ALRMAARSCHE COURANT Vierenzestigste Jaargang IN0. 6. Zondag 9 Februarij. VERTREK DER DILIGEÜCES ES STOOM BOO TEN. 1 ©ffictëcl (Qc&ccllc. fJcrltticfc ($ucvztgt. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers. HE KM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels J 07S, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure ingezonden berigten een dag vroeger. Diligence J. v. d. Haagen. Diligence C. v. d. Uaagen (in de Burg.) Ddigence Raderstoomboot S. N ij ra an. i Zaanstroom. Scliroefstoom booten Schroefstoomboot. Zurmuhlen en CA Stad Alkmaar. Naar Haarlem. Naar Haarlem. Naar Haarlem over Uitgeest. Naar Amsterd. Naar N. Diep. Naar Amsterd, Naar N. Diep. Naar Amsterd. Naar N. Diep. s Morgens circa 5 j ure. 's Namiddags circa lj ure. Beu Voormiddag 11 ure. rtschepen naar Amste 's Morgens 5j ure. (Alleen 'sMorgens5-|ure.;'s Avonds 6 j ure. Maand., Woensd. en Vrijd.) rdam: Dingsdag T. F. de Fries, Donderdag G. de Fries, Voorm. /II ure. Zaturdag C. de 'sNam.circ. 12 ju. 's Morg. 10 j ure.| 'sNamidd. 3 jure Faij, Zondag G. Slingerland. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. HERVERPACHTING. De Commissaris des IConings in de Prov. Noord-Holland maakt bekend, dat de op den 21 Januarij 1862 gehouden verpachting van de duinen, valleijen en voorgronden tusschen" het zuideinde van de Heldersche zeewe ring en de noordelijke grens der gemeente Callants- OOgdoor Gedeputeerde Staten niet is goedgekeurd, en dat cene openbare herverpachting van die gronden zal plaats hebben op Dingsdagden 11 Februarij 1802, des morgens ten elf ure, in de woning van den Provincialen Opzigter van den Water staat C. van der Sterr aan den Helder, op dezelfde voorwaar den waarop de eerste verpachting is gehouden, behoudens deze wijziginc: dat het eerste en het tweede 'perceel eerst elk afzonderlijk en daarna gecombineerd zullen worden verpacht. De voorwaarden zijn te vernemen bij den Provincialen Opzigter voornoemd, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn en ter secretarie der gemeente Callantsoog. Behalve de ongelden van de herverpachting komen ten laste van de gezamenlijke pachters de drukkosten van het billet en de advertentien ter aankondiging van de. eerste verpach ting en het zegel van het daarvan opgemaakte proces-verbaal. PROVINCIE NO(>RD-HOLLAND. AAW B EÜTEtt IACr. Op Donderdag, den 20 Eebruarij 1862, des namiddags ten half drie ure, zal te Haarlem, in het lokaal van het Pro vinciaal Bestuur van Noord-Hollandbij inschrijving en opbod worden aanbesteed Het maken van Havenhoofden en Beschoei- jingen te Enkhuizen. Het bestek met teekening is, tegen betaling van 25 cents per exemplaar, te verkrijgen: aan het lokaal van het Pro vinciaal Bestuur voorn.; aan het bureau van Buitenlandsehe Paspoorten te Amsterdam; en ter gemeende-secretarie van Enkhuizen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Ingenieur van der Vegtte Hoorn. De aanwijzing in loco zal geschieden Zaturdag vóór de besteding, des morgens ten elf ure. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR; Gezien art. 1 2C lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) houdende «De mili tie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers zamengesteld." Gelet op de artikelen 11, 12, 13 en 14 der opgenoemde wetalsmede op art. 9 van het Koninklijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad No. 127), waarbij de wijze van indiensttreding wordt geregeld. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden de navolgende bij opgenoemde wet gemaakte bepalingenlui dende als volgt Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeteu wezen, voorts llg- chamelijk voor de dienst- geschikt, ten minste 1,56 el lang, op den 1 Januarij van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20" jaar ingetreden en het, 35e jaar nog niet volbragt, hebben (mitsdien de geborenen van 18271842). tot opliet tijdstip der optreding aan zijne vcrpligtingeu ten aanzien der militie voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij inge schreven is tenzij hij peene vcrpligtingeu ten aanzien van de militie meer te vervullen hebhe Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of by het- krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij by het verlaten van de dienstbehalve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediendeen getuigschrift hebbe ontvangen inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Iiij kan, heeft hij dit, ontvangen, tot. dat zjjn veertigste jaar volbragt is., als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders, voornoemd hebben de voor- deolen voor deze vrijwillige dienstneming bepaald op de som van f 50,— en noodigen de belanghebbenden uit zichter bekoming van verdere inlichtingente vervoegen ter Secre tarie dezer gemeenteop alle gewone werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure gedurende welken tijd de aanbieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. AlkmaarBurgemeester en Wethouders voornoemd, 5 Feb. 1S62. