n JONGE! ARRONDlSSEMENTS REGTRANK. aekjiaarsche BURGEREIJRE STAND. nj- VEILING AAN VASTE GOEDEREN. fHatHfitGctrigtcn. Daarna zijn gelezen: 3. Een voorstel van het lid den Heer Vonk, tot verhooging der jaarwedden van de commiezen bij de plaatselijke belastingen. Gerenvoijeerd naar de commissie van financien om berigt en raad. 4. Eene missive van HH. Gedep. Statenten geleide der- goedgekeurde suppletoire begrooting 1861. D Voor kennisgeving aangenomen. 5. Rapport van de commissie van financiën op het voorstel van' Burg. en Weth., betreffende de schadeloosstelling der bewoners en eigenaars van perceelen gelegen aan de Vijverstraat. 6. Rapport van dezelfde commissie op de voorgestelde af- en overschrijvingen der begrooting, wegens zaken van fabrikaadje. 7. Rapport van als bovenop de voorgestelde gratificatie aan de rijksveldwachters. 8. Consideratien van dezelfde commissie op de wederlegging van'Burg. en Weth. van het rapport der eerstgeu. commissie, ten aanzien der verevening van de declaratien van den aan nemer Kuiper, wegens gemaakte bijwerken. 9. Circulaire van de te dezer plaatse gevestigde subcom missie voor de oprigting van een gedenkteeken aan J. van den Vondel, houdende verzoek om eene bijdrage van wege de gemeente tot dit doel. 10. Missive van het Burgerlijk Armbestuurvoorstellende de bevestiging voor het jaar 1862 van het gedurende 1861 in werking geweest zijnde maximum van bedeehng. Van wege Burg. en Weth. zijn vervolgens medegedeeld: 11. Een rapport en voorstel omtrent de wijze van aanbe steding der gemeentewerken. 12. Idem op het verzoek van den Heer J. H. Ibinkom afstaud van een stuk grond in het plantsoen langs de bin nenbanen. Op alle deze stukken van No. 5 tot en met 12 is tot de nederlegging ter secretarie ter lezing voor de leden besloten. 13. Voorstel tot overschrijving uit den post van onvoorziene uitgaven der loopende begrooting van eene som van52.78, tot" bestrijding van het meerdere bedrag van het aandeel der "emeente in de som van kwade posten op de grond- en personele belastingen, dienst 1858 en 1858/59, dan bij de begrooting is geraamd. Op voorstel van den Voorzitter in dadelijke behandeling genomen en zonder resumtie tot de overschrijving besloten. 14. Mededeeling van een rapport op een ingekomen ver zoek van J. II. Middeldorpom vergunning tot liet opbreken, vernieuwen en uitbreiden van een stads rioolloopende uit de Bontekoesteeg tot in de Laat bij de Limmerhoek. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 15. Voorstel lot verhooging van de Mijzerkade onder Ur- sem voor zoo veel die aan de gemeente Alkmaar behoort tot op 0.10 el -+- AP., in een tijdsverloop van 3 jaren. Besloten tot verzending aan de commissie voor de werken te Rustenburg en Ursem, om berigt en raad. 16. Aanbevelingslijst voor de betrekking van ouderwijzer in de gymnastiekbevattende O. Burggraaf te Middelburg, J. F. van Hemert te Helder en G. Keijzer te Apeldoorn. 17. Idem voor die van onderwijzeres in vrouwelijke hand werken aan de meisjesschoolmet namen M. E. OttenIV G. P. Rentmeester en M. C. Schuurmanallen te Alkmaar. 18. Idem voor die van hulponderwijzer aan de openbare tusschenschoolvoorstellende tegen 400,jaarlijksche belooning, J. IVils. te Zuidbeijerland. B„ 360,idemL. Ploeger en Ph. L. Frenckel, beide te Alkmaar. 