ALKMAARSCHE COURANT N°. 48. Drieenzestigste "gang* Zondag 1 December. VERTREK DER DILIGENCES EN S TOOM BOOTEN. ©Jfóciccl (öchccïtc. Politick <f>sjcrzigt. S.OcficUjkschc Bertgteu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Is os. 7 Cents, franco per post 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers. HE'RM". COSTEIt ZOO N. De Advertentiën kosten van 15 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zatuïdag namiddag 1 ure ingezonden berigteu een dag vroeger. Diligence J. v. d. Huagen. Diligence C. v. d. Haagen (in de Burg.) Diligence S. N ij ma n. Raderstoom booten Zaanst room No. 1 2. Schroefstoombooten Zurmuhlen en C'. Schroefst oomboot Stad Alkmaar. Naar Haarlem, 's Morgens circa 5*- ure. 's Namiddags circa ure- Naar Haarlem. Naar Haarlem over Uitgeest. Voormiddag 11 ure. 's Morgens ure. (Alleen Maand., Woensd. en Vrijd.) Naar Amsterd. 'sMorgens5|ure 'sNamidd.liure. Naar N. Diep. Naar Amsterd. 'sMorgens 11 ure. Voorm. /II ure. 's Avonds 6 j ure. Naar N. Diep. 'sNam.circ. 12j-u. Naar Amsterd. 's Morg. 10| ure- Naar N. Diep, 'sNamidd. 3» ure Uitgezonderd Donderdag. W aSto Dienst tusschen Alkmaar en Amsterdam .Maandag, Woensdag en Vrijdag. Van Alkmaar desmorg. ten 7 ure. Bijzond Beurtschepen naar Amsterdam: Dlngsdag G. SlingerlandDonderdag J. EngelsmanZaturdag T. 1'. de VnesZondag G. de Fr,es. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat bij den Gemeenteraad is ontvangeni //Een verzoek van eenige Kooplieden in Paardenom ue Paardenmarkt die invalt op den 1™ Haandag van de maand I,September, voortaan, uit hoofde van de wekelijksche Maau- //dagsche Veemarktdie op den Dijk gehouden wordtop //Woensdag van diezelfde week te stellen. Burgemeester en AVethouders noodigen de zoodanigen die daartegen bezwaren hebben uitom die vóór den 1 Januaiij 1862, schriftelijk aan hen intezenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 23A'ov. 1861. Oe Secretaris, SPANJ AARDT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsbl. No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen dei- gemeente dat het voljaarseh en Negenmaandsch suppletoir kohier der personele belasting dienst 18°i, op den 21 No vember 1861door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland executoir verklaard op lieden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter'invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening vau zijnen aanslag behoorlijk acht le geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatig heid zouden voortvloeijen te ontgaan. Alkmaar. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 27 Nov. 1861. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS'van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis; Dat het suppletoir kohier wegens de plaatselijke directe belasting op de houden door den Gemeenteraad deii 27 dezer is vastgesteld en invorderbaar gesteld en door hen aan den Gemeenteontvanger afgegeven, terwijl de betaling moet plaats hebben vóór of op 2 Januarij 1862. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 29 Nov. 1861. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis: Dut het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting door den Gemeenteraad den 27 dezer is vastgesteld en ge durende aclit dagen na lieden ter secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Alkmaar, Burqemeester en Wethouders voornoemd den 30 Nov. 1861. A. MACLAINE PONT. De Secretaris. SPANJAARDT. Voor liendie de beteekenis der fabel van den berg die een muisje baarde tot nog toe niet regt verstondenbieden de in Frankrijk aangekondigde hervormingen een schoone gelegenheid aan om zich van den zin der bedoelde fabel een juist denkbeeld te maken. De regering zou ernstig voorne mens zijn om door inkrimping van de strijdkrachten des lands de openbare uitgaven te verminderenmaar nu gaat liet dagblad la Patrie. dat ongetwijfeld in den geest der re gering spreekt, bewijzen dat Frankrijk er niet aan denken kan zijn leger te verminderen. Frankrijk toch ligt aan de Noordelijke en Oostelijke grenzen immers nagenoeg open wie dreigt het aan te vallen In Duitschland staan wel 985,000 man onder de wapenen is Duitschland dan een enkele staatzoodat men al de legers van de verschillende Duitsche landen te zamen onder een reusachtige cijfer kan voorstellen?