jfcsrhc iScrigfcn. t)f dien t.taat een vriendschappelijke gezindheid toedragen. Zoolang Engeland de Zuidelijke Confederatie als oorlogvoe rende partijen niet als een oproerige landstreek beschouwt beweert de New-York-Times zal er zich altijd wel een voor wendsel voor een oorlog opdoen. Eu de Herald stelt Amerika voor als een overrompelden reizigerzich onderwerpende aan den roover, die lw m met de woorden «uw geld of nvv leven" het pistool op de horst zet. Daarom acht het blad het ver standig, om aan de onbillijke eisehen toe te geven, doch alleen om later des te heter met Engeland te kunnen afreke nen. Wij zullen ons aan de hooghartige vorderingen van die overmagtigp vreemde mogendheid onderwerpen zegt het blad om ons des ie krachtiger tegen den binnenland- schen vijand te kunnen wenden; maar evenmin als ïtonre ooit Karthago heeft vergetenof Frankrijk St.. Helena ver geet zullen de burgers der Vereenigde Staten de onbedui dende zaak met de Trent vergeten. Voor een begin stelt liet. blad voor, om in het tarief der inkomende regten ver anderingen te maken teu gunste der Fransche voortbrengse len met uitsluiting van de Engelsche. Te gelijk met het besluit tot uitlevering van de hoeren Mason en Slidell komt het berigt tot ons, dat de San-Jacinto voor plaatsvervangers heeft gezorgd, door op de kust van Texas de Engelsche schooner Eugenia aan te houden011 twee passagiers, die volgens hunne papieren voor agenten der Zuidelijke Confederatie werden gehoudengevangen te nemen 011 te Nieuw-York op te brengen. Het is te hopen dat deze zaak geheel van denzelfden aard mag zijn als die van de Trentwant. anders zal een nieuwe kwestie de vorige on- middelijk vervangen. In Europa heeft het nieuwe jaar nog niet veel verandering gebraal. Torli beweert de Fransche geestelijkheid, dat zij op 1 Jauunrij 1802 een waarschuwing Heeft ontvangen van gelijken aard als Oostenrijk op 1 Januarij 1859 ontving. Zij beweert, dat de woorden door den Keizer op dien dag ge sproken in hoofdzaak beteekonen «Dc leden van de gees telijkheid die aan Caesar zullen geven wat Caesar vordert dat hem gegeven zal worden, en aan God wat Caesar wel /.al willen veroorloven dat aan God zal worden gegeven kunnen rekenen op do welwillende bescherming van Caesar." Er is wel geen twijfel aan dat dit de bedoeling is van den nieuwen Caesar, of liever den nieuwen Augustus, die öpFrauk- rijks troon zit. Alles moet zich oplossen in den Keizer, zijn geest moet alles doordringen. Even als Augustus heeft hij zich eerst van den toestand meesier gemaakt, en al zijne te genstanders vernièfigd met behulp van de cohorten zijner praetorianeu en van Cayenne de drooge guillotine. Even als Augustus wilde hij alle magt, weder geven aaii het volk, wel wetende dat liet. die hein weer zou opdragen. Zoo bleef de schijn, aanvankelijk ook de naam der vrijheid bewaard, terwijl liet wezen lang verloren was. Wel volgde ook spoe dig de naam en werd de Republiek een Keizerrijkmaar de schijn bleef steeds bewaarden meer dan ooit hoort men van het constitulioneele Keizerrijk gewagen. Wie denkt hier niet. aan het Keizerrijk des rredes Het. dagblad lu Patrie heeft de vrijmoedigheid gehaddat constitulioneele Keizerrijk lot het voorwerp zijner beschou wingen ie maken; en de Keizer zelf hefitt op Nieuwjaarsdag aan den Senaat verklaard dat Hij op de medewerking van dat ligchaam rekende tot verbetering en volmaking van de constitutie. Dc Monitevr noemt liet artikel in la Patrie «in den besten geest geschreven," maar voegt er Hij, dat zulke redeneringen tegenspraak zouden kunnen uitlokkenen dat rr alzoo weer een bewijs tc meer is geleverd van het gevaar