19 Herinnering aan de periodieke aftreding en wederbe noeming eener vaste oommissie van financienwaarhij door het lid den Heer Pont wordt gevoegd eene missive daartoe betrekkelijkdoor hem aan den Raad gerigt. 20. Gelijke herinnering ten opzigte der commissie voor de verordeningen waarop straf is bedreigd. 21. Aanbevelingslijst ter vervulling der openstaande betrek kin"- van lid der plaatselijke schoolcommissie, door het be danken van den Heer M*. T. M. Wentholtbevattende de lleeren V. M. van de Velde, J. F. IV. Conrad, Mr. N. II. de Lange en H. J. de Lange. 22. ïdem tot voorziening in de periodieke aftreding van den Heer C. J. Koorn als Commissaris van de Stads Bank van Leening. 23. Idem ter zelfder zake van den Heer J. Scho-uten, als Commissaris van de Stads Apotheek. 24. Idem als hoven van den Heer Mr. JV. van der Kaag. als lid der plaatselijke Schoolcommissie. 25. Idem als boven van de Heeren P. Bruinvis de Lange en 1). de Wit Jz„ als leden van het Burgerlijk Armbestnur. 26. Idem als boven van den Heer Mr. P. A. de Lange als Regent van het Burger Wees- en Huisarmenhuis. 27. "idem als boven" van den Heer Mr. P. Binkhorst als Regent van het Gasthuis. 28. Idem als boven van den Heer C. IV. Bruinvis als lid der Commissie van de Teekenschool. Alle de stukken No. 16 tot en met 28 zijn tot nadere be- noemin" ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 29. Een adres van P. de Boer, voormalig nachtwacht, om pensioen of gratificatie. Aan de commissie van financien om berigt en raad. 30. Idem van Mevr. A. M. Oort Laan en anderen, tot wijziging in de bepaling der schooluren op dc upenbare school voor meisjes. Aan de plaatselijke schoolcommissie om berigt en raad. 31. Verzoek van P.Heeres, cipier in het huis van bewaring, om eene gratificatie voor buitengewone diensten. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 32. Idem van J. van Bergentot verandering van eenig plantsoen voor zijne woning in den llout in een grasperk. Aan Burg. en Weth. ter beschikking. 33. Idem van A.Smabersc. s.. om beschikking ophunne vroeger in"ediende bezwaren tegen de verlegging van de Vijverstraat. Tevens met het rapport onder No. 5 voorkomende, ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 34. Nader verzoek van G. F. Binneman, om eene gratificatie. Ter lezing op de secretarie nedergelegd. 35. Verzoek van J. van de Pollvoormalig agent van politie, om pensioen als zoodanig. Aan de commissie van financien om berigt en raad. 36. Adres van J. GBoekenoogenverzoekende dat de Raad het aan hem voorgestelde ontslag van adressant uit de be trekking van Stads Apotheker niet. zal gelieven uittespreken, maar hem in dezelve tijdelijk continueeren. Aan HU. commissarissen van de Stads Apotheek om berigt. 37. Idem van C. Burger c. om vermindering van hunnen aanslag in de recognitiën voor gebruik van gemeentegrond. Aan Burg. en Wetli. om berigt en raad. 38. Verzoek van de Heeren A. Franken en Co., om voort durende vergunning tot het leggen van houtvlotten en balken in de Oude Dracht, voorbij de Luthersche Kerk. Op dat adres, als op ongezegeld papier geschrevenen alzoo onvatbaar voor beschikking, is overgegaan tot de orde van den dag. Daarna zij de deliberatien geopend 39. Over het voorstel van Burg. en Weth., betreffende de verevening der declaratien van den aannemer Kuiper. Als gevolg van de ingekomen nadere beschouwingen der commissie van financien (zie No. 8 dezer vergadering) is de behandeling van dit voorstel verdaagd. 