~yïZ'^^ i QSHcItcUjktfcfie ficrigtcn. r^^l-...<-$K«-'C V .T; i:;^-./.-••■ .-':.- H. z '.JrR F li ij zal de Oude en Nieuwe Wereld beide voor de gruwelen van den krijg beveiligen. Wordt liet doel bereiktmen zal liet hemden grooten vredestichterte danken hebben. Blijkt de oorlog onvermijdelijk te zijn, hij behoudt den roem van een edele en krachtige poging gedaan te hebben om het te verhoeden. In Amerika zal de verklaring van Frankrijk ongetwijfeld een grooten invloed hebben op de stemming van de regering en vau het volk. De gezant der Unie bij liet Fransclie Hof, de heer Dayton, schijnt vast overtuigd te zijn, en moet die overtuiging reeds aan zijne regering hebben medegedeeld dat Frankrijk en Engeland in de hoofdzaak één gevoelen zijn toegedaan. Het is naauwelijks denkbaar, dat de Unie die toch waarlijk aan den oorlog met het Zuiden de handen vol heelt, zich tegen de vereenigde eischen van Frankrijk en Engeland zal verzettente meer daar zij betrekkelijk gemakkelijk daaraan kan voldoen. Vooreerst deelt de En- gelsche gezant lord Lyons aan den Amerikaanschen Staats secretaris Seward den inhoud van het Eugelsche ultimatum in vertrouwen mêe drie dagen vóór de offieiëcle overreiking van dat stuk. Dit is ontegenzeggelijk een beleefde handel wijze jegens de Uniedie veel van het krenkende voor den volkstrots kan weg nemenen die blijkbaar van een verzoe nenden en vredelievenden geest getuigt. Men komt niet aanstonds met stellige eischen, wilniet overvallen, niet da delijk dagvaardenmaar eerst vertrouwelijke mededeeling doen van de maatregelen waartoe men als door de omstan digheden gedwongen wordt over te gaanen die men ver- pligt is in den min aangenamen streng officiëelen vorm te kleeden. Daarbij heeft de regering der Unie, om aan de vor deringen van Engeland te voldoen, geen stap tetug te treden, geen enkele daad te verloochenen, niets in te trekken, maar eenvoudig de daad van een scheepsbevelhebber af te keuren, dieopeigeii verantwoordelijkheid heeft gehandeld. Zij heeft zich nog niet op officiëele wijze over de zaak uit gelaten, zij is nog in haar geheel, en heeft het alzoo in hare magt, om met het antwoord op de eischen van Engeland over den vermoedelijken vrede of oorlog te beschikken. Zal zij om een voor het minst twijfelachtig punt van volkenregt iu haren moeijelijkeu toestand zich nog de verantwoordelijk heid van een grooten buiten landschen oorlog op de schou ders laden Wij kunnen het ons bijna niet voorstellen. Ook in het Congres deen zich min of meer vredelievende teekenen voor; zoo is met 71 tegen 65 slemmen besloten om het voorstel van den heer Holman in overweging te nemen inhoudende de verklaring dat de Noordelijke Staten door de Separatisten tot den oorlog genoodzaakt zijndat de oorlog alleen gevoerd wordt om de Unie te herstellenen de constitutie te doen eerbiedigen, en moet eindigen zoodra deze oogmerken bereikt zijn. Werdt dit voorstel aangeno men dan blijft verzoening of althans schikking mogelijk het staat tegenover het voorstel van den heer Trumbull, in den Senaat gedaan om de eigendommen van de deelnemers aan den opstand verbeurd te verklaren en aan hunne slaven de vrijheid te scheuken. Wordt dit beginsel aangenomen dan is geen schikking denkbaaren wordt de oorlog een strijd voor en tegen de slavernij. Reeds heeft zich in den Senaat openlijk een stem verheven in het belang van een vergelijkde heer Saulsbury heeft voorgesteld om een com missie te benoemendie met commissarissen van de afge scheiden Slaten zou beraadslagen over het behoud der Unie en de handhaving der