^cUkeüjfischc öcriglcij. iltcuvur-. volk: Weg met de uitgewekenen, weg met den adel, weg met de Priesters Hier brak een' der zwaarste stormen los van die onstuimige dagen. De bedoeling der woorden van den spreker kon 1och geen andere zijn. dan dat ook de beginselen van het tegenwoordige Keizerrijk de verwijdering der bedoelde per sonen vorderen. Men weet, dat de Prins later heeft ver klaard "Verraders" trailresen niet "priesters" (prélres) gezegd te hebben. Het lust ons niet na te gaan, of deze bewering schijn van waarheid heeft; als de historische herinnering van den Prins juist is geweest, schijnt hij «weg met de priesters gezegd te moeten hebben. Het komt ons daarenboven zeer onwaarschijnlijk voor, dat bijna iedereen den spreker verkeerd verstaan zon hebbenen het is ons scheel onbegrijpelijk waarom, indien hier werkelijk een misverstand heeft plaats gehad, dit eerst na een hevig en vrij langdurig tumult, na een toespraak van den Voorzitter, een protest van den baron de Lacrosse en een afzonderlijk onderhoud van den Prins met Graaf de Persignydoor hem is opgehelderd. Eindelijk stelde ook de Minister Billault het Keizerrijk voor als steuuende op de beginselen der revolutie, maar tevens als haar leidende en temperende. Het Keizerrijk wil de zuivere, eervolle, vlekkelooze, gematigde revolutie. De Regering verdedigende ten aanzien van hare maatregelen tegen de Yereeniging St. Vtncenltus da Paulojverklaarde hij die uit den ontzettend grooten invloed van dat ligchaam, dat geen Fransche vereeniging is dat zijn vertegenwoor diger te Rome Heeften weigerde een groot-dignitaris der Kerk die tevens een hoog ambtenaar van den Staat is, als Voorzitter te ontvangen. Da Regering kan deze in het oog loopende nvigt niet dulden, zei de Minister; en wij gelooven dat hij met die woorden de juiste waarheid heeft" gezegd. Neeneen heerschappij als die van Napoleon kan geen an dere groote magt onafhankelijk naast zich dulden geen vrijmetselaars, geen St. "Viucentius-vereeniging, geen onaf hankelijke geestelijkheidgeen onafhankelijken Paus. Zij kan ze slechts dulden als werktuigen. Daarom hebben wij ons nooit kunnen begrijpen, hoe men van het Bonapartisme hulp en steun heeft kunnen verwachten voor de geestelijk- huid voor den Paus. H as men dan de handelingen van den grooten Oom vergeten? .Ta, toen er een staatsgreep moest gewaagd, toen er een Republiek omver geworpen en een Keizerstroon beklommen moest worden, toen was liet tijd om de geestelijkheid te believen, toen moest er verklaard worden.: «Mijne regering, ik beroem er mij op, is eene dier weinigen welke de godsdienst 0111 baars zelfs wil bescher men niet als een politiek werktuig, niet om de eene of andere partij te believen, maar alleen uit overtuiging." Toen droomden er velen en niet alleen in Frankrijk van een tweeden Karet de Groote, een Cliristenkeizer die den H. Vader zou dienen als een trouwe en gehoorzame zoon. Bij een willekeurige alleenheerscliing is geen vrijmetselarij te dulden dan onder voorzitterschap van een soldaatgeen St,. Vincentins-vereeniging dan afhankelijk van den Staat, geen geestelijkheid dan onder een afhankelijk opperhoofd, of gelijk in Rusland ouder den Monarch zelveu. Er is geen vrije Kerk mogelijk dan in een vrijen Staat. Dezelfde oproerige tooneelen, die in het Senaatsgebouw- plaats hadden, zien wij in de gehoorzalen der wetenschap. Vóór eenige weken spraken wij over de benoeming van den Hoogleeraar Ernest Renan. Ouder een vreeselijk rumoer van toejuichende cn afkeerende kreeten, heeft hij zijne lessen geopenden daarna is hij in triumf naar zijné