ilicuvxjs. GEMEENTERAAD. BURGERLIJKE STAND. iHftufctberigtcn. SPASJJE. Het kaperschip Sumter van de Zuidelijke Confederatie is te Cadix binnengelatenop voorwaarde van 42 gevangenen, afkomstig van 3 vermeesterde Amerikaansche koopvaardij schepen ter beschikking van den Amerikaanschen consul te stellen. TURKIJE. Den 25 Dec. is Fuad-bassavan wien men de regeling der verwarde geldmiddelen hoopteindelijk te Konstantino- pel aangekomen en door den Sultan met groote eerbcwijzing ontvangen. Te gelijk met hem ontscheepte het Maronitisch opperhoofd Joseph Karam, aan wien een verblijf is aangewezen in de woning van een der adjudanten van den grootvizier. VEREENICiDE STATEN. De brand te Charleston op 11 Dec. heeft eene schade van 7 millioen dollars veroorzaakt. De haven dier stad is door de Federalisten vernield door het laten zinken van 16 groote met steenen gevulde vaartuigen in 3 rijen achter elkander. In den Senaat, die het bouwen van lj millioen d. heeft toegestaan voor het bouwen van kanonueerbooten op de westelijke waterenhebben verscheidene leden het woord gevoerd tegen de uitlevering der hceren Mason en Slidell. De heer llale beweerde, dat men, indien Engeland werkelijk de uitlevering had gevorderddadelijk tot den oorlog moest overgaan, in welk geval men kon rekenen op de hulp van Keizer Napoleondie gaarne de schuld van Waterloo zoude afdoen, en van de duizende in Canada gevestigde Ieren. De heer Sumner bestreed zijn gevoelen en men kwam gelukkiglijk tot geen besluit, dat de regering slechts bemoeijelijkt zou hebben in de afdoening van het geschil. De hooge toon der dagbla den jegens Engeland begon inmiddels voor meer bedaarde overweging plaats te maken en, dunk zij den Britschen ge zant Lyons, die de gevoeligheid van liet. gouvernement spaarde, door alvorens overtegaan tot de indiening van zijn ultimatum zich tut conferentiëu met den staatssecretaris Seward te be palen heeft de President Lincolnonder verklaring dat Kapt. IVilkes zonder instrnctien gehandeld had. de Zuidelijke Commissarissen en de bij hen bchoorende heeren Eustace en Mac/erlardin vrijheid en ter beschikking'van lord Lyons gesteld. Het stoomschip San-Jacinto heeft op de kust van Texas de Engelsche schooner Eugenia aangehouden en daarin geene oorlogscontrabande maar 2 passagiers gevonden, die volgens hunne papieren vermoed werden agenten der ^Zuidelijke Con federatie te zijn, en gevangen to New-York zijn aangebragt. Cl IS I NA. De Keizer is te Peking teruggekeerd en heeft het aan de Europeanen vijandige ministerie ontbondenterwijl een nieuw bewind, onder voorzitterschap van Prins Kong, is be noemd. Siechum is openlijk ter dood gebragt cn 2 zeer aanzienlijke personen zijn op 's Keizers bevel geworgd. BIN N EN LAN IB In 1S61 zijn voor de eerste maal zeebrieven uitgereikt aan 116 schepen metende 8290 lasten (waaronder 3 buitenl. ge bouwde van 330 1.), tegen 105 schepen van 7960 1. in 1860. Voor de werklieden der afgebrande fabriek van de firma de lleyder Sp Cie te Leyden is reeds ruim 15000 ontvangen. Bij het gemeentebestuur van Iloermonde is de voorloopige concessie ontvangen tot aanleg van eene vaste brug over de Maas. Den 3 overleed te Delftna eene korte ziekte, de hoog leeraar in de natuur- en wiskundige wetenschappen Bleekrode, in den ouderdom van 47 jaren,en te Purmerende de heer II. Carbasiuspostdirecteurlid der prov. statensecretaris van het waterschap de Beemster en kapt.