ALKMAARSCHE COURANT N0. 40, Drieenzestigste Jaargang Zondag October. VERTREK DER DILIGENCES EN STOOIBOOTEN. ©(Ticiccl (0cbccltc. Politiek tfDucrsigt. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Ditgevers. II E 11 M\ COSTEIt ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure ingezonden berigten een dag Diligence J. v. d. Haagen. Diligence C. v. d. Haagen (in de Burg.) Diligence S. N ij ma n. Raderstoom booten Zaanst room No. 1 i Schroefstoombooten Z u r m u h l e n en C3. Schroefstoomboot Stad Alkmaar. Naar Haarlem. 'sMorgens circa 5J- ure. 'sNamiddags circa l£ ure. Naar Haarlem. Voormiddag 11 ure. Naar Haarlem over Uitgeest. 's Morgens 5~ ure. (Alleen Maand., Woensd. en Vrijd.) Naar Amsterd. i Naar N. Diep. Naar Amsterd. 'sMorgens 54 ure.f'sMorgens 11 ure. 'sMorg.circa4j-u. 'sNamidd. 3.J. ure. 's Avonds 81 ure. Voorm. /II ure. Naar N. Diep. 'sNam.circ.12ju. 'sAvonds// 8 ure. Naar Amsterd. 's Morg. 101ure- Naar N. Diep. 'sNamidd. 3lure. Uitgezonderd Donderdag. Beurtschepen naar Amsterdam: Dingsdag G. de Vries, Donderdag C. de IVaj, Zaturdag G. Slingerland, Zondag J. Engelsman. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van ouders en voogden, dat de openbare tusschenschoolop een nader bekend te maken dag in de maand November, voor het onderwijs zal worden opengesteld en zij voor zoo ver zij voor hunne kinderen of pupillen van dat onderwijs wenschen gebruik te maken, zich vóór of op 15 October a. s. behooren aan te melden bij den hoofdonderwij zer van die school den heer J. Liekeles Oeblesen eindelijk dat het schoolgeldmet inbegrip van alle schoolbehocften krachtens de bestaande verordeningen, per kwartaal verschul digd is, bij vooruitbetaling, telkens voor of op 1°. Novem ber, 1°. Februarij, 1°. Mei en 1°. Augustus van ieder jaar, bedragendevoor één leerling f 1,30voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin f 1,00, voor den derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, ieder 0,65. Voor eiken leerling op de avondschool f 0,65. Alkmaar. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar den 27 Sept. 1861. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vragen voor de openbare tusschenschool. 0111 15 November a. s. in functie te treden, twee HULPONDERWIJZERS, op eene bezoldiging van 400 en 360 gulden per jaar. Het. onderwijs omvat de vakken bedoeld bij art. 1 lett. a.i. der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsbl. N°. 103), terwijl belanghebbenden worden verzocht de stukkenbij de wet vereisehtbenevens een attest van den districts schoolopzie ner waaronder zij werkzaam zijn vóór of op 1 November a. s., franco intezendenaan den Burgemeester. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 27 Sept. 1861. Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mils deze ter kennis van ouders en voogden, dat er gelegenheid bestaat tot plaatsing van kweekelingen aan de verschillende openbare scholen der gemeenteonder opmer king dat volgens de bestaande verordeningende hoofdon derwijzers zijn belast met de opleiding der kweekelingen tot hulponderwijzersaan welke betrekking, naar de tegenwoor dige bepalingen, een voldoend middel van bestaan verbonden is. Zij die verlangen als kweekeling aan een der scholen ge plaatst te wordenkunnen zich tot dat einde bij de hoofd onderwijzers der verschillende openbare scholen aanmelden. AlkmaarBurgemeester en IVethouders voornoemd den 27 Sept. 1861. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat zij zich vóór J5 Oct. a.s. bij den Hoofdonderwijzer J. IV. v. Ameronqen, behooren aantemeldenten einde voor hunne kinderen kos teloos onderwijs te ontvangen op de Armenschool. