jfltcstwsu GEMEENTERAAI». Wilhelm, wordt beweerd, dat Frankrijk moet vorderen wat Napoleon I het//heilige grondgebied der groote natie" noemde, begrensd door de beide zeeënde Pyreneën en den Rijn alsmede dat Pruissen eerst sterk zal ziju als het tot leuze heeftliet vrije en vereenigde Duitschlaud van den Riin tot de Oder. Tot September 1862 zullen van aardappelen, granen enz. geen binnenlandsche seheepvaartregten worden geheven en zijn de vreemde bodems daartoe met de Fransche gelijk gesteld. Het legitimistische dagblad te Blois heeft eene eerste officiële waarschuwing bekomen. De Constitutional heeft den brief van den raad van Genève, iot wederlegging der gedane aantijding, opgenomen, maar houdt vol, dat het medegedeelde met de waarheid overeen komstig was. De verkiezing van grootmeester der vrijmetselaarswelke den 14 moest geschieden, is, op last der policie, in het belang der rust, tot in Mei 1862 uitgesteld. Charles Jud is bij verstek ter dood veroordeeld, wegens het vermoorden van den raadsheer Poinsot. De kolonel Favé, adjudant des Keizersde markies de Co- négliano en de markies de Caux zijn door Z. M. naar de grenzen gezonden om den Koning der Nederlanden te Jcu- mont te ontvangen en te geleiden. De Nederl. gezant te Parijs bevond zich mede aldaar. Den 12 tegen den avond arriveerde de Koning met gevolg, waaronder de Fransche gezant te 's Hagein militaire kïeeding en versierd met het grootkruis van het Legioen van Eer, te Compiègne en werd door den Keizerin generaals uniform en gedecoreerd met het grootkruis van de Eikenkroonopgewacht. In rijtuigen met 4 paarden bespannen en geëscorteerd door een deta chement der guides, begaven de beide vorsten en gevolg zich, onder het gejuich der menigte, naar het paleis, waar de Keizerin met den Keiz. Prins den Koning onder aan de groote trap ontving. Op het binnenplein stonden de lijf wacht der 100 garden en de Zouaven geschaard, 's Avonds werd een groot diner gehouden. In den voormiddag van den 13 ontving de Koning een bezoek van prius Napoleon aan het diner namen 72 genoodigden deel: 's namiddags werd een bezoek gebragt aan het kasteel Pierrefonds en 's avonds gaven de Keiz. tooneellisten eene voorstelling. Den 15, des namiddags zijn de Keizer en Koning te Pa rijs op de Tuilerien aangekomende Koning bragt bezoeken aan prinses Mathilde en aan prins en prinses Napoleon. s Avonds verscheen de Keizer met ziju gast in den Itali- aanschen schouwburg. De Koning bragt den nacht bij den Nederl. gezant door, verleende den volgenden morgen gehoor aan zijne landgenooten en vertrok vervolgens met den Keizer naar Versailles, tot het bezigtigen van het museum, het park en de waterwerken en het houden van een jagtpartij. Des avonds bezocht de Koning alleen de groote opera te Parijs. ITALIË. Het ter dood brengen van Bortfes is niet bevestigd. Cialdini heeft, op grond dat de rooverijen in het Napel- sche bedwongen zijn, zijn ontslag bekomen. Het bevel over zijne troepen is aan deu geul. amarmora opgedragen. De Koning heeft de besluiten geteekeud betreffende de administratieve organisatie van het rijk, zijnde de betrekkingen van stedehouder, gouverneurs en ondergouverneurs opgeheven en prefecturen en onderprefecturen ingesteld. De inschrijving voor de municipale leening te Napels heeft 2 millioen boven het gevraagde bedrag opgeleverd. Aldaar is onder de geestelijkheid een adres in omloop, ten gunste van het betoog van Passaglia. KERKELIJKE STAAT. Het onderzoek van het vlugschrift van pater Passaglia aan wien geweigerd is zich te verdedigenis door den Paus aan den kardinaal Allien en 18 andere prelaten opgedragen en heeft ten gevolge gehad, dat het is afgekeurd en op den index gebragt. De polieie heeft eene huiszoeking in zijn verblijf gedaan maar het is hem gelukthet Pausselijk gebied te ontkomen. OOSTENRIJK. Duitsch-Slavische-Landen. In Tyrol is een brief van den Paus, in antwoord op eenige hem gezonden adressen, bekend gemaaktwaarin hij den ijver der bevolking prijst om de r. c. godsdienst zuiver tè bewaren en geene andere godsdiensten te dulden. Monsg1. Nardi moet te Weenen, van wege Z. H„ het verlangen der Tyrolers ondersteunen. Deu 10 is de Keizer naar Corfu vertrokkenom de Kei zerin te bezoeken. Hongarije. In Kaschau hebben ongeregeldheden plaats gehad waarbij Garibaldiaansehe liederen werden