I 1 1 8&lcfcc(ijfc0c(tc ticrtgtcti. li icuxus. GEMEENTERAAD. de houding der Fransche regering eens regt duidelijk te doen uitkomenbrengt de Generaal de Goyon op den dag zijner aankomst te Rome een plegtig bezoek aan Z. M. den gewe zen Koning van Napelsen beraadt zich met de tegen woordige overheden in Napels omtrent het nemen van maat regelen tot, beteugeling der benden, die door de Italinansche regering als roovers, maar door den genoemden ex-monarch als de verdedigers zijner zaak worden beschouwd. In de kwestie omtrent het Dappen-dal schijnt Frankrijk mede een eigenaardige manier van handelente volgen. Reeds eenmaal verklaarde de Moniteur waarschijnlijk gedachtig dat hij die wel onderscheidt ook wel onderrigt dat dit dal geenszins door Frankrijk bezet was gewordenmaar dat alleen de uiterste posten er van in bezit waren genomen; en nu leest men in het Journal des Débals een betoog, dat men aan den Minister Tliouvenel toeschrijft, en waarin wordt uit eengezet, dat het middel tot schikking van dit vraagstuk met Zwitserland wel nooit zal worden gevondenen dat Frankrijk alzoo ten laatste wel verpligt zal zijn wat kan men soms toch tot de vervulling van droevige pligten ge roepen wordenom de genoemde vallei door de mili taire magt te doen bezettenten einde Zwitserland te nood zaken tot liet aannemen van een billijke schadeloosstelling, 't Is waarlijk of het einddoel van de geheele zaak niets an ders isdan om Zwitserland half tegen wil en dank een voordeeltje op te dringen. De bezuinigingen door den heer Fould in te voeren schij nen ook van bijzonderen aard te zijn; zij zullen namelijk waarschijnlijk bestaan in -nieuwe belastingen. Zoo wordt toch het doel bereikt, en worden immers de uitgaven even- redig aan de inkomsten 1 FRANKRIJK. De 83jarige Amerikaansche genl. Scott bevindt zich te Pa rijs om genezing te zoeken voor de waterzucht. Op dringende uitnoodiging van liet kabinet van Washington keert hij naar Amerika terug. Hij is gelast om den President Tincola het ernstig verlangen des Keizers kenbaar te maken, dat de oorlog zal worden verhoed. De Constitutioncl zegtdat de bezetting van Rome en de bescherming van den Paus aan Frankrijk heeft gekost 128 millioen fr. en 40 milliocn rente. Ie Monde merkt hierop aan, dat van dit bedrag afgetrokken moet worden hetgeen dezelfde troepen zouden gekost heb ben indien zij in Frankrijk waren gebleven. Het blad I'Ami de la Religion heeft eene eerste waarschu wing ontvangen, wegens aanranding der constitutie. De heer Mires heeftter zijner regtvaardigingeene bro chure uitgegeven, gerigt aan de leden van het hof van cassatie. De Moniteur bevat een besluit, waarbij bepaald wordt, dat de begrootingen geene verhoogingeu zullen kunnen er langen, zonder voorkennis van den minister van financiën. ENRKLAN». Voortdurend worden schepen met troepen en krijgsvoor raad naar Canada verzonden. In een krijgsraad te Quebec is besloten verdedigingswerken aautelegen op de grenzen van Canada. Te Dublin is eene meeting gehoudenwaarbij de talrijke aanwezigen met geestdrift partij getrokken hebben voor de Vereenigde Staten tegen Engeland. De volksleider Smith O'Brien heeft den President Lincoln doen wetendatindien de lieeren Mason en Stidell uitgeleverd worden en Engeland desniettemin oorlog wil voeren de Vereen. Staten kunnen rekenen op de hulp van honderdduizende Ieren. 