40. Missive van de Polderbesturen van de Berger- enEg- mondermeeren, betreffende de reparatie van de verlaatjes in den Hout en in den Koedijker jaagweg. Is besloten, het onderzoek naar de verpligtingen van de gemeente daartoe optedragen aan eene speciale commissieen zijn daartoe benoemd de Heeren J. C. Vonk, Jonkhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir en Dr. L. de Sonnaville. 41. Het voorstel van den Heer v. d. Sluijs Veer, dat de Raad' de wenschelijkheid zal verklaren voor de verpleging der weezenbeneden den ouderdom van 14 jaren, gezamen lijk in een lokaal en onder de leiding van een binnenvader en moeder. Na uitvoerige deliberatien bij hoofdelijke stemming afgestemd. 42. Het rapport van Burg. en Weth. op het verzoek van de Heeren de Jong van Beek Sf Ponk en anderen, om een. vrij locaal in het stadhuis, tot het houden van een leesmuseum. Op de. conclusie van het rapport heeft de Raad besloten, dat er geene gelegenheid bestaat om in het verzoek te treden. 43. Op de rondvrage van den Voorzitter wordt door den Heer Helling terug gekomen op de aan de Kamer van Koophandel 'edane mededeeling van de intrekking van des Raads vroeger besluitbetreffende de plaatsing harer stukken in het officieel gedeelte der Alkmaarsche Courantonder de mededeeling dat die stukken door de Kamer zelve aan de Uitgevers dezer Courant zullen kunnen worden ingezonden. De Voorzitter antwoordt, dat hierin niets anders ligt dan een eenvoudige vorm van uitvoering die wel niet van Burg. en Weth. is te vorderen. De Heer Verhoef vraagt naar den regel bij de verzending van het besluit op het voorstel van den Heer Verschuir in de voorgaande vergadering gevallenaan de verschillende ambtenaren, gevolgd; waarop door den Voorzitter wordt ge antwoorddat hierin stiptelijk de letter van het besluit is gevolgd en de verzending alleen is geschied aan die amb tenaren waarvan de benoemingschorsing en het ontslag aan den Raad is voorbehouden. Daarna is de vergadering opgeheven. Zitting van den 3 December. 1. P. v. O. en E. Z., te Egmond aan Zee, opkoopen van militaire kledingstukkena 7 dagen gevangenisstraf en de kosten, b vrijgesproken. 2. C. v. V.. te Helder, als boven, 14 dagen gevangenis straf en de kosten. 3. J. J. o. V., te Alkmaar, toebrengen van verwonding 1 maand gevangenisstraf, f 8 boete en de kosten. 4. J. II., te Limmeu, en HZ., te Castricum, wederkeerige verwonding en mishandelingieder 14 dagen gevangenisstraf en de helft der kosten. 