SÉtcfecltjfcgche Bertgfeu. BURGERLIJKE STAND. 3ugc=oubcn Stukken. vestigt. Ééne zaak, welke hie rmée in verband grbragt wordt namelijk, het afstaan van \enetie aan Italië tegen de Herzo- ^ewinadie Turkije tegen geldelijke schadeloosstelling zou moeten opoffereren schijnt door dc Regering als//schandelijk, oateerend en onzinnig" verworpen te worden. Sommige berigten echter maken het twijfelachtig of de Mexicanen wel zoo bereidvaardig zullen zijn om hun Vorst te ontvangen. Deze tocli gewagen van groote verbittering, vooral tegen de Spanjaarden, van de opdragt van de Dicta toriale magt door het Congres aan den President Juarezen van den generaal üraga die met 12000 man op eenigen af stand van Vera-Cruz zou staan, om de verbonden legers den togt naar het binnenland te beletten. Wat hiervan is, zal de toekomst leeren. Wel is er geen twijfel of de verbonden mogendheden kunnenwanneer zij dit willen, den Mexicanen een vreemden Vorst bezorgen maar de vraag blijft, of zulk een opgedrongen bestuur duurzaam zou kunnen zijn. E\GKLMU. Den 31 Jan. is een besluit verschenen omtrent bet verblij ven van oorlogschepen van strijdvoerende partijen in de lands en koloniale havenszij zeilen niet mogen binnenvallen ten behoeve van een oorlogzuchtig doel, of oorlogzuchtige uit rusting, wel om noodweer, schade of levensmiddelen. Na herstelling der schade of inneming van provisie (niet meer dan noodig is ter bereiking der naaste haven van hun eigen land), zullen zij binnen 2! uren moeten vertrekken en wanneer er meerdere te gelijk zijn, het een 24 uren na het andere. Zonder vergunning zullen binnen de 3 maanden niet meer dan eenmaal steenkolen mogen ingenomen worden. De Nashville heeft daarop de haven van Southampton ver laten en een etmaal later is ook de T-uscarora van Cowes vertrokken. Den 0 is dc Parlementszittlng namens de Koningin geopend. De Mormngpost meldtdat de 3 mogendheden besloten hebben om hare troepen naar de hoofdstad van Mexico te doen oprukken en aldaar de bevolking opteroepenom zich over het opdragen der kroon aan den Öostenrijkschen Aarts hertog Maximiliaan le verklaren. FRANKRIJK. De belasting op de rijtuigen en paarden v.au weelde wordt voorgesteld, voor Parijs op 50 fr. van rijtuigen op 4 en30fr. voor die op 2 wielen en op 25 fr. van ieder koets-of rijpaard. In de kleinere sleden zullen deze sommen lager gesteld worden. De MonxUur betoogt, dat onder de Mexicaansche bevolking het verlangen naar eene onafhankelijke en constitutionele monarchie onder een buitenlandsch Vorst, meer en meer bijval begint te vinden. De heer Biotlid van 3 afdeelingen van het Instituut (de Academie daaronder begrepen) en sedert 1800 hoogleeranr in de physica aan liet College de Prance, ia den 3, in 88 jarigen ouderdom overleden. De admiraal Bonnard heeft de werken voor Bienhoain Cochiu-Chinana heftigen tegenstand en veel verlies van volk, vermecsterdde stad verlangt le capituleren. Niettegenstaande vele eigenaars van huizen te Parijs de huren aanmerkelijk verminderenstaan aldaarvooral in dc faubourg St. Germain, bnitengewoon veel huizen ledig, aan gezien vele fsmilien om de kostbaarheid der Parijsche le venswijze, hunne landgoederen in de provincie niet verlaten. ITALIË. De ligting vim 36000 man in het Napelsche komt zeer goed op; dc jonge soldaten trekken naar hunne standplaatsen onder den kreet van //leve de Koning van Italië!" Slechts7 ten 100 