dat er gelegen is in liet overbrengen van de discussie op het terrein van de grondwet. Het ofiiciëeie blad herin nert daarom aan de nota van 28 November II., waarbij den dagbladen wordt verboden in eenige beschouwingen te treden over de constitutie; en de Keizer heeft bij zijne opwekking aan den Senaat de aanmerking gevoegd, dat de grondslagen der constitutie ongeschonden moeten blijven, daar toch liet, staatsgebouw «ingevolge de uitdrukking van den volkswil" daarop is opgetrokken. De Keizer heeft magtig veel eer bied voor den volkswilin zijne proclamatie bij den coup dl ét at in 1851 verklaarde hij het volk voor den cenigeu sou- verein dien hij in Frankrijk erkent. De grondslagen der constitutie, die, alzoo ongeschonden moeten blijvenzijn een alvermogend hoofd van den staat met alleen aan hem verantwoordelijke ministers. Wel beweert men en tc regt. dat ook de beginselen van 1789 als grondslagen der constitutie zijn aangewezen, maar men vergeet dat, die be ginselen alleen «gezuiverd en gelouterd" toegepast moeten worden. Napoleon predikt óók de vrijheidmaar niet als beginsel vanyvanr alles moet uitgaan, neen, als dceindelijkc vrucht van zijn werk. Eerst de gelijkheid en die bestaat in Frankrijk tamelijk wel; Allah alleen is groet De vrij heid komt later. In 1889 verschenen de Idéés Napolédktex- ves «Is een land leest men daar inwendig door strij- «dende partijen overheerd dan moeten dezeen met haar «haat en tweed ragt verdwijnen vóór vrijheid mogelijk is. «Wanneer in een land. zoo democratisch als Frankrijk, het, «grondbeginsel der gelijkheid nog niet algemeen in beoele- «iiing is pcbragt. dan moet dat beginsel eerst alle wetten «doordringen vóór vrijheid mogelijk is. Wanneer de oude «zeden door de omverwerping van de oude maatschappij ver- gloren zijn geraakt, dan moet men nieuwe in overeenstem- «ming met de nieuwe grondbeginselen invoeren (dit gaat in «Frankrijk al heel wel; beursspel, demi-monde, enz.) «vóór vrijheid mogelijk is. Is de regering, welke ook «haar vorm zijniet in het bezit van magt en aanzien «ontbreekt het aan orde in liet, bestuur, dan moet men vóór «alles de orde herstellen vóór vrijheid mogelijk is. 15e- «staat bij het volk geen aristocratie meer, eu in het algemeen «behalve het leger niets wat een vaste organisatie heeft, dan «moet voor de maatschappij een nieuwe hierarchic geerga- «niseerd worden vóór vrijheid mogelijk is." Met ziet heb, de vrijheid is wel goed, maar zij is niet spoedig mogelijk. Ééne vrijheid vooral schijnt de Keizer nog niet mogelijk ie achten wij noemden haar vroeger reeds de voorwaarde en de waarborg der vrijheid zelve en wel in overeenstem ming rnet den schrijver Louis Napoleon, tegenwoordig Keizer van Frankrijk. In zijn werk over Zwitserland zegt hij «Vrijheid is een woord zonder beteekenis, wanneer men «zijne gedachten en denkbeeideu niet vrijelijk mag uiten." Voor die vrijheid schijnt Frankrijk nog in't geheel niet rijp; /daartoe moet Het, eerst nog opgekweekt en voorzigtig geleid worden, «even als de jonge veulens," zegt het Journal des üéb'atswaar het dc uitnemende zorg'der regering en haar naanwleltend toezigt ook op de minste kleinigheden bewon dert in zijne beschouwingen omtrent de rijks-paardcustoete- rijenOfschoon de Keizer zelf de constitutie voor verbetering eu volmaking vatbaar acht, ngig er echter niet, overgeschre ven worden. Een heugelijk blijk van karakter en onafhankelijker! geest hebben wij in de laatste dagen gezien in den val van het stuk van den heer About in liet Odeou. Ondanks de tegen woordigheid van Prins Napoleon en zijne vrienden, die het stuk toejuichten, is het tot driemaal toe, vooral