fcsdic ücrigtcti. jssfabs iïicmus. Dat geen der partijen behalre natuurlijk de onvoorwaar delijk Napoleontische volkomen vrede heeft niet dit ont werp, is duidelijk, ofschoon het, vooral in vergelijking van het antwoord in 't vorige jaar, zeer zeker ongunstig klinkt voor het wereldlijk gezag des H. Vaders. Le Monde merkt dan ook op, dat het ontwerp een bepaalde afkeuring bevat van 's Pausen handelwijze, terwijl zijue zaak te gelijker tijd »de regtvaardigste zaak" genoemd, en zijn tegenstanders »harts- togtelijkheid en overdreven eischen" ten laste gelegd worden. Doch ook de Republikeinen en liberalen zijn niet tevreden. Le Siècle kan niet verdragen, dat tegenover de stichting der Italiaansche eenheid, die een //groot werk" wordt genoemd, de handhaving van de wereldlijke magt van den Paus een //regtvaardige zaak" wordt geacht; en het Journal des Débats kan niet begrijpen, hoe men den Italianen hartstogtelijkheid en overdreven eischen kan verwijten, bij al het geduld dat zij gedurende twee jaren hebben aan den dag gelegd, en de afkeuring van de laatste volksbewegingen door de Regering. Alzoo is ook hier weer gebleken: //wie twee hasen jaeght, vanght er veeliijts geen." Misschien zullen er wijzigingen in het ontwerp worden voorgesteldmaar die te doen aannemen gaat in den Franschen Senaat niet gemakkelijk, en daarom zal men zich mogelijk tot het houden van redevoeringen bepalen. Leeuingen zijn in Frankrijk een gruwel geworden; daarom moest de Minister Fould op een andere wijze geld zien te krijgen want geld is en blijft er noodig en hij deed een wet tot conversiemet. bijbetaling voor de houders der betrokken fondsen, door het. Wetgevend Ligchaam en den Senaat aannemen. De maalregel schijnt echter niet geheel aan het oogmerk te voldoendaar reeds vele houders onver mogend of onwillig tot bijbetaling van klinkende munt bleken te zijn, en hunne fondsen aan de beurs verkochten. Dit groote aanbod had daling tengevolge, en om die te stui ten moest er voor rekening van de Regering opgekocht wordenvoor deze effecten moet dus door de Regering zelve worden bijbetaald. Zoo was er voor speculanten gelegenheid om goede zaken te maken, maar de Regering schijnt reeds zoo goed begrepen te hebben dat de conversie niet in hare be hoeften kan voorzien dat zij pogingen heeft aangewend bij Engelsche kapitalisten om een kleinigheid van I millioen pond sterling te leenen. Die pogingen zijn echter mislukt; bij de onderhandelingen moeten zulke knoeijerijen en misleidingen gepleegd zijn, dat de Times meent den MinisterFouldgeluk te moeten wenschenomdat hij een ondersteuning zal missen die niet bevorderlijk zou geweest zijn tot verhooging van zijn goeden naam. Het antwoord van Pruissen op de gelijkluidende nota's van üo tenrijk en eenige andere Duitsche Staten is geweest gelijk men verwachtte; Pruissen protesteert tegen den door Oos tenrijk gcdanen stapen wijst de uitnoodiging 0111 deel te nemen aan de onderhandelingen over een hervorming van den Duitsehcn Bond op de door Oostenrijk voorgestelde wijze van de hand. De Duitsche eenheid is door deze voorstellen 0111 over haar te onderhandelen in werkelijkheid niet bevor derd. Van beide zijden is men vrcesselijk verontwaardigd. Hoe zeggen dc Pruissen de eer om met Oostenrijk liet voorzitterschap van het Duitsch Verbond te deelen zou ons de verpligtiug opleggen0111 dien Staat het ongedeerd bezit van al zijne landen te waarborgen! Nu eens Hongarije in den band houdendan Venetiü verdedigendan Galliciü tot rust brengen, dan den Croaten rede doen verstaan en dat alles als een natuurlijke verpligting