blijven wederspannig (in Frankrijk doorgaans 3 pet.). In Toscane is, in weerwil van den krachtigen tegenstand der regering, tot afgevaardigde gekozen de heer Montanelh het eenige lid der Toscaansche vertegenwoordiging dat in 1859 tegen de inlijving heeft gestemd. Te Forli, in de Romagua, werd verkozen de heer Meizoni gewezen Toscaansche minister van justitie onder de dietatuur van Guerrazza. De begrooting voor 1862 is ingediend; die voor 1861 blijft in slaat van voordragt, daar de Kamer besloten heeft er als overheen te stappen. In Napels zijn maatregelen verordend tegen de bedelarij. Den 3 is te Florence een groote voiksoptogt met muziek en banieren gehouden, onder het roepen van; «Weg met den Paus! Leve Rome, Italics hoofdstad! Leve Victor Emmanuel!" Te Panna heeft eene dergelijke beweging plaats gehad. De Gedeputeerden hebben het voorstel van den Garribaldi- nanschen hoofdofficier Cairoliom aan al de Italiaansehe uitge wekenen, de inwoners van Rome en Venetie daaronder begre pen het burgerregt te verleenenmet alg. st. in overweging genomen. Te Turin zijn de huurprijzen der woningen buitensporig gestegen zelfs tot hooger dan te Parijs, dewijl er niet meer wordt bijgebouwd, in afwachting van de verplaatsing van het gouvernement naar Rome. De gemeenteraad van Livorno heeft zich bereid verklaard om de invoering der nieuwe belastingenin het belang der bevordering van de eenheid en onafhankelijkheid van Italië, krachtig te ondersteunen. «OhTEARIJK. De heer v. Pillersdorjflid van het Huis der Afgevaar digden sedert, de gebeurtenissen van 1848 met de regering in onmin ceraakt, is in zijne orden en waardigheden hersteld. Het officiële dagbladhet gerucht van het afstaan van Venetie tegen de inlijving van de Herzogewina besprekende, noemt zoodanig plan "schandelijk, onteerend en onzinnig." De lage landen aan den Donau zijn overstroomdook Praag is ten deele onder geloopeu. De 6e klasse van liet gymnasium te Krakau is gesloten wegens eeno aanranding van den hoogleeraar Hülsenbeck. Jll VIt O. Het leger23000 man sterkstond laatstelijk te Solidad, Cordova en Jalapa, onder het opperbevel van den genl. Uraga. Bij besluiten van 14 Dec. heeft de President alle belastingen met verhoogdvan 18 Deo. de haven van Vera-Cruz voor den handel gesloten en ieder Mexicaandie de ont werpen der aanvallende mogendheden in de handwerkt, voor verrader des vaderlands verklaard, en van 26 Dec. eene directe be lasting van 2 pet. van ieders bezittingen ingevoerd. De tegen liet liberale gouvernement ingenomen geestelijk heid verspreidt geschriftenwaarin de bevolking vermaaud wordt de Spanjaarden, als herstellers van het geloof, goed te ontvangen. De Engelsehe en Fransche eskaders zijn den 7 Jan. voor Vera-Cruz verschenen. De aldaar met wapens ea oorlogsbenoodigdheden voor het Mexicaansche gouvernement aangekomen schepen zijn in be- slag genomen en onder bewaring gesteld. RVSLAAO. Een grondbezitter ten platten lande in Polen is. om het zingen van verboden liederen, gestraft met eene inkwartiering van 80 mangedurende 3 maanden. Den 26 Jan. is te Petersburg de nieuwe aartsbisschop van TV arschauFehx FelinsHdoor den metropolitaan van Rus land Shilinskials zoodanig gewijd. Van 5 R, K. geestelijken, voor den krijgsraad te Warschau teregtgesteldzijn 4 tot deportatie en 1 tot vestingstraf veroordeeld. VFnFEXKiDE STATTE*. De benoeming van den heer Staunton tot