ALKMAARSCHE COURANT N°. 4. Pieren zestigste J aargang. Zondag 26 Janna rij. ©ffccicc! ©cbccltc. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40. enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4, Brieven franco aan de Ditgevers. HEEM'. COSTElt ZOON. nil lil De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure ingezonden berigten een dag BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de bepalingen van het Reglement op het beheer en het behandelen der brandbluschmiddelen, gearresteerd bij besluit van den Gemeenteraad de dato 17 September 1856 (Gemeenteblad N\ 53), en later gewijzigd bij besluit van denzelfden Raad van den 2S Maart 1859 (Gemeenteblad N°. 34.) Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij 1802 hun 208'0 jaar hebben bereikt en alzoo geboren zijn in den jaro 1841 Ij. alle manspersonen tusschen den ouderdom van 20 en 60 jarendie zich sedert de laatst gehoudene inschrijving binnen deze gemeente hebben gevestigd on zich vóór of uiterlijk op den 31 Januarij 1862 voor de dienst van het brandicezen te doen inschrijven, waartoe gevaceerd zal worden ter Secretarie dezer gemeenteop Maandag Woensdag en Vrijdag van iedere week; van des voormiddags 10 tot, 's namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren bij deze de be langhebbenden dat ingevolge de bestaande voorschriften. 1°. verzuim dier inschrijving in dienst stelling zonder loting ten gevolge heeft, 2". dat 'iederdie vermeent redenen tot vrijstelling te hebben de bevoegdheid heeft, daarvan in de maand Januarij schrif telijke opgave te doen aan den president brandmeester terwijl zonder zoodanige opgavenhet er voor gehouden zal worden, dat er geene redenen van vrijstelling bestaan. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 10 Dec. 1S61. A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. KENNISGEVING. M.tl'lUNALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Hollanddato 30 November 1861 No. -j-jVt M/S. (Prov. blad No. 91). Roepen, ter voldoening aan art. 19 der wet van 19 Au gustus 1S61 (Staatsblad No. 72) bij deze op: Alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij 1862 hun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke geboornen van 1843), om zich, ingevolge art. 15 en 20 der voorsz. wet, in het daartoe gereed gemaakte register tot de loting voor de Nationale Militie tc doen inschrijven. De inschrijving begint op 1 Januarij 1862 en moet afge- loopen zijn den 31 dier maandbehoudens de uitzondering hij art.. 20 der opgemelde wet omschreven. Tot de inschrijving zal worden overgegaan in een der ver trekken van het raadhuis alhier, op alle MaandagenWoens dagen en Vrijdagen in dc maand Januarij, tot en met den 30 dier maanddes avonds vau 5 tot 7 ure. De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiepligtige zelveu bij ongesteldheid, afwezigheid, of ont stentenis op zijn' vader; is deze overleden, op de moeder, enzijn beide overledenop den voogd. Burgemeester en Wethouders voornoemd hebben het noodig geoordeeldtot regt verstand van liet voorgaandede inge zetenen opmerkzaam te makenop de navolgende bij voorsz. wet gemaakte bepalingenals Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 41); 2°. hijdiegeen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1 Januarij 1862 binnen Neder land verblijf hield; 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was, 22 Januarij 62. Aan den lieer Itedacteur der Alkmaarsche Courant.. Uw bezoek, mijn vriend, heeft mij in mijne eenzaamheid bijzonder veel genoegen gedaan en nog geruimeu tijd na uw vertrek heb ik nagedacht over de door ons besprokene zaken. Zie hier volgens belofte de slotsom mijner overpein zingen als ik zoo spreken mag. Gij wildet zoo gaarn eeni ge uitbreiding geven aan de Al/cmaarsche Couranteii wenscht daartoe de medewerking uwer vrienden en van andere be langstellenden. Wij zouden het zoo ver trachten te bren gendat, geregeld b.v. ietwat litteratuur behandeld werd ja, al ware het, ookdat men zich reeds dadelijk wagen wilde aan de koloniale politiek. Welnumijn vriend ik ben