verbonden aan liet. voorzitterschap"Uit een en ander maken de Pruissen op dat deze eer wel wat duur zou gekocht, zijn. Kleine ton nen loopen spoedig over spot men in Oostenrijk dat bespeuren wij ook aau de verontwaardiging der goede Ber- lijners over de nota van onzen Minister; wij kunnen hun daarentegen verzekeren dat geen Oostenrijker door het Pruis- sische antwoord in zijn nachtrust gestoord is. Wat zal het gevolg zijn van al dit misbaar? Veel geschreeuw maar weinig wol, antwoorden sommigen, en meenen dat de gekrenktheid van beide partijen er toe leiden zal om het vraagstuk vooreerst weer wat, te laten rusten, en over de verschillende zienswijzen der Staten die bij dn laatste nota's gemoeid zijn diplomatieke briefwisseling tc openen! Dit komt ons waar lijk voor een echt Duitsche manier van handelen te zijn. Anderen vreezen echter voor steeds grootere verwijdering tusschen de twee groote Duitsche Staten en achten die reeds nu zoo grootdat het volstrekt niet zeker is dat zelfs een vijandelijk leger op de Duitsche grenzen de verbitterde par tijen tot verzoening zou bewegen. Anders, //vechtende koeyen voegen sich te samen als de wolf komt." Dat. ziet men in Mexico althans als de be- rigtendie van daar in den laatsteu tijd tot ons komen niet worden gelogenstraft. De verbittering tegen de vreemde tusschen komst, schijnt daar sterk genoeg te zijn om eigen veeten te doen vergeten, en tot, eendragt en vaderlandslie vende geestdrift op te wekken. Een negental Staten zouden reeds een leger van 64000 man bijeengebragt hebben. In middels hebben de verbonden mogendheden Tampico en andere havens bezet in den Staat Tamaulipas, die onmiddelijk aau den Staat Texas grenst welke tot de Zuidelijke Ameri- kaanscheConfederatie behoort. Daardoor komende plannen werr ter sprake, om zich uit deze havens van katoen te voor zien die door Texas zou worden aangevoerd. De President, der Zuidelijke Confederatie Jefferson Davis zou reeds met het oog op deze plannen een straatweg hebben doen aanleggen uit het hart der Zuidelijke Staten door Texas t.ot aan de grenzen van Mexico. Daarentegen zou de Regering der Uuieaan den generaal Lane hebben opgedragen, om door de vermeestering van de hoofdstad van Texas, Austin, dezen weg af te snijden. De oorlog in Noord-Amerika maakt overigens weinig vor deringen. Na het voordeel door de Noordelijken in Kentucky behaald schijnt er weinig belangrijks voorgevallen te zijn. De expeditie onder generaal Burnside is. na veel geleden te hebben doorstorm en zandplaten aan de kust, in Hatteras- baai aangekomen. Een leger der Zuidelijken schijnt reeds in de nabijheid te wezen om het. oog op hen te houden want men schijnt in liet, Zuiden uitmuntend op de hoogte te zijn van die plannen die in het Noorden beraamd worden. Deze verstandhouding schijnt onderhouden te worden door vrouwenmen heeft althans opgemerkt dat sedert den togt van generaal Burnside de aanvragen om reispassen voor vrouwen vervierdubbeld waren. Niet alleen in den Amerikaanschen oorlog wordt de mag- tige invloed der dames erkend; niet alleen amazonen en vrouwelijke spionnen kunnen landen en steden doen bloeijen ot ondergaan ook bij de meest vreedzame levenswijze be schikken de vrouwen over het lot van geheele landstreken. Dit erkende onlangs de groote Palmerston te midden van het En gelsche Parlement. Men sprak over den achteruitgang van sommige fabrieken, en weet dien aau het handels!raetaat niet Frankrijk; doch de groote lord antwoordde: //Niet de invoer van Fransch lint is oorzaak van de rampmaar de verandering van smaak. De damesdie op alle meuschelijke