2!2ilekcltjfcschc Iscvtgtcn. imw. tu ra Kij e. ^labs IXmaug. De Italiaansche gezant bij bet hof van Spanje is lerugge roepenomdat de Spaansche regering niet teu volle wilde voldoen aan de vordering tol afgifte der vroegere Napelsche archieven, maar die alleen wilde bepalen tot de stukken welke particuliere belangen betreffen. De Spaansche minis ter van Buitenlaiidsche Zaken Collantes tracht deze zonder linge onderscheiding in een circulaire aan de buiten 's lands gevestigde Spaansche agenten te regt,vaardigen. Turkije verkeert in een allerjammerlijksten toestand: de geldnood is lot een vreesselijke hoogte gestegen; de rege ring heeft de opslandelingen in de llerzogewma niet kun nen onderwerpen en is zwak genoeg om genoegen te ne men in de ongevraagde tussclienkomst van Oostenrijkdat cenige door de opstandelingen in de Suttorina opgeworpen bat'erijendie wat digt bij zijne grenzen lagen heeft doen slechten een daad waartegen Rusland protesteert. In Frankrijk wordt de voorwaarde en de waarborg der vrijheid zelve, de vrijheid van drukpers, geheel vernietigd. Het regent waarschuwingen aan de dagbladendie daardoor in een zoo hagchelijken toestand zijn geraakt, dat bij een aantal uilgevers eu boekdrukkers het voornemen moet be staan om bij adres aan den Senaat de wederinvoering van de censuur te verzoeken. Vooral de waarschuwing aan het Journal des Débats heeft groote ontsteltenis verwekttot nog toe was dit blad steeds gespaard. Over de oorzaak der waarschuwing meenen wij ons echter niet te moeten verwon deren. Het blad heeft namelijk de stelling verdedigd, dat het Keizerrijk door den Keizeren niet de Keizer door het Keizerrijk wordt gesteund. Nu is dit ongetwijfeld een zeer kwestbare plek van Napoleon III. Wat men ook van hem moge beweren, hij werkt voor een stelsel, hij wordt gedreven door een beginsel; en liet moet hem pijnlijk aandoen, te hooren beweren dat zijn werk in zich zelf geen kracht heeft, maar alleen door zijne persoonlijklu id staande wordt gehouden. Napoleon wil werken voor de toekomst hij wil een duurzaam rijk slichten en zijne dynastie vestigen op den troon. Hij kan niet toelaten dat de zekerheid daarvan in twijfel wordt getrokken. Merkwaardig is de toespraak door den Keizer op nieuwjaarsdag aan de {geestelijkheid gehouden "De Fransche geestelijkheid zeide hij zoo uitnemend door hare vroomheid en hare deugden, die weet dat men (lode geven moet wat Godes is, en aan den Keizer wat des Keizers is, kanop mijne bescherming rekenen." Maar juist m de verschillende opvatting van hetgeen Godes en hetgeen des Keizers isligt de oorzaak van den strijd tussehen den Keizer en de geestelijkheid en daarover zullen zij liet nog wel zoo spoedig niet eens wordenal heeft ook 's Keizers aalmoezenier, de abt Mullois, een dagblad opgerigt. «om de vooroordeelen op te heffen, welke onder de godsdienstige menigte worden verbreid tegen den Keizer." Zoo aanschouwen wij overal strijdnergens vredeen wij zouden ons in die bevinding bevestigd zien, zoo wij gelegen heid hadden om onze beschouwingen nog verder uit te strekken. En waarom geen vrede? Waarom zoo menigvuldige strijd? Omdat zoo menige toestand onnatuurlijk isdoor list en geweld in het leven geroepen, door list en geweld tot nog toe bestendigd. Waar de natuurlijke orde, Gods ordening, is verstoord, daar is geen vrede mogelijk. liet gebouw des vredes kan niet. worden opgetrokken op fundamenten van