minister van oor log vindt, algemeen bijval. Het Congres heeft besloten jaarlijks 150 millioen dollars aan belastingen te heften en het overbrengen van Chinesche koelies verboden. Voor het maken van verdedigingswerken zijn 5 a 6 millioen toegestaan, waarvan 1 millioen tot verbetering en versterking der werken om New-York. Er is eene commissie ingesteld tot het opsporen der oorza ken der schandelijke vlugt van Bulls-run en Edwards-ferry. De expeditie onder den genl. Burnside is voor Pimlico verschenen. De geconfedereerden hadden het legioen van Wise reeds gezonden tot. verdediging van Norfolk en daartoe den 17 het eiland Roancke ontruimd. Deu 18 hebben zij te Somerset, in Kentucky, de federa listen aangetast.maar zijnna een scherp gevecht, dat den geheelen dag duurde en waarbij hun generaal Zolliko/er sneu velde. met verlies van hunne positien, geschut en leeftogt teruggeslagen. De overblijfselen van het Separatistische leger zijn door de Federalisten, onder bevel der generaals Schoeps en Thomas, vervolgd. Ü5IX.\E\I,.V\ IB. Voor de noodlijdenden door den watersnood is hij het Rijk ontvangen: de collecte a 774,774,28 waarvan 68000 van het Kon. Huis. de opbrengst der loterij a ƒ191,034,14. van de marine ƒ11,146,38, van verschillende particulieren ƒ183.110,165 en uit de koloniën 57,065,37', te zamen f 1,217,130,34, benevens uit, het buitenland ƒ304,439.69, waarvan uitBelgie ƒ75,423,96 en van de Kaap de goede hoop 42,666.915, makende een totaal van 1,521,570.03waarvan voor on kosten moet afgetrokken worden 11,662,395. Van het beschikbaar goblevene is toegewezen aan Noord-Brabant, f 140,469,14saan Gelderland 1,364,107,29 eu aan Lim burg 5331,20. Het blijkt dat de beide departementen van eeredienst slechts tijdelijk zijn in stand gehouden. Wijlen de heer J. G. (en Boven te Nijmegen heeft eene som van f 100.000 gelegateerd tot het stichten van een gast huis voor zoodanige oude lieden der lierv. gemeentedie geen regt op het oud-burger gasthuis hebben. De directie der armenloterij te Schermerhorn heeft een fraai bewerkte schelleband van Prinses Freilerik ontvangen. Den 3 overleed te Leyden de hoogleeraar C. L. Bl-time directeur van 's Rjjks herbarium geboren te Brunswijk in 1796, bekend door zijne reizen en onderzoekingen in N. ludie. Door het hooge Maaswater is het dal van Dinant tot Maastricht ondergeloopen. De spoorweg tusschen laatstge noemde stad eu Luik was onbruikbaar. Deu 3 werden ook Maastricht en Veulo 1en deele overstroomd; vooral de dorpen Hees en Heugemwaar de bewoners met schuiten gered moesten wordenleden daarbijterwijl zekere Wijs het slagtoffer zijner hulpvaardigheid werd. 's ILertogenbosch is mede van alle zijden door het water omringd en den 5 stroomde de Waaldijk te Nymegen over, zoodat men de benedenstad moest afdammen, .Sftabö ÜICUAU0. Laatstleden Maandagavond hadden de leden van het Na' tuur- en Letterkundig genootschap het onschatbare voorregt' den heer Eduard Beermann (in de grootere steden van Ne derland reeds als Improvisator met lof bekend) in hun midden te zien en door een viertal proeven van zijn bijna onge- ifelijk talent, een zeer genotrijken avond te hebben. Inder- id gaan niet alleen de vlugheidgoede smaak en veel omvattende vindingrijkheid van den genialen man alle ver wachting te boven, maar grenzen schier aan het wonderbare. Daargelaten nog zijne improvisatie over Spoorwegendiende de opgave: