Vereeniging „Evangelische Zending." itlarfttbcvtgtcu. Ctbucvtcuticu. 25jarige Echtvereeniging saaswasi; HOUTVEILING o-elijk achtervolgens de wei op de middelen, de begroetingen voor de Ommersehans en het burgerlijk pensioenfondsen de credietwet voor binnenl. zaken, alle met alg. st„ waarna de Kamer is geseheiden. De credietwet voor 0 maanden bevat de vroeger door de Kamer vastgestelde sommen tot het halve bedrag, uitgenomen de 45000 voor de tentoon stelling te Londen, welke som geheel is uitgetrokken. 8 AlU i» aj JE te s'tllliKIS?'» Het Nederlandsche volk is om ziju weldadigheid beroemd geen volksramp, geen ongeval treft, ons hier of duur, dat niet zoo veel mogelijk, en dikwijls zeer voldoende, gelenigd wordt, voor zoo ver meuschelijke hulp dit vermag. Van alle goede eigenschappen kan misbruik gemaakt worden; dit geschiedt ook met de bereidwilligheid van ons volk om wel te doen, en wel meermalen tot groot nadeel van kunst en goeden smaak. Laat er een schip vergaan of een dijk doorbreken en pij ziet hét aantal onzer dichters eensklaps verrijkt met een legio namendie gij vroeger nooit in gezelschap van het liefelijk negental hadt hooren noemen. Bij zoo'ii haast zon men zeggen gewenschte gelegenheid treedt menigeen als dichter opdie er tot nog toe den moed niet t,oe had maar tevens komt meestal aan het lichtdat de liefde wel stichtmaar daarom geen dichter vormt. De lust om van een zoo schoone gelegenheid gebruik te maken blijkt wel sterk te zijn. Ondanks het treurig voorbeeld der schip breuk van zoo menigen voorganger tracht nog altijd de een of ander onder de vlag van //een goed doel" van den bui tengewoon gunstigeu wind te profiteren, om zijn lading, waarover hij niet volkomen gerust is, naar buiten te brengen te ontsnappen aan de bloccade der recensentendie dan im mers ook zoo scherp niet toezieneu ongedeerd rond te zeilen onder do erkende dichters op den vrijen oceaan. Droevig zijn de voorbeelden van verblinding door dat hard nekkig streven veroorzaakt; de onbedwingbare lust om le helpen en nuttig te zijnzelfs wanneer die geheel zuiver en zonder nevenbedoelingen moet geacht wordendoet niet alleen tegen kunst en vorm zondigenmaar soms zelfs stel lingen en leeringen verkondigenwaar de dichter in kalmer oogenblikken hoogst waarschijnlijk geen vrede meê hebben zou. Zou dit althans niet het geval zijn met den dichter van /'De rijke vrouw van Stavoren," uitgegeven ten voordeele van de vijf weduwen eu vijftien weezen op het eiland Ame land, nagelaten door de vijf mannen, die op den'25 Augus tus 18G1 omkwamen bij hunne edele poging om cle beman ning van een gestrand sebip te redden? De dichter heeft in verzen waarvan wij de waarde niet zullen beoordeeleu de bekende legende van de rijse vrouw vau Stavoren geschetstdie haren schipper in last gaf om de kostbaarste ladingdie hij bekomen kou haar aan te voereneu bij de terugkomst vau het schip de lading //tarwe, heerlijk, kostlijk graan," die echter aan hare opvatting van //kostbaarheid" niet voldeed uit spijt in zee liet werpenwat het ontstaan van het //vrouwenzand" en daardoor de verzanding der haven ten gevolge had. Goed, maar wie is hier nu de straffende hand, de wreker? Hoor