1TALIK Den 8 is de Italiaansche tentoonstelling van nijverheid te Florence door den prins van Carignan gesloten. Pater Passaglia heeft zijn hoogleeraarambt te Turin aan vaard met eene rede, welke door het zeer talrijk gehoor met ongemeene geestdrift is toegejuicht. Bij Tagliacozzo is eene bende van 23 Spanjaarden over vallen, die de grenzen wilde oversteken om zich naar Rome te begeven7 hunner zijn gesneuveld en de overigen dood geschoten waaronder Jose Borgèsuit Katalonie. Den 8 heeft eene sterke uitbarsting van de Vesuvius plaats gehad, zoo dreigend als nimmer gezien is; de lava vloeide uit 3 openingen naar de zijde van Torre-del-Grecode be woners van den omtrek ten getale van 6000zijn gevlugt. Den 11 herhaalden zich de uitvloeijingener zijn groote verwoestingen aangerigt. In de Kamer is aangekondigd, dat aan 12000 Venetiaan- sche en 5000 Romeiusche uitgewekenen ondersteuning wordt verleend. Bertanide agent van Garibaldi (die van Genua weder naarCaprera is teruggekeerd), heeft in de Kamer de regering beschuldigd van schending van het geheim der brievenposterij. De vergadering heeft eene commissie benoemd om de waar heid dezer aantijging te onderzoeken. Ricasoli heeft van de Vertegenwoordiging een bepaald blijk van goed- of afkeuring verlangd. De beraadslagingen zijn geëindigd met, het aannemen eener door de regering goed gekeurde dagorde door 232 tegen 79 leden, terwijl zich 6 buiten stemming hielden het volgende behelzendeRome blijft de hoofdstad van Italië en men vertrouwtdat het be wind van 27 Maart krachtdadig in dien zin zal te werk gaan, de organisatie des Rijks, met zekerheid voor perso nen en eigendommen, zal voltooijen en al de verdere belan gen zal behartigendoor het algemeen welzijn gevorderd. De wetwaarbij de Sardinische strafwet in Lombardije verbindend wordt verklaardis aangenomen. De admiraal Persano is op non-activiteit gesteld wegens een onbehoorlijken brief aan den miuister van marine. HKtGiFIJJKIl STAAT. Het tekort op de loopende dienst bedraagt 5 millioen kroooen. Voor 300,000 fr. rente zullen schuldbrieven uit gegeven worden. De genl. de Goyon heeft zich met de Napelsche overheden beraden over liet bedwingen der rooversdoor dezelven aan de grenzen aftewijzen. Op den dag zijner aankomst heeft hij een plegtig bezoek gebragt aan Koning Prans en droeg bij die gelegenheid de versierselen der orde van den H. Januarius. OOSTENRIJK. Den 3 is de Keizer te Venetie in den A polio-schouwburg verschenenwaarvan de zaal prachtig verlicht was. Z. M. werd door de talrijke aanwezigen bij zijn vertrek zeer leven dig begroetterwijl het Oostenrijksehe volkslied werd aan geheven en staande aangehoord. Den 7's avonds te 11 ure, heeft Z. M. de stad weder verlaten. Tijdens liet verblijf des Keizers aldaar zijn verscheidene personendie wegens staatkundige misdrijven waren veroor deeld in vrijheid gesteldo.a, de echtgenoot van den voor- maligen podesta Pernetti. Te Weenen is eene deputatie Slovaken uit Neusohl aan gekomen, welke verlangen dat hunne nationaliteit, inzon derheid de landstaal, gewaarborgd zal worden tegen de ver drukking der Magyaren. De genl. de Crenneville is te Klausenburg door de Rumanen, met den aartsbisschop aan het hoofd, met geestdrift begroet. De nations- of saksengraaf, de heer Schmidt, is den 9 te Hermanstadt in Zevenbergen aangekomen en plegtig door het bestuur der universiteit en het gemeentebestuur ontvan gen; 's avonds had ter zijner eere een optogt met fakkellicht plaats. De tweede palatijn en de commissaris van het comitaat, van Ivoenges zijn geboeid te Pesth aangebragt, om voor een krijgsraad