Calais weder naar het vasteland terug. De Koningin is den 22 te Dublin aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. FR ANK Et IJK. In den Monileur is een brief geplaatst van den Keizer aan den minister van binn. zaken, waarin Z. M. aandringt op het verleenen van ondersteuning aan de gemeenten t.en plat ten lande, voornamelijk tot aanleg of verbetering van ge meentewegen. waarvoor de Keizer verlangt, dat 25 millioe- uen over 7jar<?n verdeeld beschikbaar zullen gesteld worden. IIUITSCfilLAN». Men vindt het zeer zonderlingdat de Fransehe rpgering, waarschijnlijk zonder voorkennis van den Duitschen Bond zich van tijd tot tijd veroorlooft, bruggen over den Rijn aan te legcen, en daarvan tot militaire promenades voor hare loldateu gebruik maakt. Dit heeft onlangs weder in de na- hijheid van Kelil plaats gehad, waar eene dergelijke brug iu den tijd van ongeveer één uur gelegd en door 2 compagniën gepasseerd werd om een bezoek bij de Badensche buren af tc leggen. Met dezen kwam het in de herbergen spoedig tot twist, daar de Fransehe soldaten zich uitlieten, dat eer ecu jaar verstreken zal zijn, Baden het geluk zal hebben tot het groote keizerrijk te behooren. ITALIË. De Napoleonsdag is te Napels door eene luisterrijke illumi natie gevierd. Eeue groote menigte hief gedurig kreetcn aan ter eere van den Keizervan Koning Victor Emmanuelvan Garibaldi en Cialdini. Casulduni is door de troepen stormenderhand vermcesterd; de inwoners zijn gevlugt. Eene bende reactionairen, onder Cipriani, is op hot gebergte bij Cancello omsingeld en tot de overgaaf genoodzaakt. De opstandelingen zijn ook uit Tavrano verdreven, maar bij Grottalegre hebben zij zich, ten getale van 300, weder vereenigd en de gehuchten Pietra Horiuo en S. Angola a Scala bemagtigd. Mesereolle, Maddoloni en S. Mareo de Uoti zijn 1e gelijk door duizenden aangevallen; de uit Capua en Caserta toegeschoten troepen boden vruch teloos tegenstand zijnde de muiters meester van de omrin gende hoogten. Ook hebben zij Aeerno en Arienzo aangetast. Cantalupe is geplunderd en het archief aldaar verbrand. Den 10 werd in Benevent een hevig gevecht geleverd, waarbij de troepen in gevaar verkeerden en 500 dooden en gekwetsten vielen. Men verhaaltdat Cialdini voornemens is geweest het Mazzinistische element te hulp te roepen en zelfs reeds den partijganger Nicotera last had gegeven om corpsen vrijwilli gers te organiseren, tot verdediging der stad Napels, waar toe zich weldra 4000 lieden beschikbaar hadden gesteld. Te Turin weigerde men zoodanige maatregelen goedtekeuren waarop Cialdinibuiten de mogelijkheid om de orde te her stellen, zijn ontslag had verlangd, welk voorbeeld door de iieeren Cantelli en de Blasiobeide iu gewigtige burgerlijke betrekkingen, was gevolgd. Op dringend verzoek van het be wind te Turinhebben alle 3 voorloopig hunne ambten be houden. Garibaldi wordt tegen den 7 September, den verjaardag van zijnen inlogt te Napelsaldaar verwacht, om door zijne populariteit en het gewigt van zijnen naam medetewerken tot bevrediging der door oproer geteisterde gewesten. Naar men wil, zou zijne overkomst geschieden op begeerte des Konings. Het contract met het huis Talabot is verbroken zullende nu de aanleg van spoorwegen worden voortgezet voor reke ning van den Staat. KEKKEEIJKE STAAT. De Eranschen hebben den 15 Aug. te Rome plegtig ge vierd al hunne instellingen waren prachtig verlicht. De Fransehe troepen hebben eene bende bandieteniu een huis op de Pausselijke grenzenontdekt en gevangen genomen. OOSTENRIJK. Duitsch-Slavische Landen. De vereeniging van Polen en Litthauwen onder het bestuur van Koning Sigismund Au gustus, in 1569 door den Rijksdag beslotenis den 12 Aug. ook te Krakau kerkelijk herdacht. De voorgenomen illumi natie is op verzoek der policie achterwege gebleven. Hongarije. De leden van den Landdag hebben besloten den lieer Deak, wegens zijne houding op 8 Aug., een prach tig album met hunne portretten aantebieden. Het bestuur van den nationalen schouwburg tc Peslh heeft geweigerd aantekondigendat op 's Keizers