-commt. der schutterij. Den 4 is de rijks-kweekschool voor schoolonderwijzers te 's Hertogenbosch plegfig geopend. Dien dag heeft de le Kamer het hoofdstuk koloniën met 25 tegen 5 en het hoofdstuk onvoorziene uitgavenbenevens de eredietwet voor binn. zaken met alg. st. aangenomen waarna de vergadering is gescheiden. De begrooting bedraagt thans in uitgaaf85,681,260,54 en in ontvang (met inbegrip van 6,300.000 van vroegere baten) 86,497,488,07 een overschot van f 816,227,53 belovende. De Koning heeft den minister van koloniën Loudon tot commandeur van den Ned. Leeuw benoemd. De Prov. Staten van N. Holland hebben den 7 den heer Mr. F. T. Westerwoudt tot lid der üedep. Staten verkozen in plaats van den heer J. tl. Cordesdie zijn ontslag geno men heeft. Den 8 is de stoombleekerij te Goor afgebrand. De raad van 's Gravenhage nam dien dag, met 17 tegen 16 st., de voorstellen aan van den heer Vrolik c. om een ontwerp te maken voor een te Scheveuingen aanteleggen havenom aan bijzondere personen de gelegenheid te geven zich met de uitvoering van dat ontwerp te belasten en om indien zulks niet geschiedt, te overwegen om het werk voor rekening der gemeente uittevoeren. Die van Utrecht besloot den 9 tot het aangaan eener leening van 500,000 a 4 j pCt., tot bekostiging der stede lijke gasfabriek. Aan het gouvernement te Haarlem werd den 9 besteed het afbreken en herbouwen van kerk en toren der lierv. gemeente te Opmeerami H. Bierenbroodspot te Hoorn voor 13395. De ministers hebben den 9 hunne portefeuilles ter beschik king gesteld des Konings. Bij het Kon. besluit tot instelling der militieradeninge volge de nieuwe milit.iewetis o. a. bepaalddat die raad in het 3e district dezer provincie beurtelings alhier en te Iloorn zal residerenen is voorts tot militie-commissaris benoemd den heer F. J. Genlis. Daar de tooneelvoorstelling 1.1. Maandag gegeven ten voordeele van de nog talentvolle actrice mejufvr. de wed. de Beste, de algemeene bijval en toejuiching heeft weggedra gen zoo heeft de Rederijkers kamer Tollens het plan opge vat om dezelfde opvoering ten hare behoeve eerstdaags te herhalen, waarvoor op nieuw een inteekenlijst zal circuleren. Naar men verneemt zullen de Arnsterdamsche tooneellis- tenonder directie van de heeren Roobol en Tjasinkhunne abonnements-voorstelllingenwaarin zijdoor de ingevallen feestdagen en ziektegevallen onder het personeel, eenigebe lemmering hsbben ondervonden, op den 24 dezer hervatten en dezelve alsdan in geregelde tijdsorde laten afloopen. Zitting van den 8 Januarij 1862 No. 1. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de Heeren Dr. D. IF. van Leeuwen en H. van den Berg. De Voorzitter de vergadering geopend hebbende, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn gelezen 2. Eene missive van HH. Gedep. Staten van N. Holland ten geleide van het goedgekeurde besluit, tot onderhandsche verhuring van een gedeelte der voormalige waag voor het slagt- vee en het daarachter gelegen erf aan J. F. Wijnkamp. 3. Missive van als bovenhoudende mededeeling van gerezen bedenkingen tegen de ingezondeue politieverordening op de gebouwen stratenstegen enz., en verzoek om dien ten gevolge voor als nog niet tot de afkondiging overtegaan. 