SÜÜcficlijfcsche iacrigtcn. bewind kan geen onafhankelijke magt van zoo groot gewigt als de geestelijkheid naast zich dulden. Ja, de vrijheid van den Paus is noodzakelijk, onontbeerlijk voor de algeraeene vrijheidmaar zij wordt niet door Ricasoliniet door Victor Emmanuel, niet door het Koninkrijk Italië bedreigd. De Revue des deux mondesdie hare vrijheid van spreken onlangs boette met een zoogenaamde offieiëele waarschuwing een maatregelwaardoor de Pransche regering tevens gelegen heid vindt om met ter-zijde-stelling van de bevoegde regter- lijke magt eigendunkelijk vonnis te vellen de Revue des deux mondes heeft onlangs verzekerddat Frankrijk alleen de verzoening van den Paus met de Italiaansche regering en daardoor de vrijheid der Kerk verhinderde. Men moet niet vergetendat de voorzigtige man te Parijs van den beginne af aan een tegenstrever is geweest van een groot onafhan kelijk Italiaanse!) Koninkrijk hij houdt nu eenmaal niet van die onafhankelijkheid en dat de Pransche regering steeds den heer Ratazzi in Italië aan het bewind tracht te brengen die onlangs op het feestmaal, te Parijs ter zijner eere gegeven verklaarde dat het beginsel zijner staatkunde voor de toekomst bestaat in dankbaarheid jegens Frankrijk. Voeg daar nog bij, dat het dagblad le Pays, dat kennelijk de bedoelingen der Fransche regering bevordert, een ge lukkig mislukte poging heeft gewaagd om verdeeldheid te zaaijen tusschen de twee invloedrijkste staatslieden in Italië, de heeren Ricasoli en Ratazzi. Verdeel enhoe zegt men ook B KL <2 IE. Den 12 heeft de Koning de zitting der Kamers geopend, maar in zijne rede niet gewaagd van de erkenning van Italië. 1H1T§CIIL4K0. Pruissen heeft bij de Bondsvergadering eene verklaring in gediend tegen het voorstel van Hannoverbetreffende het oprigteu eener Duitsche vloot. Pruissen beschouwt de afzon derlijke behandeling van een voorstel tot instelling eener vloot, voörnamelijk voor de kustverdediging, als niet doel treffend, en verlaugt eene spoedige beslissing omtrent de ge- heele zaak der kustverdediging. EXGELA4D, Iu het westen vau Ierland is het gebrek aan levensmidde len wel grootmaar niet zoo erg als zich deed aanzien hebbende de aardappelen de helft van een gewoon gewas opgeleverd. Uit Indie verneemt men met genoegen, dat het lord Wil liam Hay, burgerlijk commissaris in Cachemir, gelukt is, het dagboek van den heer Adolf Schlagintweitdie zooals men zich herinnert, op zijn weg naar Kohand werd vermoord, in zijn bezit te krijgen. Het dagboek beslaat 145 compres beschreven bledzijdende laatste aanteekening is gedateerd 11 Aug. 1856, zijnde eenige dagen vóór zijnen dood. De overlevende broeders Hermann en Robert Schlaginheeit zul len dus het thans door hen uitgegeven wordende werk kun nen verrijken met beschrijvingen van eene streek, die in den nieuweren tijd nooit door eenig wetenschappelijk reiziger is bezocht. FRANKRIJK. De heer Gauthier, in eersten aanleg vrijgesproken, is door het Keizerlijk geregtshof, op den eisch van het o. m„ wegens ongeoorloofde colportagetot 100 fr. boete veroordeeld. Hij was in het bezit gevonden van 3 exemplaren der brochure van den hertog van Aumale. De Moniteur verzekert, dat de Fransche troepen het Dap- pes-dal niet bezetmaar slechts eene stelling op de uiterste grens daarvan ingenomen hebben, ten einde het oog te hou den op de Zwitsersche gensdarme3. Hetzelfde blad deelt het antwoord mede van den minister van onderwijs en eeredienst Roulandop den brief van den bisschop van Nimes. De minister zegtdat daarin een toon is aangeslagenwelke bedaarde wederlegging geheel buiten sluit en verzoekt vau zoodanige brieven, welke groot nadeel aan de godsdienst toebrengenverschoond te blijven. Den 9 hebben de liberale en republikeinsc.he publicisten den heer Ratazzi, in het Hotel du Louvre, een maaltijd van 150 couverts aangeboden. De heer Forcade is in hooger beroep gekomen tegen de aan de Revue des deux mondes gerigte waarschuwing. Prins Napoleon heeft 5000 en zijn gemalin 2000 fr. ge schonken voor het opterigten gedenkteeken voor graaf Cavour. De heer Dupanloupde bisschop van Orleansis thans mede voor de S. Yincentius vereeniging in de bres gespron gendoor het uilgeven eener brochure //aan oe publieke opinie" gerigt, waarin hij opkomt tegen de circulaire van den minister de Persigny. De heer Fould is tot minister van financien en de heer Forcade la Roquette tot Senateur benoemd De Keizer heeft de financiële