gezongen zoodat, de tussclienkomst der militaire magt werd gevorderd. Graaf Carohji is als obergespan te Pesth vervangen door den heer Kapy van Kapivar. Deze heeft echter dadelijk zijn ontslag aangevraagdals niet bij magte om het comitaat in de tegenwoordige omstan digheden te besturen. Te Pesth is hij op oen ketelmuziek onthaald en is de me nigte eerst na het lossen van eenige schoten door de troepen uiteengeraakt. De overheidspersonen te Arad zullen lot 1 Nov. in func tie blijvenom regeringloosheid te verhoeden. In het zuidwesten des lands zijn vele personen in hechte nis genomenin verband met de aanhouding van zekeren Gaal, die uit Italië gekomen en in het bezit van bescheiden tot het stichten van geheime honvedsvereenigingen bevonden was. FISU1SSEN. De Poolsehe leden der oppositie van de beide Huizen van den Landdag hebbe in eene te Posen gehouden bijeenkomst besloten, de krooningsplegtigheden te Koningsbergen niet bij te wonen. Den 14 hebben de Koning en Koningin aldaar hunnen in- togt gedaan en zijn zij met onbeschrijfelijke geestdrift ont vangen. 's Avonds bezocht het geheele hof den schouwburg; ten 9 ure werd eene groote taptoe gehoudende geheele stad was schitterend verlicht. RUSLAND. 2000 Studenten te Petersburg, ontevreden over sommige maatregelen van den minister van onderwijs en de benoeming van den genl. Philipson tot curator der hoogeschool, hebben zich naar diens woning begeven maar zijn omsingeld door de policie en gewapende magt en op aansporing van dien curator rustig uiteen gegaan. Den volgenden dag zijn de aanleggers der beweging in hechtenis genomen. Polen. De edellieden hebben de landbouwers, die naar Warschau gekomen waren om de lijkdienst van den aarts bisschop bijtewoneneen gastmaal aangebodenwaarbij de wijn niet is gespaard en de nationale liederen met uitbundige geestdrift ziju gezongenterwijl de policie het bedaard aan zag. Daarop is den 14 de krijgswet in het koningrijk afge kondigd en het dragen van nationale kleedingstükken en rouwteekens verboden. Op de pleinen te Warschau werden militaire tenten opgeslagen. Niettemin waren den 15ter gelegenheid van het Kosciusko's feest, aldaar de winkels en beurs geslotende sterk bezochte kerken werden door de militairen bezet en vele mannen en vrouwen gearresteerd; er heerschte groote opgewondenheid. TURKIJE. De Sultan heeftten gevolge der in Servie genomen mi litaire maatregelende zamenstelling van 10 regimenten Ar- nanten bevolenom de grenzen van Albanië te bewaken. Verscheidene hofbedienden en adjudanten zijn door aan hangers der oud-turksche partij vervangen. Mehemed AU wordt seraskier en zijn zoon bassa. Omer bassa heeft versterking bekomen, alsook den last om aantevallen maar hij vertrouwt zijne troepen niet en vreest, dat zij bij tegenstand tot oproer zullen overslaan, omdat Servie eene lijn trekt met Montenegro. Door desertie, ten gevolge van slechte verpleging, is der ongeregelde krijgs- magt te Gatzko verloopen. De Montenegrijnen en opstandelingen hebben Cincero en Be- gro aangetast en zijn eerst na een scherp gevecht teruggetrokken. Het ministerie van Moldavië heeft ziju ontslag genomen. VER EEN IS» HE STATEN. De federalisten hebben Romeney, in westelijk Virginia, ver- meesterd; de separatisten zijn naar het gebergte teruggetrokken. De Wetgev. Vergadering van Kentucky heeft 40000 vrij willigers opgeroepen en de vijandig gezinde bevolking met straf bedreigd. De Separatisten hebben Munsonshill en andere positien nabij Washington ontruimd, welke daarop door de federalis ten zijn bezet. De banken van New-York hebben het tweede gedeelte der geldleening van 50 millioen d. ten behoeve van het federale gouvernement op zich genomen. De genl. Price heeft Lexington weder ontruimdom zich met de troepen van genl. Al' Qullach te vereenigen, ten einde de krijgsmagt van den genl. Fremont aantetasten. Tien compagnien der federalisten hebben den vijand bij Chapsmanvilie aaugetast en met verlies van 10 dooden en 200 gevangenen uiteengedreven. De bevelhebber der federalen in Kentucky, genl. Anderson, is door Sharman vervangen. Bij Ilatteras is een kanonneerboot der Unie door den vijand vermeesterd. Genl. Reynolds heeft in een gevecht bij Cheat Mountain de overwinning op de Separatisten behaald. BINNENLAND, s Rijks middelen hebben in de eerste 9 maanden dezes jaars opgebragt 43,790,121, tegen 43,017.466 in 1860. Bij de 2C Kamer is een wetsontwerp ingediend, tot nadere bepaling van het tijdstip der nieuwe regterlijke indeeling op 1 Sept. 1S63, of zoo veel vroeger als de Koning zal goedvinden. Te Hilversum is het bouwen van een liefdegesticht besteed aan J. C. v. d. Hemel te Tilburg, voor 18,224. De Koning heeft de ministers gemagtigd den heer/. G. Jae ger te Amsterdam concessie te verleenen tot het graven van een kanaal door Holland op zijn smalst, met inpoldering van het oostelijk en westelijk IJmet een rentewaarborg door den Staat van 4j pCt. over een kapitaal van 18 millioen. 