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 5 Oct. 1861, De Secretaris. SPANJAARDT. Gevondeneene duimstokeene zilveren naaldenkoker en eene bloedkoralen kinderbraceletwelke voorwerpen teru</ te beko men zijn aan het Commissariaat van politie te Alkmaar. De bezoeken door een drietal Koningen aan den Franse hen Keizer te brengenleveren nog voortdurend de voornaamste, stof aan de dagbladen. Het schijnt echter nog onzekerof de Deensche Koning te Parijs zal komen ofschoon men aldaar niets verzuimt om dien Vorst daartoe over te halen. Te Kopenhagen ligt reeds een stoomkorvet gereed om Karei VII naar Cherburg te begeleiden. Te Berlijn beweert men daar entegen, dat de Deensche Koning Napoleon niet zal bezoeken. Daar er tusschen Pruissen en Denemarken nog altijd niet de beste verstandhouding bestaat is het niet zeer aannemelijk dat de Vorsten dier beide staten bijna tegelijker tijd een bezoek zullen brengen aan Fraukrrjks beheerscher, zoo niet vooraf of althans tijdens dat bezoek het geschil tusschen hen uit den weg wordt geruimdof het zou moeten zijn omdat de een evenzeer als de ander door den vermogenden man gehoord wenschte te worden. Welligt heeft deze voorgenomen de rol van vredestichter te vervullen, en Europa tetoonen, dat zijn invloed even magtig iswaar het hem behaagt het zwaard te doen opstekenals waar hij wil dat het de schede verlaat. Hoe de uitslag dan ook moge zijn, al is het alleen de erken ning van het Koninkrijk Italië, het bezoek zal moeijelijk kunnen strekken om het denkbeelddat men zich van den zelfstandigen geest dier beide bezoekers of hunner regeringen gevormd had, te verlioogen want zij kunnen het vermoeden niet ontgaandat de magtige Keizer invloed heeft gehad op hun besluit. Wel schijnt' men m Pruissen besloten te hebben, dat de Koning niet vergezeld zal worden door den Minister van Buitenlandsche Zakengraaf von Bernstorlf, om alzoo te trachten alle staatkundige beteekenis aan liet voorgenomen bezoek te ontnemen; maar juist de angstvalligheid, waarmede men allen schijn tracht te vermijdenis weinig geschikt om het wantrouwen omtrent het wezen der zaak weg te nemen. De langdurige onderhandelingen over dit bezoek gevoerd en de weifelende houding door Pruissen zoo lang bewaard kunnen almede niet dienen om de zaak als een eenvoudig tegenbezoek voor de bijeenkomst te Baden te doen beschou wen daar toch de beleefdheid alleen elke aarzeling om aan de uitnoodiging van Napoleon te voldoen onmogelijk zou maken. Daarom verheugen wij er ons in. dat geene langdurige onderhandelingen het voorgenomen bezoek van het geëerbie digd Hoofd van onzen staat schijnen vooraf te zijn gegaan. Nu is er geen grond om le beweren, dat ook onze Vorst, den veelvermogende omtrent het een of ander verlangt te hooren en zijn gevoeien in te winnen omtrent werkelijke of vermeende plannennu kleeft aan de komst van Koning IVillem III te Parijs niet de schijn van een audiëntie, het is het beleefdheidsbezoek van een onafhankelijk en zelfstandig Vorst aan een bevrienden nabuur. Nog een andere belangrijke zaak moet, naar men beweert, eerstdaags te Parijs nog eens in ernstige behandeling geno men en tot een beslissing gebragt worden. De Italiaan sclie Minister Ricasoli tracht te bewijzen, dat de tegenwoor dige toestand van Italië gevaarlijk isdat er een beslissing moet komen in de hangende kwestiën, omdat de onzekerheid de regering verlamtvoor allerlei kuiperijen een ruime baan laat, en het woelen der ongeduldige partijhoofden bevordert. De waarheid dezer woorden zal wel door niemand betwist wordenhoe verschillend men ook moge denken omtrent de wijze, waarop de hangende kwestiën opgelost behooren te worden. Om in de aangelegenheden van Italië tot een be slissing te komenzou Keizer Napoleon een onderhoud be paald hebben met zijne gezanten te Rome en te Turijn, dat ook door den Italiaanschen gezant te Parijs en daarenboven door Prins Napoleon zou worden bijgewoond. Op de terug komst van dien Prins zou daarom gewacht worden, en de voorstanders der Italiaansche eenheid voorspellen zich daarvan alles goeds. De tijd zal leerenwat er van deze geruchten jwaar is. Te Parijs is een oud en beproefd ofschoon dan ook alleen in tijden