geboortedag liet Óostenrijksche volkslied zou worden gezoügen en is, als door dwang, daartoe genoodzaakt. Toen het lied gezongen werd, waren er bijna geene burgers in de zaal en kwam de menigte niet eerder binnen, dan nadat dit. afgeloopen was. Den 21 heeft de generaal Halter het besluit tot ontbinding van den Landdag te Peslh aangebragtzonder boodschap van den Keizer aan dat ligchaam of manifest aan de bevol king, zullende de hofkanseiier de obergespauen van den stand van zaken onderrigten en binnen 6 maanden een nieuwe Landdag verkozen worden. De Afgevaardigden hebben, op voorstel van den heer Deak, het besluit, tot ontbinding on wettig verklaard, inet welk protest het Heerenhuis zich heeft vereenigd. Don 22 is liet Keiz. besluit in de heide Huizen voorgelezen. De executoriale heffing der verschuldigde belastingen is te Pesth begonnen. Te Arad heeft op den Stefanusavond eene botsing plaats gehad tusschen militairen en burgersdie oproerige liederen zongen. Van deze laatsten zijn 5 personen gekwetst. PRUIS9EN. De diplomaat die den Koning, namens den gewezen Ko ning van Napelsheeft geluk gewenscht met den mislukten moordaanslag van Becker, is als gezant van een regerend vorst ontvangen en heeft ook het grootkruis van den Rooden Adelaar ontvangen. RUSLAND. De Keizerin heeft den 14 en de Keizer 4 dagen later den togt naar de Krim aanvaard. Polen. Te Kalisch is, wegens liet in hechtenis nemen van een apothekereen bedenkelijke oploop ontstaanpa trouilles werden- beleedigdtalrijke vrouwenmet de natio nale kleuren getooidvorderden zijne in vrijheid stelling welke verleend werdhetgeen de menigte niet bevredigde zoodat de gelieele bezetting' onder de wapens moest komen om de rust te herstellen. Vele personen zijn gearresteerd. Den 19 zijn te Warschau de verordeningen op de verkie zingen openlijk bekend gemaakt. IVielopolski, werkelijk ge heimraad en lid van den Staatsraad, behoudt beide miuiste- rien. De generaal Suchozanet was den vorigen nacht vertrokken. TURK IJ E. Mehemcd-Kibrisli is tot gouverneur vau Bagdad benoemd aan Fuad-bassa is een rang gelijkstaande met dien van groot vizier verleend eii Mehmed-Djemil is minister van buitenland- sclie zaken geworden. 1000 Montenegrijnen zijn, bij het aantasten van Turksche gehuchtenmet verlies afgeslagen. Het hoofd der opstandelingen in Herzogewina heeft de tusschenkomst van Rusland ingeroepen tot herstel des vre- des. Omer-bussa heeft dit goedgekeurd. De Porte heeft den Onderkoning van Egypte en de Bev's van Tunis en Tripoli gelast om officieren te zendenten einde den Sultan geluk te weuschen met zijne troonsbeklimming. V E H E E NII» IIE STATEN. BJijkens nadere opgaven bedraagt het verlies der federalis ten in de gevechten van Bullsrun en Manassas; gesneuvelden 19 officieren en 460 soldaten, gekwetsten 1000, vermisten 1200geweren 2500equipemeutstukken 8000wagens met, levensmiddelen 13 en 3000 schepels haver. In Missouri is een corps separatisten te Dagus-spriugs ge slagen en is hunne aanval op hei kamp bij Athens afgeweerd. Zij hebben Hampton bij het fort Munroeverbrand. De 7 schepen, onlangs door een zuidelijken kaper genomen en op Cuba opgebragt, zijn door de spaansche overheden vrijgegeven enouder het geleide van een gewapend schip der Unie, naar het Noorden vertrokken. Prins Napoleon heeft den President Lincoln bezocht en den 4 de versterkingen aan de rivier Potomac bezigtigd. BINNENLAND. De raad van Almelo heeft besloten voor 100,000 inte- schrijven voor den spoorweg van daar naar Salzbergen. Den 16 heelt de Kamer van Koophandel te Amsterdam een adres gerigtaan den minister van binnenl. zaken, waarbij zij opkomt tegen heileggen van den Noord-Hollandschen spoor weg beoosten het Kanaal, waardoor 2 overbruggingen uoodi'r zouden worden, tot, groot ongerief en oponthoud der scheep vaart naar de hoofdstad. Aan de harddraverij den 17, van stadswege, op de Dreef te Haarlem gehouden, namen 24 paarden deel; de prijs, een zilveren vaas en f 50 voor den berijder, is behaald dooi de Lietze, van M. plen Beems te Vlaardingon, pikeur Brom berg