SElcfccÜjfcschc ücviglcu. «.labs nieuws. daarvan voor een vaster grond om tot. de vredelievende ge zindheid des Keizers te besluitendan alle mogelijke verze keringen en redeneringen. I)e Times vooral keurt elke naauwere aansluiting van Pruissen bij Frank, jk af, en beweert, dat liet toch niet zal kunnen vermijden, nat het als in 180G door Frankrijk zal wor den aangevallen. Niet alle Engelsehe bladen echter deelen deze meeningde Horning Posthet orgaan van lord Pal- merstonkomt er tegen open gelooftdat de zaak der handelstraetaten, die door Frankrijk zoo ijverig begonnen en voortgezet isde vriendschap tusschen aan elkander gren zende staten zoo natuurlijk maakt, dat men het vreemd vin den zou, indien het anders was. //Op deze wijze," zegt het //blad, //wordt het minder afhankelijk van de Regeringen, op //welken voet twee naburige volken met elkander verkeeren. //De volkshuishoudkunde geeft den toon aan, en lempert de //hartstogten der natiën. Zoo wordt zij meer en meer een //waarborg voor een duurzamen vrede. Eens komt de tijd, «al ligt die ook welligt nog in een ver verschiet, waarin juist «door dat stelsel van handelstraktaten zulk een gevoel van «staatkundige veiligheid ontstaan zal, dat zelfs de ontzettende «staande legers, waarmede men nu elkander ontzag zoekt in »le boezemen, overbodig zullen schijueu." Dit is de hoop voor de toekomst en geen ongegronde hoop. Dat Engeland zich echter daaraan niet te blindelings overgeeft en daardoor misschien gevaar zou loopen om de eischen van het heden voorbij te zien, blijkt ondertusschen uit den ijver waarmee het bewind de pogingen bestrijdt van de daar te lande bestaande vereenigingdie de vermindering van de land- en zeemagt predikt, in het vertrouwen dat dit voorbeeld door Frankrijk zal worden nagevolgd. Die zorg voor een voldoende wapening kan nog niet on gegrond geheten wordenzoolang in een vlugschrift als het zoo even genoemdeKeizer Napoleon en Koning IVilhelm I de grenzen van Frankrijk genoemd worden de beide zeeën de Pyreneën, de Alpen en de Rijn, en beweerd wordt, dat Pruissen eerst dan in waarheid Krachtig zal wordenals het eigenmagtig op den Nationalen zwart- goud- en rooden ba- uier zal schrijven Duitscliland vrij en één van den Rijn tot aan den Oder. FRANKRIJK. De volksmenigte in de voorsteden te Parijs gedraagt zich zeer onrustig, wegens de duurte van het brood. Door aanzienlijke aanvoeren in de havens der Middelland- sohe Zee is de prijs der tarwe aanmerkelijk gedaald. De voornaamste winkeliers in zijde en modewaren te Parijs zijn den 7 met den verkoop van Engelsehe artikelen begon nen en hebben met de Lyonsche fabriekanten overeenkom sten geslotenzoodat zij voortaan de Fransche stoffen voor de halve prijzen van vroeger kunnen verkoopen. De secretaris van prins Napoleon heeft een brief aan het blad le Siècle gerigtwaarbij de prins afziet van de caudi- datuur voor het grootmeesterschap der vrijmetselaars. De Koningin Ranavalo op Madagascar overleden zijnde is opgevolgd door haren zoon Rakotodie vooraf het pro tectoraat van Frankrijk heeft verlangd en door de daar te lande wonende Frauschen is gehuldigd. Het episcopaat heeft gevolg gegeven aan zijn voornemen om, ter zake van het Romeinsche vraagstuk, zich regtstreeks tot den Keizer te wenden. De aartsbisschop van Tours heeft zich aan het hoofd der beweging gesteld waarbij zich de bis schoppen van Nantes Angersle Mans en den aartsbisschop van Rennes hebben aangesloten. In hun adres stellen zij Frankrijk verantwoordelijk voor de mogelijke verdwijning van het wereldlijk gezag des Pausen en voorzien daarvan eene algemeene vervolging der kerk welke alle vorige zal in de schaduw stellen. Het gerucht, dat bij de Fransche Bank eene commissie van toezigt zal worden benoemdom dagelijks te vergaderen, heeft een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Een sterk smaldeel, onder den contre-admiraal Jurien de la Gravicre vertrekt naar de wateren van Mexico. Den 6, 's avonds, is de Koning van Pruissen te Compiègne door den Keizer aan het station en door de Keizerin beueden aan den trap van het paleis opgewachteen prachtig gastmaal was aangerigt. Den volgenden dag werd eene groote jagt gehouden en 's avonds eene tooneelvoorstelling