constitutie, en van den uitslag dezer conferentie verslag zou doen aan het Congresen om dadelijk na de bijeenkomst der wederzijdsche afgevaardigden de vijandelijkheden te schorsen. Om de hoop op het behoud en herstel des vredes nog meer te verlevendigenzijn er daarenboven berigten ontvangen die melden dat de Presi dent der Zuidelijke Confederatie ter zake van de buiten- landsclie verwikkelingen voorstellen heeft gedaan aan den President der Unie, die men vertrouwde dat aannemelijk zonden bevonden worden. In Europa is over het algemeen weinig vooruitgang in den stand der zaken te bespeuren. Iu Italië heeft de heer Ratazzi bedankt voor het voorzitterschap in de Kamer der Afgevaardigden; op aandrang der leden is hij echter die be trekking blijven bekleeden. Sommigen willen hierin een mislukte poging zien om het ministerie Ricasoli te doen vall.eri. Als dit zoo is. dan moet men toch erkennen.dat het een on begrijpelijk flaauwe poging is geweest. Eorgbs schijnt nu voor goed doodgeschoten Ie zijn, eu reeds zou hij een opvolger hebben gevonden in een anderen Spanjaard Tristan gehee- tendie te Rome door den Ex-koning Frans 11 tot. gene raal benoemd zou zijn. Met het. oog op deze Spaansehe opperhoofden zal men moeijelijk kunnen volhoudendat er in Zuid-Italië een Lurgeroavtog gevoerd wordt. In Pruissen hebben de verkiezingen voor den Landdag een beslissende overwinning aan de liberale partij verschaft; de jonkerpartij isten eenen male geslagenen aan het liberale element in het niet zeer eenstemmig ministerie schijnt het overwigt verzekerd. Nu doen zich moeijelijkheden op ten aanzien vau het Hoerenhuisdat zeer zeker een andere rig- ting zal volgen dan de Vertegenwoordigers. Op die wijze zou niets tot stand kunnen komenen men begrijpt daarom dat ecu wijziging van dit ligchaam noodzakelijk is; nog is men het er niet over eensin hoeverre dit hij de wet moet ge schieden of bij Koninklijk besluit kan plaats hebben. In Oostenrijk is de ongunstige toestand der geldmiddelen meegedeeld aan den Rijksraadwaarvan slechts de helft der leden tegenwoordig wasen doet men vergeefsche moeite om een minister van justitie te krijgen. In Hongarije stilte als des grafsen in Polen lijdelijke onderwerping aan de verdrukking. BEi,r;iE. Den 22 is te Antwerpen een 15 el lange en 60 voet liooge muur van het verbrande entrepot Saint Felix ingestort waardoor een 20tal werklieden is bedolven8 daarvau waaronder de opzigter, verloren het leven, slechts 3 bleven ongedeerd. Den 26 heeft de regtbank te Brussel uitspraak gedaan in de zaak van den minister Rogier contra het Journal de Bruxel- les en den drukker van dat blad, den heer Delièvreveroor deeld tot eene schadevergoeding van 10000 fr. Verder is gelastdat 200 exemplaren van het vonnis zullen worden aangeplakt en dat het in 10 Brusselsche dagbladen zal wor den afgekondigd, alles op kosten van tiet genoemde clerikale hoofdorgaan. De Koning is den 26 naar Engeland vertrokken ter zake van het overlijden van zijn bloedverwant, prins Albert De West-Indische stoombootmaatschappij heeft hare agen ten gelast voortaan geen steenkolen meer te leveren aan schepen der Ver. Staten. De verzendingen van troepen en krijgsvoorraad naar Ca nada duren steeds voort. De begrafenis van prins Albert heeft den 23 met de minst mogelijke staatsie plaats gehad. Behalve de prins van iVallis en prins Arthur, volgden on- middelijk het lijk de hertog van Saksen-Coburg Gothade hertog van Cambridge, de kroonprins van Pruissen, de her tog van Brabant, de graaf ran Vlaanderende hertog ran Nemoursprins 1.odewijk vau