ALKMAARSCKE COURANT V. 39. Drieenzestigste Zondag 29 September VERTREK DER DILIGENCES EN STOOMBOOTEN. ©fliciccl (Bcbecïtc. Politiek ©uersigt. S©UkcUjfi0cfïe Bcri^tcu. bade ai. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nes. 7 Cents, franco per post 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure ingezonden berigten een dag vroeger. Diligence J. v. d. Haagen. Diligence C. v. l. Haagen (in de Burg.) Diligence S. N ij ma n. Kaders toombooten Zaanstroom No. 1 2. Sell roefstoombooten Zurmuhlen en C°. Schroefstoomboot Stad Alkmaar. Naar Haarlem. |sMorgens circa 5j. ure. 'sNamiddags circa 1^ ure. Naar Haarlem. Voormiddag 11 ure. Naar Haarlem over Uitgeest. Morgens 5£ ure. (Alleen Maand., Woensd. en Vrijd.) Naar Amsterd. Naar N. Diep. I NaarAmsterd. 'sMorgens 5-jL ure. 'sMorgens 11 ure. 'sMorg.circa4j-u. 'sNamidd.3^ure.|'s Avonds 84ure.jVoorm. >llure. Naar N. Diep. 'sNam.circ. 12|u. 'sAvonds 8 ure. Naar Amsterd. 's Morg. 10-i ure. Naar N. Diep. 'sNamidd. 3£ure. jre. "UI Beurtschepen naar Amsterdam: Dingsdag C. de Way, Donderdag G. SlingerlandZaturdag J. Engelsman, Zondag T. F. de tries. Uitgezonderd Donderdag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van ouders en voogden, dat de openbare tusschenschoolop een nader bekend te maken dag in de maand November, voor het onderwijs zal worden opengesteld en zij voor zoo ver zij voor hunne kiuderen of pupillen van dat onderwijs wenschen gebruik te maken, zich voor ot op 15 October a. s. behooren aan te raeldeu bij den hoofdondèrwij- zer van die school den heer J. Lieke/es Oeblesen eindelijk dat het schoolgeldmet inbegrip van alle schoolbehoeften krachtens de bestaande verordeningen, per kwartaal verschul digd is, bij vooruitbetaling, telkens voor of op 1°. Novem ber, 1°. Eebruarij, 1°. Mei en 1°. Augustus van ieder jaar, bedragendevoor één leerling f 1,30voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin f 1,00, voor den derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, ieder 0,65. Voor eiken leerling op de avondschool f 0,65. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders van Alkmaar den 27 Sept. 1861. A. MACLAINE PONT. Ue Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vragen voor de openbare tusschenschool, om 15 November a. in functie te tredentwee HULPONDERWIJZERS op eeue bezoldiging van 400 en 360 gulden per jaar. Het onderwijs omvat de vakken bedoeld bij art. 1 lett. a.-i der wet van 13 Augustus 1S57 (Staatsbl. N°. 103), terwijl belanghebbenden worden verzocht de stukkenbij de wet vereischtbenevens een attest van den districts schoolopzie ner waaronder zij werkzaam zijnvóór of op 1 November a. s., franco intezeudenaan den Burgemeester. Burgemeester en IZethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 27 Sept. 1861. Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van ouders en voogden, dat er gelegenheid bestaat tot plaatsing van kweekelingen aan de verschillende openbare scholen der gemeente, onder opmer king dat volgens de bestaande verordeningende hoofdon derwijzers zijn belast met de opleiding der kweekelingen tot hulponderwijzers, aan welke betrekking, naar de tegenwoor dige bepalingen, een voldoend middel van bestaan verbonden is." Zij die verlangen als kweekeling aan een der scholen ge plaatst te worden kunnen zich tot dat einde bij de hoofd onderwijzers der verschillende openbare scholen aanmelden. AlkmaarBurgemeester en Wethouders voornoemd den 27 Sept. 1861. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. Gevonden eenige dagen geleden eene portemonnaie met rijksdaalders; de eigenaar of regthebbende kan dezelve terug bekomen aan het Commissariaat van politie te Alkmaar. De erkenning van het Koninkrijk Italië, ofzoo men wil van Zietor Emmanuel als Koning van Italië door onze rege ring is in de Staten-Generaal ter sprake gebragt. In de troon rede was van deze gebeurtenis' geen melding gemaakt. Zoo wel in de Eerste als in de Tweede Kamer zijn daaromtrent inlichtingen gevraagden ofschoon de Minister van Buiten- landsche Zaken gemeend heeft aan het verzoek om de stuk ken betreffende deze zaak over te leggen niet te moeten voldoenheeft Z. E. echter verklaarddaf onze staat den tegenwoordigen toestand heeft erkendzonder daarom alles goed te keurenwaardoor die toestand veroorzaakt was, noch wat er de gevolgen van zullen zijn. Onze regering heeft het tegenwoordige Koninkrijk Italië erkend als een feit, als iets dat werkelijk bestaat, maar tevens gezorgd om den schijn