356 Industriëlen hebben zich aangemeld tot het zenden van voorwerpen naar de tentoonstelling te Londen. De hoogleeraren in de taal,- land- en volkenkunde van N. Indic aan de academie te Delft hebben mede bij adres aan den Koning hunne bezwaren kenbaar gemaakt tegen de nieuwe organisatie. Den 11, 's avonds, heeft het inslaan van den bliksem eene ontploffing veroorzaak in het zuiveringsgebouw van de Hollaudsehe gasfabriek te Amsterdam, waardoor het dak en een gedeelte muur is uiteengeslagen. Den 12 is de Koning naar Frankrijk vertrokken, zullende op zijne terugreis, te Luik. den Koning van Belgie ontmoeten. Den 15 overleed te 's Hage, in 67 jarigen ouderdom, de heer IF. J. Piepers, vice-president van deu Raad van State. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie van A. Pol derman, wegens moedwillige doodslag zijner vrouw door het hof van Zeeland ter dood veroordeeldverworpen. Een diep ongelukkig gezin met vier kinderenbetrokking van een overleden achtenswaardig ingezeten van Alkmaar in kommervollen toestand verkeerende en schierten einde raad tot volslagen armoede gebragtroept de hulp in van weldenkende, Christelijk-gezinde menschenvriendendie iets tot leniging van hun treurig lot zouden willen afzonderen. Met eene betrekkelijk kleine som zou dit gezin voor goed te helpen zijn. Vertrouwende op de bekende weldadigheid van stad- en land- g.inootenwillen de ondergeteekendendie bereid zijn nadere inlichting te gevenzich gaarne belasten met het ontvangen en, ten bedoelden einde, zoo nuttig mo gelijk aanwenden der hun toegezonden giften, waarvan later melding zal gemaakt worden. A. van MAURIK,l-p «li II. G. KOENTZE,j "'te Alkmaar. G. J. VINKE, Pred'. te Amsterdam. J.F. L. ABRESCH, n te Middelburg. missie heeft de leden der volksontzetvereeniging en van het metalen kruis2' sectiemet hunne vrouwenhet kader der schutterij en de kinderen uit de weeshuizen op bepaalde da gen in de gelegenheid gesteld het tentoongestelde te bezig tigen. Tot feestelijke sluiting wacht de leden der vereenigino' voor de viering van Alkmaars verlossiug in 1573 Maanda" nog een aangename avond. Behalve door de leden der vereeniging met hunne dames is de tentoonstelling van oudheden door 1260 personen bezocht'. LI. Zondag is de laatste godsdienstoefening gehouden in de S. Matthiaskerk aan de S. Jacobstraat, waarvan de verkoop tot amotie reeds is aangekondigd. Het gebouw werdna het aankoopen en sloopen van 2 huizenvooral op aandrin gen van Cornells Hooghuizenden gever van het orgelen Jan Hoogwoudgesticht door den tienden pastoor der in 1609 gestichte gemeente, Christopliorus Sourhuysnaar het ontwerp van Daniel Kleef, zijnde de eerste steen gelegd den 10 Oct.. 1728 en de eerste dienst na de volbouwing verrigt op deu eersten Zondag in de Advent van 1730. Het fraai gebeeld houwd en met een schilderstuk van de Witde Verrijze nis, prijkend altaar werd in Dee. 1735 voltooid en, ter somme van 2563 5 6bekostigd door de geestelijke zus ter Grietje de Groot en de gezusters Catharina en Maria Paardebos, gehuwd met Jan Jacobsz. Schouten en Jan Kroo- nen. Predikstoel en communiebank zijn in 1737 en 39 be kostigd uit de nalatenschap van Pitster Cornelisz. Cooimans. Tot de stichting der kerk hadden Muurtje Jacobskosteres, Pieter Hoogwoud en Nicolaas Poelenburg elk 1000 gelega teerd. De 3 groote schilderstukken door P. van Horkok zijn eerst tijdens den veertienden pastoorPetrus Schouten geplaatst- De nieuwe S. Laurenskerk is den 15 plegtig gewijd door Z. D. H. den heer Wilmer, bisschop van Haarlem, daartoe 's avonds te voren gearriveerd en door eene eerewaeht te paard binnengeleid. De eerste dienst werd, in tegenwoor digheid der stedelijke regering