t.ot uw dienst, en tart het gevaar van bekend te worden als al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelingbehoo- rende tot een Staatwaar de Nederlander niet aan de verphgte krijgsdienst is ouderworpen, of, waar ten aanzien der dienst- pligtigheidhet beginsel van wederkeerigheid isjjaangenomen. De inschrijving geschiedt: 1». van een ongehuwde in de gemeente, waar de vaderof, is deze overleden, de moeder, of zijn beide overleden, de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lauds wonenden zoon van een Neder lander, die, ter zake van 's lands dienst, in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederlaud gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is; 2". de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermaneu al de ingezetenen dezer gemeente, wien dit mogt, aangaanom, voorzien van een extract uit het geboorteregistervoor zooveel zij elders zijn geboren, en eene nota van de wijk en het nummer der woonplaats, zoo mogelijk iu eigen persoon de aangifte 1e doen. en herinneren voorts aan de straf waarmede de nalatigeu ter inschrijving bij de art. 183 eu 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en IVelhouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 6 Dec. 1861. De Secretaris, SPANJAARDT. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD van ALKMAAR noodigt mits dezeingevolge art. 7 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad N°. 37), de ingezetenen derzelve gemeente uitom zoo zij elders iu dc directe belastingen over 1861 zijn aaugeslagen, daarvan vóór den 15 Eebruarij 1862op de wijze bij art. 4 bepaaldter gemeentelijke se cretarie te doen blijken. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd 8 Januarij 1862. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR. Overwegende dat voor ouders en verzorgers voldoende ge legenheid bestaat om hunne kinderen op een der openbare of bijzondere scholen 1e laten onderwijzen en dat evenwel nog zeer velen die gelegenheid ongebruikt Jaten voorbijgaan; Overwegende dat het onderwijs moet worden beschouwd als het voornaamste middel tot ontwikkeling van het aanko mende geslacht en als zoodanig de aanhoudende zorg der ■regering behoort uittemaken. Brengen mits deze ter kennis van het algemeen, dat de ouders of verzorgers van kinderendie van geen onderwijs gebruik maken tot geen gemeente-ambt of bediening wor den benoemd noch tot benoeming aan den Gemeenteraad zullen worden voorgedragen. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11 Jan 1862. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bij deze de belanghebbenden opmerkzaam Dat bij art. 2 der gewijzigde verordening op het beheer en behandelen der brandbluschmiddelen gearresteerd bij den Raad dezer gemeente den 30 December 1858 en den 22 Ja nuarij daaraanvolgende behoorlijk afgekondigd, is bepaald: //Ieder is bevoegd zich van de dienst, bij het brandwezen (Oh schande) //in couranten te schrijven." Ik wil zelfs op uw verlangen beproeven eene soort van quinzaine te leveren. Geef mij veertien dagenriep onlangs een enthousiast boek- verkooper uiten ik bezorg u eene vrij aanzienlijke boekerij alleen van in dien tijd uitgekomene werken. Ligt dat ik dusmeent gijiedere halve maand eenige regels u hezorg. Maar bedenk, mijn kluisje staat op verren afstand van de brandpunten der beschaving, en slechts (weinige kruimkens worden mij toegeworpen. En danik ben geheel en al vreemdeling in Alkmaar en zijne omstrekenen de corde sensible uwer stad zal dus door mij moeijelijk kunnen ge troffen worden. Uwe koortsen honden mij terug, anders vloog ik om u een tegenbezoek ie brengen en mij ten minste eenigzins op de hoogte te stellen. Hoe het zij niet getreurd uw 8ste October is ook mij een heilige dag; dc lendenen dus omgord en al het mogeliike aangewend om //vrij te koopentegen betalingten behoeve der gemeente //eener jaarlijksche contributie van drie gulden vóór en zes //na de loting." //Zij, die daarvan wenschen gebruik te maken, zijn verpligt i'ten kantore van den Gemeenteontvanger te storten de ge- //noemde som van 3 in de maand Februarij en die van »f 6 iu de maand April." //De storting sluit niet uit de verpligting, om debetrekking //van brandmeesterouderbrandmeester of kommandeur //daartoe benoemd wordende, waarteuemen." AlkmaarBurgemeester en ICethouders voornoemd den 16 Jan. 1862. A MACLAINE PONT. De Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van ALKMAAR verzoeken mits dezen de belanghebbenden, hunne €'0\- 'I' it A 1'. It J Kt* of MO'M'S, wegens leverantie in 1861 gedaan, vóór of 31 Januarij e.k., intezeuden aan den gemeente-architect, opdat de afdoening der zaken geene vertraging ondervinde. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 16 Jan. 1S62. De Secretaris, SPANJAARDT. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze de ingezetenen aan de naleving van de Wet van 26 Ventóse VIe Jaar, luidende als volgt: Art. 1. Binnen de tien dagen na de afkondiging dezer wet, zullen de eigenaars, pachters, gebruikers of anderen, •hunne eigene gronden of die van anderen bebouwende, elk voor zoo veel hem aangaatverpligt zijnom de boomen op die gronden staande, van rupsennesten te zuiveren of tc doen zuiverenop verbeurte van eene boete van ten minste drie en ten hoogste tien dagen dagloon welke straf bij het later ingevoerde art. 471 No. 8 van het Strafwetboek is gewijzujd). Art. 2. Zij zullen, op dezelfde straffen gehouden zijn de rupsennesten en ringenvan de boomenhagen of struiken afgenomenaanstonds te verbrandenen zulks op zoodanige plaats, waar dit zonder gevaar van brand aan bosschen boomen of struiken of aan huizen of gebouwen kan geschieden. Art. 3. De Bestuurders der Departementen thans Gede puteerde Staten) zullen, binnen herzelfde tijdstip de boomen. welke zich op de onverpachte Nationale Domeinen bevinden, van rupsen doen zuiveren. Art. 4. De Agenten der gemeenten en hunne Adjuncten [thans Burgemeesters en Wethouders) zullen, ieder in de zij nen, verpligt zijn, op de uitvoering dezer wet toe te zien; zij zijn verantwoordelijk voor het verzuimhetwelk ten de zen mogt worden ontdekt. Art. 5. De Commissarissen van het Uitvoerend Bewind bij de Plaatselijke Regeringen [thans de Burgemeesters) zijn ver pligt, om, binnen, het tweede tiental dagen na de at kondi ging dezer wet, eene schouwing te doen over alle met boo men houtgewassenhagen of struiken beplante grondenten einde zich te overtuigen, dat de wering der rupsennesten naar behooren is volbragt, en om daarvan aan den Minister, wien het aangaatrapport te doen. Art. 6. De wering der rupsennesten zal in de volgende jaren vóór den lat<m Yentöse (20sren February) moeten geschie den, op straffe als hiervoren is bepaald. Art. 7. Ingeval eenige eigenaars of pachters tegen het ge zegde tijdstip hebben nagelaten zulks te doen, zuilen de Agenten eu hunne Adjuncten [Burgemeesters en Wethouders) het door arbeiders, ter hunner keuze, ten kosten der nalati geu laten verrigten. De op die eigenaars en pachters invor derbaar verklaarde staat van kosten wordt aan hen, op ver toon der quitantiën van de arbeidersdoor den Vrederegter [Kantonregter) afgegeven, zonder dat de betaling daarvan van de boete ontheft. zoowat uw Alkmaar te leereu kennen. Bouiltet met zijn Dictionnaire Universel zal mij al dadelijk wel hulpo bieden. Ik sla de 15e uitgave (1859) op, (edition revueeorrigée et autorisée par ie Saint-Siége) en vind van//Alkmaar ou Alkmaer" de volgende beschrijving une ville de Hollande sur uu canal qui joint le Zuyderzée a la mer du uord et qui y forme nn port7, 800 hab„ ïïötel de ville, arsenalchan- ticr, bibliolhèquejardin botauique et autres établissements soientifiquesdraps, brasseries, salines; Patrie de Drebbel Brune y battit les Anglo-Russes (1799). Eene bibliotheek een botanische tuin! En waarom zeidet gij mij dat niet? Eene stad met zulke rijkdommenen die heeft eene courant zonder quinzaineneen gij hebt gelijk Mijnheer de redac teur, gij hebt uw pleit gewonnen dat kan niet,. Van ston de aan begin ik stof te verzamelen voor dc halve maand van I Eebruarij. NEANIAS.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1