te vermijden van daardoor alles goed te keuren wat door de voorstanders van de Italiaansche eenheid tot de vestiging van dit Koninkrijk was verrigt. Zij heeft het tegen- voord''ge Koninkrijk Italië erkend, niet het Koninkrijk dat verlangd wordt, en dat ook Rome en Venetië zou bevatten. Wij geloovendat de regering zich in deze zaak op het juiste standpunt heeft geplaatstmaar dan was ook de schroom overbodig, waarmede de Minister zich over de zaak uitliet. Door den heer Thorbecke is dat standpunt duidelijk verklaard; do erkenning is slechts de voortzetting van de betrekkingen die ons land met de vroegere regeringen had. liet is van belang voor het verkeer der volkerendat de regeringen on derlinge betrekkingen aanknoopeu en onderhouden dit moet geschieden met de regeringdie men in het land vindt zonder dat men hare wettigheid behoeft te onderzoeken en na te gaan op welke wijze de regering aldaar is gevestigd. Noch het aanknoopeu noch het onderhouden van betrekkin gen met een vreemde regering bevat in zich de erkenning harer wettigheid; men erkent alleen, dat die regering feite lijk tegenwoordig de regering is van het land. Indien men aanneemt, dat men geene betrekkingen mag aanknoopeu met regeringen waarvan men niet tevens de wet tigheid der vestiging ten volle erkentdan zouden wij onge twijfeld met verscheidene Europesche regeringen in groote moeijelijkheden komen. Wij vinden, dat Napoleon III Keizer is van Frankrijk, en erkennen hem als zoodanigmaar hebben wij daardoor erkenddat zijne regering op volkomen wettige wijze is tot stand gekomen Wij erkennen de Keizers van Rusland en Oostenrijk en den Koning van Pruissen als de beheerschers van al de landenwaarover zich hun gebied tegenwoordig uitstrektmaar erkennen wij daarmede te gelijk dat zij over elk deel van hun rijk op volkomen wettige wijze de heerschappij hebben verkregen en voortdurend uitoefenen? Zijn zij de wettige regeerders van het veroverde en onder hen verdeelde Polen Öf wordt welligt een onwettig gezag door verloop van een zeker aantal jaren gewettigd? Wij voor ons zouden geene regering voor wettig erkennen dan die berust op de toestemming van de groote meerderheid des volksmaar het staat niet aan de regering van een landom een onderzoek in te stellen naar de wettigheid van de regering in een ander land, waarop men die wettigheid dau ook wil gronden, 't zij op erfopvolging, op de verdragen der mogend heden of den wil des volks. Wij hebben reeds meermalen gelegenheid gehad om aan te toonen, dat de laatste de eenige proefhoudende grondslag is. De geschiedenis heeft overtui gend genoeg bewezendat èn wettige erfopvolging èn trak taten onvoldoende zijn om een regering te handhaven, wan neer zij niet langer op de toestemming des volks berust. Het is onnoodig hiervan voorbeelden aan te halen; slechts dit: was Willem I niet volgens de Weener traktaten Koning van de Nederlanden en behoorde volgens dezelfde traktaten België ook niet tot dit Koninkrijk? Wel nu, is België niet aan de regering van het Huis van Oranje ontrukt en heeft het vroegere Koninkrijk der Nederlanden niet de helft van zijn grondgebied verloren ondanks de traktaten Zoo wij iets wilden aanmerken op de handelwijze onzer regering, dan zou het zijn, dat de erkenning van den Koning van Italië door Frankrijk volgens de verklaring des Minis ters onze erkenning heeft, verhaast. De aanvankelijke aarze ling en eindelijke erkenning door Frankrijk werd geleid dooi de politiek des Keizershet gold hier niet het aannemen van een feitelijken toestandhet Kabinet der Tuileriën bad nog andere drijfveren en bedoelingendoor nu onze erken ning op die van FYankrijk te doen volgenliepen wij gevaar den schijn op ons te laden van de politiek des Franschen Keizers te steunen of althans te volgen; en diens politiek gelooven wij juist het meest te moeten wantrouwen. Do re gering had volgens haar stelsel van ouder de erkenning niet anders te verstaan dan de aanneming van den feitelijken toestandonzes inziensde erkenning nog veiliger en ge schikter kunnen doen volgen op die van Engelanddat het Koninkrijk Italië dadelijk erkendetoen het officieel kennis droegdat Koning Zietor Emmanuel ten gevolge van een votum in het Parlement te Turijn den titel van Koning van Italië had aangenomen. In 1815 waren de Europesche zaken ten gevolge van de langdurige Fransche overheersohing en van de hervormingen, die zij in het Europesche statenstelsel had gebragt, natuur lijk in vreesselijke verwarring. Een herziening