5 G. T. K., te Amsterdam bedelarij, 3 weken gevange nisstraf, opzending naar een bedelaarsgesticht en dc kosten. maar stel bijzonder veel belang in de kunst in het algemeen en ook in die van Alkmaar in 't bijzonder. Zoo bladerde Ijv onlangs weder eens door uw //Alkmaer en deszelfs geschie denissen uit de nagelatene papieren van Simon Eikelenberg beschreven door Gijsberl Boomkamp (1747)." En zietwat verhaalt, ons daar Boomkamp? Na zijn werk aan heeren Burge- meestcren en Regeerders der stad Alkmaer, in erkentenisse van hunne hulpe cn bevordering van dit werk, te hebben opgedragengeeft hij ons eene korte schets van het leven van den//schrauderen en ervaren" Simon Eikelenbergdie door zijne schilder- en dichtkunst, de briefwisseling met verschei dene oudheidkundige liefhebbers en zijn ampt (hem was t toezigt op 'sstads zindelijkheid en plantagien toevertrouwd), helaas! tot aan zijn dood in 1738 verhinderd werd iets meer over zijn geliefdkoosd Alkmaar uit te geven dan zijne "Ge- daente engesteldheid van Westvrieslandt voor den jare 1300, door hem beschouwd als een soort van //inleiding van de Alkmaersche Geschiedenissen." Volgens zijnen uitersten wil, zoo gaat Boomkamp voort//moesten echter alle zijne aantee- keningen van egte stukken en al wat meer tot zijne beschrij ving van Alkmaar en deszelfs Geschieddnisse diendewelken, te samen behaiven verseheide losse prententekeningen enz. een verzameling van 14 stukken in folio en quarto uit maken, aengeboden worden aan de Ed. Gr. Achtb. heeren Burgemeesteren der stadt, op voorwaerde datH.E.G.A.heden daer voor zekere gifte aen den boedel doen zouden, en de beschrijving van Alkmaer doen voltooijen en vervolgens ter drukperse brengen." Dat aanbod werd toch met graagte aangenomen Ochneen//de Agtbaarheden vonden hierin veeic zwarigheden" en alleen aan Boomkamp het welligt. te dankendat wij eene zeker niet onbelangrijke monographie over Alkmaar bezitten. Deze nam met den boekverkooper Hoolwerf de vervulling der voorwaarde op zich. en gaf de beschrijving boven bedoeldwaarbij echterzoo het schijnt, niet alles kon opgenomen wordenwat Eikelenberg bijeen gebragt had. Wel waren de heeren Regeerders der zaak niet ongunstig gestemd en bezorgden zij zelfs aan Boomkamp //de plaet van den platten grond van Alkmaargeëtst door den grooten philosooph en gadeloözen kunstenaar Cornells Drebbel 1597," maar toch de voorraad was voor één bewerker te groot. En daarom is die handelwijze van de toenmalige regering zeer te betreurenzoo mij voorkomt- Ook het be stuur eener stad heeft de schoone roeping niet alleen om m het algemeen de beschaving en ontwikkeling in de hand te werken maar ook vooral om in eere te houden het schoone en goéde, dat die stad in wetenschap ol' kunst heeft voortge- bragt. De stoffelijke belangen zijn niet te versmaden, doch zonder geestesbeschaving is geen duurzame welvaart denk baar. Doch nu mijne vragen: Is Alkmaar nog m het bezit van sommige bewijzen van Eikelenberg''s schilderkunst. Weet men ook. waar de prenten en teekeningen uit zijne verzameling gebleven zijn en wat is er nog voorhanden van de werken van den gadeloozenkunstenaar Cornells Drel bel De Alkmaarsche courantwaarin die inlichtingen gegeven wordenzal mij bijzonder welkom zijn. EEN KUNSTLIEEHEBBER. Viering van het 4de JAAREEEST op Zondag, 22 De cember 1861, des avonds ten 7 ure, in het lokaal aan den Koningsweg. 6. KRIJ1, Vrije Toegang. Secretaris. ONDERTROUWD. 6 Dec. Hendrik Schuijt en Cornelia Elisabeth van Vasen beide te Alkmaar, eerstgen. onlangs te zijpe woon achtig. GETROUWD. 22 Nov. Dirk de Jager, wedr. van Dirkje Prins, en Jansje Wijnkamp, wed. van Arnold Louw.