te worden teregtgesteld. Ook de eerste palatijn is aangeklaagd. PRUISSEN. Bij de verkiezing van Afgevaardigden is te Berlijn slechts 1 ministriële candidaat benoemdtegenover 8 meer geavan ceerde liberalen. Ook elders is dezelfde uitslag verkregen. De oud-Pruissisclre of jonkerpartij is totaal verslagen. De zeilkorvet Amazonewelke den 3 Nov. de reis van Elseneur naar Eissabon heeft voortgezet en waarop 19 ka- detten geplaatst warenis gebleken op de Ilollandsehe kust te zijn vergaan. RUSLAND. Polen. De plaatsvervanger van den aartsbisschop van Warschau, Bialobrzeskiis voor 10 jaren naar Siberie ver bannen en 7 israélitisehe en 8 christelijke studenten in de geneeskunde zijn veroordeeld als soldaten bij het Orenburgsche corps iugelijld te worden. 40 Personen, waaronder 8 priesters hebben hetzelfde lot getroffen. Nog 162 priesters worden in de citadel gevangen gebonden. De verslagenheid is niet .gering. TURKIJE. Den 30 Nov. zijn Oostenrijksehe troepen in Suttorina bin nengerukt en hebben zij de op de grenzen door de opstande lingen opgeworpen batterijenwaardoor de veiligheid van Cattaro bedreigd werd, geslecht, zonder een schot te lossen. De Montenegrijnen zijn weder teruggeslagen en hebben daarop het dorp Ruzci verbrand. Te Konstantinopel verliest het papieren geld thans 52 pCt. De geldelijke bezwaren zijn zoo hoog gestegen, dat de beurs is gesloten geworden. De prijs van het brood en andere levensmiddelen is over 't algemeen tot het drievoud gestegen. De Porte heeft officiële mededeeling gedaan van de bur gerlijke vereeniging van de beide Donau-vorstendommen gedurende het leven van den tegenwoordigen Hospodar. Joseph Param, het opperhoofd der Maronieten in den Libanon, isop last van Fuad-bassa en Daoud-bassa en met voorken nis van de commissie te Beyruth, in hechtenis genomen. VEREENIGDE STATEN. Zoo men sommige opgaven gelooven mag, heeft de Pre sident Lincoln alle zelfstandigheid verloren en wordt hij geheel overheerscht door het demagogische clement, in de personen van UeckerStruve en andere uitgewekene Duitschersdie zich in 1848 berucht gemaakt hebben. De kapitein Wilksvan de San Jacintoheeft in eene te Boston gehouden toespraak verklaard, geheel op eigen gezag te hebben gehandeld en in het besef van daardoor zijn pligt. jegens de Unie te betrachten. De minister van marine heeft hem gelukgewenscht met zijn bedrijf. De genl M' Clellan heeft den 20 Nov. te Washington eene wapenschouwing gehouden over 70,000 maneen getal als nog nooit, in Amerika is bijeen geweest. Van New-York zijn wederom 25 schepen met oorlogsbe- noodigdheden in zee gestoken. De voorstanders van de Unie in Zuid-Caroliua hebben te Hatteras een voorloopig bewind gevestigd. Van Port-Royal is eene expeditie meer zuidwaarts vertrok ken en geland op het eiland Tybecaan den mond der Sa vannah, waarop daarna fortificatiën zijn opgeworpen. De Separatisten hebben Pensacola ontruimd, ten gevolge van het bombardement door het fort l'ickens, ondersteund door 2 schepen. liet, Congres der Separatisten heeft besloten den zetel van het gouvernement van Richmond naar Nashville in Tenes- seete verleggen. In Kentucky heeft eene vergadering van volksafgevaardig den besloten zich van de Unie aftescheiden. De Separatisten hebben do stad Warschau in Missouri verbrand opdat de Federalen daar geene winterkwartieren zouden betrekken. KINNENLAND. Professor Hofstede de Groot te Groningenwiens toespra ken als schoolopziener door velen als in strijd met de wet op