4. Missive als boventen geleide der goedgekeurde begroo- tiug van de gemeente, voor de dienst van 1862. Allen voor kennisgeving aangenomen. 5. Rapport van de commissie die belast is geweest om te dienen van berigt en raad op de bedenkingen van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken tegen de wijze van over neming der bijzondere schooi van den onderwijzer J. Liekeles Oebles, als openbare tusschenschool, en diens benoeming als hoofdonderwijzer. De Raad zich vereenigende met de daarin opgenomen wederlegging der bedenkingenop gronden van het beginsel door den Raad bij de toepassing van art. 68 der onderwijswet aangenomenbesluit conform en tot de mededeeling dier weder legging aan Uil. Gedep. Stalen. 6. Voorstel van Burg. en Weth., betreffende de toelating van kinderen van onvermogenden wonende aan den Omval tot kosteloos onderwijs op de school aldaar. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 7. Voorstel van dezelfden, tot wijziging der schooluren vooi' het avoudonderwijs op de openbare armenschool. Aan de plaatselijke schoolcommissie om berigt en raad. 8. Voorstel van als boven, op het rapport van HH. Cura toren van het gymnasium ten aanzien der bezwaren van den Heer Inspecteur van bet lager onderwijs tegen de vereeniging van het gymnasium en de openbare jongensschool onder het zelfde curatorium. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 9. Voordragt van dezelfden, tot voorloopige regularisatie der begrooting van 1861. 10. Voordragt van als boven, tot daarstelling eninrigting van het benoodigde materieel voor het gymnastisch onderwijs en aanvraag om de benoodigde gelden daartoe. Beide No. 9 en 10 aan de commissie van financien om berigt en raad. 11. Voorstel van als boven, tot benoeming eener commissie tot bepaalde overweging van hetgeen dient te worden gedaan om in het belang der gemeente de meest gunstige plaatsing van het spoorwegstation te verkrijgen. In overeenstemming met het voorstel conform besloten en tot die commissie benoemd de Heeren Joukhr. C.de Bieu Fontein Verscliuir. J. C. Vonk, A. Maclaine Pont, P. A. van der Drift en J. G. A. Ferhoejf. 12 Voorstel van dezelfdentot benoeming eener commissie van huisnoudelijk beheer voor de openbare tusschenschool de armenschool cn de school aan den Omval. Als gevolg der gehoudene beraadslagingen wordt besloten, dal alvorens eene instructie voor die commissie zal worden daar- gesteld, en wordt de voordragt van een ontwerp daartoe aan Burg. en Weth. opgedragen. 13. Voorstel van als boven, tot het doen geven der tce- kenlessen aan de leerlingen van het gymnasium en de open bare jongensschool in het lokaal van de stads teekenschool. alsmede omtrent de verlichting cn verwarming van dat lokaal. Ter lezing voor de leden nedergelegd. 14. Missive van Mejufvrouw M. C. Schuurmantot dank betuiging voor de op haar uitgebragte benoeming als onder wijzeres in vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor meisjes. Voor kennisgeving aangenomen. 