Omlervijjfs en ^k'hool verzuim, u. |)oliticik vcv2igt ckcitjHchc iacvjgtc-n. k\«i:laxb. Schoolverzuim is de kanker die aan ous lager onderwijs Knaagtdaartegen moet gewaakt, die kwaal moet bestreden worden. Onder schoolverzuim verstaan wij niet alleen het ongeregeld bezoeken, maar ook het te spoedig verlaten der school; het kwaad heerscht voornamelijk onder de min ontwikkelde stan den. Zeer natuurlijk. Die de waarde eener goede opvoeding en van een voldoend onderwijs heeft leeren op prijs stellen zal die ook niet zorgendat dit voorregt zijn kinderen te beurt valt Maar hoe kan men daarentegen belangstelling m een zaak, hoe nuttighoe onontbeerlijk dan ook verwach ten bij iemand die haar niet kent Daarom treft men ook de verwaarloozing van het onderwijs niet alleen aan bij de laagste klassen der armenmaar ook onder gegoeden, vooral op het platte land. Da&r heerscht nog maar al te zeer het wanbe grip dat het onderwijs nergens anders toe dienen moet dan om den jongen zooveel lezen schrijven en rekenen te icerenals voor de uitoefening van zijn beroep volstrekt noodzakelijk is en dit is meestal niet veel. De meisjes gaan uit gewoonte mee naar de school, maar daar ziet men het nut nog minder van in— of het moest wezen dat zij zoo lang van den vloer zijn. Behoort liet tot de verpligting van den staat om te zorgen, dat de school getrouw en gedurende een voldoenden "tijd wordt bezocht? Als men in beginsel aanneemt, dat het openbaar onderwijs een voonverp is van de aanhoudende zor°" der Regeringheeft zij dan genoeg gedaan met de oprigting van openbare scholen in alle gemeenten, onverschillig of er gebruik van gemaakt wordt of niet Wij kunnen het ons niet voorstellen. Is een voldoend volksonderwijs staatsbelang dan moet de slaat niet alleen zorgen dat dit onderwijs overal verkrijgbaar ismaar ook dat het werkelijk wordt genoten. Wij weten wat men hier tegen aanvoert. De vrijheidde persoonlijke vrijheid van den mensch zegt men duldt nietdat er in dit opzigt de minste dwang wordt aangewend men mag het goede bevorderenmaar er niemand toe cfwingen! Met deze beschouwing zijn wij het volkomen eens, alleen met. deze aanmerkingdat tot hetjgenot dier vrijheid niet geroepen zijn de onmondigen, de kinderen. En daarmede vervalt ook het beroep op de vrijheid met betrekking tot het onderwijs; want de onmondigen, de kinderen zijn hier toch werkelijk de belanghebbende personen. Zal men het aan de wijsheid, aan het doorzigt der kinderen overlatenof zij de school zullen bezoeken of niet? Neen - - antwoordt men weder niet aan de kinderen moet men de zorg voor hun eigen on derwijs overlaten, maar aan de ouders. Deze zijn de perso nen die daartoe geroepen zijnen het zou een schendin" we»en van de vaderlijke magtvan de heiligheid der betrek king tusschen ouders en kinderenwanneer de staat hier met zijn gezag tusschen beide kwam. Wanneer de ondervinding leerdedat de zorg voor het onderwijs veilig aan de ouders kon worden overgelaten zou den wij hierop niets te zeggen hebben maar de ondervinding leert juist het tegendeel. En wat is de vaderlijke magt in onzen staat? Wat is haar doel? Hoe is zij bij onze wetten geregeld? De vaderlijke magt is in onze Christelijke maatschappij niet geregeld als bij de Heidensche volken der oudheid, uit sluitend in het belang der ouders om over hunne kinderen te kunnen heerschenom henzelven tot slaven en het genot te hebben van hunne inkomsten en verdiensten. Integendeel zij bestaat bij ons in het belang der kinderen. De ouders hebben magt over hunne kinderen maar waartpe Om hen op te voeden. Zal men hen die magt laten wanneer zij het groote doel waartoe zij hun gegeven is verwaarloozen? De ouders hebben