zaken zulk een grooten invloed uitoefenenkunnen alleen door hare kleeding te veranderen een geheele klasse van handwerkslieden ongelukkig makeu en een andere klasse overvloed van werk verschaffen. De fabrieken van lint te Coventry kwijnen nu men geen lint meer draagt, en de fabriekanten te Sheffield hebben het vervaardigen van moord tuigen nagelatenom zich geheel te wijden aan die andere werktuigen, die tegenwoordig zulk een omvangrijk bestand deel der vrouwenkleeding vormen." O Falmerston, 011de Palmerston, wat is uw blik nog scherp! Gij alleen doorziet, hoe veel er in een crinoline schuilt. EDICËLAIVD. In 18G1 hebben de middelen opgeleverd 68° millioen £en de uitgaven 70' millioen, zoodat m een tekort moet worden voorzien. De openbare schuld heeft 23het leger 14" en de vloot 12" millioen gevorderd. De buitengewone uitgaven voor de land- en zeemagtter zake van het gebeurde met de Trenthebben 1)73.747 bedragen, welke den 17 voor- loopig zijn toegestaan. Iu het Lagerhuis heeft Lord Palmerston, op de vraag van een der leden of in de tegenwoordige zitting een wetsont werp tot hervorming van het Parlement zou worden voorge dragen, ontkennend geantwoord. FKAKHR1JK. De regering heeft te Rome inlichting gevraagdnopens het bijeenroepen der bisschoppen ter gelegenheid der heilig-ver- klaring van martelaren, welke bijeenroeping in Frankrijk is afgekondigdzonder vooraf aan de regering te zijn kenbaar gemaakt. De kardinaal Anlonelli heeft geantwoord dat niets anders is bedoeld dan eene minzame uitnoodiging en geen zins eenige verpligting tot bijwoning der plegtigheid. De regering heeft daarop verklaard dat de bisschoppen hunne kerspelen niet behooren te verlaten, dan voor dringende go- vallen in het belang der gcloovigcn van hun eigen kerkgebied. Uit het rapport van den vice-admiraal lionnard blijkt, dat iu 4 dageneen door 3ÜÜ0 man verdedigd vijandelijk kamp geheel vernietigd1 fort, gesloopt en 3 andere ingenomen de citadel van Bien-hoa bezet en 15 Koninglijke jonken ver- meesterd zijn, zoodat het Annamitische leger de geheele pro vincie Bicn boa ontruimd heeft eu het bezit van Neder-Co- chin-China voor de Frausche strijdkrachten verzekerd is. Den 16 is een bataljon nit China t.erugkeerende troepen te Toulon ontscheept en met veel luister ontvangen. De vrije invoer is vergund van gegoten en bewerkt ijzer en koper en van andere motalenbestemd omna eene ver dere bewerking te hebben ondergaanweder uitgevoerd te worden. Prins Napoleon heeft, door de bemoeijingen van een hoog geplaatst persoon zijn amendement, op het adres van ant woord teruggenomen. Hij zal echter in den Senaat het woord voeren over de Italiaansche aangelegenheden. ITALIH. Garribaldi heeft, op het vernemen, dat iu sommige steden op zijnen naam geheime wervingen plaats hadden het blad Dirilto verzocht die handeling als ongeoorloofd en niet door hem aangeraden te verklaren. De leden der Kamer Mordini, Crispi en Bertani zijn naar Caprera vertrokkenom de ver zoening te beproeven van Garrtiialdi met het comité te Genua. Do Gedeputeerden hebben den aanleg van een spoorweg van Toronto naar Reggio goedgekeurd. De voormalige monnik fra Funlaleo trektvan eene me nigte volks vergezeldin de ltomagna van stad tot stad en predikt tegen de Roomsche hiërarchie. Hij beschouwt Garri haldi als de menschwording van den verlossendeu geest, en roept de menigte op, om Rome en Venetie te bevrijden. Den 2 Febr. trad hij in een dor kerken te Bologna op voor een talloos gehoor. Het voor geruimen tijd door den beer Nigra, gezant te Parijsaangeboden ontslag is eindelijk door den Koning