het vers zelf Deez' hoon en deez' spotaan den Hemel gepleegd, Wordt zigtbaar en vreeslijk gewroken Want Hij, die als Schepper, almagtig eu groot. Tot 't stof iu 't begin had gesproken Sprak weer en een zandbank rees op uit de zee, Vervullend' de haven aan Staverens reê," enz. Hier werd alzoo een geheele stad ten val gebragt om de boosheid eener enkele vrouw. De dichter is predikanthoe zou hij deze leer rijmen met het Bijbelsch verhaal uit de hooge oudheidwaar de Heer een gansch verdorven Sodoin wil sparen t.er wille van tien regtvaardigen zoo die er gevon den worden Of hoe zal hij preken over den Vader, die ziju zon doet opgaan over boozen en goedenen regent over regtvaardigen en onregtvaardigen? Ofwel over de door Pilatus gedoode üalileërsof over de mannen die onder den toren bij Siloam bedolven werden of over den blindgebo rene die toch allen geen zondaars waren boven anderen Het is onbegrijpelijk, hoe een Christen-leeraar den Ood der liefde kan voorstellen als den bewerker van het kwaad, dat de menschen zich door hunne eigene dwaze en zondige daden berokkenen -tenzij men het verschijnsel wil verklaren uit de verblinding door een plotselinge en ongewone dich terlijke aandrift veroorzaakt. Onder de menigvuldige godsdienstige tijdschriften bekleedt liet Evangelisch Penningmagazijn sedert eenige jarenzoo door belangrijken inhoud als praetisehen geest eene waardige plaats. De jaargang 1862, waarvoor de uitgever op de wel willende medewerking van een groot aantal predikanten mag rekenen beveelt zich bij zijn eerste u°. zeer aan zoodat wij bet bezit van dit tijdschrift aan menig'gezin toewenschen, waartoe ook de geringe prijs geen beletsel is. (Zie advertentie.) S?tAbV iltCUVÜS In de afgeloopen week zijn wederom 2 lijken uit het water opgehaald Dingsdag ochtend bij de scheepstimmerwerf van een lSjarig meisje, dat zicli den vorigen avond, schijnt te hebben verdronken, en Woensdag morgen, uit het kanaal naar de zijde van Koedijk, van een hier woonachtig kantoor bediende, weduwnaar met kinderen, wiens droevig einde daags te voren daar gezien was, maarte laat om het te verhinderen GEMEENTERAAD. Zitting vau den 27 December 1861 No. 37. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na tie opening der vergadering zijn 1. De notulen der vergadering vau den 10 en der op den 11 December 11. voortgezette vergadering geresumeerd en met eene kieine wijziging gearresteerd. Daarna zijn medegedeeld Als van H.H. Oedep Staten dezer provincie ingekomen. 2. Eene missive ten geleide der bedenkingen van Z.Exc. den Minister van binneni. zakentegen de wijze van over neming der bijzondere school van den Hoofdonderwijzer J.Liekelcs Oeblesals openbare tusschenschool en diens be noeming als hoofdonderwijzer. Tot berigt en raad gesteld in handen eener speciale commis sie waartoe zijn benoemd de Hoeren J. G. Verhoeff, P. A. v. d. Drift en J. E. Nuhout v. d. Veen. 3. Besluit vau goedkeuring der rekemug van de dienstd. Schutterij over 1860. 4. Besluit tot goedkeuring der gemeenterekening over 1860. vastgesteld op/159571,10 in ontvang, en 128570,83 j iu uitgaven alzoo met een batig saldo van 31000,26}. Beide Nos. 3 cn -1 voor kennisgeving aangenomen. 