gegeven. Den volgenden morgen vertrok de Koning wederna een harte lijk afscheid genomen en het grootkruis van den zwarten adelaar aan den Keiz. prins, aan den minister de Thouvenel en aan den maarschalk Vaillant opgedragen te hebben. De minister Thouvenel heeft de regering van Zwitserland ter zake van het beklag over het belasteren der bevolking van Genèvenaar den gewonen burgerlijken regter verwezen, vermits de regering niet verantwoordelijk is voor de half- officiële dagbladen. Den 7 heeft de Keizer het besluit geteekend waarbij aan den maarschalk de Mac Mahon die Frankrijk bij de krooning van den Koning van Pruissen zal vertegenwoordigeneen crediet van 200,000 fr. wordt toegestaan. Hij zal eene groote pracht ten toon spreiden en 4 staatsiekoetsen met zich voe renwaarvan de fraaiste, ook bij de wijding van den Czaar gebruikt, 200,000 fr. aan herstellingen heeft gekost en, vroe ger verguldnu mat verzilverd is, ITALIË. De regering heeft een bevel tot gevangenneming uitge vaardigd tegen den bisschop van Cremona. Mexico heeft het Koningrijk Italië erkend. Men is overeengekomendat de Koning'bij de krooning van den Pruissischen monarch, zal vertegenwoordigd worden als Koning Victor Emmanuel en dat van Franciscus II geen afgezant tegenwoordig zal zijn. Do Koning heeft den 8 de bezetting en nationale garde te Bologna in oogenschouw genomen en is met geestdrift begroet. Volgens de Napelsche bladen is Borgès gevangengenomen, teregtgesteld en doodgeschoten; ook zou te Napels een aide- de-camp van hem zijn gearresteerd, die in het bezit was van gewigtige bescheiden van Bosco en Lamoricière. Uit die stad zijn veel troepen afgezonden aan Cypriani in het gebergte van Nola, intesluiten. OfllTENRIJK. Den 2 heeft de heer Klaudy in liet Huis der Afgevaardig den voorgestelddat het gebruik der drukpers zoo spoedig mogelijk bij dc wet behoort geregeld te worden; de minister v. Schmertïng verklaarde zich daar niet tegen, en gaf te ken nen dat de regering reeds oen ontwerp gereed had, welk be- rigt met gejuich werd beantwoord; het voorstel werd eenstem mig aangenomen, ook door de Poolsche en Czectiische leden. De regering doet een vlugschrift gereed maken in de Ru- maansoheSerbischeRutheensehe en Slovakische talen de redenen behelzende welke geleid hebben tot de ontbinding van den Hongaarsclien Landdag. Op 's Keizers naamdag hebben de leerlingen der middelbare scholen te Lemberg, in de domkerk, terwijl het orgel het Oostenrijksche volkslied aanhief, het Poolsche gezongen; een commissaris van policie, die dit bedrijf afkeurde, werd uitge jouwd, en eenige in hechtenis genomen personen, ten gevolge eener demonstratie van de menigteweder vrijgelaten. Op de aanbieding van het adres van den Landdag van Croatieheeft de Keizer, even als vroeger bij de aanbieding van het Hongaarsche adres geantwoorddat Z. Al. den in houd zal overwegen en later zijn besluit doen kennen. Hongarije, enz. In den nacht, van 30 Sept op 1 Oct- heeft de militaire magt het eomitaatsgebouw te Pesth weder verlaten. Den volgenden morgen kwam een beambte om de bezoldigingen voor het eenparig bedankt hebbende personeel te halenmaar slechts 45 ii. bij kas vindendeschoot graaf Carolyi het ontbrekende voor. De regering te Weenen had, het bedanken voorziendereeds in tijds gezorgd andere per sonen voor de openvallende betrekkingen bij de hand te hebben. Het Sumegher comitaat heeft den 28 besloten het Hongaar sche stadhouderschap niet langer als wettig gezag te erkennen en alle gemeenschap daarmede aftebreken. De obergespan van Bihar, graaf Halierdoor het stadhou derschap gelast zijnde om de comitaatscommissie te schorsen, heeft geantwoord daaraan niet te kunnen voldoen, als strijdig met de grondwettige instellingen. De commissie van het Tolmaer comitaat heeft den last om de dienstboden-belasting te heffen ter zijde gelegd, en de; ambtenaren bevolen zich aan de bestaande wet te houden hare ontbinding voorziendeheeft zij daartegen reeds bij voorraad geprotesteerd en de beambten gelast hunne betrek kingen getrouw te vervullen, zoolang zij niet door dwang tot wijkeu genoodzaakt worden. Het eomitaatsbestuur van Granis ontbonden en eene com missaris tot vervanging daarvan benoemd men heeft gepro