het genot van de inkomsten der poederen van hunne kinderen maar onder den uitdrukkelijken last om hen te onderhouden en op te voeden overeenkomstig het vermogen, niet van de ouders, maar van de kinderen. De orde van het huisgezin vordert de toekenning van een bui tengewoon gezag aan de ouders over hunne kinderenmaar veeleer in het belang der kinderen dan van de ouders zeiven. Overal is dat gezag beperkt, en worden de regteu der kin deren door de wet beschermd. De vader mag zijn kind niet mishandelen maar staat de zedelijke verwaarloozing ten minste niet gelijk met ligchaineiijke mishandeling De vader mag de goederen zijner kinderen, die hij beheertniet ver kwisten zal hij de vermogens van hunnen geesthunne vatbaarheid voor ontwikkelingwaarvan de leiding evenzeer aan hem is toevertrouwd, mogen veronachtzamen en doen verloren gaan? Nog eens, het ouderlijk gezag -want hel woord vaderlijke magt is aan de heidenwereid ontleend en zij bestaat ook in hare eigenlijke beteekenis bij ons niet het ouderlijk gezag heeft vooral ten doel het belang der kinderen, hunneopvoediug.Daarvoor te zorgen is een verpligting van de oudershunne vrijheid bestaat in de keuze der middelen, in de bepaling van de wijze waarop; daarom moeten de ouders vrij blijven in de keuze tusschen huis- en schoolonderwijs en tusschen de verschillende scholenopenbare en bijzondere. Maar men mag hun geen vrijheid laten om hun pligt te ver zuimen. Daarom dringen wij aan op liet verpligtend maken van het onderwijs bij de wet. Daarop moge het schooltoezigt aandringen, daartoe moge de Regering een poging doen opdat de kanker, die volgens getuigenis "an schooltoezigt en regering beide aan ons volksonderwijs knaagtworde weg genomen! Dat zoodanige wet eenmaal tot stand komt, wij twijfelen er niet aan, sinds de Hoogleeraar Opzoomer voorging met op hare noodzakelijkheid en redelijkheid te wijzen*) een voetspoor dat wij gaarne gevolgd hebben. Zoolang die wet er echter niet is verzuime men niet om ie doen wat de hand vindt om te doen. «Het gemeentebe stuur bevordert zooveel mogelijk het schoolgaan Jer kinderen van bedeelden en onvermogendenzegt de wet. Dat kan het doen door heK geregeld en voldoend schoolbezoek der kinderen tot een noodzakelijke voorwaarde te maken voor het verleenen van onderstand aan de oudersen zijn in vloed daartoe te doen gelden bij elke andere instelling van iefdadigheid waaraan de gemeente subsidie verleent. Elke vrije instelling van liefdadigheidzoo van kerkelijken als bijzonderen aard, kan tot hetzelfde doel medewerken, en van hare bedeelden de vervulling eischen van dien gewigtigen ouderpligt, dat zij hunne kinderen ouderwijs doen geniefen, Volksonderwijs van C. IV. Opzoomer in den Volksalmanak van 1861, uitgegeven door de Maatschappij lot Nut van 't Algemeen. Wachter, wat is er van den naciit? In Italië de kwes- tiën over Rome en Venetië steeds hangende, en de reactie in het Zuiden alles behalve gesmoord. De vertegenwoordiger van Victor Emmanuel, wegens de weigering der Spaansche regering om de archieven van liet vroegere Koninkrijk Napels aan den tegenwoordigen Koning van Italië uit te leveren, uit Spanje vertrokken, doch niet zonder blijken van bijval van de zijde des volks. In Polen en Hongarije een doode- lijkc stilte, waarschijnlijk echter niet de stilte der rust, mo gelijk de stilte die den storm voorafgaat. Tijdingen uit Syrië, die de gevangenneming melden van het hoofd der Maronie ten Jozef Karam door het Turksche bewindwaardoor liet doel der Europesclie tusschenkomst welligt verijdeld nieuw gevaar voor de Christenen aldaar dreigend, en alzoo een nieuwe meer afdoende togt naar Syrië vooral door Frankrijk noodzakelijk