15. Verzoek van den ambtenaar bij de plaatselijke belastin gen J. A. Knavenom eervol ontslag uit die betrekking, ter zake van verplaatsing naar de gemeente Helder. Als gevolg van het aangenomen beginseldat voortaan geene eervolle ontslagen zullen worden verleend, zonder dat vooraf de authoriteiten of superieure ambtenaren zijn gehoord, verzonden aan den Heer Controleur der plaatselijke middelen om berigt en raad. 16. Adres van den Heer H.J.Conijn, om herstelling van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belastiug over den jare 1861, die hij vermeent dat onjuist is geschied. Besloten als boven. 17. Verzoek van 11. Willens, om vergunning tot het plaat sen van een uithangbord dwars over do straat en voor zijne woning in het Paijglop. 18. Verzoek van J. van den Brink, tot wegneming van een boomstaande nabij zijne woning in den Hout, waardoor hij vreest schade te zullen beloopeu. Beide No. 17 en 18 gesteld in handen vap Burg. en Weth. ter beschikking. Daarna zijn in behandeling genomen: 19. Het voorstel van Burg. en Weth., betreffende de wijze van aanbesteding der gemeentewerken. liet voorstel zoo als het is liggendeom eerst in afzonderlijke perceelen en dan in massa aantebestedenniet aangenomen, maar Burg. en Weth. uitgeuoodigd om hunne bijzondere voorstellen ten aanzien der werken ter kennis van den Raad te brengen. 20. Het voorstel tot ontslag van den Stads Apothecar, in verband met het door denzelven gemaakt adres tot continuatie in zijne betrekking en het rapport van HH. commissarissen van de Stads Apotheek. Besloten tot terugzending van alle betrekkelijke stukken aan Heeren commissarissen voornoemd, tot nader bepaald advies. 21. Is overgegaan tot de ter vorige vergadering verdaagde benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare tusschcn-' schoolen is daartoe benoemd J. Wils, te Zuidbeijerland. 22. Idem tot de benoeming van een commies der 3e klasse bij de plaatselijke middelenter vervulling der vacature door het eervol ontslag van J. van Suhaick en is daartoe benoemd G. Ferheij, te Alkmaar. 23. Met verdaging der overige beschreven puntenisna eene opmerking van den Heer T. L Koorn, omtrent het ge houden examen van de leerlingen der openbare jongensschool op een 11. Catli. feestdag; van den Heer v. d. Drift omtrent den slechten toestand der brug van het Heilige Land op de werf van den Heer Swerver, en van den Heer Nuhout van der Veen, betrekkelijk de verschaffing van woordenboeken aan de leerlingen op de openbare scholen waar vreemde talen onder wezen worden op welk een en ander door den Voorzitter wordt geantwoordde vergadering opgeheven. GEBOREN. 5 Jan. Ake Jannetje, D. van Dirk Noom en EkeBlom. 7 u Neellje. D. van Jan Visser en Lijsbeth Peen. 8 Dirk MartinusZ. van Pieter (Koorn en Catharina Maria Honkoop. 9 u Aagje, D. van Hendrik Reijersen Jetten en Wij- bregje Bakker.GerrilZ. van Dirk Modder en Maartje Bakker. 10 f llendérik Cornelii. Z. van Jan Snijders en Trijntje de Haas. OVERLEDEN. 1 Dec. 1861. Antonie Schagen17 j., overleden op reis van Middelburg naar New-Cast,le. 19 u Margaretha Catharina de Fries, 52 j. overle den te Egmoudbinnen. 29 Willem Prederik Krijt, 37 j, overl. te Bergen. 