ongeregtigheid. Wij hebben ons politiek overzigt op 21 April van het vorige jaar geopend met. de woorden: »l)e wereld geschiedenis is een wereldgerigt," en die waarheid kan veel verklaren. Ja, een gerigt, eer. streng, regtvaardig gerigt, dat langzaam, soms zeer langzaam werkt, maar waarbij niels vergelenniets vergeven wordt. Door dit gerigt worden vaak de opregte voorstanders eener door hunne voorgangers ontheiligde zaak gestraft voor de overtredingen hunner va deren, en wel door middel van personen die minder, lager, ver- dorvener zijn dan zij eudc menschheid wordt getroost door deze regtvaardigheid in het groote waar een oppervlakkige beschouwing van zooveel teleurgestelde goede, bedoelingen eu verijdelde edele pogingen bij enkele personen aan billijk heid cü regtvaardigheid zou doen twijfelen. Er is in Europa misleid, geroofd, met volken gespeeld en met staten geknoeid en geknutseld dat v e r 1 e d e n moet in rekening gebrngt wor den bij de beoordeeling van het h e d e u en de toekomst. üc Toekomst is Alleen Gods eigendom; twee tijden slechts Zijn onzer: in liet lieden leven wy, Eu strakswanneer 't Verleden is geworden Dan is 't ceu bock der wijsheid vol van reegieu Voor 't oogenblik waarin wy zijn en deuken En werken voor de toekomst, die wy nimmer Belieerschen kunnen. EXGELAKH. '3 Hands inkomsten hebben in de laatste 12 maanden onge veer 3,300,000 minder bedragen dan in het vorige ja^r niet door kwijning van de hoofdbronnen van welvaartmaar door .de verlaging van de belasting op de inkomstende afschaffing van die op het papier en eenige andere oorzaken. Op gedane aanvraag heeft de Fransche regering, met de meeste bereidwilligheid, 2000 pareu sneeuwlaarzen verstrekt, voor de naar Canada bestemde troepen. Op de werf te Chatham werken thans 4000 manschappen en is het drukker dan in het midden van den Krim-oorlog FRANKRIJK weigert voldoening te -geven wegens het Dappendalomdat vau°geene schennis van grondgebied gebleken is. Na langdurige onderhandelingen is eene overeenkomst, ge slotenwaarbij Spanje zich verbindt tot betaling van 25 millioentot afdoening der schuld wegens de Fransche tus sclienkomst in 1823. De advocaten der hoofdstad en uit verschillende oorden des lauds hebben den heer Berryerbij gelegenheid zijner SOjarige practijkeen diner aangeboden, waarbij alle staal kundige partijen vertegenwoordigd waren, als blijk van hulde aan de onkreukbare regtsbeginselen van dezen beroemden legitimistdie door den demoeraat Jules Favre op treffende wijze werd toegesproken. Het clerikale orgaan le Journal de Ren nes heeft eene tweede waarschuwing bekomen, wegens het overnemen der bekende dichtregelen van den afgezetteu Lyonscheu hoogleeraar La- prade en het daarbij voegen van eene beschouwing tot ver heffing van dien dichter. Het arrest in de zaak Mirès en Siméon is gecasseerd en naar het hof van Douay verwezen. De regtbank te Parijs heeft de hoeren Nefftzer en Leyault redacteuren van de Temps, en Guéroult eu Pauchelvan 1' Opinion nationale, ieder veroordeeld tot 1000 fr. boete en de kostenwegens het mededeelen van eene onware opgaaf betreffende eene kostschool voor jonge dames. De gezamelijke bakkers te Parijs hebben in plaats van de gebruikelijke nieuwjaarsgiften aan hunne klanten, aati de stedelijke administratievoor de armen 2G5000 kilo's brood van de beste hoedanigheid geschonken. Het aantal ingeschreven behoeft,igen bij de bureaux