Hessenprins Kduari van Saksen H'eimar, de prins van heiningen en de Indische Vorst Dnleep Singh. Te Londen waren op den dag der begrafenis de meeste winkels en de beurs gesloten. F HA.lit AB.iHi De zeer geachte Pruissische gezant te Parijsde heer de Pourlalès, is plotseling aan eene beroerte overleden. Te Toulon is bevel ontvangen aide zeelieden van de klasse van 1851 te ontslaan. De lieer Fould heeft de bekende voordragt in den Senaat verdedigd en de buitengewone credieten als schadelijk en. onnoodig beschouwdhet wetsontwerp werd met 132 tegen 1 stem aangenomen. Het Journal de Débats heeft van den minister de Per- signy eene eerste officiële waarschuwing ontvangenwe gens het plaatsen van een betoog van den heer Saint-ilarc- Girardin over de Fransche geldmiddelen, inzonderheid we gens de volgende zinsnede: //wij willen ook volstrekt, niet redetwisten met den heer Troplong over de grondbeginselen, op welke dc constitutie van 1852 berust; wij zouden welligt zoo ver komen van onder den bijval van een groot deel van het publiek te verkondigen dat, de Keizer het eerste grond beginsel is van al de grondbeginselen der constitutie van 1852 en dat men zichop liet voorbeeld der regtsge- leerdendie over het, algemeeu maar al te zeer geneigd zijn om aan woorden te hechten, een denkbeeldigen toestand voor oogen stelt, door te gelooven, dat niet het Keizerrijk door den Keizer, maar de Keizer door het Keizerrijk wordt ge steund." De minister verklaart,, dat het artikel met, partij- zuchtige bedoelingen is geschreven eu de strekking heeftom het vertrouwen op de hechtheid en den duur der Fransche instellingen aan liet wankelen te brengenalsmede dat de daarin ontwikkelde beginselen in dadeiijken strijd zijn met die waarop het volk den Keizerlijken troon en de toekomst der dynastie heeft willen vestigen. De heer Saint-Marc-Girardin is lid van de Academie en verhouden aan de Universiteit; hij wordt algemeen geacht om zijne gematigde denkwijze eu schrijftrant en daarom maakt het gebeurde des te grootër indruk. In verband met de waarschuwingen en vervolgingen van andere bladenvreest men, dat dc weinige, welke zich tot dusverre vrijelijk over den gang der openbare aangelegenheden hebben durven uit laten, voortaan het stilzwijgen zullen bewaren. Onder dagteekciiing van 3 Dec. heeft, de minister Thonve- nel eene hoogst, belangrijke dépêche gerigt aan den gezant te Washington, 0111 het Amerikaaiische gouvernement aau- tesporentot het geven van voldoening aan Engeland, wegens het gebeurde met. de Trent. Deze stap heeft aan de overzijde van het Kanaal den guustigsten indruk gemaakt. De Moniteur vermeld de benoeming vau 2 vice-admiraals 3 eoutre-admiraals6 seheeps-kapiteins14 fregat-kapiteins en 40 scheeps-luitenants. De minister Reuland heeft bij circulaire de congregatiën van geestelijken dochters verwittigd, dat zij geene kinderen mogen aannemen, dan met volledige goedkeuring van ouders en voogden, op straf van volgens de wet in regten te wor den vervolgd, met opheffing van hare verecniging. ÏTALIK. De heer Ratazzi heeft toegegeven aan den aandrang der Kamer om het voorzitterschap te blijven bekleeden. De minister Bastogqi heeft het verslag uitgebragt aangaande den financielen toestand des lands: liet tekort waardoor door buitengewone middelen moet worden voorzienbeloopt 150 millioen; nieuwe belastingen zijn de eenige middelen om het crediet te herstellen. De minister acht den staat van zaken gunstiger dan dien van Frankrijk in 1830. Den 23 zijn op de Vesuvius weder 8 aardschokken gevoeld en viel er een digte