en van eene talrijke menigte verrigt door den heer landdeken en pastoor v. Gendtgevolgd door eeue treffende toespraak van den bisschopdie daarna de inrigtiug van onderwijs der geestelijke zusters aan de Oude Gracht bezocht en den volgenden dag, wederom uit geleid door de eerewaeht, naar Grootebroek vertrok. Vele geestelijken van elders verhoogden den luister der kerkelijke plegtigheden. VeJU, Reeds in de maand Junlj wendde zich de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede met een adres aan Z. E. den Minister van Binnen! Zaken, in het belang van den aanleg van deu Noord-Hollandsehen spoorweg van het Nieuwe Diep over Alkmaar naar Haarlem, aan de westzijde van het Groot Noord Hollanrisch kanaal. Nu de vraa" om trent de west- ol oostzijde, vooreerst voor zoo ver de sectie van het Nieuwe Diep op Alkmaar betreft, aan de beslissing der Wetgevende Magt onderworpen is, heeft zij een gemo tiveerd adres, ten gunste van de westzijde, aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ingezonden. Z. M. heeft bij vernieuwing tot kantonregter alhier benoemd den heer Mr. J. E. Nuhout van der Veen. De tentoonstelling van oudheden is in de afgeloopen week nog door vele belangstellenden bezochto. a. den 15 door den heer commissaris des Kouings in Noord-Holland Jr. Roëll de leden der Gedep. Staten Jr. van Tets en Hoeujft van Fel sen en den waarnemenden griffier Mr. v. Vladeracken. Docom- Zitting van den 16 October 1861, No. 30. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de Heer P. A. van der Drift De vergadering geopend -zijnde worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en behou dens eenige wijziging in de redactie van het behandelde bij art. 24, betreffende een adres ten aanzien der regeling van den spoorweg Nieuwe Diep - Alkmaar, goedgekeurd. 2. Wordt door den Heer Verschuir medegedeelddat de commissie tot onderzoek der handelingen van sommige ste delijke ambtenarenbij gelegenheid der laatste verkiezing van leden voor den Gemeenteraad gereed is rapport deswege uit- tebrengen en is goedgevonden de lezing daarvan na de mede- deeling der ingekomen stukken te doen. Daarna zijn gelezen 3. Eene missive van 11. H. Gedep. Staten, mededeeleude, dat. Z. M. hoogst deszelfs beslissing, op het besluit tot hef fing van begrafenisregtenheeft verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Een dito van den Heer Commissaris des Konings, be treffende de voorgestelde wijziging in de plaatselijke veror dening tot geldigverklaring der bestaande policieverordeningen. Na eenige toelichtende mededeelingen van den Voorzitter, voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens de navolgende stukken van de commissie van financiënals: 5. Rapport op de rekening der dienstdoende Schutterij dienst 1S60. In dadelijke behandeling genomen en op de conclusie van het rapportgoedgekeurd in ontvang en uitgave tot 2006,97J. 6. Idem op bet verzoek van den Waagmeester IV. Schuur man, om verhooging van jaarwedde. 7. Idem op het voorstel tot verhooging der jaarwedde van den Marktmeester der wekelijksche veemarkten W. Hofdijk. 8. Idem op bet verzoek van G. F. Binneman, om eene gratificatie. 9. Idem op het voorstel tot verandering in de gasverlich ting, ten dienste der uitgangen van de R. Cath. Kerk aan liet, Verdronkenoord. 10. Missive van de plaatselijke schoolcommissie betreffende de regeling der jaarwedden van de hulponderwijzers op de armenschool en de tusschenschool. 11. Missive van dezelfde commissie, ten geleide der ver ordening voor de tusschenschool en de instructie voor het onderwijzend personeelalsmede van haar rapport ten aan zien der verordeningen en instruction voor de armenschool en de school aan den Omval. De Nos. 6 tot en met 11 zijn alle ter lezing van de leden op de secretarie nedergclegd. 12. Verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, om eene verhooging van de haar voor hare behoeften toe gekende bijdrage. 13. Voordragt van den Heer Controleur der plaatselijke belastingen, omtrent de verstrekking eener tegemoetkoming aan den opzigter der turfwerkersmitsgaders aan de wippers en tonsters, voor het gemis van vroeger genoten belooning. Beide aan de commissie van financien om berigt en raad. 14. Rapport van denzelfden, op het verzoek van I.J. Toe-

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2