5. Nota van bemerkingen op do voorloopig vastgestelde begrooting der gemeente voor 1S62. alsmede de voordragt j vau Burg. en Wot.h. omtrent de wijze van herstel. j Dadelijk behandeld eu ronder resumtie op de voordragt van Burg. en Weth. aangenomen, met vernieuwde vaststelling der begrooting op een bedrag f 156422,41| in ontvang en uitgaaf. 6. Magt.iging tot het overschrijven van gelden uit deu post van onvoorziene uitgaven, tot verevening der kosten tot bewaring der ontdekte muurschilderingen en toegekende gra tificatie aan A. Schillings. 7. Besluit van goedkeuring op het suppletoire kohier der directe belasting over 1S61. Beide Nos. 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Rapport van de commissie van financiën op de aan vrage van Burg. en Weth., om meerdere beschikbare.geiden tot voorziening in de kosten van schoolboeken enz. 9. Voorstel van de commissie voor de verordeningen, om eene wijziging in liet gemeenteblad No. 54 vau 1851/50, betreffende het afsteken van vuurwerken. Nos. 8 ra 9 Ier lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 10. Rapport van H.H. Curatoren van het gymnasium en de openbare jongensschool, met opzigt tot de bedenkingen van den Heer Minister van binnenl. zakentegen den vorm dier vereenigde instelling. Gerenvoijeerd aan Burg. en Weth. tot het doen van een bepaald voorstel. 11. Rapport van II. H. Commissarissen van de Stads Apotheek, op het ter vorige vergadering ingekomen adres van den Ölads Apotheker. Tot de algemeene deliberatie over het voorstel tot, ont slag, ter visie voor de leden op de secretarie nedergelegd. 12. Verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken om restitutie van de door haar uitgegeven adverten- tiekosten. Jan de commissie van financiën om berigt cn raad. 13. Voordragt. van Burg. en Weth., van eene ontwerp verordening op het onderwijs in vrouwelijke handwerken voor kinderen van min- en onvermogenden. Gerenvoijeerd om berigt en raad aan de commissie sub No. 2 benoemd. 14. Missive van Burg. en Weth., ton geleide eener aan bevelingslijst voor de betrekking van Commies der 38 klasse bij de plaatselijke middelenwaarop worden aanbevolen G. Verheij te Alkmaar, JIV. Wiedeman te Amsterdam en J. Keezer te Medemblik. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 15. Adres van Jonkr. M*. G. C. Fontein Verschuir te Heilo, 16. Idem van den lieer 11. Richard te Amsterdam, beide om afschrijving van hunnen aanslag iu de plaatselijke directe belasting, ter zake van verandering van woonplaats. Bei-Ie Nos. 15 en 10 gerenvoijeerd aan Burg. en Weth. lot later berigtte gelijk met dat op anderen van dezelfde strekking. Daarna zijn aan de orde gesteld: 17 Het maximum van bedeeling bij bet Burgerlijk Arm bestuur voor de dienst van 1862, dat, in overeenstemming mei de voordragt van hetzelve armbestuur, op denzelfdcn voet als voor 1S61 is vastgesteld. 