woning terug gebragt. En onmiddelijk verkondigt de Moniteurdat de lessen van den Hoogleeraar Renan tot nader bevel worden gesehorstop grond dat hij bij hare .opening leerstellingen heeft, verkondigd die in strijd moeten geaelit worden met het Christelijk geloofen strekken om betreurenswaardige woelingen uit te lokken. Nergens dus kalmte, nergens beraad, evenmin bij de be handeling der staatkundige kwestiën als hij de onderzoekin gen der wetenschap. «E11 hoe kon het, anders verklaart Maiaulay Het is niet ingebakerd en gezwachteld, dat wij leeren loopen. Het is niet"iu 't donker, dat wij de kleu ren leeren onderscheiden. Het is niet onder verdrukking dat wij de vrijheid leeren gebruiken." En wanneer is Frank- rijk vrij geweest? Wanneer heeft, het. zich kunnen oefenen in de gebruiken van een vrij volk? Wanneer leerde het zich zelf regeren? In de laatste eeuwen nimmer. Engeland, zegt Macanlay maar wij kunnen en willen daarom liever van Nederland spreken Nederland dan had reeds sedert ver schillende geslachten, schoon dan ook aanvankelijk onder gebrekkige vormen, wetgevende vergaderingen, vrije druk pers, vrijen handel, vrije nijverheid.' in 't, kort: vrije ont wikkeling, Bij ons en in Engeland leerde de burger zich vrij bewegen en ontwikkelen^ uit, de vrije burgerij 'werd de vrijzinnige staatsregeling geboren. In Frankrijk ging in de laatste eeuwen alles van de Regering uit; en «vergetende zeggen wij met. de woorden uit een merkwaardig opstel in een onzer tijdschriften dat de bron van alle ellende en ljjdeu ook op maatschappelijk gebied niet buiten maar in den mensch ligt; dat. alzoo alle waarachtige hervormiriü van den enkelen mensch moet uitgaan en met het zedelijk leven aanvangen, heeft de Eransche revolutie zich gevleid door staatsveranderingdoor wetgeving 'en regeringsmiddelen het kwaad de zonde, te kunnen overwinnenwoedende tegen de takken, terwijl zij den wortel onaangetast liet." Frankrijk kan wel de boeijen van een te strengen of te onvoorzigtigen meester verbreken maar daar het niet geleerd heeft zich zelf te regerenziet het terstond naar een nieuwen meester omcn vindt dien in een schrikbewind onder de zinspreuk vrijheid gelijkheid en broederschap of in een Napoleontisch Kei zer. die beweert dat zijn magt slechts op den vrijen wil des volks berust. Wy zijn in dit opzigt gelukkiger dan de Franscheu toch mogen wy toezien om niet af te dwalen. Daartoe is h: t noodig, ons aan geene uitbreiding van staats zorg, t.e gewennen, en de bevordering der volksverlichting die niet alleen onder de lagere standen noodig is hooger te stellen dan de spoedige invoering van een "of andere vrij zinnige instelling of heilzame wettelijke regeling. De ontwik keling toch des volks waarborgt die onzer instellingen, en daarbij hare duurzaamheid en goede werking. Een toeken des tijds Gids Jauuarij 18G2. Den 19 zijn weder 47 werklieden in een steenkolenmijn bij Merthyr-Tvdvil door eene gasontploffing omgekomen. De ondersecretaris van marine heeft, op eene in het. La gerhuis gedane vraag, verklaard, dat de mariniers, aan boord van het voor Vera-Cruz liggende Engelsche eskader, niet aan wal gebruikt en dat de schepen vóór het invallen van het ongezonde jaargetijde teruggeroepen zullen worden. FRANKRIJK De legitimistische Gazette de France deelt een officieel en confidentieel schrijven mede van den Keizerl. procureur te Grenoble, bevattende eene berisping van de notarissen over hunne ongenoegzame ondersteuning der conversie. Het hot van appel heeft, de vonnissen bevestigd, waarbij E, Pelletan en Lappie, van de Courier du Dimanchewegens