— Jacob Teeling en Elisabeth Stammes, wed. van Gerrit Bruijn. GEBOREN. 7 Dec. Jacobus Anthonius LourenliusZ. van Joseph Wehnes en Maria Johanna BrandhorstenJan Z. van Cor- nelis Johannes Schnijder en Johanna Bute. 12 Catharina, D. van Tjeert Erederik de Vries en Jo hanna Geertruida Groot. OVERLEDEN. 14 Dcc. Christina van Leuven, wed. van Johannes Wigtman, 12 Dee. Door de Notarissen DE MOHAA3 enDE LARGE. 1. Huis, Z.z. Verdronkenoordacjjtcr de Vischmarkt, D, 9. Str. 20, M. J. Verkozen f 1735,— 2. Schoolgebouw enz., N.z. Laat, sectie B, 11". 736 (achter het vorige pero.) Str. ƒ10, G. Bekkers J 510, 3. Huis, O.z. Lindegracht, A, 257. Str. 5N. Geels 165,— 4. Dito, O.z. Zakkenstraat,D. 390. Str. 5, W. Bieman 360,— 5. Tuingrond aldaar, groot 0,03,45. Str. 5, J. Koeleman 135,— 6. Huis, «de Ooijevaarsstal," W.z.GrootNieuwlaud, D, 561 Str. f 5, S. de Groot f 340, (Afslag 19 Dec.) IXSSEEDA'DEA1 STUKKEN. Aan Alkmaar s Kunstliefhebbers. Men vergunne mijdat ik langs dezen gebruikelijken weg, tot. u nader, meteen eerbiedig verzoek. Ik ben u allen vreemd. Alkmaar 9 Dee. Aangevoerd 1 Paard 50, 1 Koe 125, 10 Kalveren f 36 a 6060 Schapen f 10 a 20, 68 vette Varkens 40 a 48ets. per NP. 13 Deo. Kleine Kaas f 28 commissie 29 middelbare f 29.75. laagste prijs f20, aangevoerd 390 stapels, wegende 93355 N.P. Tarwe/8 a 8,75, Rogge Ga 7. Gerst 3,60 a 5.20, Haver 4,50, Paardenboonen 7.50 a 8, bruine dito 12 a 14, Kanariezaad ƒ10 all, groene Erwten/16, witte dito 16, graauwe dito 17, vale dito f 14. 14 Dec. Aangevoerd 16 Paarden f 80 a 150, 6 Koeijen 100 a 125 406 Schapen 10 a 20, 45 magere Varkens f 15 a 20, 176 Biggen 4 a 7, nucht. Kalveren f 9 a 12 Boter per kop 65 tot 70 ct. Hoorn 9 Dec. Aangevoerd 7 Koeijen, 12 Kalveren, 45 Schapen. '12 Dec. Kleine Graskaas 28, 26 en 24, aangevoerd-73 stapels, wegende 18562 NP. 13 Deo Aan"evoerd 30 vette Varkensvan 75—1U0 JNi 17 tot 21, van 100-125 21 tot 23, en van 125—150 en hooger 23 tot 25 ets. de 5 one. 14 Dcc. Tarwe 11. Rogge f 8, Gerst, f 6,2o, Haver f4,30, Paardenboonen 8,50 bruine dito 16witte dito 16 Duiven dito 9,25, groene Erwten 18, graauwe dito f 18, witte dito f 14, aangevoerd 749 mud. Op monster verkocht: 235 mud Mosterdzaad a/18, 123 mud Karweizaad a/13,/5. 18 Paarden f 25 a 130, 23 Kalveren 6,50 a 13,50, 375 Scha pen f 9 a 21130 Varkens 6,50 a 19, 12 Zeugen/ 16,50 a 31, 200 Big"en 4 a 6, 350 Kippen 30 ets. af 1,20, 250 Eenden 30 a 60 cis., 1700 Kippeneijcrcn f 3,75 a 4, en 300 Eenden dito f 3 a 3,50, 3000 koppen Boter 45 a 54 ct. per kop, 700 mud den Aardappelen 4 a 6,50, 35 manden Appelen 2,70 a 4 per mand. Medemblik 11 Dcc. Kleine Kaas f26,75, aangevoerd 45 stapels, wegende 10425 N.P., Boter 1,20 per N.P., Kip peneieren f 4 per 100. 13 December met de stoomboot naar Londen verzonden 32 Koeijen en 440 Schapen. Monnickendam 11 Dec. Aangevoerd 23 stapels Kaas, wegende 5647 NP., 26. Purmerende 10 Dec. Aangevoerd 54 Runderen, 14 Paar den 111 vette Varkens van 42 tot 49 ct.s. per N.P., 8 magere dito/9 a 14, 177 Biggen /3a 5, 32 vette Kalveren 70 tot 90 ets per N.P., 38 nucht. dito/7 a 17, 943 Schapen en Lam- meren, 510 Ganzen fl,50 a 1.90, 120 Zwanen 4 a 5 per- stuk, Kippeneijcren 4,50 Eenden dito 2,80 per 100

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 3