van liefdadigheid aldaar is tot. 100193 geklommen. Bij de officiële receptie op den Nieuwjaarsdag heeft de Keizer aan de bezending van den Senaat te kennen gegeven, dat hij vertrouwt.dat dit staatsligehaam hem zal ter zijde staan bij de verbetering der bestaande constitutie, altijd met inachtneming van de onschendbaarheid der grondslagenop welke zij berust. Aan die van het Wetgevend Ligchaam zeide Z. M. te hopen, dat die vergadering in de jongste wijzigingen van de constitutie een nieuw bewijs zou erken nen van zijn vertrouwen in hare kennis en vaderlandsliefde, en aan de clerikale bezendingdat de Fransche geestelijk heidzoo hoog geplaatst door hare godsvrucht en deugden, weet, dat zij Gode moet geven hetgeen Godes is eu aan Gesar hetgeen Cesar toekomt, en dat zij kan rekenen op zijne bescherming en levendige belangstelling. liet Casino aan de straat Cadet te Parijs is door eene ge weldige gasonl[doffing geheel vernield, waardoor verscheidene werklieden het leven verloren hebben en de belendende win kels zwaar beschadigd zijn. Ook werd eeno vrouw aan de overzijde der straat plotseling gedood; het aantal gekwetsten beloopt 22. De ontstane brand is spoedig gebluscht. De Spaansche Infant Don Juan de Bourbon heeft eene verklaring openbaar gemaakt ten gunste van Koning Victor Emmanuelhij doet geen afstand van zijne regteu op den Spaanschen troon, maar wel op dien van Napels, weuscht den Koning geluk met zijn iugenomeu hoog standpunt en met de wedergeboorte van Italië eu zou verlangen voor Spanje hetzelfde te kunnen doen. Den 28 Deo. viel uit de Vesuvius weder een aschregen over de stad en reede van Napels. KERKELIJK F STAAT, De kardinaal Anionelli heeft zich krachtig verzet tegen het bezetten van Allatri door de Fransche troepen en verklaard, dat hij geweld zal moeten gebruiken indien de generaal de Goyon bij dit voornemen volhardt. liet, nationale coinmitté heeft openlijke verklaringen doen aanplakken, houdende, dat de Paus'sehjke schuldbrieven, afgegeven na 27 Maart 18G1 nimmer door het Italiaansche gouvernement zullen worden erkendomdat Rome van dat oogenblik af is'verklaard te zijh de hoofdstad van Italië, en alzoo aan het wereldlijk gezag van den Paus is onttrokken. De Fransche gezant te Rome heeft een brief aan den kar dinaal Anionelli gerigtover het vertrek van Koning Frans uit die hoofdstad maar de staatssecretaris heeft geantwoord zich daarmede niet te kunnen inlaten. ORMTENR1JK. De protestantsehe garnizoenskerk te Weeuen is plegtig ingewijd. Te Bregenz is eincjelijk verlof ontvangen tot den opbouw eener protestantsehe kerk. Gallicie is thans weder, even als vóór de door den minister Qoluchowskigemaakte veranderingen, in 2 stadhouderschappen verdeeld oirder een te Hemberg residerenden gouverneur- generaal; bet. oostelijk deel wordt grootendeels bewoond door Ruthenen het westelijk waarvan Krakau de hoofdstad is gewordendoor Polen. Aan het r. k. gymnasium te Techen in Silezie is een Is raëliet wegens zijne uitstekende' kundighedentot hoofdon derwijzer aangesteld, welke benoeming door de landsregering is goedgekeurd. De geestelijke Pinellibekend door zijne reactionaire pre diking in de hoofdkerk te Vcuetieis door den Paus tot patriarch aldaar benoemd. PORTUGAL. liet Koniuglijk Huis heeft weder een verlies geleden door het overlijden van den infant Jouohertog van Beja aan eene typheuse ongesteldheidterwijl ook 's Koniugs jongste