—Verder moet Frankrijk Italië blijven beschermen cu te gelijk Rome bezet houden, een leger hebben in Algerië, ju China en in Cochin-China en een te Parijs en te Lyon. Het laatste klinkt voorzeker vreemd genoeg; wat mag wel de reden zijndat Frankrijk geheele legers moet onderhouden in zijne twee belangrijkste steden Of moet het zoowel binnen in bet land tegen zijn eigen zonen als aan de grenzen tegen de gewaande vijandelijke legers beschermd worden? Volgens la Patri'é is het duidelijk, dat Frankrijk er niet aan denken kan tot de ontwapening over te gaan tenzij dit te gelijker tijd ook te Londen, te Petersburg, te Weenen en te Berlijn geschiede. En hoe staat liet met de andere bezuinigingen? Er is nog niets van bekend; maar liet regeringsgezinde blad le Pays beweertdat zooveel zeker is dat de sommen uitgetrokken voor openbare werkenvoor de gewone diensten van den staat en voor het personeel der openbare administratie voor geene inkrimping vatbaar zijn. De slotsom van dit alles zou zijn, dat Frankrijk noch bet leger kan verminderendat te gelijk de steun en de roem van het Bonapartisme is, noch de werklieden naar huis durft zendenaan wie dat regeringstelsel arbeid en welvaart heeft beloofd. Zoo is het dan voor dat land onmogelijk om zijne uitgaven te verminderen; maar het is evenzeer onmogelijk om die uitgaven te blijven betalen. Zal de heer J''ocld het. uit dc/o moeijeiijke stelling kunnen redden door zijn belasting op de lucifers en de piano's Hevige redevoeringen zijn in de Belgische Kamer gehou den over de erkenning van het Koninkrijk Italiëmen zou die oude revolutionairen van 1830 niet meer herkennenals men ze zoo hevig tegen de revolutie hoort te velde trekken. Maar die herinneringen schijnen geheel uitgewischt, zoo zelfs, dat een Afgevaardigde verklaart dat nu in Italië voor de eerste maal een vreemde mogendheid tusschen een vorst en zijne onderdanen is opgetreden. De heer Dumortier geeft als redenen opwaarom liet door de revolutie en Fransche tusschenkomst ontstane België het zich bevrijdende Italië niet genegen kan zijndat de Piemontezen alleen door de schandelijkste drijfveren van hebzuchthoogmoed en eer zucht gedreven worden, en de Italiaansche beweging een vijandige daad is tegen Rome. Ziedaar de wijze waarop alle clericale bladen de zaak ,der nationale onafhankelijkheid verdacht maken eerzuchthoogmoed hebzuchtongeloof vijandschap tegen de Katholieke Kerk en haat tegen het Christendom worden voorgesteld als de eenige drijfveren der Italiaansche patriotten en de verdedigers hunner zaak. Zoo moeten zij bij alle opregte Katholieken verdacht gemaakt worden. Zoo hooren wij verkondigen, dat Engelead geen .Christelijke natie isdat Lord Palmerslon door zijn invloed ln Italië en in zijn binnenlandsch bestuur een strijd voert tegen Christus! Ja, de toon tegen het Protestantsche En geland is veel scherper dan tegen het Katholieke Frank rijk, ofschoon het laatste rijk toch ongetwijfeld veel meer heeft bijgedragen tot de omkeering van zaken in Italië dan het eerstgenoemde. Om tot de Belgische Kamer terug te keerenmen moet erkennen, dat de weifelende houding der regering die magtig veel op die der onze geleek veel heeft bijgedragen om scherpe redevoeriugen van weerszijde uit te lokken. Schoorvoetend en als met een schuldig geweten heeft zij geantwoord op de vragen der Afgevaardigdenbijna met de zelfde woorden als onze bewindslieden verklaarden de Minis ters liever alle bittere beraadslagingen te vermijdenofschoon zij geenszins schroomden daaraan deel te nemen. Maar zulk eeu houding is juist bij uitnemendheid geschikt om achterdocht te wekken, of om althans tot voorwendsel te dienen voor het uiten van allerlei verdenkingen. Ook hier kwam even als bij ons de regering met de. geheel natuur lijke verklaring achteraan, dat de beginselen van het vol- kenregt niet leeren dat men de natiën moet bewonderen of versmaden, toejuichen of uitjouwen, maar alleen dat men ze in het wede'rzijdsch belang bij het onderling verkeer moet erkennendat de volken geenszins zijn geroepen om de re denen te waarderen welke deze of gene natie hebben aan gespoord tot het wijzigen van haren politieken of maatschap- pelijken toestand. Als bijzonder persoon kan men deze regeringsvorm genegen en gene vijandig zijn, maar een staat erkent 'zoowel een Napoleontisch bewind als