door toe doen van de studenten op de krachtigste wijze uitgefloten; en wel om den persoon des schrijvers zeiven, «die zijn pen heelt verkocht." Onze vriend. Dr. Féronde man van 'tüen- gaalsch vuur, heeft den 8,tOT Januarij in het blad, waar hij zelf de staatkundige redacteur van was, den Constitutionnel, liet voor hem niet onbelangrijk nieuws gelezen, dat, hij uit die lietrekking is ontslagen. in Italic bevindt zich het ministerie Ricasuli in een won derlijken toestand. Ofschoon tot, nog toe door de vertegen woordiging steeds ondersteund, kan het de betrekking van minister van Binnenlandsche Zaken niet vervuld krijgen. Toch schijnt het niet uit eigen beweging te willen aftreden, en tart het als 't ware de vertegenwoordiging om een blijk van wantrouwen te geven. De heer Ricasoli schijnt niet veer krachtig genoeg om meester van den toestand te blijven en zelf de leiding aan de zaken te geven. De lijdende houding tegenover de vertegenwoordiging aangenomen verzwakt liet ministerie intusschen geducht, en sommigen achten liet niet onwaarschijnlijk, dat deze een eind aan den onhoudbaren toestand zal maken door het wankelende kabinet omver te werpen. In Keur-Hessen heeft do nieuwe Kamer weder met 35 tegen 2 stemmen geprotesteerd ten gunsie van de constitutie van 1S31 die in 1852 is afgeschaft. Sedert 1853 blijft de vertegenwoordiging standvastig in den strijd om die grond wet terug te erlangen. Nu ook verklaarde de Voorzitter, dat de regering de zoo klinkende stem des volks met geweld fracht Ie onderdrukken en de regering aarzelt niet op haren weg voort te gaan de Kamer is op nieuw ontbonden. ENG F KAN 19. De oorlogsniarinc bestond bij den aanvang des jaars uit 85G vaartuigen, behalve 150 zeilschepen voor de havendienst in liet rijk eu dc koloniën. Nog slechts 151 oorlogsbodems ziju zeil- alle overige ziju stoomschepen. Men tolt 81 linie schepen van 74 tot 131 st., 32 schepen van GO tot 70 st., 44 fregatten van 51 st., 57 schepen van 22 lot 50 st., 29 stoomkorvetten van 22 st317 schepen van minder dan 22 st. eu 185 schroef-stooinkanonneerhooten elk met 2 Arm- strongkanoiiiien gewapend. 21 Zeilfiegatteu eu kleinere vaartuigen zullen eerstdaags ais minder geschikt voor de dienst, door de Admiraliteit worden verkoeld. Dit Bombay meldt men dat te Kurrachie de beruchte Ne?ia Sahibverkleed als koopman, op het oogenblik dat hij zich naar Zanzibar of Mascate zoude inschependoor een gewezen bediende is herkend en in hechtenis genomen. De britsche scheepsmagt in de N. Amerikaansche en W. Tndi3che wateren zal. na aankomst der gezonden versterkin gen in hel, begin van Pebruarij bestaan uit 7 linieschepen 33 fregatten en 25 korvetten en sloepen. FRANKRIJK. Het transportschip la Ressource is op de kust van Chili, hij Valparaiso verongelukt," zijnde van de G00 manschappen slechts 5 gered. Op het drijvende bagno te Toulon is een brand uitgebar sten, maar welhaast bedwongen; de gevangenen bleven allen behouden de oorzaak is onbekend. De lieer Mirès is Ihans op ziju verzoek uit de gevangenis Mazas naar een huis voor ziekenverpleging overgebragt. De 9 letterkundigen die liet. cierikale blad I' Ami de la Religion verlalen liebi.eu zijn thans verbonden aan liet le- gilimistisch orgaan la Gazette de Prance. De 3 opvoeringen van het tooueeistuk Qa'ctana, van den bekenden E. About (schrijver van het hedendaat/sche Rome) inliet Theatre de l' Odéon, zijn door het hevig gefluit en getier der studenten, gestaakt en mislukt. Na de laatste voorstelling bragteu a 700 studenten den schrijver een ketelmuziek alsmede aan liet bureau van den Constilutionelwaaraan hij als feuilietonnist verbonden is. Eenigen