testeerd, met verklaring alleen voor geweld te zullen wijken. De comitaats- en stadsbesturen van Arad en Bacse hebben hetzelfde lot ondergaan, omdat zij zich vereenigd hadden met het protest van den Landdag. Dc Alagayren in Zevenbergen trachten de Saksers te be wegen geen deel te nemen aan de verkiezingen. De meerderheid der leden van liet gouvernement van Ze venbergen heeft beslotenhet Keizerlijk edict voor de bij eenroeping van den Landdag niet aftekondigen op grond dat de wet het regt. geeft om tegen onwettige vorderingen te protesteren, en omdat afzonderlijke Landdagen in tegenspraak zijn met de eenheid der Hongaren. "Venetie, enz. De genl. Benedek heeft een daglooner, die door den krijgsraad te Verona was ter dood veroordeeld, wegens aangewende pogingen om de soldaten tot desertie te verleidenbegenadigd. Den 3 heeft de commissie van den gemeent.eraa 1 te Triest voorgesteld om op de openbare scholen de Italiaansche taal voor" het ouderwijs te bezigen en op de real-scholen de Duit- sche taal te doen leereii. Een algemeen vreugdegejuich ver wierf dit voorstel. PIIITISSEN. Op het voorbeeld der behoudende partijhebben ook de warme liberalen een centraal comité voor de verkiezingen benoemd. Ook de monarchale constitutionelen hebben eene vereeniging gevormd, waartoe vele deftige Berlijners zijn toegetreden. HUSLA1VD. Polen. In den nacht van 4 Oct. is in het stadje Czelads bij een oproer de Russische adelaar nedergeworpen en de Poolsche opgestoken en de burgemeester om het leven geraakt SPANJE. De kapitein-generaal van Cuba heeft den 31 Aug. eene circulaire gezonden aan de havenbeambten om de schepen der zuidelijke confederatie tot wettigen handel toetelaten mits de papieren geen vermoeden van zeeroovcrij, smokkelarij, enz. te weeg brengen. T IT ES K IJ E. De Porte heeft 5 Senateurs van Montenegro als gijzelaars gevraagd voor hét herstel des vredes, maar deze vordering is verworpen. De Porte heeft de firman geteekendwaarbij de vereeni ging der beide Donau-vorstendommengedurende het leven van vorst Kusa, wordt goedgekeurd. 6 Bataljons geregelde Turksche troepen, uit Niksic vertrok ken om zich bij het hoofdcorps van Omer-bassa te voegen zijn den 3, in eeue bergengfe bij Dona, door de opstandelin gen en Montenegrijneu aangerand en, met verlies van 80 dooden en 20 gekwetsten, verjaagd en verslagen. ZWITSERLAND. De Fransche Constitutionel onlangs de stad en het kanton Genève een roovershol hebbende genoemd, waar het leven der Franschen door het democratisch gespuis voortdurend wordt bedreigd, hebben 1200 daar gevestigde Franschen krachtig tegen deze leugenachtige voorstelling geprotesteerd en hebben de vertegenwoordigers der bevolking de centrale overheid uitgenoodigdom voldoening voor dezen hoon te vorderen. VEKEENIRDE STATEN- In den nacht van 17 Sept. is bij Huron in Indiana een spoorwegbrug ingestort, terwijl een trein met vrijwilligers uit dien Staat daar over reedzoodat bijna alle wagens in het water raakten en 50 personen gedood en 100 gekwetst wer den. Men schrijft dit onheil, even als het dergelijke onlangs in Missouri geschied, aan kwaadwilligheid toe. De Mormonen van dc Zoutmeerstad hebben besloten zich van de Unie aftescheiden en een afzonderlijken Staat te vormen. Den 18 is de prins van Joinville met den graaf van Parijs en den hertog van Chartres te Washington gekomen en zijn de beide laatsten, als kapiteins bij den staf van den genl. Mac Clellan, in dienst getreden bij het federale leger. De Staatssecretaris der Unie heeft de burgerlijke en reg- terlijke authoriteiten eene circulaire gezondenwaarbij da door het Congres aangenomen wettot verbeurdverklaring van de in de getrouwe staten voorhanden eigendommen der Separatisten, in zoo verre verzacht wordt, dat daaronder niet begrepen worden vaste goederen en in de banken gedeponeerde geldswaardenmaar wel de tot doorvoer naar het Zuiden bestemde goederen en de zoodanigen welke moesten gebezigd worden ten behoeve van den opstand. Den 26 is op nieuw een vasten- en bededag gehouden. De candidaat voor de gewigtige betrekking van proc. generaal te New-York heeft in eene zeer talrijke volksverga dering beweerddat de regering niet genoeg doet met de dagbladen en personen die den