18. De benoemingen van a. de commissie van financiën waartoe zijn benoemd de Heeren H. van den Berg, J. G. A. Verhoeff, 1'. A. van der Drift, J. Helling en Dr. L. de Sonnaville. en uit hun midden tot voorzitter de Heer J. G. A. Verhoeff. b. de commissie voor de verordeningen waarop straf is bedreigd, waartoe zijn benoemd de Heeren M'. J. E. Nuhout van tier Vezn, J. G. A. Verhoeff, M'. J. A. Kluppel cn Jonklr. U. C. de Dieu Fontein Verschuir. c. een lid voor de plaatselijke schoolcommissie, in vervanging van den Heer M'. T. AI. iVentholt, benoemd de Heer J. F. TV. Conrad. d. een commissaris van de Stads Bank van Leeningin ver vanging van den Heer C. J. hoorn, die niet herkiesbaar is, benoemd de Heer Mr. D. F. van Leeuwen. e. een commissaris voor de Stads Apotheekherbenoemd de Heer J. Schouten. f. een lid voor de plaatselijke schoolcommissieherkozen de Heer Mr. IV. van der Kaag. g. twee leden voor het Burgerlijk Armbestuurherkozen de Heeren F. Bruinvis de Lange en I). de fVit Jz. h. een regent voor het Burger IVeeshuis, herbenoemd de Heer Mr. P. A. de Lange. i. een regent voor het Gasthuis, herkozen de Heer Mr. P. Binkhorst. j. een commissaris voor do leekenschool, herbenoemd de Heer C. IV. Bruinvis, k. een onderwijzer in de gymnastiek, waartoe is benoemd J. G. Burggraaf, te Middelburg. I. eene onderwijzeres in vromoelijke handwerken aan de openbare school voor meisjes, benoemd Mejufvrouw M. C. Schuurman, te Alkmaar. m. twee hulponderwijzers aan de openbare tusschenschool, als: een op eene jaarwedde van 400, waarvoor geene benoe ming is geschied, maar de voordragt tot eene volgeude vergadering aangehoudeneen op eene jaarwedde van ƒ360,— benoemd L. Ploeger, te Alkmaar. 19. Rapport van de commissie van fiuancien op de voor gestelde af- en overschrijvingen van 390, op verschillende posten der begrooling van 1861. De overschrijving geauthoriseerdmet dien verstande, dal dezelve inplaats van uit verschillende posten der begrooting, uit dieu van onvoorziene uitgaven zal geschieden. Alle de besluiten op de No. 17, 18 en 19 ziju genomen zonder resumtie. 20. Uithoofde van het vergevorderde uur is de behandeling van de verdere beschreven punten tot de eerstkomende ver gadering verdaagd en de vergadering opgeheven. AnROi\WISSiEMEAIT» HKtïTBAXK. Zitting van den 17 December. 1. P. P. en S. H., te Buiksloot, frauduleuse vervoer van meel binnen de gemeente Helder, ieder f 5 boete, met sub sidiaire gevangenisstraf van 2 dagenverbeurte van het, aangehaalde meeleven als de boeten ten bate der gemeente Helder, en solidair in de kosteiv 2. A. v. A., te Alkmaar, mishandeling, met aanneming van verzachtende omstandighedenf 1 hoete en de kosten. 3. J. W„ te Kolhoruals boven, als boven. 3 dagen ge vangenisstraf en de kosten. 4. P. J. en 1). 0„ té Alkmaar, diefstal in verceuiging bij nachtop eene onbewoonde plaatsieder 3 maanden cellu laire gevangenisstraf en solidair in de kosten. 5. C. H., te Zijpehoon en toevoegen van scheldwoor den zonder te zijn uitgetergd 2 geldboeteneene van 8 en eene van 50 ets., en de kosten. 6. G. v. P., wed. vau C. n. H., zonder vaste woonplaats, bedelarijna vroegere veroordeeling te dier zake 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedclaarsgesticht. 7. <T. M., te Alkmaar, bedelarij, als boven. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Dec. Willem Nicolaas Nije en Cornelia Uendrica Oosterbaa», beide te Amsterdam laatstgcn. onlangs alhier. GETROUWD. 