Houtveiling te Bergen, BURGERLIJKE STASI). ABJIES-BEWA URSCIIOOL. Schoolverzuim. ftl«i*Hfctiïcrigtcn. Qbucvtcuticw. parken extra «waai* essehen en ei ken Ilakïaont, liggende gehakt in de ITa- verweide, onder Bergen. Op de Zaturdagsehe weekmarkten 389 paarden, 302 koeijen, 15670 schapen, 6401 lammeren, 3516 magere varkens, 8724 biggen en divers 28, te zarnen 35030, tegen 34256 in 1860. Un op de Maandagsche vette veemarkten (48 marktdagen) 110 koeijen en ossen3408 kalveren4335 schapen1868 varkens en 109 divers, totaal 9S30terwijl dit cijfer in het vorige jaar over 49 marktdagen 7035 beliep. Zoodat het gezamelijk aantal stuks vee in het geheele jaar bedroeg 53123 tegen 47606 in 1860. Het gemiddeld aantal op de Maandagsche markten was 204tegen 143 in het. vo rige jaar, zoodat hierin eene verblijdende toename was opte- merkenterwijl de Zaturdagsehe daarvan geenerlei nadeel ondervonden. Daarentegen zijn de Vrijdagsche vette varken markten in het najaar zoo goed als opgehouden. Bij de inspectie der dienstdoende schutterij op 29 Dec., zijn de eereteekenen voor langdurige werkelijke dienst uitgereikt aan den eersten luitenant Ibinlc Meienbrink en den sergeant Harteveld en heeft vervolgens het kader den kapitein S. A. de Lange een fraaije eeresabel aangebodenals blijk van achting ter gelegenheid zijner volbragte 25jarige dienst. Men verneemt, dat heeren officieren der schutterij, Zbd. tevens een met zilver gemonteerden bokaal hebben vereerd. ONDERTROUWD. 3 Jan Pieter Schavenia/cerwedr. van Maria 1 ïepers en Antje Kensbeide te Alkmaarlaatstgen. onlangs te Berkhout. GEBOREN. T, 30 Deo. 1861. IVijnanda Rósina D van Ernst 1 erdinand Marz en Aagje Kleberg. 1 Jan. 1862. Gerardus Wilhelmus JohannesZ. van Hendn- kus Verrijt en Cornelia Catharina Jacoba blootman. 2 Johanna Catharina Maria, 1). van Johannes Peeper- korn en Johanna Jacoba Franeisca Vlek.— Antho- nie en UillegondaZ. en van Andnes Tabernal en Jansina Molenaar. 4 Jan FranciscusZ. van Mr. Jan de Witt en Maria Theresia Wilhelmina Giebe. OVERLEDEN. 31 Dec. 1861. Johanu Hermann Nachbar78 j.— Gerardus Z. van Gerardus Meijroos en Jannetje Noordam 6 w. 1 Jau 1862 Johanna PetronellaD. van Casper Ooijevaar en Metjc Aaltje Cornelissa, 4 j. en 3 in.— Cornells Pieter, Z. van Pieter Evers en Jannetje Stoppel steen, 7 m. 't alleen om alle aanleiding af te snijden tot hel denken aan //den haan heel hoog en mooi gekapt" der Leekedichtjeus. De schrijver van 't bestreden artikel meent dat de door hern bedoelde oorzaak van 't schoolverzuim zou kunnen wor den verwijderd, indien slechts de bedienaren der godsdienst en godsdienstonderwijzers de tijdsbepaling van hun onderrigt veranderden. Bij eene oppervlakkige beschouwing kan hij schijnen gelijk te hobbeu. Doch ook slechts bij eene opper vlakkige." Wie gewoon is een weinig dieper te zoeken zal ligt inzien dat de bron des kwaads, en dus ook 't middel tot zijne wegneming, elders te vinden is. Sedert het lager onderwijs in ruimeren zin nog dan vroe ger gemeentezorg geworden en door het bestuur dezer stadin menig opzigtmet lofwaardigen ernst ter harte ge nomen isheeft de daartoe aangewezene magt eenvoudigweg bepaald//op dit uur zal in deze inrigting in dit vak onder- //wijs gegeven wordenop dat Uur in dat vak op die inrig ting" Men heeft daarmede uitsluitend iets goeds bedoeld zou zij nader daarop zijn terug gekomen. Die moeite is haar door het bovenstaande stuk bespaard zij beschouwt de zaak als voldoende toegelichtom tot het indienen van een be paald voorstel te kunnen overgaan. Wie zal dat doen Zij antwoordt: de plaatselijke schoolcommissie. Ingezonden stokken woi'deu vóór Vrijdag middag één ure verzocht. Re Uitgevers. Bij den uitgever van het Evang. Penningmagazijn verschijnt mede sints eenige jaren het sedert een geruimen tijd gunstig bekende tijdschrift, het //Bijbelsch Dagschrift." De