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARPT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken mits dezen de belanghebbenden, hunne COA- TKABOKI4.«fES of AOTA'SJ, wegens leverantie in 1861 gedaanvóór 15 Eebruarij e.k., iutezenden aan den gemeente-architectopdat de afdoening der zaken geeue vertraging ondervinde. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 7 Feb. 1862. A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPAN J AARDT. Nog altijd wordt alles wat slechts eenigermate verandering schijnt te voorspellen in de verhouding tusschen den Eran- schen Keizer en Rome, en daatdoor ook tusschen Rome en het Koninkrijk Italië, met de meeste naauwkeurigheidopge merkt cn besproken, en de verschillende Eransche bladen ver zuimen niet, de woorden die eenig gewigt kuuuen hebben te wikken en te wegen en er gevolgtrekkingen uit af te leiden. Dit spel is echter reeds gedurende zoo langen tijd gespeeld, dat het, publiek wel moede moet worden om het voortdurend met belangstelling te volgen't is wat veel van de aandacht gevergd. Echter gunt de geheimzinnige man te rarijs, »Die dubbeltronie Janus slacht, Vau agter grimt, van voren lacht," aan belanghebbenden en belangstellenden geen oogenblik rust. De evenaar is onophoudelijk in beweging, nu eens naar de zijde van het, wereldlijk gezag des Pausendan weder naar die van het Italiaansche Koninkrijk. Zoo wil men, dat er uit Parijs een dépêche gezonden is naar Rome, waarin uit drukkelijk wordt verzekerd dat het Fransche bezettingsleger voor een onbepaalden tijd de wereldlijke belangen van het Pausdom zal blijven beschermen. Daarentegen beweert men weder, dat de Italiaansche Minister Ricasoli zoo zeker is van spoedig naar Rome te zullen vertrekkendat hij er reeds een huis heeft gekocht; er zou over de waarborgen voor de veiligheid en onafhankelijkheid van den H. Vader onderhan deld worden buiten de Pauselijke regering omopdat zoo hare gewetensbezwaren zouden worden geëerbiedigd. Vreem de geen Eransche dagbladen hebben beweerd, dat, de Minister van Staat Walewski in een der afdeeliugeu van den Senaat uit, naam van den Keizer eenige verklaringen zou hebben gedaan betreffende het Italiaansche vraagstukdie zeer gunstig waren voor het wereldlijk gezag des H. Vaders; maar aanstonds verklaart de Moniteur, dat dit berigt in tweeërlei opzigt valsch is; vooreerst omdat alleen aan de Ministers zonder portefeuille de taak is toevertrouwd om uit naam van den Keizer te sprekenen dat de Ministers die met een portefeuille zijn belast, in den Senaat alleen het woord voeren in hunne hoedanigheid van Senator. In de tweede plaats verklaart de Moniteur, dat de woorden, welke de bedoelde dagbladen Graaf Walewski in den mond leggengeheel bezijden de waarheid zijn. Er worden echter personen gevonden die zelfs aan deze verklaring van den officiëelen Moniteur niet veel waarde hechtenen gelooven dat zij alleen moet dienen om het evenwigt tusschen de twee partijen weer te herstellen en de vreugde der opgewonden Ul- tramontanen wat, te matigen. Zoo wordt het vraagstuk tel kens weder ter sprake gebragt, en toch is er volstrekt geen bewijs, dat het in al die maanden, waarin men de verschil lende kansen tnet gespannen aandacht heeft nagegaanzijn beslissing eenigzins nader is gekomen. Bij de redevoeringen - - beraadslagingen kan het gespro kene bezwaarlijk genoemd worden hij de redevoeringen alzoo't. vorig jaar in het Wetgevend Ligchaam gehouden, is gebleken dat de tegenwoordige leden dezer vergadering niet zeer bedreven zijn in het voor de vuist spreken. Zij brasten hunne redevoeringen op schrift meê, en lazen ze der vergadering voor. Bij de eerste zitting van het Wetgevend Ligchaam in dit jaar heeft Graaf de Moinyde Voorzitter, volgens gewoonte een toespraak gehoudenen daarbij gewe zen op het verkieslijke van uit het hoofd te spreken. Het lezen van vooraf gestelde redevoeringen zeide hij deed gedurig in herhalingen vervallenen was weinig geschikt om de aandacht, levendig te houden. Eindelijk