het artikel «de vrijheid als in Oostenrijk" waren veroordeeld de een tot, 3 maanden gevang, en 20Ü0 fr. boete en de ander tot 2 maanden en 500 fr., alsmede die, waarbij Taconnelea Barrier, van de Mondezijn verwezen ieder tot 1 maand en 1000 fr., wegens laster jegens den geestelijke Amnionere dacteur van de Conciliatore te Milaan. De Moniteur bevat een brief van den geul. de Montauban, waarbij hij den Keizer verzoekt het wetsontwerp omtreut zijne dotatie, dat hij de Gedeputeerden (die oordeelen dat hij aan zijne 55000 fr., als hoofdofficier en Senateur reeds genoeg heeft) zooveel tegenstand ontmoet, intetrekken, als mede het antwoord des Keizersdie zulks weigertomdat de generaal wel een nationale beloouing verdiend heeft. In Cochin-China is het vijandelijk leger verder vervolgd en uiteengedreven en daarbij weder een versterkt kamp ver- meesterd. In liet stadje Biara zijn 250 lijken gevonden van gevangen genomen en verbrande Christenen. In den Senaat, zijn den 20 de beraadslagingen begonnen over het adres van antwoord. De heer de Segur d' Aguesseau virl den minister de Persignyvolgens hem den «Polignac van het Keizerrijk," aan, wegens het vervolgen der Vincen'tius- Vereeniginghet aanmoedigen der slechtgeziude dagbladen en het ondersteunen der caudidatuur van" den heer Ilavin van de Siècle in het departement de la Manche; de spreker werd herhaaldelijk in de rede gevallen. De kardinaal Morlot beklaagde zieh, dat men onderscheid tracht te maken tusschen de Fransche cn de uitramoutaansehe geestelijkheid. In de volgende zitting sprak de heer Pietri tegen de wet op de veiligheidde officiële waarschuwingende beperking van het stemregt. en de bezetting van Rome; de kardinaal Mathieu spoorde de regering aan hare bedoeling ten aanzien der gees telijke gezindheden duidelijk te doen kennen; de baron de Vincent noemde de eenheid van Italië een hersenschim de markies de la Roche Jacquelin trok hevig tegen de dagblad pers te velde cn tegen het feest door haar den lieer Êatazzi aangeboden. Prins Napoleon verdedigde daarop de pers zeide dat niet te Parijs 's Keizers standbeelden verbroken werden, maar te Rome door de Pausseiijke soldatenen dat. men v bij de waarüeering van de rigting der staatkunde van het Keizerrijkzich de woorden moest herinneren door de menigte, na den terugkeer van Napoleon Ivan Elba, aloinmc aangeheven «weg met de uitgewekenen, weg met den adel, weg met de priesters!" Een vreesselijke storm ontstond hierop in de vergaderingde baron de Lacrosse protesteerde tegen de waarheid dezer aanhaling [bij Thie,s evenwel ge boekt] en verzekerde dat de Keizer, aan wiens zijde bij zich toen bevond, ze niet zou geduld hebben. De prins verklaarde, na met den minister de Persigny gesproken te hebben, dat men hem verkeerd verstaan had namelijk prétres in plaats van traitres. I11 groote verwarring en opgewondenheid werd de zitting verdaagd. I11 die van den 24 vermaande de heer Troplong de leden ernstig tot, matiging en betreurde de heer Boissv liet. dat Frankrijk Engeland had gcholi en in den oor log tegen Chinahij meende dat men voor de kosten dei- oorlogen aldaar en in de Krim liever eene landing in Enge land had moeten doenwelk gevoelen door den minister Billuult nadrukkelijk werd bestreden. Den 25 betuigde Prins Napoleon zijne gehechtheid aan het constitutionele Keizerrijk en aan den persoon des Keizers en verdedigden de heeren C. Dupin en Sé uur d' Aguesseau en de kardinalen Morlot en Mathieu de Ymeentius-vereenigingde minister Billault daarentegen de maatregelen der regering omtrent eene in stelling. welke liet Eransch