4Jan. 1862. Dirk Jam. Bul, 33 j, wonende Iieilo.Lam mert Krat, 71 j. 5 Neeltje, D. van Pieter Helder en Albertje Brasser, ruim 6 m.Petrus GerardusL. van Gerrit Kuijs en Jansina Helena Nieters, 5 w. - Simon Jut, 47j. 8 Trijntje van Zijpwed. van Cornelis Baan, vroeger weduwe van Klaas Alles, 76 j.Hillegonda, D. van van Andries Tabernal en Jansina Molenaar, 6 d. Nicolaas Andreas Ligthart21 j. en 6 m. 9 ff KlaasZ. van Casper Ooijevaar en Metje Aaltje Cornelisse 4 m. Alkmaar 6 Jan. Aangevoerd 7 Kalveren f 50 a 90 15 vette Varkens 42 a 50 ets. per NP. 11 Jan. Aangevoerd 7 Paarden f 60 a 100, 1 Koe 100, 110 Schapen 6 a 15, 20 magere Varkens /12a 14, 54 Biggen y 4 a 6, nucht. Kalveren f 8 a 12Boter per kop 70 lot, 75 et. Hoorn 6 Jan. Aangevoerd 5 Koeijen13 Kalveren25 Schapen. 9 Jan. Kleine Graskaas t 28,25, aangevoerd 19 stapels wegende 4804 NP. II Jan. Tarwe/11, Rogge/7,50, Gerst 76,25, Haver ƒ4,25, Paardenboonen /8,25, bruine dito ƒ14,25, groene Erwten 17, graauvre dito ƒ18, witte dito/13, aangevoerd 357 mud. Op monster verkocht: 130 mud Mosterdzaad a 18. en 60 mud Karweizaad a 13.75, 9 Paarden 45 a 145, 23 Kalveren 5 a 14 70 Schapen 9 a 21, 129 Varkens 8 a 26, 7 Zeugen 16 a 31350 Biggen 4 a 7,50, 400 Kippen 35 ets. a 1.70, 900 Eenden 40 a 75 ets., 6000 Kippeneijeren /3a 3,50, en 1500 Eenden dito f 3 a 3,75, 2800 koppen Boter 55 a 60 ct. per kop, 400 mudden Aardappelen t 4 a 6. Purmerende 7 Jan. Aangevoerd 51 Runderen, 4 Paar den, 56 vette Varkeus van 40 tot 46 ets. perN.P., 3 magere dito/8 a 12, 40 Biggen3,50 a 6, 32 vette Kalveren 80 ets tot ƒ1 perN.P.. 52 nucht, dito /6 a 17, 545 Schapen en Lammeren, 420 Ganzen /1,50 a 1,75, 120 Zwanen/4,50 a) 4,75 per stuk Kippeneijeren 3,50, Eenden dito 3 per lOOj.Kleine Kaas f 29,25 aangevoerd 56 stapels, Boter 1 a 1,15 per N.P. Schagen 9 Jan. Aangevoerd: Paarden/45 a 100, magere gelde Koeijen 75 a 100, vette dito /150 a 200, 16 nucht. Kalveren/5 a 13, 63 magere Schapen ƒ9 a 17. vette dito 18 a 26, 97 Overhouders 9 a 20, 19 magere Varkens /9 a 20, 25 Biggen 4a 5, Konijnen 25 a 40, Kippen 35 a 80Eenden 40 a 50 ets, Ganzen 1.70 a 2, Zwanen 4 a 4,25 Boter 72^ ets, per kop of 96 ets. per N.P., Kaas 25 a 40 ets. per N.P., Kippeneijeren 2,50 per 100. Schiedam 10 Jan. Moutwijn 12,50, Jenever 18. Zaandam 9 Jan. Raapk. 87 a 92, Lijnk. 13 a 15. Londen inn. Aangevoerd 4620 Runderen 5.5, 19640 Scha pen 5.6138 Kalveren 6 en 360 Varkens 5.4. INGEZONKEN STEKKEN. Door eeneik mag wel zeggentoevallige omstandigheid kreeg ik de Alkmaarsche Courant van 29 December 11. in handen waarin als ingezonden st.uk eene recensie van het dichtstukje, de rijke vrouw van Stavoren, of liever, van de zaken daarin voorgesteld, voorkomt. Hoewel ik éérst had voorgenomen om op deze onbeduidende kritiek niet te ant woorden te meer omdat gij, Mijnheer Reeensentuw naam niet hebt durven noemenachtte ik mij later toch verpligt daarop terng te komen, om daardoor allen, die de Alkmaar sche Courant lezente doen zien hoe onjuistik zou bijna zeggenhoe partijdig gij mij beoordeeld hebt. Na eene inleidingdie wel aardig aan het zeewezen is ontleendzegt gijdat gij de waarde van de verzen niet zult beoordeeïeu. Hadt. gij dit maar gedaan en uw naam onder uwe juiste aanmerkingen geplaatstik zou er u mij nen dank voor betoond hebben. Geloof toch nietdat ik zoo dwaas ben te raeenendat er op mijne verzen geene aanmerkingen zijn te maken. Wij allen wie wij ook zijn struikelen nu eens hierindan weder daarindit weet gij ook wel. Maar wat beoordeelt gij dan? Niets anders dan

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 3