het lager onderwijs werden beschouwd is als zoodanig eervol ontslagen. De uit Indie teruggekeerde gouv. genl. Pahud is tot mi uister van Slaat benoemd. Den 4 is een fraai gebouw, nicuwelings aan de Breestraat te Enkhuizen opgerigt,, door dc dames Snouck van Looien aan de herv. gemeente geschonkenten gebruike voor het godsdienstig ouderwijs. Den 7 heeft de commissie voor de indijking van een deel van den Dollard aan A. J. v. d. Slugs te Hemrik besteed de inpoldering van 1120 bunders kleigronden voor 620,000, die tenzelfden dage van 3 polderbesturen voor f 91,890 aan nam het graven van een kanaal met uitwateringsluisvan den Finsterwolderpolder tot aan den zeedijk te Fimel. De verdere opbouw van het huis van arrest te Goes werd dien dag aangenomen door Nederloop te Dordrecht, voor/31870. De minister vanbinn. zaken heeft eene commissie benoemd om rapport uittebrengen over het gebeurde met de academie te Delft en voordragt te doen van verder te nemen maatregelen. H. M. de Koningin heeft aan het bestuur der bewaarschool te N. Niedorp een prachtig kanapékussen geschonken. Volgens het nieuwe ontwerp op de afschaffing der slavernij, in W. L, worden de vrijgeworden slaven niet bijeengehouden, maar moeten zij zich persoonlijk verhuren, wordt het tijdstip van de opheffing der slavernij op 1 Julij 1803 bepaald, blij ven de vrijgemaaklen 10 jaren onder de bescherming en het toezigt van den Staat, ondersteunt de regering gedurende even vele jarende immigratie van2500 man'sjaars, voornamelijk vrije arbeiders van de westkust van Afrika, bedraagt de ver goeding aan de eigenaars voor iederen slaaf in Suriname 300, op Curacao 1 250, op Saba 200 en op S' Martin ƒ150, makende voor 45,272 hoofden een bedrag van/12,810,000, behalve eene subsidie van 3 millioen voor immigratie, enz. De Tweede Kamer heeft den 12 de begrooting van den arbeid der gevangenen en voordragt tot nadere regeling van het tijdstip der invoering van de nieuwe regterlijke inngting met alg. st. aangenomen, en zich verder bezig gehouden met het 5e hoofdstuk der begrooting. Op voorstel van den heer Begra.ni is besloten de post van f 1,254,500 voor rivierver beteringen te splitsen en op voorstel van den heer v. Bosse om de subsidien te verdeelen in doorloopendehernieuwde en nieuwe. De subsidiën voor de 7 Grietenijen in Friesland, den straatweg in den Beemster en den weg van Beilen naar Westerbork en de post van f 100,000 voorden aanbouw van een ijsbreker zijn geweigerd, laatstgenoemde met alg. st. De voorstellen van de heeren v. Nispen en Storm v. 's Grave- sande, om de betrekking van landsbouwmeester te doen ver vallen en de som voor de restauratie der groote zaal te s Hage van 100,000 op f 60,000 te brengen, beide wegens de jammerlijke, reeds vroeger door de Kamer gewraakte ver minking van een der merkwaardigste gebouwenzijn beide verworpenniet omdat men de handelwijze des ministers goedkeurde, maar om een proces met den aannemer te voor komen. De heer v. Hoevell heeft voorgesteld de gedraging der regering tegenover dc Delftsche studenten aftekeuren en eene regeling der academie bij de wet noodig te verklaren. Het prov. hof van N. Holland heeft den 10 M.C.v.d. Wolf vau Gouda, wegens kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder alhier gepleegd, veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf. De Kunstschilder 11. G. ten Berge is voornemens een zes tal gezigten op en om onze stad in het licht te geven. Een daarvan door Fmrik en Binger in