een Italiaanseh Koninkrijk, zoowel de republiek als het despotisme. Ware deze eenvoudige beschouwing door de regering voorop ge zet en als de verklaring harer handelwijze aangegeven, wei- ligt zou meuig scherp woord achter wege zijn gebleven dat nu ter kwader uur gesproken werd. Iu den Noord-Amerikaauschen oorlog hebben twee be langrijke gebeurtenissen plaats gehaddoor de landing aan de Zuidelijke kust in Port-Royal heeft de Unie het vooruit ziet geopend op nieuwen uitvoer van katoen uit deze sti eek, en daardoor welligt aan Engeland en Frankrijk een beweeg reden ontnomen om de Zuidelijke Confederatie te erkennen waartoe de behoefte aau katoen hen anders misschien nopen zou. Daarentegen heelt het Noord-Amerikaansche oorlogschip San Jacinto op de Engclsehe paketboot 1 rent. gesehoten, en ondanks de Britsche vlag en het protest van den gezagvoerder de commissarissen der Zuid-Amerikaanscnc Confederatiedie zich aan boord bevonden met. geweld ge vangen genomen. Reeds hebben de Regtsgeleerden dei Engelsche Kroon verklaard dat dit feit een schending van het volkenregt en een beleediging van Engeland isen de Morning Post, die als liet orgaan van Lord Palmerslon bekend staat, beweert dat Engeland voldoening zal vragenbestaande in de bestraffing der bevelhebbers van de San Jacintode uitlevering der gevangenenhet aanbieden van verontschul digingen en het verleenen van schadeloosstelling. FRANKRIJK. De bekende prediker Pater Lacordairelid van de acade mie, is overleden. De bisschop van Nimes heeft v,reder geantwoord op den brief van den minister Roulandbij daagt hem voor de regt- bank der publieke opinieder geschiedenis en van God. Op last van den minister Fould zijn de entreegelden aan de beurs te Parijs afgeschaft enden 25 de hekken weggenomen; hoewel zulks het aantal bezoekers vermeerdertwillen dc fondsen er niet door stijgen. Intussehen mist de stad eene bron van inkomsten en de prefect van de Seine is daarover zoo verstoord, dat men reeds verhaalt, dat hij zijn ontslag begeert. liet dagblad la Patrie, dat liet eerst van eene vermindering der strijdkrachten, tot herstelling der financiën had gewaagd, verkondigt thansdat Frankrijk daartoe niet kan overgaan zoolang de overige groote mogendheden daartoe niet insgelijks besluiten. In den Moniteur wordt aan de dagbladen, welke de geno men besluiten des Keizerstot verbetering der constitutie beoordeelenherinnerddat de constitutie zelve daar buiten moet worden gelaten en tegen eiken aanval door de wet op de drukpers is gewaarborgd. EXGELAKO. Het gouvernement heeft bevolen, dat noch de Nashville noch andere Amerikaansche schepen hier te lande als oor logsvaartuigen mogen worden uitgerust. In Britsch-Indie zullen alle onbebouwde en niemand toe komende grondeigendommen achtervolgens verkocht worden, terwijl de bruikers van staatsgronden tegen landrente die opbrengst voor de 20 voudice pachtsom mogen afkoopen. De kolonel Peytondie aan boord van de Nashville hier te lande is gekomen berigt iu de dagbladendat de partij der Unie in de Zuidelijke Statenniet zoo als meermalen beweerd is op een sterken aanhang kan rekenen. Na de vermeestering van Hatteras, in N. Carolina, hebben zich niet meer dan eeu honderdtal lieden van de verachtelijkste volks klasse bij de overwinnaars aangesloten, en Virginia heeft niet minder dan 33000 vrijwilligersgeheel gewapend en als infanteristen uitgerust en bovendien een voortreffelijk regiment van 1100 man aan de Zuidelijke Confederatie geleverd. De dagbladen laten zich lievig uit over de aauranding van de Trent door de Amerikaansche San Jacinto. Aan de regts geleerden der Kroon is opgedragen te onderzoeken, of niet tot den militairen stand behoorende personen als oorlogscon trabande beschouwd kunnen worden. Het blijkt dat de kapitein van de Trent den eiscli om de passagierslijst te laten zien en de zuidelijke commissarissen uitteleveren heeft ge weigerd en vervolgeus eene sterke afdeeling Amerikanen onder zijn uitdrukkelijk protestde verlangde personen met geweld heeft medegevoerd. De regtsgeleerden der Kroon hebben verklaarddat de arrestatie"der Amerikaansche commissarissen is //eene schennis van het volkenregt en eene beleediging van Engeland." Het bewind 'zal alzoo voldoening vorderen, afkeuring van de

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 1