Rachel en Ristori, Goethe als physicus en dichter, hoe uiteenloopend de onderwerpen ook schijnen mogen, den Improviserenden dichter zeer ongezocht tot de bouwstoffen van één enkel thema, met de warmte der overtuiging voor- jedragen. Niet tuinder klom de verbazingtoen een aan'- zienlijk aantal rijmwoorden door de aanwezigen grillig bij- ééngebragt en op een blad papier ter neder geschreven, eerst van boven naar beneden in eene meer ernstige en onmiddelijk daarop van beneden naar boven in eeue luimige dichterlijke voordragt werden te zamen gevat De heer Beermann bezit den tact, om \an zijne improvisatie een likseh geheel te maken. Zoo bemerkte ieder der opgelogene toehoorders uit den gang der denkbeelden nog meeraan uit de weten schapdat het laatste rijmwoord daar was, dat het thema waarover hij sprak was afgewerkt. Dit alles verrigt de heer Beermann met onbegrijpelijke gemakkelijkheid: niets verraadt zijne inspanning. Hij spreekt, langzaam en duidelijs, zoodat geoefende sprekers hem ook ten dien aanzien niets verbeteren kunnen. De heer Beermann stelt zich voor om eene openbare proeve van zijn ongehoord talent binnen Alkmaar te geven. liet is te hopen, dat Alkmaars ingezetenen de gelegenheid, om iets zeldzaams te hooren, niet ongebruikt zullen laten voorbijgaan. Naai men verneemt zullen de beide volgende abonnements voorstellingen van de heeren Roobol 8p Tjasinkin plaats van op Vrijdag, op Donderdag gegeven worden. Op de voordragt van Burgemeester en Wethouders van Arn hem aan den Raad ter benoeming van een Gemeentearchi tect, is als 2e eandidaat geplaatst: de heer W. F. du Croix Architect te Alkmaar. ONDERTROUWD 7 Feb. Antonie de Graaf.te Castricum, en Jannetje Jannes, te Alkmaar, onlangs te Castricum.Peter Kern en Antonia Anna Cornelia Muelenk.Klaas Bloolhoofd, wedr. van Geertje Yoormeer, en Cgtharina Reijsman. Antonie Hamer en Sophia Hamer. GETROUWD. 2 Feb. Petrus Korver en Jansje Zutt.— Klaas de Zeeuw en Johanna Besteman,Wilhelm Wijand en Elisabeth Antonia Schouten.Cornells Bussen en Trijntje Honig. Pieter Schavemaker en Antje Rens.j GEBOREN. 31 Jan. HendricaD. van Aart Roos en Catharina Bijleveld 1 Feb. Maria Hendrica. D. van Johannes NicolaasSmct en Maria Agatha Nierop. 4 h Catharina Anna, D. van Egbertus van Tellingen en Anna Geertruida van Soest.Willem, Z. van Wil lem Yink en Antje Pijs. 6 Hendrik Jan Jacob. Z. van Johan Gustaaf Adolf Ver- lioeff en Bertha Alida Hendrika Swaving.- Arend, Z. van Coeuraad de Yisser en Anthonia Ilendriksen. OVERLEDEN. 5 Jan. Kaatje Joseph Manheim, 27 j., overleden te Amsterdam. 1 Feb. Maria Joscphina, D. van Ilendrikus Poortman en Ileudri'ea Steffeus, 11 w. 2 E up her,.ia van 't Hof, echtgn. van Hendricus Jacobus Hemmelder, 45 j. 4 Agnes Wilhelmink de Loor, eehtgen van Johannes Augustinus Kollmeijer, 35 j. en 6 m. 5 v Muurtje, D. van Cornells Mosk en MaartjeKujjper, bijna 4 w. 6 Jacoba Alida Spin 42 j. 7 n Willem, Z. van Willem Vink en Antje Pijs. 3 d. DE KUNST EN ONS VOLK. Dikwijls en zeer teregt worden door desbevoegden klagten aangeheven over den weinigen kunstzinhet gemis aan smaak eu schoonheidsgevoel bij ons volk. Vooral op het gebied der beeldende kunsten is dit het geval. Onze monumenten wor den verminkt of verwaarloosd, tal van openbare en bijzondere gebouwen zijn zoovele getuigen van wansmaak en middelma tigheid, de vaak door degelijkheid uitmuntende producten onzer