wees hij op het Engelsche Parlement waar deze gewoonte niet bestaat, en beval den leden dit ter navolging aan Daar zou zeker niets tegen te zeggen geweest zijn. Maar neen, de Voorzitter gaat een stap verderen verklaart dat voortaan de lezing eener redevoering, waaraan toch weinig aandacht werd geschonken, niet meer door hem zal worden toegelaten. Het is te verwachtendat wanneer de Voorzitter woord houdt, de debatten aanmerkelijk bekort zullen worden. De maatregel is zeker niets anders dan een nieuwe belemmering der vrijheid van spreken. liet dagblad le Temps toont aan dat de inrigting van het Wetgevend Ligchaam zelf oorzaak is van de lange redevoeringen die bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede gehouden worden het wijst op het onderscheid met het Engelsche Parlement, waar de leden het regt van interpellatie hebben. Daar kun nen zij dus altijd inlichtingen van de Regering vragenen alle punten van binuen- en buitenlandsehe politiek behandelen wanneer zij verkiezen. De leden van het Wetgevend Lig chaam hebben dit regt nietdaarom zijn zij genoodzaakt bij de behandeling van het adres van antwoord alle mogelijke vraagstukken tegelijk te bespreken. Bladen van versohillende rigting trekken dan ook tegen den eisoh van den heer da Moray te velde en wijzen er op dat het zeer waarschijnlijk is dat de Voorzitter zelf zijne toespraak eerst geschreven en toen uit het hoofd geleerd heeft. Het voordragen van zulk een redevoering heeft dezelfde bezwaren als het lezen eener rede van het papier. De Clericalen eindelijk verkondigen zonder omwegen, dat graaf de Morny zich tegen de geschre ven redevoeringen heeft, verklaardomdat het juist de voor standers van het wereldlijk gezag des Pausen zijn geweest die verleden jaar van dat middel hebben gebruik gemaakt over de staatkunde des Keizers te bestrijden. Ia Italië handhaaft zich nog voortdurend het ministerie Ricasoli. De strijd in de bladen over den vermoedelijkeu val of het aanblijven van dit ministeriede besehuldiging dat het niets belangrijks heeft tot stand gebragt, en de daartegen gevoerde verdedigingook dat alles duurt nog steeds voortmaar kan ons weinig belang meer inboezemen. Bij gebrek aan beslissende gebeurtenissen, wordeu op zich zelf staande feit,en, dikwijls van ondergeschikt belang, door de voor- en tegenstanders der Italiaansche eenheid ter sprake gebragt, en nu door deze, dan door gene partij zoomogelijk in haar voordeel aangevoerd en met vermoeijende uitvoerig heid ontleed en verklaard. Bij de behandeling der wets- voordragt betreffende de provinciale en gemeentelijke inrigting in het Italiaansche Parlement, is een gewigtige strijd te verwachten tusschen de voorstanders der centralisatie en die der decentralisatie. Nu reeds schijnt er zich ontevredenheid te openbaren over liet invoeren van in sommige streken on gebruikelijke namen. Vooral in Italië is men gehecht aan de vrijheid enonafhankelijkheid der gemeentenen het is niet te hopen dat de nieuwe staat een stelsel van centralisatie zal willen invoerengelijk in andere rijken ook in ons vaderland naar wij meenen tot, groot nadeet der vrije ontwikkeling en het van frissche volksleven is ingevoerd. Steeds meer en meer schijnt de meening veld te winnen, dat, de Oostenrijksche Aartshertog Maximiliaan bestemd is om een troon in Mexico te bekleeden. Het half officieelc Eransehe blad la Patrie is voorgegaan met, de verzekering, dat de onderhandelingen reeds tot een gewenschte uitkomst hebben geleiden men thans nog slechts de goedkeuring moet verwerven van de Mexicanen. De Courier du Diman- die voegt er hijdat de heer Scherzenlechner, de geheime raadsman van den Aartshertogreeds naar Mexico vertrok ken is. Eindelijk deelt de Moniteur bijzonderheden omtrent de Mexicaansche bevolking medewaaruit zou moeten blij ken dat men daar meer en meer begint te verlangen naar een onafhankelijke const,itutioneele monarchie, en eeu buiteu- laudsch Vorst ongetwijfeld met open armeu zou worden ont vangen. Ook de Morning Post meldt dat de drie verbonden mogenheden het Mexicaansche volk zullen oproepeu. om zich voor het opdragen van de Koninklijke Kroon aan den Aarts hertog Maximiliaan te verklaren. Na de opening van het Parlement heeft, de Regering in beide Huizen verklaard, dat Engeland de Mexicanen vrij zal laten in de keuze hunner regering. En Oostenrijk Oostenrijk zwijgt; de Regering logenstraft die berigten en geruchten evenmin als zij ze be-

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1