broeder. Don Auyusto, in bedenkelijkeu toestand ver keert. De Koning is den 25 Dec. op begeerte der menigte naar een buitenverblijf vertrokken, wijl het volk volhoudt, dut de opvolgende sterfgevallen aan vergiftiging zijn te wijten. Eeuige winkels van apothekers zijn op dit vermoeden aange vallen eu verwoest, maar de regering heelt krachtige maatregelen verordend om eene herhaling dezer bedrijven te voorkomen eu ceu lOOtal oproerlingen gearresteerd. Bij de lijkopening van den overleden prins is niet het minste ontdekt, dat aan vergiftiging doet deuken. fi'KUISSEN verklaart de aanhouding van de 2 commissarissen aan boord van de Trent voor onwettig en heeft den gezant te Was hington gelast, het Amerikaansche gouvernement met deze meeuing bekend te maken. RUSLAND verklaart officieel, dat Oostenrijk, door zijne tussclienkomst in de Suttorinaeen gevaarlijk antecedent heeft, daargesteld voor de veiligheid van het Turksehe rijken erkent zich soli dair verhonden, om elke eenzijdige inmenging in de Turksehe zaken te verhoeden. Op het rapport van den minister van ouderwijs heeft de Keizer bepaalddat de Universiteit te Petersburg gesloten zal blijven tot de .invoering van een nieuw reglement. Pro fessoren eu studenten zijn ontslagen; de eersten kunnen, met goedvinden der overheidweder" worden aangesteld eu de laatsten andere universiteiten bezoeken. Polex. Te Warschau zijn minder strenge maatregelen verordend tot behoud der openbare rust. De Keizer heeft 5000 roebels gezonden voor de algemeeue armen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. De insurgenten hebben de Turksehe marktplaats Stepna vermeesterd, geplunderd en ten deele verbrand. Dc bevolking is, met achterlating van doodengekwetsten eu gevani-enon gevlugt. 0 6 6. AEREENILDË STATEN. Uit het verslag van kapitein IVilkes blijkt, dat hij te goe der trouw en geheel op eigen verantwoordelijkheid is over gegaan tot de gevangenneming van de hesren Mason en Slidell, die hij als geïncarneerde vijandelijke dépêches en dus als oorlogseontrabande beschouwde. De Afgevaardigden hebben geweigerd een besluit te nemen tot goedkeuring van zijn gedrag, alvorens de zaak aan het oordeel van het committé voor de buitenl. zaken is onder worpen geweest. Zij hebben een millioen dollars verleend voor den bouw van kanonneersloejien. 2 Regimenten federalisten zijn op Ship-island geland. De bevelvoerende generaal heeft eene proclamatie uitgevaardigd, ten aanzien van de slaveiihoudende Staten, welke misnoegen heelt gebaard op de vloot en in liet Congres aanleiding heeft gegeven tot de vraag, op wiens last die afkondiging geschied is. Hij had namelijk beweerddat de Slavenstaten in strijd met de grondwet in de Unie waren opgenomen. In Missouri heelt een gevecht plaats gehad, waarbij, naar men verzekert1300 Separatisten gevangen genomen zijn. Van Beaufort zijn te New York reeds 120,000 ponden katoen ontvangen en worden nog 400,000 ponden verwacht. De stad Charleston is door een zwaren brand geteisterd waardoor een groot gedeelteeu daarin de voornaamste openbare gebouwen is verwoest. RIN N EN L AN I». Bij Kou. besluiten van 11 Dec. is een nieuw reglement op de binnenlandsche dienst van de rijkstelegraaf vastgesteld 0111 met I Januari) in werking te treden, en vaii 29 Dee. is de rijks-commissie voor de statistiek ontbonden en zijn de leden en secretaris daarvan eervol ontslagen. De Koningin heeft, een fraai werktafeltje