geoordeeld kan worden. Maar niets van dit alles is van zooveel gewigt als de spanning tusschen Enge land en Noord-Amerika wegens de gevangenneming van de commissarissen der Zuidelijke Confederatie Mason en Slidell, aan boord van liet Britsche schip Trent, door het oorlogschip der Unie San JacintoDe Engelsche regering acht het vol- kenregt geschondende Britsche vlag beleedigden heeft voldoening gevraagd; ofschoon het niet zeker schijnt, welke voldoening wordt, verlangdbevat zij ongetwijfeld de afkeu ring van het gedrag des Amerikaanschen gezagvoerders door zijne regering en de uitlevering der gevangenen. Het antwoord van de Amerikaansche regering kan niet vóór de laatste dagen van December bekend zijn tot zoo lang zal het alzoo onbeslist blijvenwelke gevolgen de zaak zal hebben. Inmiddels wordt zij van beide zijden in de dag bladen druk besproken. Amerikanen en Engelschen beweren beide het regt aan hunne zijde te hebben. Volgens deeerst- genoemden was de gezagvoerder van de San Jacinto bevoegd de afgezanten van het Zuiden gevangen te nemen ook onder onzijdige vlag, en wel omdat, zij gelijk gesteld moeten worden met oorlogscontrabande. Nu is liet een beginsel van het Europesclie volkenregt bij zeeoorlog, dat de onzijdige vlag zelfs de vijandige lading dekt met uilzondering van oorlogs contrabande. Een gevolg van dat beginsel is bet regt der oorlogvoerende partijen om de schepen onder onzijdige vlag varende aan te houdenen te onderzoeken of zij oorlogscou trabande in hebben. De aanhouding van de Trent was dus op zich zelve niet onwettig, ofschoon hetzelfde moeijelijk gezegd kan worden van de wijze waarop zij plaats had na melijk het onmiddelijk gebruiken van geweldhet schieten met scherp zonder voorafgaande waarschuwing, enz. Daarop volgt de gewigtige vraag, of de commissarissen der Zuidelijke Conferentie met oorlogscoutrabande gelijk gesteld moeten worden. Een beslissend antwoord is er niet op te geven, omdat er geen algemeen aangenomen regelen bestaan, wat onder oor logscontrabande verstaan wordt. Zelfs bij het Parijsche Congres in 1856, waarbij over onderscheidene punten van het volkenregt hij een oorlog ter zee is overeengekomen, zijndaaromtrent geene bepalingen gemaakt. Gewoonlijk bepalen de oorlogvoerende par tijen zeiven, elk voor zich, wat zij als oorlogscontrabande zullen beschouwen, en het. gebruik schijnt mede te brengen dat de onzijdige natiën zich daaraan onderwerpen. In den laatsten zeeoorlog met. Rusland zijn deze regelen gevolgd. Zeker is het dat personen als de gevangen genomen commissarissen gewoonlijk niet ouder de oorlogscontrabande worden genoemd; gewapendensoldaten en officiereu in dienst van den vijand worden er wel onder begrepen, maar de commissarissen zullen toch moeijelijk als zoodanig beschouwd kunnen worden. Dépêches worden onder de oorlogscontrabande gerekend; maar deze schijnen niet in beslag genomen te zijn. Zal men nu de commissarissen, als boden, met dépêches gelijk willen stellen? Zonder uitdrukkelijke bepaling zal dit moeijelijk door de on zijdige staten gedoogd kunnen wordenen zoo er al een verklaring door de Amerikaausche regering gegeven is, wat zij als oorlogscoutrabande zal aanmerken personen als de commissarissen zullen cr wel niet bij genoemd zijn. Einde lijk zou altijd nog de vraag overblijven, of onder de verboden dépêel es niet alleen die verstaan moeten worden welke dienen om berigten over te brengen van de eene afdeeling des vijands naar de andere, en niet, gelijk met die op de Trent het geval wasvan den vijand naar een onzijdige mo gendheid de commissarissen toch waren bestemd naar Frank rijk en Engeland. Altijd zou ten laatste nog deze grief blijven