korte maar kernachtige beschouwingen maken het voor dagelijkschè huis- selijke godsdienstoefening zeer geschikt en het tal van me dearbeiders waarborgt den degelijken inhoud. Zitting van Commissarissen op Maandag, den 6 Jauua- rii 1862^ des avonds ten 8 ure. Ouders, welke verlangen hunne kinderen aan de bewaarschool toetevertrouwenvervoegen zich, ten genoemden tijde, aan het locaal aan de Doelenstraat, voorzien van de geboorte- en inëntingsbewijzen der kinderen. Uit naam der Commissie, J. J. de GELDER, Secretaris. lft'GKZOftOEtt STUKRKft. Moet het opregt betreurd worden dat art. 23 der wet op 't lager onderwijs, schoon in den lande genoegzaam bekend, blijkens sotnmiger handelingen en woorden, met door allen, hoezeer overigens achtbare mannen, even juist begrepen wordt- 't is even opregt te betreuren wanneer men ziet hoe der leer van kerk en staat, zooals die in ons vaderland vaststaathetzelfde lot wedervaart. Overeenkomstig de zuiverste begrippen aangaande beider onderlinge verhoudingduidelijk genoeg gehuldigd telkens wanneer, en te regt, stemmen opgaan die de opheffing der ministeriën van eeredienst in ons vaderland vorderen zijn kerk en staat als twee geheel afzonderlijke, op zich zelf staande, van elkander afgescheidene magten te beschouwen. Deze twee zijn en zouden dat afgezien van elke meusohe- lijke bepaling wezen, beiden magtig eu in gedurige aanranng met elkander. Wanthoezeer van .elkander afgescheiden ze leven en bewegen zich in elkander, en wel zóó dat het dikwijls iboeijelijk te bepalen is of de kerk leeft, in den staat dan wel de staat in de kerk. Dit is afhankelijk van den zin waarin laatstgenoemde uitdrukking wordt opgevat,. Verstaat men daardoor in zuivere beteekenis, het Godsrijk het zuurdeeg der menschheiddan is er geen twijfel of de staat n-aat op in de kerk. Omgekeerd leeft de kerk, maar toch altijd als onafhankelijke magt, behoudens de bepalin gen van Hoofdst. VI der grondwet, in den staat, wanneer door kerk verstaan wordt een of eenigen der menschelijke vereenieinven welke de beginselen van het Godsrijk in prak tijk zoeken te brengen. Doch hoe ook: 't noodzakelijk ge voio* van zulk eene verhouding tusschen twee zoodanige magten is: //dat samenwerking van die beiden steeds een „hoogstwenschelijke zaak moet worden gerekend." maar te vens //dat zulk eene samenwerking alleen mogelijk is wau- //neer de een des anderen regten eerbiedigt." Dit laatste nu wordt niet zoo algemeen zelfs door ove rigens vroede en kundige mannen, ingezien, althands be dacht en toegepast. 't Is hier de plaats met om dit, in bijzonderheden aan te toonen. Anders gave gewis art. 166 der Nederlaudsche "rondwet aanleiding tot, niet zoo gansch ongegronde opmer kingen. Maar de vlugtige aanstipping dezer zaak was nood zakelijk ter handhaving der bedoeling vau de volgende regelen. Ze zijn gerigt tegen het hoofdartikel der Alkmaarsche Cou rant van 29 December 1861, getiteld: //Een schoolverzuim dat vermeden kon worden." De bestrijding daarvan is te noodzakelijker geworden sedert het volksblad van 2 Januaril862 dit artikel met lof vermeldt, maar blijkbaar den onbegrijpe- 1 ijken misslag begaat van voorbij te zien wat de schrijver m de A. C. voorbij gezien heeft. Ze geldt uitsluitend den inhoud zijner regelen. V\ ant komen daarin ook een paar uitdrukkingen voor niet onberispelijk ten aanzien van den vorm 'tzal best zjjn die niet eenmaal te releveren, ware Welke Red. geen krenking hoegenaamd van iemands regten. Maar wat in bedoeling "billijk schijnt, blijkt niet altijd, billijk bij de uitvoering. Dit is hier 't geval geweest. Van de uren waar over men" meende vrijelijk ten behoeve van het schoolonder wijs te mogen beschikken, waren eenigen reeds lang, en op geheel wettige wijzeten dienste van 't godsdienstig on derwijs in gebruik, 't Ware daarom nuttig geweest, reeds terstond bij die