van de kaart van Europa was noodzakelijkmen moest staten stichten staten vergrooten en staten verkleinen. Hierbij werd nu on gelukkig op de gezindheid der volkenop hun verschillenden aard en oorsprong weinig acht geslagen, maar zooveel te meer op het belang van sommige Vorstenhuizenvooral van die van Rusland, Oostenrijk en Pruissen. Men meende de zaken te kunnen regelen zoo als men verkoosen er was waarlijk voor deze meening veel grond. Alle volken en staten waren toeh door de Franschen in verwarring gebragt en men scheen overal niets anders te verlangen dan van de Franschen bevrijd te wordenen in niets anders belang to stellen. Het scheen er niet op aan te komen, welke de nieuwe regering zou zijn, zoo het slechts geen Fransche was. Een heerlijke tijd voor de diplomatenNu was er ge legenheid om alles zoo te maken, als men het zelf begeerde; en zoo maakte men het ook. In sommige staten is dit goed gegaan, en heeft de bevol king zich aan de nieuwe regering gehecht; doch dit was niet overal het geval. België behoort reeds niet meer tot het Koninkrijk der Nederlanden, Lombardije niet meer tot Oos tenrijk, en geheel het verbrokkeld Italië tracht zich te vcr- eenigen. Wij zien in Oostenrijk en Rusland de worsteling der verschillende volksstammenin Pruissisoh Polen bidt of zingt men nog dagelijks: God behoede Polen en geve ons de vrijheid weeren geheel Duitsehland schijnt ontevreden met zijne indeeling en zijn onderling verband. Frankrijk alleen bleef Frankrijk in 1815; men ontnam het zijn veroverde landenen bragt het binnen de oude grenzen terug. En nu zit er een andere Napoleon op Frankrijks troonwien het werk van 1815 en de vernedering van Frankrijk 111 dat jaar gehaat is, die wraakt roept over Waterloo en het Weener Congres. En daartoe heeft hij niets auders noodig, dan het beginsel der nationaliteiten, dat reeds overal op het vasteland onder de volkeren aan het gisten is en het werk van 1815 dreigt te verbreken, luide van de daken te verkondigen. De ontevreden volken zien in hem hun bevrijder, even als men in 1815 in de verbonden Mogendheden de bevrijders van Europa zag. Alleen daar, waar de regering nationaal is, is zij sterkwaar dit niet het geval is bestaat er gegronde reden tot vrees voor de geheime werking der Napoleontische politiek. Willen de Europesche mogendheden sterk zijn. zij o-even den volken hunne zelfstandigheid, hunne taal, hunne nationaliteit wedervóór zij die trachten terug te erlangen door de bemoeijingen van den stuwen verkondiger van het nationaliteitsbeginselof althans de magt van den staat ver lammen door woeling en onderlingen strijd. Het nationali teitsbeginsel is levend en sterk tegenover de doode krachte- looze traktaten. Zoo men het laat in de hand van Napoleon. is het een scherp zwaard, waartegen het vermolmde papieren schild der traktaten niet bestand is. Men neme het zelf ter hand, maar niet op aanwijzing van deu man in de Tuileriën, ook niet door nood gedwongen, maar vrijwillig. Als Oos tenrijk daartoe kon besluiten, dan zou het zonder Venetië sterker zijn, dan ooit in het bezit van den vermaarden vierhoek. Het schijnt nu zeker, dat de Koning van Pruissen in 't begin van October den Franschen Keizer in zijn land zal komen bezoeken. Het lust ons niet de verschillende oordeel vellingen over dat bezoek na te gaanen de oogmerken te behandelen die men er van deze en gene zijde aan toeschrijft. Waartoe 011s verdiept iu gissingen, waar niets ons kan lei den op een zeker spoor Doch wij meenen den Duitschen Koning te kunnen vertrouwen; wij meenen te mogen geloo ven, dat hij bij Frankrijk geen steun zal zoekendien hij elders kan vinden. Is het bezoek noodig als tegenbezoek voor de bijeenkomst te Baden, en dus slechts een beleefd heid Geldt het handelsbelangen Of zal het leiden tot verandering van de kaart van Europa De toekomst zal het leereu. Het hof van assises te Bruchsal heeft uitspraak gedaan in de zaak van Oscar Becker. Deze heeft- zijne vorige bekente nis herroepenen gezegd dat zijn pistool niet met scherp maar met een prop geladen was. om den Koning van Pruis sen vrees aan te jagen en daardoor eene zedelijke spanning, in het belang van het tot stand brengen van een vereenigd Duitsehland te veroorzaken; het voorbeeld van Orsini had hem tot deze handelwijze aangespoord. De gezworenen heb ben hem schuldig verklaard aan moord, met verzachtende omstandighedenen hem veroordeeld tot- 20 jaren tuchthuis-

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 1