van de rumoerigsten werden in hechtenis genomen. Vele Kamers "an koophandel hebben van de regering beschikking gevraagd over de transportschepen der marine om in de stremming der Engelsche en Amerikaansche stoom schepen tusschen Havre eu Amerika te voorzien. Daarop is weigerend geantwoordomdat het, aantal naauwelijks voor dc dienst voldoende is. De lieer Léron is uit zijne betrekking van staatkundigen directeur van den Constilutionel ontslagen. De regering heeft den verkoop van de te Parijs uitgestalde pliot(igraiische portretten van den Carlist Borybs verboden. GRIEKENLAND. Op de noordkust van den Peloponnesus heeft eene hevige aardbeving gewoedwaardoor AigionPatras en Nieuw- Corinthe veel geleden hebben. De Kamer heeft 10000 drachma voor de hulpbehoevenden verleend. iT.ii.ü: Den 2 heeft de minister Ricasoli aan 85 leden der parle mentaire meerderheid verklaard niet bij magte te ziju om liet Kabinet voltallig te makenmaar dat de tegenwoordige ministers eensgezind en in slaat ziju om aan hunne roeping te voldoen, lie vergaderden hebben op deze mededeeliug geenerlei besluit genomen. Genoemde minister verlangt een crediet vau 2 millioen voor de wapening der nationale garde. Hij heeft de prefeeten aangeschreven om de geheime ge nootschappen naauwkeurig te bewaken: «toen zij zamenzwoeren tegen den Paus eu de vroegere, regeringen was zulks een werk van moedige vaderlandsliefde, maar nu zou zamenspau- niug staatsmisdaad eu verraad ziju." Aangezien het tekort over 1862, in weerwil der leening van 500 millioennog 159 millioen zal bedragenzijn 5 nieuwe belastingen (o. a. op de goederen in de doode hand) ingevoerd, waardoor de geannexeerde landschappen merkelijk meer dan vroeger zullen moeten opbrengen. Tusschen Garibaldi eu het centraal comité van Genua, waarvan hij de reorganisatie verlangtbestaat verschil. Hij Heeft het voorzitterschap van het sohuttersgenootschap aldaar aanvaard en de leden vermaand hunne wapenen in gereedheid te brengen, want dat zij die spoedig zullen behoeven. Het decreet tot opheffing van het stadhouderschap van Sicilië is geteekend. Op dat eiland zijn reactionaire bewe gingen ontstaan, waartegen troepen uit Palermo zijn afge zonden; de bevolking heeft hare medewerking aangeboden. Rij Aulettain het Napelsehe. hebben de troepen, door de landlieden misleidin gevechten met de poovers nogal verlies geleden. De bende van Cai bone6 man sterk, is ter dood gebragt. Het cierikale blad Armonia deelt liet antwoord mede vau 56 Napolitaansche prelaten op de circulaire van den minister van justitie. Zij verklaien zich onvoorwaardelijk ten gunste van den H. Stoei, waarvoor zij het wereldlijk gezag volstrekt noodig achten en beklagen zich over de invoering van liet beginsel van vrijheid van godsdienst. De geul. Lamarmora heeft te Napels een begin gemaakt met het afbreken der oude citadel, onder het gejuich der menigte en het aanheffen der volksgezangen van Mazaniello en Garibaldi. HKKHEMJKK STAAT. De stad Allatri, omtrent welker bezetting de genl. de Goyon eu de kardinaal Autonelli liet niet eens zijn, ligt op de Napelsehe grenzen en bevat vele kloosters, waarin de reac tionaire beuden eene veilige schuilplaats vinden. De Fransche gezant, markies Lavalelteheeft Koning Frans de teruggaaf zijner persoonlijke eigendommen door Piemont aangeboden, indien hij Rome wilde verlaten. De vorst heeft geantwoord, beteid te zijn zich armoede en ballingschap te getroosten, maar nimmer om eene gunst van Sardinië aautenemen. Op den Kersdag heeft de Paus zijne officieren toegesproken en zich zeiven met David vergelekentegen tvien zijn zoon Absalon was opgestaan; Z. H. hield