voorstellen van den heer Fould goedgekeurd ,o. a. houdende, dat de regering zal afzien van hare bevoegd heid om suppletoire begrootingen intedienen. Het ongedekte tekort beloopt duizend millioen. ITALIË. De telegraafbeambten te Genua hebben geweigerd eene depêche over te seinen uit Madrid en gerigt aan den markies de Lerma//gezant bij den Koning der beide Siciliën" te Rome. De Spaansche regering heeft zich daarover beklaagd, maar de minister Ricasoli heeft de ambtenaren in het gelijk gesteld. Garibaldi heeft een brief geschrevenwaarin hij zijn leed wezen betuigt de Amerikanen nu niet te kunnen helpen, maar houdt de oorlog aandan zal geen beletsel hem verhinderen, om zich aan hunne zijde te scharen. Een der leden van het nationale comité te Romedie Caprera bezocht heeftis door Garibaldi aangespoord tot het aanstaande voorjaar geduld te hebbenals wanneer het Ro- meinsche vraagstuk te midden der algemeene bewegingals bijkomende zaak van zelfs zal beslist worden. Avellino, in het Napelsche, wordt nog door de bandieten verontrust. Castellaggioaan de Pausselijke grenzenis door hen geplunderd en gebrandschat. Het stedelijk bestuur van Messina heeft besloten eene lee ning aan te gaan van 3,400,000 lires. In de Toledo-straat te Napels is een auto-da-fé gehouden van Bourbonsgezinde dagbladen. Den 10 werd de spoorweg geopend van Ancona naar Bo logna in het bijzijn des Konings die in eerstgenoemde stad met geestdrift ontvangen werd en aan een luisterrijk feest deel nam. Na den afloop keerde Z. M, naar Turin terug. De dagbladen verzekerendat de heer Ratazzi te Parijs de toezegging des Keizers heeft bekomenom mede te werken tot de verwijdering van Koning Franciscus uit Rome. KERKELIJKE STAAT. Den 31 October is Rome door een zware hoos zeer geteis terd; alleen aan het Vaticaan beloopt de schade 40 a 50000 fr.; de Tiber trad buiten zijne oevers en overstroomde een deel van het plattelandverscheidene bruggen en kunstwerken zijn weggeslagen. Te Yiterbo heeft den 11bij gelegenheid der herdenking van de volksstemming, eene belangrijke volksbeweging plaats gehadten gunste van de eenheid van Italië en het Huis van Savoye. Een ambtenaar bij het ministerie van financiëndie groot vertrouwen genoot, heeft met 370,000 fr. de vlugt heeft genomen. De financiële toestand is allerellendigst en men kan op geene verbetering daarvan hopenwant, men vreest dat het aantal vreemdelingen, die te Rome den winter komen doorbrengen gedurende dezen winter zeer gering zijn zal. In vorige jaren kon men op 60 a 70,000 vreemdelingen re kenen in de beide laatste jaren bedroeg hun aantal slechts ongeveer 10,000, en alles laat voorzien, dat het dit jaar nog geringer zal zijn. OOMTENKLIH. Hongarije enz. De bevelhebber der krijgsmagtgenl. Corinini, heeft zijne officieren en manschappen op zware straf fen verboden zich over de tijdsomstandigheden uittelaten en daardoor aanstoot aan de ingezetenen te geven. De nieuw benoemde Rijksambtenaren moeten den eed van trouw en gehoorzaamheid aan de wettige overheid afleggen; van de constitutie wordt daarbij niet gewaagd. Elk hier te lande of elders verschijnend dagblad kan thans dadelijk worden verbodenindien het gevaarlijk voor de rust wordt geacht. De heer v. hlailath isop zijn verzoek door den Keizer eervol ontslagen als tavernieus van Hongarije. De Keizer heeft, op voorstel van den minister van justitie de ontbinding van den Croatischen Landdag gelast. Alsnu wordt voor Croatie een eigen hofkanseiarij te Weenenen in het landschap een eigen geregtshof gevestigd. De hooge landswaardigheden blijven in stand. De algeheele opheffing der militaire grenzen wordt geweigerd, maar de bewoners daarvan komen zooveel mogelijk onder gelijk be stuur en regtspleging als elders. Zoodra de verhouding van Croatie tot de vereenigdc monarchie zal zijn geregeldzal Dalmatie op nieuw worden opgeroepenom zich over eene vereeniging met het eerstgenoemde gewest te beraden. Den 12 is het Keizerlijk antwoord op het adres van den Landdag in die vergadering voorgelezen en dezelve alzoo ontbonden. Venetie. Den 12 is de universiteit te Padua weder ge opend uitsluiteftd voor studenten uit het Venetiaansche en het voormalige Lombardije. PORTUGAL. De Koning is den 12. na eene korte ongesteldheid overle den aan dezelfde kwaadaardige koortsenwaarvan weinige dagen eerder zijn jongste broeder het slagtoffer werd. De overledene telde slechts 24 jaren en wordt opgevolgd door zijn