van voorspoed beproefd vriend des Keizers bezig geweest met zijn Heer een schitterende hulde te brengen. Dat het huldeblijk schitterend zou zijn was te verwachten want de vervaardiger is niemand anders dan dr. Vérontegen woordig lid van het Wetgevend Ligchaam, vroeger directeur der groote opera en als zoodanig verzot op Bengaalsch vuur.' een der eerste en ijverigste regisseurs en programmaschrijvers van het Keizerrijk. In den Constitutiomelwaarin hij reeds in 1848 het evangelie van het Bonapartisme begon te predi ken, stelt hij een beeldengalerij ten toon van alle groote Vorsten en Staatslieden van Keizer Alexander Sevens tot Bodewijk XVIII. Van al deze personen deelt hij de hoeda nigheden mede, en doet ons zien, hoe zwakboe laaghoe klein zij waren tegenover de edele,verhevene, grootschegestalten van den Keizer en zijn Staatsman, Napoleon en de Morny; die gansche schaar van dwergen staat daar alleen om deze beide reuzen des te beter te doen uitkomen. Vooral de Moray wordt door den schrijver met een uitvoerigheid en ingenomen heid behandelddie zich slechts uit de geestdrift der sympathie laten verklarenhij verlustigt zich in de beschrijving van den man van fijne vormen en der onverwinnelijke ironie, wiens glimlach zelfs niet verdreven werd door den weerschijn van het bloed van 2 December, en die een gruweldaad verdedigt met een bon mot. Doch genoeg over dit schoone werk van den decoratieschilder des Keizerrijks. In Noord-Amerika oefent zich de burgerkrijg in kleine ge vechten en schermutselingenwaarbij de Federalisten geluk kiger schijnen te zijn dan in groote veldslagen. Een niet onbelangrijke gebeurtenis is het besluit van de Vertegenwoor digers van Kentuckidat zich tot nog toe onzijdig gehouden had waarbij de Gouverneur wordt gelast om een proclama tie uit te vaardigen tot ontruiming van dien staat door de Separatistenaan deze proclamatie is echter nog niet ge hoorzaamd en zal waarschijnlijk wel niet gewillig voldaan worden. Ook in Maryland schijnt de Unie zich sterker te voelendaar zij in de hoofdstad Baltimore eenige leden der Wetgevende Vergadering gevangen heeft doen nemen, die openlijk op de hand der Separatisten waren. Misschien zal men gemakkelijker tot een vergelijk kunnen komen, wanneer de Federalisten hun vreesselijke nederlaag eenmaal door een belangrijke zegepraal uitgewischt hebben. De proef om alle Oostenrijksche erflanden tot éénen con- stitutioneelen staat te vereenigen blijktvoor zoover Hongarije althans betreft, mislukt te ziju. De leden van bet ontbonden comitaat te Pestli hebben ondanks die ontbinding willen verga deren, en zijn gewapenderhand uit hunne vergaderzaal geweerd. Ofschoon de opgewondenheid ouder de bevolking groot moet geweest zijn, is de orde niet gestoord; maar waar op zooda nige wijze wapengeweld heeft moeten gebezigd wordenis de weg tot verzoening voor langen tijd afgesloten. De moordaanslag op de Koningin van Griekenland heeft dien op den Koning van Pruissen ook weder ter sprake ge bragt, en aan het clericale blad le Journal de Bruxelles aan leiding gegeven om in een reeks van artikelen te betoogen dat staatkundige moord en koningsmoord de natuurlijke ge volgen zijn van de beginselen van vooruitgang, die volgens het liberalisme de grondslagen behooren te zijn van de he- dendaagsche maatschappij. Het blad stelt de geheele liberale partij verantwoordelijk voor de misdaden door enkele harer leden gepleegd. Een liberaal blad wijst reeds op den gevaar- dijken weg waarop de tegenstanders der vrijzinnige rigting .zich bier begeven, en noemt eenige namen van vorstenmoor den, die onbetwistbaar tot hunne eigene partij behoorden. ZekerJacques Clément en Ravaillac behoorden niet tot de vrijzinnige partij, en nog vóór Koning Bodewijk XVI van Frankrijk door het volk in naam der vrijheidgelijkheid en broederschap op het schavot werd onthoofd, was Koning Ons-

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 1