22 Dec. Hendrik Schuijt en Cornelia Elisabeth van Vasen, beide alhier, eerstgen. onlangs te zijpe.Joharn lleinrich Schutte, wedr. vau Catharina Maria lleijecn Antje Vroom. GEBOREN. 22 Dec. Elisabeth Maria, D. van Johannes Damiaan Eiene en Gussina Johanna Termaat,. 23 Dirk, Z. van Arie Johannes Potharst en Trijntje Booi. 25 DieuwertjeD. van Johannes Hoekmeijer eu Naatje van den Burg.GerardusZ. vau Pieter Buren en Guurtje van Dam. 27 LeendertZ. vau Dirk Nierop eu Jannetje Steeman. OVERLEDEN. 21 Dec. Barend Kiel, 35 j. 22 Jannetje Bruin, wed. vau Johan Daniel Lauterbach. 84 j.Maria CorneliaD. van Matthias Constantinus Dumoulin en Maria Elisabeth Slikvoort, bijna 6 m. 24 Johanna Margmelha During 13 j. en S m. 25 Maartje Sloppetsteen 26 j. 26 n Dirk, Z. van Arie Johannes Potharst en Trijntje Booi, 3_d._ KINDER lïlILPfiENOOTSCIIAl' VOOR DE ZENDINGSZAAK. Vergadering alleen vau de leden met hunne ouders op Zoudag, den 5 Januarij 1862, des namiddags ten 4 ure, in het gebouw aan den Koningsweg. De ledeii die collectebusjcs hebben, worden verzocht dezelve gevuld of ongevuld mede te brengen. OPENBARE BIDSTOND op Zondag, den 5 Jauimrij c.k des avonds te 7j ure, in het gebouw aan deu Koningsweg, Alkmaar 23 Deo. Aangevoerd 1 Koe/100, 12 Kalveren f 40 a 60, 13 Schapen f 10 a 15, 61 vette Varkeus 40 a 50 ets. per Nl'. 2S Dec. Aangevoerd 9 Paarden f 20 a 802 Koeijen f 100, 14S Schapen 6 a 20, 20 magere Varkeus /'12 a 15. 44 Biggen j 4 a 7 nucht. Kalveren f 8 a 10Boter per kop 60 tot 70 ct. Hoorn 23 Deo. Aangevoerd 5 Koeijen, 15 Kalveren, 40 Schapen eu 3 Varkens. 27 Dee. Kleine Graskaas f 29, dito Commissie 29, dito Middelbare f 27. aangevoerd 416 stapels, wegende 1*14238 NP. 28 Dee. Tarwe ƒ10.50. Gerst f 6.25, Haver f 4,25, I'aar- denbooneu 8,25, bruine dito ƒ16, groene Erwten ƒ18,25, graauwe dito /18, aangevoerd 196 mud. Op monster verkocht: 125 mud Mosterdzaad a 18. en 90 mud Karweizaad a/13.75, 30 Paarden ƒ35 a 190, 35 Kalveren ƒ4,50 a 10, 225 Schapen f 8,50 a 20, 175 Varkens 6,50 a 16, 20 Zeugen 14 a 34 350 Biggen/ 4 a 6, 600 Kippen 30 ets. a 1,25, 700 Eendeu 40 a 65 ets., 1900 Kippeneijeren 4 a 4,25, en 600 Eendeu dito /'4 a 4,50, 2400 koppen Boter 60 a 65 ct. per kop. 1000 mudden Aardappelen 4 a 6, 25 manden Appelen /2.70 a 3. Medemblik 24 Dee. Kleine Kaas 27.50, aangevoerd 64 stapels, wegende 15400 N.P.. Boter 1,04 per N.P., Kip peneijeren 4 per 100. Purmerende 24 Dec. Aangevoerd 44 Runderen. 14 Paar den 76 vette Varkens van 40 tot 48 ets. per N.P., 5 magere dito 8 a 12, 82 Biggen 3 a 5,50, 42 vette Kalveren 75 lot 95 ets. per N.P., 38 nucht. dito /8 a 16, 800 Schapen en Lammeren, 520 Ganzen /1,50a 2. 210 Zwanen ƒ4,25 a 4.75 per stuk, Kippeneijeren ƒ4,50, Eenden dito 3 per 100, Kleine Kaas 28,75, Middelbare f 28, aaneevoerd 144 sta pels, Boter 0,90 a 1,05 per N.P. Schiedam 27 Dec. Moutwijn 12,25, Jenever 17,75. Londen 23 Deo. Aangevoerd 1560 Runderen, 4230 Scha pen en Lammeren2 Kalveren en 260 Varkens. Schapen en Lamm. 5.6 de overige veesoorten 5.4. YAJV SNITGE R M kAlkmaar25 KAEEMAKE r. 1861. X' A .vi inde bossclieu van den Huize ter C ovist er, on. Vrijdag, deu 3 Januarij 1862, van ongeveer A445 ltarh.cn Diaklsont cn eenige Itoomen.

Alkmaarsche Courant | 1861 | | pagina 3