en de premie, een zilveren inktkoker, door de Pibo van D. Vermaat te Charlois, pikeur J. de Boer, Eene ont zaggelijke menigte woonde dit volksfeest bij. De Koning van Beijeren bevond zieti dien dag mede te Haarlem en bezocht de tentoonstelling van nijverheid en de Groote Kerk. Dooi den Haarlemmermeer, waar hij de aanzienlijke landhoeve van den heer van Amersfoort bezigtigde, begaf hij zich naar Am sterdam en nam zijnen intrek in Brack's Doelen Hotel. Nog denzelfden avond bezocht de Koning het Beijersohe bie.r-el a- blissement die Stadt Munchen aan de Warrnoesstraat en den volgenden dag de Fransehe Roomsche Kerk, den Dierentuin, s Rijks Museum op het Trippenhuishet Museum van der Hoophet Paleis en de Nieuwe Kerkdeed 's middags een zeiltogtje op liet IJ en woonde 's avonds een Venetiaansch feest bij in het Park. Den 19 reed L. M. vroegtijdig uit om nog eenige deelen der stad te bezigtigen en vertrok des voormiddags over den Rijnspoorweg. Dc Eerste Kamer keurde den 17 goed: de wet op de na tionale militie met 30 tegen 6, die tot amortisatie van schuld met algemeene, die tot afschrijving der sehatkistbilletten met 31 tegen 4, en de dading met de maatschappij tot, indijking van gronden aan de Ooster-Scheldemet 33 tegen 2 stem°- men en is vervolgens gescheiden. le Leeuwarden is dien dag besteed de wederopbouw der kazerne aan E. Visser aldaar, voor f 165,982. De Koningin bezocht, den 19 te Rotterdam het Stadszie kenhuis. het Zeemanshuis, het Park en het gebouw der Yacht- club. Den 21 begaf H. M. zich naar liet Loo. De 20 was minste inschrijver voor het bouwen eener nieuwe broodfabriek te s Ilage G. II. van Malsemtegen f 27,422. Het prov. hof van N. Holland veroordeelde dien dag tot do doodstralG. Schafstal, wegens moedwillige brandstichting. In de brouwerij de Posthoornte Leijden, kwamen achter- volgens iu een ledige bierkuipdoor de bedwelmende lucht om een jongeling van 16 jaren en een knecht die er 28 jaren gewerkt had. De meestersknecht liet zich ter hunner red ding aan touwen neerzakkenmaar moest spoedig zijne po ging opgeven. Toen de beide ongeliikkigen met haken op gehaald waren, was geneeskundige hulp reeds vruchteloos. Van 20 tot 22 dezer zijn te Groningen feestelijk vereenigd geweest de 45 voormalige leden van de compagnie jagers der* academiën van Groningen en Eraneker. Den 22 arriveerde te Haarlem het beroemde muziekcorps der Belgische guidesom op VrijdagZaturdag en Zondag concerten in de Hertenkamp te geven. Dc groothertogen groothertogin van Saksen Weimar kwa men den 22 en prins en prinses Uendrik den 23 op het kas teel te Soestdijk, ter viering van het 45jarig verblijf der Ko ningin-Moeder hier te lande. De raad van Middelburg heeft besloten een nieuw gasthuis te bouwen, waartoe door een familiefonds is aangeboden een voorschot van 70,000, tegen 's pCt. en eene jaarlijksche aflossing van f 2000. Voor de loterij te Delft, ten behoeve der watersnoodlij denden op Java, zijn geplaatst 15,000 loten en ontvangen ruim 2000 prijzen. Het laatste wekelijksche orgelconcert, in dit saizoen zal in plaats van op Maandag 26 op Dingsdag den 27 Aug. van 6 7 ure, plaats hebben. Zitting van 10 Aug. 1. T. B. en P. T., te Alkmaar, te zamen zoeken van kie vitseieren op een stuk weiland van Jlir. Mr. C. v. E., te Ileilozonder schriftelijke vergunning van den eigenaarde 2C bij verstek, ieder f 10 boete, te verdeelen volgens de wet, en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen voor ieder. 2. D. B., te Alkmaar; als No. 1. 3. M. S., te Amsterdam, met de schroefstoomboot Jacque line, met eene snelheid van meer dan 100 ellen in de mi nuut, stoomend doorvaren langs stil liggende en diep gela den vaartuigendoor een gedeelte van het Groot N. lloll. Kanaalalwaar uitbaggering 'plaats had en nieuwe kanaal- werken gemaakt werdenbij verstek f 10 boete en de kosten, heide invorderbaar bij lijfsdwang. 4. C. K., te Nieuwe Diep; als No. 3 met de schroefstoom boot Stad Alkmaar. 5. A. v. Dte Amsterdamals boveu met de schroef» stoomboot Diana.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2