regeling, met wie steeds over die uren be schikt hadden in overleg te treden over de mogelijkheid eener verschikking. Reeds uit eigenbelang, omnieteenmaal van hoogere drijfveren te gewagen, zoudeu zij wien 'tgods- diensfio- onderwijs der jeugd is toevertrouwdtot noodzake lijke uursveranderingeu zijn te vinden geweest. Want nie mand meer dan zij weet een gezet en geregeld schoolbezoek te waarderenonidatbij den aart der onderwerpen welke op de katechesatiën te behandelen zijn, niemand meer dan zij bij ervaring weet wat het zegt met slecht, onderwe- zene kinderen te doen te hebben. Maar dit juist is niet geschied. Die uren zijn eenvoudig onteigendof liever want onteigening veronderstelt vergoeding geannexeerd ingenomen. En nu dit is geschied, en de gevolgen daarvan zich doen gevoelen draagt de tijdsbepaling van t verschillend godsdienstonderwijs der "jeugd daarvan de schuld, een tijds bepaling misschien hier en daar voor wijziging vatbaar: maar met genoeg om in den bestaanden toestand, de radicale door den schrijver bedoelde, wegneming van de door hem aangewezene oorzaak van schoolverzuim te bewerken. Immers, 't moet herhaald worden "in den bestaan- den toestand" zou dit alleen kunnen geschieden wanneer de katechesatieën voortaan op Zondag werden gesteld. Men zal dit toegeven zoodra een oogenblik wordt nagedacht. Kateche- satieën^toeh worden bezocht door allerlei soort van kinderen, van zeer verschillenden leeftijd en stand. Men moge op zekeren leeftijd de beide kunnen van elkander scheiden; men moge, waar 't getal leerlingen groot is, maatschappelijken rang tot maatstaf van indeeling nemenmaar daar zullen e i naar een hoogep beginsel moeten daar altijd katechesatieën blijven saamgesteld uit knapen en meisjes, en dezen van ver schillenden stand. Als nu een oudere knaap, op zulk eene katechesatiegeplaatst is in een lagere afdeeling van 't gym nasium een jongere in eèii hoogere der lagere school, de een op de stadsarm-, de ander op de stads tusschenschool de ander op eene bijzondere school of eenig ambacht, de meisjens ten deele op de stedelijke ten deele eveneens op bijzondere inrigtingeu van ouderwijsterwijl andere dienst baar zijn: dan wijze men met den besten wil één uur, één enkel van de 72, of zooveel meer men wil stellen daguren der werkdagen eener week waarop niet deze of gene eenig ander onderrigt of werk zal moeteu verzuimen, zoo hij 't godsdienstonderwijs niet verzuimen zal. Nu kan men zeggen: «Splitst, verdeelt zoolang tot voor elk der kinderen een geschikt uur gevonden is." Maar de steller van 't artikel der A. C. van 29 Dec. jl. zal waarschijn lijk de eerste zijn om te erkennen dat zij tot wie die eisch dan in de eerste plaats gerigt moest worden ook nog iets anders te doen hebbeneu ook nog wel iets anders doen ais katecheseren alleen. Deze uitweg, de eenige bij «den bestaanden toestand" zal dus wel, als geheel onbegaanbaar, mogen worden afgesloten. Waar is dan herstel? Juist en alleen in het terugkomen op de welmeenende maar voorbarige vaststelling der regle menten op het schoolonderwijs. Men zalin overleg met hen wien 't godsdienstig onderwijs der jeugd is toevertrouwd daguren op werkdagen moeten bepalen waarop de scholen gesloten zijn. Stellen de politiken een //nolumus" tegenover 't boven aangewezen «non possumus der kerkelijkendan is daarvan een bedroevend gevolg te verwachten. Ouders en verzorgers zullen genoodzaakt worden voor hunne kinderen of pupillen te kiezen tusschen de katechesatie en de school De ervaring leert dat hetgeen betaald wordt gesteld pleegt te worden boven 't geen kosteloos wordt genoten eu dat stoffelijk belang velen boven geestelijk geldt. Zioo zal van lieverlede een geslacht opgroeijen wel naar 't verstand min naar 't gemoed gevormd. Maar of de staat zelf daarmede na een vijftig- of honderdtal jaren zat zijn gebaat vrage men aan Duitschland en Frankrijk in 't jaar 48. Alkmaar 30 Dee. Aangevoerd 1 Paard f 60, 1 Koe f 100, 9 Kalveren 30 a 5026 Schapen f 10 a 26, 53 vette Varkens 38 a 44 ets. per NP. 4 Jan. Aangevoerd 6 Paarden 40 a 80. 