aangenomen. KEHK EU.JHE STAAT. Het nationale comité te Rome heeft de bevolking vermaand geen gehoor te geven aan de inblazingen der partij van Maz- zinimaar het geleden onregt te vergeten en zich rustig voortebereiden op de scheiding van het wereldlijken kerkelijk gezag, opdat het hlijke, dat, do Paus geen gevaar loopt wanneer de Fransche bajonetten ontbreken en Rome, onder Victor Emmanuelmet Italië wordt vereenigd. Koning' Frans II laat bons drukken van 100 fr., gevestigd op de ie Gaeta door hem gedecreteerde leeuing van 5 millioen. liECR-MESSEN. Op het weigeren van het betalen der belastingen zijn de ontvangers gelast met geweld het verschuldigde te innen; al de slotenmakers van llauau hebben hunne hulp geweigerd waarop troepen van de genie kisten en kasten opgebroken en zich van vele gouden en zilveren voorwerpen meester ge maakt hebben. Geld is niet gevonden. Aan de inwoners van Bockenheim is door een omroeper bekend gemaaktdat.bij nalatigheid in het voldoen der belastingendezelfde dwangmaatregelen als te Hanau zullen worden toegepast.. NFXICO. De partijen hebben zich verzoend, om zich gezameüjk tegen de vreemde tnsschenkomst te verzettendoor de provinciën zijn 64000 manschappen met 60 st. geschut ter beschikking van den President gesteld. PRUIS9EIV. De fractie Bockum-Dolffs heeft bij het Huis der Afgevaar digden een voorstel ingediendtot het noodig verklarenin het belang des lands, der erkenning van Italië. Het voorstel tot bevordering van het herstel der constitutie van 1831 iu Keur-Hessen, is aangenomen met 241 tegen 58 st. Het antwoord op de gelijkluidende nola's van Oostenrijk en andere Duitsche Staten is stellig afwijzend, wijl de voor stellen tot het ook besehermen der niet-Duitsche bezittingen veel verder gaan dan de vroegere en gevaarlijk moeten geacht worden voor het bestaan van den Bond. Voorts vermeent Pruissendat geen ander Duitsch bestuur het voorbij kau streven, in de zucht tot bevordering der dierbaarste Duit sche belangen. SPA A JE. De Engelsche Evangelical Alliance heeft den generaal Alexander naar Madrid gezondenom gratie te verzoeken voorde veroordeelde Spaansche protestanten, maar te ver geefs daar het hoofd van het kabinet verzekerde hem te hebben ontvangen als hulde aan zijn persoon en karakter, maar geensins aau zijne zending. Et USE AIV IB. De regering ontwerpt eene wet op het onderwijsvolgens welke in alle plaatsen op elke 1000 mannelijke inwoners eene school vereischt wordt, met een onderwijzer die 500 gulden, vrije woningvuur en licht en ten platte lande j morgen land bekomtterwijl de godsdienstleeraar eene toelaag van 300 gulden geniet. Waar geen afzonderlijke meisjesscholen gevestigd worden, kunnen meisjes en knapen tot hun 13ejaar gezamelijk schoolgaan. In plaatsen met minder dan het ge vorderde aantal inwoners kan evenzeer een onderwijzer of onderwijzeres benoemd worden. Kinderen van belastingschul digen genieten kosteloos onderrigt, van anderen wordt een matig schoolgeld gevorderd. De gemeenten zijn geregtigd 10 opcenten ten behoeve van de volksschool te heffen. De nieuwe minister van onderwijs Golownin heeft de her opening gelast van de door zijn voorganger Putjakin gesloten universiteit te 'Petersburg. Polen. De nieuwe aartsbisschop van Warschau, Felinski, heeft de kerken aldaar weder geopend en de menigte ernstig verzocht geene liederen te zingen, welke de regering moeten mishagenmaar voor het vaderland te bidden. Als eenige overheid dit verbood zou hij de eerste zijn om te verkondi gen dat men niet mogt. gehoorzamen. Overigens stond hij borg voor de goede bedoelingen des