zich echter overtuigd, dat zijn goed regt eenmaal zoude zegevieren eu de ontroofde provinciën weder teruggegeven zouden worden. De polieie heeft zekeren Fabrizzi aangehouden die den Belgisellen vrijwilliger markies de Trazegnies heeft doodge schoten, niettegenstaande de Piemontesche officier 3 dagen had veroorloofd om de Fransche regering van diens gevan genneming kennis te geven. Het Bourbonsche comité te Rome heeft eene oproeping laten drukken aan de Napelsehe nationale garde, om de Piemontezen te verjagen en Napolitauen te blijven, ten einde zonder vreemden invloed hunne eigene zaken te regelen. De Paus heeft eene apostolische breve uitgevaardigd ten einde zooveel mogelijk eene vereeniging van de Grieksche met de Latijnsehe kerk te bewerken, waartoe eene permanente congregatie van kardinalen is ingesteld, welke zich uitsluitend met de belangen der Oostersche Kerk zal bezig houden. HEER-HESSEN. De nieuw verkoren Kamer heeft het protest ten gunste van het regtsbestand van 1831 met 35 tegen 2 st. hernieuwd en is daarop door den Keurvorst ontbonden. ROSTEN RIJK heeft, even als Pruissenaan zijnen vertegenwoordiger te Washington eene nota gerigt, waarin het aanhouden van de Trent nadrukkelijk werd afgekeurd. De minister van buitenl. zaken, graaf Rechbergheeft het kabinet te Petersburg herigt, dat eene omstandige beant woording vau het protest tegen liet slechten der in Suttorina door de opstandelingen opgeworpen batterijen waardoor de grenzen bedreigd werden welligt minder aangenaam zoude zijn, omdat de zienswijze van Rusland in deze verschilt vau die der andere groote mogendheden. In het comitaat van Pesth is het standregt afgekondigd, wegens toenemende moordroof en brandstichting. Desertie zal zonder onderscheid van persoon of rang met de strop gestraft worden. Den 2 is de Keizer te Verona aangekomen en heeft dadelijk de aanwezige troepen in oogenschouw genomen en toege sproken. 's Avonds verscheen Z. M., vergezeld van de Aartshertogen Albrecht, Leopold en Joseph, in het Teatro- uuovo en werd door de groote aldaar vereenigde menigte met luid gejuich ontvangeu. RUSLAND De heer Putiatine is op zijn verzoek ontslagen als minister van onderwijs en vervangen door den staatssecretaris Golojnine. Den 26 Dee. is Michael Michuilojf, gewezen gouvernements secretaris te Petersburg op eeu schavot te pronk gesteld hein den degen boven liet hoofd gebroken en zijne veroordee- liug tot 12 jaren dwangarbeid in de bergwerken van Sibe rië (door den Keizer tot op 6 jaren verminderd) openlijk voorgelezen. Hij was beschuldigd aan het boosaardig op stellen en verbreiden van geschriften met het doel om za- menspauningen Ie verwekken en alzoo aan hoog-verraad. De Keizer heeft de straf van den apostoliseiien adminis trateur van Warschau Rieloberzkiuit aanmerking zijner jaren en kerkelijke bediening, veranderd in één jaar gevan genisstraf. te ondergaan in eene vesting. Den 2 Januarij zijn te Warschau 12 jongelieden tot de meer gegoede klassen hehoorendewaaronder 7 Israëlieten als soldaten beëedigd eu naar het Orenhurgsche regiment in Siberië gezonden. PUKTIIGAL. Ten gevolge der oproerige tooneeien verlaten vele aan zienlijken Lissabon, waar het, vertier geheel gestremd is. Aan de Cortes is eene wet voorgesteld waarbij de Ko- ninglijke Prinsessen bevoegd worden verklaard in de troons opvolging te deelen en prins Fernando wordt benoemd tot regentingeval van overlijden des Konings. De geziuit uit Rome is teruggeroepen, omdat het Paus- selijke "hof het stilzwijgen heeft bewaard op de kenÏ3geving van liet overlijden van den vorigen Koning.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2