kleurendruk" keurig be werkt, doet ons verwachten dat het complete stel voor velen een gewenscht album of kamerornement zal opleverenen hopen, dat deze onderneming den bijval van Alkmaars inge zetenen niet zal ontbreken (zie advertentie). Donderdag 12 Dec, 11. werd een vergadering gehouden van de leden der vereeniging tot viering "van den 8 Oct. in 1861, waarin rekening en verantwoording werd gedaan, die met een batig slot van 208,54 werd gearresteerd. De leden hebben zich tot een blijvende vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573 en tot bewaring van geschied- en oudheidkundige merkwaardigheden geconstituëerd. Zitting van den 10 December 1861, 's avonds ten 6 ure, No. 36. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de Heer D'. I). IV. van Leeuwen. De vergadering geopend zijnde, wordt door den Voorzitter in overweging gegeven, om deze vergadering, naar aanleiding van een vroeger door den Raad daartoe "geuitten weusch zonder voorafgaande resumtie der notulen of behandeling van andere punten uitsluitend te doen dienen tot, de behandeling der 1. In ontwerp gewijzigde politieverordening op de gebouwen, straten, pleinen, wateren en wegen binnen de gemeente Alk maar en om dan de overige bij het oproepingsbillet aange wezen punten en de resumtie der notulen in de aangekondigde voortzetting dezer bijeenkomst op Woensdag den 12 dezer, in overweging te nemen. De Raad, zich zonder bedenking vercenigd hebbende met het voorstel van den Voorzitter, heeft conform besloten, en is tot de be handeling der bovengenoemde verordening overgegaan, die, nadat bij de behandeling vanderzelver algemeene strekking, op een voorstel van den Heer Verhoef, eene wijziging in de consi derans van het besluit tot vaststellingmet eenparigheid van stemmen was aangenomenvervolgeus arlikelsgewijze is be handeld en naar aanleiding van door deze en gene der leden schriftelijk ingediende aanmerkingenmet wijziging van de artikelen 2, 12. 15. 17, 22, 29. 32, 35, 36, 38, 42, 46 53 54, 55, 58, 60, 64. 76, 86. 89. 94, 99, 105, 111 en 114* ingevolge de voordragt der vaste commissie voor de strafver ordeningen is aangeuomen en vastgesteldom ingevolge art. 167 der gemeentewetbinnen tweemaal 24 uren aan HH. Gede puteerde Staten te worden medegedeeld. 2. Bij monde van den Voorzitter wordt namens Burg. en Weth. voorgesteld: dat de Raad zal besluiten 1°. tot den gewonen jaarlijkscheu houthak in de plantsoenen der gemeente en 2". tot het doen vellen van een getal van 5 aöboomen, die in den laatsten storm zwaar zijn beschadigd en dreigen te vallen, alsmede lot den openbaren verkoop van dat hak hout en boomen op zoodanigen tijd als hun het meest ge schikt zal voorkomen en op de gewone voorwaarden. Zonder discussien is overeenkomstig het voorstel besloten. Na afloop dezer beraadslagingen is de vergadering op reces gescheiden en heeft zij zich op nieuw vereenigd op Woensdag, den 11 December 1861, 's middags ten 12 ure. In deze vergadering waren weder alle leden der vorige bij eenkomst ten getale van 14, onder voorzitting van den Bur gemeester tegenwoordigen alleen de Heer van Leeuwen ter zake vau uitstedigheidafwezig, en zijn de werkzaamheden in de volgende orde vervolgd: 2bis. De notulen der bijeenkomst van 25 November en hare voortzetting op den 27 li. zijn gelezen en naar aanleiding van de aanmerkingen van de Heeren Verhoeff. de Dieu Fontein Versclmir, Kluppel en Vonk gewijzigdgoedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2