oorlog afkeuren te verbieden en gevangen te zettenmaar zoodanige schrijver en sprekers dadelijk moest ophangen. Deze meening werd met de leven digste geestdrift toegejuicht. Generaal Lane heeft eene afdeeling Separatisten bij Papes- ville verslagen en hunne tenten en bagage vermeesterd. De stad Lexington in Missouri, van 5000 zielen en welke de vaart op den Missouri beheerscht, is, na een hevigen strijd van 4 dagen, bij verdrag aan de Separatisten, onder geul. Price, overgegaan, doordien de belegeraars den aanvoer van water hadden afgesneden, zoodat de 3500 man sterke bezet ting aangevoerd door den kolonel Muilig nandaaraan 59 uren bij sterke hittevolslagen gebrek heeft gehad. Het voorstel van Mullignan, om zich in de vlakte met een 4 maal sterkeren vijand te metenwerd afgewezen en daarop de kapitulatie getroffen, volgens welke de soldaten op hun eere woord van niet meer te vechten in vrijheid gesteld en de officieren gevangen gehouden zijn. 250000 dollars in goud door den verdediger uit de bank gelegt en begravenzijn spoedig door den vijand ontdekt en bemagligd, die de over winning ruim 1000 dooden en gekwetsten gekost en die om de stad te naderen zich vaii eene groote menigte balen hennip bediend heeft. BINNENLAND. De minister van marine wil de werf te Vlissingen opheffen, zoodra de op stapel staande schepen afgetimmerd zijn en de werf te Amsterdam genoegzaam in orde is, hetgeen in 4 jaren zal kunnen gebeuren. Z. Exc. is niet voor het voorstel der commissie van 1852, om 15 stoom fregatten aantebouwen, ten kostte van 22| millioenmaar verlangt vdor de dienst in Indie 8 schepen als de Djambi en 6 dergelijke hier te lande als reserve om de kleinere in Indie te bouwen en repareren en rekent voor de binnenlandsche defensie de drijvende bat terijen blokschepen en kanonneerbooten onvoldoendete meer wijl een Eng^lsch fabriekant aanbiedt om gepantserde kanonneersloepengeschikt voor een stuk van het zwaarste kaliber, te leveren voor 6000 zoodat 15 voor de kosten van 1 fregat te bekomen zijn. Dit alles gelijdelijk in werking gebragt zijnde rekent de minister met eene bemanning van 8000 "koppen en eene begrooting van 8 millioen te kunnen volstaan. De regering is voornemens de armenwet te wijzigen, zoo dat de uitgaven voor geneeskundige hulp niet langer op het domicilie van onderstand verhaald kunnen worden,en wil de academische bibliotheek teLeyden, ten koste van/40000, tot de dubbele ruimte doen herbouwen. Mede wenscht zij 10 beurzenelk van 400, beschikbaar te stellen om de studie der wis- en natuurk. wetenschappen aantemoedigen. Voor het N. Holl. kanaal wordt in 1862 67000 meer verlangd dan voor het loopende jaar is toegestaan. De Nederl. Maatschappij van nijverheid heeft een adres aan den Koning gerigtom eene wijziging of afschaffing der patentwet te verzoeken. De regering heeft bij de Kamer weder ingediend liet ont werp tof beheer der gelden voor den aanleg der staatsspoor wegen, en een ander tot vaststelling der uitgaven daar voor op de diensten 1860 en 1861. De commissie voor die spoorwegen heeft den 8 besteed de grondwerken binnen de gemeente Helder, aan A. Visser te Sliedrechtvoor 146,850, en het bouwen van eene brug over de rivier de Mark aan het Nieuwe Veer, aan K. Kooy, te Amsterdam, voor/72,800. De raad van administratie van den Holl. spoorweg besteedde den 10 te Leydenhet maken der landhoofden en pijlers van de brug over de Zijl en een deel van de aarden baan iti de lijn Leydeu-Woerden, waarvoor minste inschrijver was Blankvoort te Amsterdama 38,943. Den 7 was in diezelfde stad het bouwen eener school in het Catharina gasthuis, voor meer uitgebreid lager onderwijs, aangenomen door J. v. d>. Reyden aldaarvoor 19,480. Den 9 is de prins van Oranje van zijne buitenlaudsche reis teruggekeerd,en overleed te Amsterdam de Staatsraad J. C. de Brunetoud consul-generaal van Rusland, oud 87 jaren, geboren te Warschau. De gedenkdag van Alkmaars verlossing is den 8 dezer door vele ingezetenen met het uitsteken van vlaggen en on derlinge feestvieringen op passende wijze herdacht. De opening der tentoonstelling van Vaderlandsche Oud heden en Gedenkstukkenden krijg tegen Spanje en vooral

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2