4 Koeijen 90 a 125, 177 Schapen /6a 20, 23 magere Varkens ƒ12 a 15 64 Biggen 4 a 6, nucht. Kalveren f 7 a 10Bote,, per kop 60 tot 75 et. Hoorn 30 Deo. Aangevoerd 15 Kalveren, 20 Schapen en 5 Varkens. 2 Jan. Kleine Graskaas 29, aangevoerd 13 stapels, we gende 3047 NP. 4 Jan. Tarwe/U. Rogge 7,75, Gerst /6,25, Haver/4,50, Paardenboonen 8,25 bruine dito 14,50 groene Erwten 17, graauwe dito ƒ18, witte dito/12.50, aangevoerd 421 mud. Op monster verkoeld: 135 mud Mosterdzaad a/18.50, en 90 mud Karweizaad a f 13.75, 15 Paarden /30 a 145, 16 Kalveren 5,50 a 12, 145 Schapen f 9 a 21. 90 Varkens f 7 a 19, 7 Zeugen 14 a 31 225 Biggen 4,50 a 6,50. 300 Kippen 35 ets. a/1,20, 900 Eenden 30 a 75 ets., 1700 Kippeneijeren f 3,50 a4, en 1200 Eenden dito 4,25 a 4,50, 2200 koppen Boter 55 a 60 et. per kop, 600 mudden Aardappe len 4 a 6. Medemblik 31 Dee. Kleine Kaas f 28, aangevoerd 35 sta pels, wegende 8775 N.P., Boter 1,08 per N.P., Kippen eijeren 4 per 100. Purmerende 31 Dec. Aangevoerd 39 Runderen, 14 Paar den54 vette Varkens van 41 tot 49 ets. per N.P., 5 magere dito 9 a 13, 56 Biggen/4 a 6, 25 vette Kalveren 75 lot 95 ets. per N.P., 51 nucht. dito/6 a 14, 602 Schapen en Lammeren, 480 Ganzen 1,50 a 1,75, 170 Zwanen ƒ4,50 a 4.75 per stuk, Kippeneijeren 4, Eenden dito 3 per 100, Kleine Kaas29,25 aangevoerd 86 stapels, Boter 0,95 a 1,121 per N.P. Londen 30 Dec. Aangevoerd 4430 Runderen18920 Scha pen en Lammeren, 132 Kalveren eu 310 Varkens. Ruud. 5.4, Schapen en Lamm. 5.8 Kalv. 6 en Vark. 5.4. Schiedam 3 Jan. Moutwijn 12,50, Jenever J 18. Zaandam 2 Jan. Raapk. 85 a 92, Lijnk. /12,50 a 15. Alkmaar, Nieuwjaarsdag 1862. ft SB. De redactie heeft zich ten pligt gesteld alle stukken blijkbaar door bevoegden geschreven en ter zake dienende op te nemenal mogt daarin een gevoelen worden verdedigd waarmee zij zich niet zou kunnen vereenigen. Tot de plaat- siu" van het bovenstaande stuk behoefde echter het beginsel van onpartijdigheid haar niet te dringen. De laatste vijf re gelen toch van het bestreden artikel heeft de geachte inzender die in zijn lofwaardigen ijver over hel hoofd gezien? bewijzen voldoendedat zij het in de hoofdzaak eens is met haren gewaanden bestrijder, in wien zij veeleer een bondgenoot meent te zien. Daarenboven had zij niet uitsluitend het oog op den te Alkmaar «bestaanden toestand," maar behandelde de zaak in het algemeen. Juist de gedachte aan de regeling der schooluren in deze gemeente deed haar de laatste regelen aan haar artikel toevoegen. Gebrek aan ruimte liet haar met toe bij die gelegenheid "moer te doen, dan op de moeijelijk- heden, die zich van die zijde tegen de verwezenlijking van haar plan zouden opdoen te wijzen; hoogst waarschijnlijk Getrouwd II. COSTER, van Alkmaau, en ft. ME LANGE. llelder3 January 1862. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. T. W. GIEBEN, geliefde Echtgenoote van Mr. J. de WITT, Alkmaar4 Jan. 1862. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling ontvangen bij gelegenheid van ons vijfentwintig jarig huwelijksfeest betuigen wij onzen hartelijken dank. W. SCHUURMAN. C. SCHUURMAN Cloeck. Men is van meeuing, op Woensdag den 8 Januarij 1862, voor den middag teil urein de herberg het Bonte Baardte Noordscharwoude in openbare veiling te verkoopen: Negen akkers zeer vruchtbaar BBonwIand en twee ËlonttinselBjes alle gelegen onder de gemeente Noordscharwoudebreeder bij billetten omschreven en nader te vernemen ten kantore van den Notaris Pu. HULST, te Zuidscharwoudebrie ven franco. -sauui den 9 Jannarij 1862 des morgens ten 10 voor contant geld van SO h SO

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 3