bestaan dat de bevelhebber van de San Jacinto in geval van twijfel de Trent had moeten opbrengen naar een Amerikaau sche havenom de zaak door de bevoegde regterlijke magt te laten uitmaken maar in geen geval de commissarissen eigenmagtig mogt gevangen nemen. Doch wat spreken wij over het regtterwijl de hartstog- ten en vooroordeelen van geheele volken in 't spel zijnEen schitterende overwinning op de Zuidelijke troepen zou in het Noorden niet met grooter vreugde zijn vernomen dan de ge vangenneming der heeren Mason en Slidell moet veroorzaakt hebbendie als invloedrijke bewerkers van de afscheuring der Zuidelijke Staten in het Noorden persoonlijk gehaat schij nen te zijn. Al mogt ook het bewind om der gevolgen wil genegen zijn om de eischen van Engeland in te willigen zou het niet moeten bukken voor den aandrang des volks Zou het den bevelhebber kunnen bestraffen, wien het volk een eeresabel aanbiedt Zou het de gevangen rebellen we der uitleveren, en dat op den eisch van het gehate en be spotte Engeland Waar dit mogelijk moge zijnin het democratisch Amerikak unnen wij het ons bijna niet voorstellen, tenzij er eenige tijd over verloope en de geestdrift inmiddels wat bedare om voor het nadenken plaats te maken. Engeland, aan de andere zijde, gevoelt steeds dringender be hoefte aan katoen die zijne fabrieken voor stilstand en een groot deel van zijn volk voor gebrek kan behoeden. Het zal zich misschien genoopt gevoelen om de Zuidelijke Con federatie te erkennen en de bloccadedie de katoen opge sloten houdtte verbreken Zal dit alles een oorlog ten gevolge hebben Moge het niet zoo zijn! Geen strijd tusschen die twee groote, edele, vrije volken! Geen strijd, waarin Engeland de zijde zou moeten kiezen van de voorstanders der slavernijMaar hier vinde dan eindelijk ook de vraag liare plaats, die ous reeds zoo dikwijls op de lippen zweefde; Wat zal 11 IJ doen de man m de Tuileriën Wij weten liet niet, en dat is juist e reden onzer ongerustheid. Zal het bondgenootschap met Dngeland blijken opregt gemeend te zijn? Dan kan liet gebeurde met de Trent in zijn gevolgen voor de menschheid een gezegende gebeurtenis worden. Want dan zal Frankrijk niet alleen den strijd tusschen Engeland en Amerika voor komen, maar de Unie zal er toe gebragt kunnen worden om den strijd met de onwillige Zuidelijke Staten op te geven I een billijke scheiding zal tot stand kunnen komen bij liet beset van de onmogelijkheid om den verbroken broederband met geweld te heelen. Maar als nu de Keizer eens andere plannen te vervullen had, en daarom Engeland met Noord-Amerika liet vechten om in Europa de handen ruim te hebben? Dan maar dat zalhopen wij niet gebeuren. Wij willen niet alles onderzoeken wat mogelijk of waarschijnlijk kan geacht wor den. Alles is nog onzeker; wij weten niets. Wij tasten ia den donker om, loopen in den blinde rond, en komen weer terug van waar wij zijn uitgegaan: Wachter, wat is er van den nacht ES E E S E. In den avond van 2 Dec. heeft een der voornaamste mu ziekgezelschappen van Brussel den graaf de Montalto gezant Italië eene luisterrijke serenade gebragtter zake der erkenning van zijn vaderland. De menigte betoonde uitbun dige geestdrift en hief de kreeten aan van »leve Italië! leve Garibaldi Denzelfden avond is te Antwerpen de Belgische suiker raffinaderij en vervolgens ook het entrepot Saint-Felixmet de daarin opgehoopte granen, wol, hars en vlugtige oliën, in brand geraakt en geheel verwoestwaarbij verscheidene spuitgasten en militairen gedood of gekwetst zijn geworden. Dc magazijnen van het constructiehout en de schepen in het dok werden zeer bedreigd maar met moeite behouden. De schade beloopt vele millioenenwelke