nijverheid worden wegens min sierlijken vorm en gemis van bevalligheid door het buitenland niet begeerdeen kun stenaar wordt niet racer geacht dan en schier gelijk gesteld inet een kunstenmaker. Toch bezit ons vaderland eene schilderschooldie door oorspronkelijkheid van opvatting, door eigenaardigheid van rigtingeene echt Nederlandsche genoemd kan worden en diemet de bewustheid van liet genie miskenning met fier heid trotserend, met kracht den ouden roem handhaaft. Maar slechts enkelen waardeeren dat pogen en moedigen de kunst naar verdienste aan. Een deftig eu vermogend burger, financier in zijn hart, acht het zijn fatsoen verpligt eene tentoonstelling van schil derijen te bezoeken. Hij moet vooral een stuk zien, waar de courant vol van is en waarover hij moet kunnen meespreken. Het laat hem echter koud en vraagt gij zijn oordeel, dan zal hij zeggen «dat het mooi iswant dat zegt immers ieder en hij verdiept zich in de details zonder de hoofdgedachte te begrijpen terwijl hij bescheiden genoeg is eeupr scheve aanmerking, welke hij niet heeft kunnen laten te maken, te verzwijgen. En wanneer zijn zoontje, dat daar met hem was, getroffen door den indruk van het heerlijk gewrochthem toesprak; «Vader! ik wil óók schilder wordenWat zou de man zeggen? «Wel, jongen! ben je mal? een schilder dient nergens toe, armoêanders niet; en bovendien (want hij heeft de leugenachtige levensschetsen van Campo Weyermans eens doorbladerd) schilders zijn zulke ligtzinuige lui. Neen. jongen! blijf maar aan 't kantoor, dat is solieder."En naar huis gaandekoopt hij een paar leelijke Duitsche pren ten om ze geëncadreerd in zijne voorkamer op te hangen en alzoo van zijne kunstliefde te doen blijken. Zoo is het meermalen bij den gegoeden stand en hoe zou het bij de mindere klassen zijn leder kan het antwoord gemakkelijk geven. Ous volkzoo goed in vele opzigten gevoelt geen schoon, maar schijnt zijne ruwheid en balda digheid bij voorkeur aan datgene te koelenwat boven alle schennis verheven moest zijn. Oin ons nu eens bij Alkmaar te bepalenHoe weinige stadgenooten aanschouwer, met. verrukking onze groote kerk. stadshuis en waagde heerlijke schilderstukken in de prin- senzaal. die «burgerzaal" door ieder ingezeten wel eens be treden? Hoe weinigen van de velen, wier zaken huu naar de hoofdstad roepen, besteden hunne daar overige uren om de zalen der Academie of van Arti et Amicitia te bezoeken? Hoe weinigen beoefenen met, voorliefde de teekenkunst, hoe weinigen zijn leden van Kunst zij ons doel" Van waar dit treurig verschijnsel Zou het niet zijn door de te schaarsche gelegenheid om kunst te genietenom het, schoonheidsgevoel, dat door aanschouwing opgewekt en door herhaalde aanschouwing verleveudigd en veredeld moet worden, te ontwikkelen Wij meeneu, dat hier grootendeels de oor zaak der kwaal moet gezocht worden eu juist daarom juichen wij het ijverisr streven toe van het zoo even genoemde ge nootschap nKunst zij ons doel", datdoor het geven van twee, elkander spoedig gevolgde, overschoone kunstbeschou wingen de eene door den heer Bosboom, de andere door dn TJtrechtsche vereeniging "Kunstliefde" verstrekt, bij vernieuwing getracht heeft de kunstzin en smaak, d. i. ook de beschaving, van het publiek te bevorderen. Toegankelijk als de bijeen komsten waren voor velen en daaronder van verschillende

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2