geschonken voor de armen loterij te Scherinerltorn. Den 25 is te Parijsna eene langdurige ongesteldheid overleden de historieschilder J. J. Eeckhout, geboren te Ant werpen in 1793, van 1839 tot aan den dood van Koning IVillem II directeur der academie van beeldende kunsten te 's Graven hagc. Den 27 is te Utrecht het houwen vau een kasteel voor de ambachtsheerlijkheid Stoutenburg besteed aan Pruissirg voor 84000en den 28 aan het provinc. gouvernement te Haarlem, het afbreken en herbouwen van school en on- derwijzerswoniug te, Heusbroek, aan P. Brnyman te Nieuwe Niedorp, voor 4800. Wegens het afkomende drijfijs is den 31 de schipbrug over de Lok bij Vreeswijk weggenomen. Te Amsterdam zijn In 18G1 uit zee aangekomen 210G schepen, waarvan 230 van Java, eu vertrokken 1942. "Van Amsterdam zijn den Rhijn opwaarts vervoerd 899,143 cen tenaars koopgoederen, tegen S5Ü.016 cent. in 1860. liet Ned. zendelinggenootschap heeft in het afgeloopen jaar aan giften en legaten ontvangen 38795,455. Door vele handelshuizen te Rotterdam is een adres aan de le Kamer gezondentot wederlegging van een ander uit Amsterdam, waarin de gedragslijn van den minister vau koloniën sterk werd afgekeurd. De Eerste Kamer heeft den 30 Dec. met alg. st,. goedge keurd de begrootingen voor de Ommerschans en Vceuhuizeu en voor het burgerlijk pensioenfonds, alsmede de wet, op de middelen en den 2 Jan., insgelijks met alg. st„ de hoofd stukken 1 tot 10 der staalsbegrooting. In ISG1 zijn binnen deze gemeente geboren 227 jongens en 195 meisjes, te zamen 422 kinderen, waarvan- 14 buiten huwelijk. Onder dit aantal waren 9 paren tweelingen. Bo vendien zijn levenloos aaugegeven 28 kinderenwaarvan 3 onwettige. Overleden zijn 1G7 van het mann. en 159 van het vrouw, geslacht, te zamen 32G, verdeeld in 197 ongehuwden82 gehuwden en 47 weduwnaars eu weduwen. En gehuwd 114 pareu, zijnde 74 huwelijken gestoten tus sehen jongmans en jongedochters, 10 tussehen jongmans en weduwen, 23 tussehen weduwnaars eu jongedochters,en 7 tussehen weduwnaars en weduwen. 1 Huwelijk werd door echtscheiding onthouden. Ouder de geboorten zijn 4 van elders woonachtige ouders, en onder de st.erflen 15 vau elders woonachtige lieden, ter wijl elders 10 hier woonachtigen zijn overleden, en 1 kind van hier wonende ouders is geboren. De bevolking is dus vermeerderd door 419 geboorten en door de vestiging van 268 mannen en 284 vrouwen en ver minderd door 321 sterfgevallen en het vertrek van 203 mannen en 273 vrouwen, zoodat het zielental met 114 is toegenomen Alzoo zijn iu 18G1 in vergelijking met 1860 116 kinderen meer geboren, 36 personen minder overleden en 13 huwe lijken meer gesloten, en hebben in den loop des jaars de geboorten de sterfgevallen met 98 en de ingekomeneu de vertrokkenen met 16 overtroffen. In 1861 zijn op de graanmarkten alhier aangevoerd 13199 mudden tarwe, 4953 rogse, 11289 gerst, 29863 ha"er, 3872 boonen, 1365 kanariezaad, 1108 mosterdzaad, 358 koolzaad, 1136 karweizaad en 2357 erwten, te zamen 69500 mudden, hebbende eene vermoedelijke waarde van 4S1,438,50. In 1860 was de aanvoer 61404 mudden, ter waarde van 427,212. Op de 3 voor- en najaarskoemarklen zijn aangevoerd 5828 runderen boven en 1805 beneden het jaar, te zamen 7633, tegen 5689 in het vorige jaar. Op de 3 paardenmarkten 563 paarden en 67 veulens, totaal 630, tegen 626 in 1860.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2