broederden hertog van Oporto. PIICISIEN. Den 11 hebben de Koning en Koningin hunnen intogt te Breslau gedaanwaar de geestdrift niet minder groot was dan te Koningsbergen en te Berlijn, 's Avonds bezochten H. II. M. M. den schouwburg en doorreden daarna destra- ten ter bezigtiging der prachtige illuminatiëu. Den volgen den dag werd het Koninglijk standbeeld onthuld. RUSLAND. Polen. Den 10 zijn te Warschau de opperrabbijn Meisel, I predikers Justrow en Kramstuck en een bestuurder der Is- I raëlitische gemeente, met name Feinkindin hechtenis geno men zonder dat de reden bekend is. Den 11 zijn in een klooster in het Lublinsche, op de goe deren van graaf Zamoyski, 15000 geweren verborgen gevonden. De prior en eenige geestelijken zijn in bewaring gesteld en verklaren de geweren op aanwijzing van andere geestelijken i in ontvang te hebben genomen. De r. k. kerken te Warschau blijven gesloten; de bevolking begeeft zich meestal naar die in de voorstad Pragawelke open zijn gebleven. SPANJE. Den 11 heeft de Koningin de zitting der Cortes in persoon geopend; H. M. kondigde de wettelijke regeling der vrijheid van drukpers, de verwaarborging der persoonlijke vrijheid en de uitbreiding van het stemregt aan. Eene verklaring ten gunste des Pausen werd met vreugdegejuich beantwoord. De genl. Prim is benoemd tot bevelhebber der naar Mexico bestemde krijgsmagt, TI1RHIJ E. In den nacht van 2627 Oct. hebben de insurgenten van Banjani, Piva en Gadzko, door een aanzienlijk getal Monte- negrijuen ondersteundde in Piva vereenigde Turksche krijgs magt omsingeld. Bij de eerste schoten wierpen de Turken zich in de verschansingenwaarop een zeer verward gevecht ontstond, dat 2 uren duurde. Omer-bassa zag zich genood- I zaakt op Gadzko terug te trekkenmet achterlating van 970 j man, eenig gesehut en kampementsbehoeften. De 3 ambu- I lante hospitalen waren opgevuld met 400 gekwetsten. De insurgenten verloren 50 dooden en 20 gekwetsten. De Turken hebbenzonder tegenstand te ontmoetenhet klooster Duzi bezet. Mehemed-bassa is in zijn commandement «ervangen door Taib-bey, die den 12 met zijne geheele krijgs magt tegen de opstandelingen is opgerukt. J.l. Zondag is in 5 plaatsen van het Kaimakanat Behae, iu Bosniëte zamen 15000 inwoners tellendeeen opstand uitgebroken. EGYPT E. De graaf van Chambord is den 11 te Alexandrie ontscheept en op het paleis van den Onderkoning gehuisvest. YEREEINIGBE STATEN'. Tusschen Kansas en Hatteras staan meer dan 500000 man geposteerd die de Separatistenlangzaam maar zeker, meer en meer naar het binnenste der oproerige Staten terugdrijven. Nu de oogst is afgeloopenneemt het aantal vrijwilligers weder toe. Overal vallen de verkiezingen ten gunste der staatkunde van den President uit. In Kentucky winnen de federalisten veld. De reeds vermelde expeditiewelke op het punt, staat om van Hampton in zee te steken, bestaat uit 27 oorlogschepen, 16 kanonneersohepeu en 10 fregatten en sloepen, gezamelijk gewapend met 400 stukkenvoorts uit 24 groote transport stoomschepen en verschillende zeilvaartuigenbeladen met eene verbazende hoeveelheid mond- en krijgsbehoeften, bouw materialen en paardenterwijl zich mede eeu groot aantal werklieden aan boord bevindt. De troepen staan onder bevel van genl. Sherman de zeemagt wordt gecommandeerd door kapt. Dupont. De militaire geest is thans zoo besmettelijkdat er zelfs vrouwen door aangetast worden. Zoo werdvolgens een New-Yorker blad, de stad Jefferson in groote opschudding gebragt, door de aankomst van eene vrouwelijke aide-dc- camp, namelijk de echtgenoot van kolonel Ellis; zij was overnrengster van dépêches van generaal Hunter en van haar echtgenoot,. Zij droeg een half-amazonen- en half-militair costuumen bereed een krachtig paardgevolgd door twee ordonnanccn. Zij had in tien uren 45 mijlen afgelegd, zonder zich een oogenblik rust te gunnen. Zij begaf zich met hare dépêches naar generaal Priceom te vragendat twee escadrons van kolonel Ellis zich bij het regiment, te Tipou zouden voegen. Genoemde dame is geattacheerd bij het eerste regiment cavallerie van Missouri. BINNENLAND. In 1860 is hier te landedoor burgerlijkekerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheidvoor onderstand uitgegeven f 8,865,202,36waarvan f 3,395.623,11 uit col lecten en vrijwillige bijdragen, f 2,044,054,76subsidien van de gemeenten, 31,516,94,j van den provinciën of den Staat

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2