Keizers, indien men verdere volksbewegingen wilde nalaten. Voor het Keizerlijk geregtshof te Warschau zijn thans gedingen aanhangig tegen 26 geestelijkendie reeds voor geruimen lijd gevangen en naar elders vervoerd zijn. De dichter Zmrski, de koopman Bednawski en de kieerenmaker Barycki zijn schuldig verklaard aan de zamenstelling der brochure //vier weken vasten" en veroordeeld tot 10 jaren galeistraf te Kroonstad, waarheen zij geboeid eu te voet zullen vervoerd worden. De algemeen geachte deken van den handelstand Xaverius Schlenker zalwegens deelneming aan de bewegingen van het vorige jaar, voor 1 of 2 jaren naar Siberie gebannen worden. Het dragen van rouwkleederen duurt steeds voort; de schouwburg wordt alleen door Russen bezocht. VEREENMiDE STATEN. Het Congres beeft de wetwaarbij de uitgifte van schat- kistbilletten wordt toegestaan aangenomeneu wel met de bepaling, dat die stukken een gedwongen koers zullen hebben. De Kamer van Koophandel te New-York heeft eenparig besloten de regering krachtdadig te ondersteunen eu het muulpapier als gereed geld aantenemen. Jejferson Davis heeft in October een aanvang doen maken met het leggen van een straatweg, uit het hart der zuidelijke Staten tot de grenzen van Texas en Mexico, om zoodoende den uitvoer der katoen te verzekeren; het, kabinet van Was hington heeft daarom den genl. Lane opgedragen Austin, de hoofdstad van Texas, te vermeesteren. Te Richmondde zetel van het Zuidelijk bewindhebben onlusten plaats gehadwaarbij kreeten ten gunste der Unie zijn aangeheven. Californie houdt zich getrouw aan de Unie en neemt steeds toe in bloei en ontwikkeling. lüWIALVYI». Den 13 hebben de ingelanden van den nieuw te bedijken polder in de Dollart besloten tot, het aangaan eener geldlee- ning van 800.000 tegen 4£ pCt. Den 18 heeft de commissie voor de staatsspoorwegen be steed het maken van de aarden baan 011 de uoodige kunst werken voor den spoorweg van Rozendaal naar Bergen op Zoom, aan Tericint te Paunerden, voor f 250,000. Z. M. heeft benoemd tot heemraden van den polder Waard en Groet N. J. Geerlsema en S. P. Sieuwerts. Z. M heeft de militieraad in het 3" distriet volgender wijze zamengesteld: militair lid de majoor Vinkhuizen, plaats vervanger de kapitein Saésbeide van bet. 7" reg. inf.; bur gerlijke leden Jr. I). C. de Dien Fontein Vcrschpir van lleyloc, als voorzitter, en Mr. J. A. Kluppel, plaatsvervangers Mr. F. A. de Lange en D'. L. de SonnavHle. In de vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs, den 11 Fobr. te 's Hagc gehouden, is een brief ingekomen vau den heer IF. F. Bruinier, landmeter bij het, kadaster alhier, ten geleide van eene gewijzigde équerre a miroirs van Lipkensvervaardigd door den horologiemaker A. F. Huese met daarbij behoorende beschrijving. Het raadslid Cohen Stuart nam daaruit aanleiding tot het doen eener uitvoerige en voor den vervaardiger zeer aanprijzende mededecling om trent dezen spiegel. In de openbare vergadering van de afd. Alkmaar der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drankden 17 dezer alhier gehouden en waar de heeren Tauher, Boldingh eu Ooijevaar het woord voerdenwerd tevens medegedeeld, dat in zeer korten tijd zich 7 nieuwe leden hadden aangemeld, waaronder twee doofstommen. Van het zestal gezigten op Alkmaar, in kleurendruk, naar teekeniugen van den kunstschilder B. G. ten Berge, uittegeveu bij den boekhandelaar Joh. Roem, zagen wij dezer dagen de drukproeven van een viertal platendie onze ver wachting bevestigden, dat het kompleet kahier een begeerde 18 19

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2