ascliregen, zelfs tot kort bij de hoofdstad Napels. Te Bologna is het bekende zangspel de Hugenoten van Meyerbeek opgevoerd. Gorges noch zijne makkers hebben vóór hunne ter dood brenging te Tagliaeozzo eenige inlichtingen willen geven, zelfs niet op aanbieding van gratiezij hebben aan een priester gebiecht en gelaten den dood ondergaan. De betrekkiug vau minister van binnenl. zaken blijft nog altijd onvervuldook de onderhandelingen met den lieer S. Martino zijn-niet geslaagd. Eene afdeeiing van 150 bersaglieri heeft hij Palma-di-Nola eene ontmoeting gehad met eene bende van 750 bandieten, onder bevel van Crescendo. De laatsgenoemden zijn daarbij met verlies van 6 doodeu en eenige gekwetsten en gevange nen uiteengedreven. De generaal Pettinengo heeft, zijn ontslag erlangd als ste dehouder van Sicilië. ïiEltiSIliEIJKE STAAT. De Spanjaard Tristanymet afgeschrikt door het lot van Eorgbs, is te Rome gekomen en heeft van Frandscus II den titel van generaal bekomen en de uoodige fondsen om de roovcrijen iu het Napelsehe voorttezetteu. De Spaansehe gezant heeftnamens zijno regeringden gewezen Koning verzocht niet toetegevon aan het verlangen van Frankrijkom Rome te verlaten. Men verzekert thans dat Frankrijk zoodanig verlangen niet heeft te kennen gege ven wel zou de Italiaansche minister Rieasoli de tusseheu- komst. der Fransche regering hebben ingeroepen, om 's Konings vertrek te bewerken, maar daarop geantwoord zijndat men de gastvrijheid des Pausen niet aan banden kon leggen maar dat het occupalieleger een waakzaam toezigtzou houden op de roovers, die de Romeiusche grenzen mogten willen overtrekken. In het consistorieden 23 gehoudenheeft de Paus zijn voornemen te kennen gegeven 23 Japansche martelaren te canoniseren. OOMTEJVTMJH. De begrooting voor 1862 beloopt 354,386.000 tl dat is 14,720,100 meer dan voor 1861. Voor de schuld, daaronder begrepen de Venetiaanscheis een bedrag van 106,237,800 uitgetrokken. De onderhandelingen met den heer Heinvoorzitter van het Huis der Afgevaardigden, tot aanvaarding der portefeuille van justitie, zijn mislukt en afgebrokeu. De Keizer is den 21 weder naar Veuetie vertrokken. T F l» K IJ IC. Bucharest is geïllumineerd geweest ter zake van de afkon diging der verceuiging van de Donau-vorstendommeu. Te Konstantinopel begint het volk de broodbakkerijen, die op 2 na gesloten zijn. te belegeren. De ministers zijn bij voortduring vergaderd. Allerwegen worden troepen afgezonden. VI IC JCKftH,; lïE STAT Elk. De Senaat heeft eene commissie benoemd om te onderzoe ken of het raadzaam is de slavernij in het, Bondsdistrict Co lumbia afteschaffen. Het federaal gouvernement heeft gelast een ontvlugten slaaf, die te Washington gevangen gehouden weidin vrijheid te stellen. De voorstanders der Unie in het oosten van Tenessce hebben te Morristown een talrijk corps Separatisten verslagen. In Missouri trekken de Separatisten terug. Het departement van financiën heeft maatregelen genomen, om ui de slavenhoudeude staten katoen en andere producten door de federale troepen te doen oogsten, om naar New- York gezonden en ten behoeve van het gouvernement ver kocht te worden. De slaven zullen tegen betaling tot dezen arbeid gebezigd worden. De heer Trumbull heeft in den Senaat voorgesteld om de eigendommen van de deelnemers aan den opstand verbeurd en hunne slaven vrij te verklaren. De heer Saulsbury heeft het voorstel gedaan om met zuidelijke commissarissen te beraadslagen over het behoud der Unie eu de handhaving der constitutie. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft met 71 tegen 65 stemmen besloten tot het in overweging nemen van het voor stel van den heer Holman, om te verklaren, dat de noorde lijke Staten door de Separatisten tot. den oorlog genoodzaakt zijn, dat de oorlog alleen gevoerd wordt om de Unie te herstellen en do constitutie te doen eerbiedigenen dat do oorlog moet eindigen zoodra deze oogmerken bereikt zijn. De begrooting is aan het Congres voorgedragen; de op brengst. der inkomende regten wordt in plaats van op 57 op 32 millioen geschat, waarin men wil voorzien door verhooging van de regten op de suiker, thee cu koffijvan den accijns op de sterke dranken en de tabak en van het haudelszegel. Niettemin zal de dienst van 1862 bij eene uitgaaf van 543 millioen d., nog eeu tekort opleveren van 214 millioen, bet- welk men hoopt te vinden door de uitgifte van federaal ge waarborgdlater inlewisselengeldswaardig papier tot een bedrag van 150 millioen, door eene leeuiug van 50 millioen en het overige door verhoogde opbrengst der belastingen. De Fransche en Engelsche ministers de Thouvenel en Rus sell hébben aan den staatssecretaris Seward medegedeeld, dat hunne gouvernementen vereeuigd in de Amerikaaiische zaken zullen te werk gaan. De heer Seward heeft echter de des betreffende stukken aan het federaal bestuur niet willen over geven, omdat daarin de zuidelijke Staten ook als eene oor- logvoereude, in plaats van als eene oproerige partij beschouwd werden. Het Congres heeft het voorstel tot wederzijdsche uitwisse ling der krijgsgevangenen aangenomen en den President de magt verleend om de persoonlijke vrijheid der burgers tijde lijk te schorsen. 15 i V IC\ LA Cl. Z. M. heeft tot dijkgraaf van het Gecstmerambaehtde Schager- en Niedorperkoggen benoemd J. Spaans Jr. - en aan G. Slalenhoeff Jzhoofdonderwijzer der opgeheven rijks lagere school te Venlo, de groote gouden medaille verleend, ter zake der uitstekende diensten door hem, aan het lager onderwijs in Limburg bewezen. Voor de grondwerken vau een deel van den spoorweg to Hariingen is het minst ingeschreven door v. Tienhoven te Werkendam a 27,800, voor eeu deel der grondwerken tus- schen Arnhem en Zutphendoor IVansink te Zutphenh/256,000, voor het bouwen van een landhoofd aan de brug bij Zutphen door v. Doorn te. Ameide a 35,55-5 en voor de aarden baan tusschen Breda en Tilburg door vau der Grient te 's Bosch a 237,765. De iabriekant Rcgout fe Maastricht, heeft 100000 ponden steenkolen franco Eeyden beschikbaar gesteld Woor de noodlijdende werklieden der afgebrande fabriek van dc firma de Ileydcr Cie. De concessie voor de doorgraving van Holland op zijn smalst Wordt aan den heer Jaeger, behoudens do goedkeuring der wetgevingverleend ouder garantie vau den Staat vau 4J. pCt. rente over een kapitaal van hoogstens 15 millioen zullende het, droog komende laud successivelyk worden te gelde gemaakt tot aflossing van het. kapitaal. De 2» Kamer heeft den 20 het l l« hoofdstuk der begroe ting, koloniën, met 50 tegen 21 st,. aangenomen, nadat op voorstel van den heer Betz waren geweigerd 10,000, ais iu verband staande met de kosten van eene comptabiliteitswet welke nog niet is voorgedragen en 7320 voor bezoldigin gen van nieuw te benoemen leeraren aan de academie te Delft, alsmede op voorstel van den heer t>. Hoëvell een bedrag van 3500, voor bezoldiging van een adviseur iu cultunrzaker.. Den 21 is hoofdstuk 12. onvoorziene uitgaven,-met 37 tegen 25 st. op voorstel van den heer Hugenholtz van 100,000 t.ot de helft gebragtalzoo met 61 tegen 3 st. goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 2