grootendeels in Ne derland zijn verzekerd. Het advies der regtsgeleerden van de Kroon, in zake de aanhouding van de Trent, is ook daarop gegronddat do bevelhebber van de San Jacinto niet geregtigd was de heeren Mason en Slidell op eigen gezag gevangen te nemenmaar het postvaartuig had behooren optebrengen, om de kwestie door een bevoegd geregtshof te doeu beslissen. De uitvoer van buskruidsalpeter en zwavel is naar Amerika verboden, gelijk ook eenige dagen later die van wapensammunitie en lood. De regering van Mexico heeft de vroegere eischen van Engeland toegestaannamelijkschadevergoeding voor de aangedane beleedigingenteruggaaf van de" uit het Britsche consulaat geroofde gelden en uitvoering der verpligtiugea jegens de schuldeischers. Deze aanbiedingen zijn thans echter van de hand gewezen, omdat Engeland zich niet van zijne geallieerden, Frankrijk en Spanje, wil afscheiden, In verschillende zeeplaatsen is last ontvangen met den meesten spoed eenige oorlogsbodems voor werkplijie dienst gereed te maken. De reserve-bemanning van vele schepen heeft het gouvernement hare diensten aangeboden, waarvoor echter alsnog is bedankt. Men verzekert, dat de ex-koningin van Frankrijk hare 2 kleinzonen, de prinsen van Orleans, die thans in het federale leger dienen, heeft uitgenoodigd om onverwijld naar Clare- mout terug te keeren. FKA\KK1JK. De abt Sissonhoofdredacteur van I'Ami de la Religion is, wegens het. bij wijze van uittrekselzonder ondertee- kening, mededeelen van eene Brusselsche correspondenlie over de erkenning van Italië den 28 veroordeeld tot 500 fr. boete. Hij heeft zich in hooger beroep voorzien. De markies de Fiers, hoofdambtenaar aan het hof van re keningen werd den 30 verwezen tot 2 maanden gevangenis straf en 2000 fr. boete, wegens liet opwekken tot verachting van de regeringdoor het verleenen van leugenachtige be rigten aan buitenlandsebe dagbladen. De Moniteur berigtdat door den aanvoer van vreemd graan ruimschoots voorzien is in het tekort van den oogst. De wisselagenten te Parijs hebben ter zake van de afsehaf- fn g der beurs-entréegeldenden Keizer schriftelijk de ver gunning verzocht een standbeeld van Z. M. in de beurs te mogen plaatsen. De Keizer heeft voor deze al te goedkoope eer bedankt en zijn portret gezonden tot versiering hunner vergaderkamer. De maarschalk Pélissier, gouv. genl. van Algiers, heeft 2 koloniale dagbladen ontheven van de officiële waarschu wingen, welke zij vroeger beloopen hebben. volgens het thans bij de Senaat aanhangige ontwerp tot wijziging der constitutie, zullen er 60 stemmingen plaats hebben over de afdeelingen der begrootingin plaats van 9 over de hoofdstukkeu. ITALIË. De hertog de Proto heeft zijn voorstel niet willen intrek ken en daarop zijn ontslag genomen als lid der Kamer. De Gedeputeerden hebben de wet tot afschaffing der feo dale reglen in Lombardije eenstemmig aangenomen. De ministriële Afgevaardigden hebben eene bijeenkomst gehouden met den minister Ricasoliwaarin deze zijne maat regelen ten aanzien van het Napelsclie heeft blootgelegd; er werd besloten hem te ondersteunendaarentegen werd in eene vergadering van Napelsche leden, waarbij ook Cialdini tegenwoordig wasbesloten om een voorstel te doen tot af keuring der ministriële staatkunde. Het officiële dagblad van Napels erkent, dat 5 a 6000 in- surgentenvan geschut voorzienin de Basilicata geconcen treerd zijnmaar door de Koninglijke troepen in bedwang gehouden worden. De bisschop van Potenza heeft zijne onderhoorige geeste lijken vermaand de nationale regering te ondersteunen. Do stad I'oteriza heeft door eene aardbeving veel geleden.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2