karakter mist, te Rome een ver tegenwoordiger heeft en weigert als voorzitter een Fransehen kardinaal te erkennen die tevens s'aatsambtenaar is. Op den verjaardag der revolutie van 1848 hebben op het Bastille-plein te Parijs bedenkelijke woelingen plaats gehad; eenige arbeiders en jongens en 3 redacteuren van het blaadje le Travail zijn in hechtenis genomen. De minister van onderwijs'heeft de lessen van den hoog leeraar in de hebreeuwsehe letterkunde Rénan geschorst, op grond dat hij in zijne openingsrede de godheid van Christus geloochend en daardoor aanleiding gegeven heeft tot het uit lokken van woelingen. De Opinion Nationale heeft eene eerste waarschuwing be komen. wegens het bezigen van voor den Senaat beleedigeude uitdrukkingen. IIIi-HEKLMU. Iu Nauplia is een militaire opstand uitgebroken de kwa- lijkgezinden hebben de bovenhand behaald op het getrouwe deel der bezetting en de citadel, de stad eu de bergpas op den weg naar Corinthe eu Athene iu hunne magt. De Ka mers hebben den Koning hunne aanhankelijkheid verzekerd, troepen zijn tegen de oproerigea afgezonden en daar reeds 3 malen met goed gevolgmede in gevecht geweest. 1 TA FIK. Te Napels heeft eene groote opschudding gehserscht, bij het opmaken der inventaris van een opt.eheffen nonnenkloos ter. De toegang werd geweigerd en toen ook de nationale garde onwillig was hulp te verleenenheeft de militaire magt zich met geweld den toegang gebaand. De minister van onderwijs de Sanctis heeft tot, hoogleeraar iu de wijsbegeerte te Turin benoemd den Nederlander J. Mo- leschotthoogleeraar te Zurich. De minister Hicasoli heeft in de Kamer verklaarddat de voorgenomen vereeniging der bisschoppen te. Rome hem veel zorg baart en dan hij daarvan meer nadeel voor het land, dan voordeel voor de godsdienst verwacht. De vicaris van het. kapittel te Messiua en de geestelijkheid aiuaar teekenen een eerbiedig adres aan den Paus, ten be- tooge der noodzakelijkheid om van de wereldlijke heerschappij altezien en zich naar den raad van den Franscheu Keizer te voegen. MEXICO. Den 14 Jan. is de Spaanscbe generaal Milansvergezeld van een I ransch en een Engelseh zeeofficier, van Vera-Cruz naar de hoofdstad gezonden, om het ultimatum der mogend heden over te brengen. De Oostenrijksche, Pruissische en Russische gezanten heb ben iu het belang hunner landgenooten bij den President geprotesteerd, tegende buitengewone hen opgelegde belastingen. «OüTIAKIJH De onlangs in zijne titels en waardigheden herstelde heer v. Pillersdorf is in 76jarigen ouderdom overleden; de minis ters de leden der beide Huizen van den Rijksdag en van den gemeenteraad van Weenen namen deel aan zijne begrafenis. Bij de viering van het verjaarfeest der constitutie heeft de Keizer den staatsminister» Schmerling een brief van dankbe tuiging gezonden en het grootkruis de Leopoldsordeopgedragen. eeue vergadering van aandeelhebbers der Bank is met li tegen 7 st. hel regeringsvoorstel aangenomen; het octrooi wordt alzoo voor 25 jaren verlengd en de Staat betaalt voor de niet opzegbare schuld eene rente van 2 pCt. De Venetiaansche bevolking heeft verlof bekomen het car naval met gemaskerde optogten en bals te vieren; de deelne ming is echter gering en bepaalt zieh alleen tot het Duitsche element. KPHiLIIVD. De regering heeft aan landverhuizers, die zich in het Rijk willen vestigenvrijdom van belastingen en van militaire verpligtingen en vrijheid van godsdienst toegezegd; de Doops gezinden zullen bovendien nog bijzondere voorregten genieten. Vorst Dolgoroukojfschrijver van het, werk «la verité sur la Russie," niet aan het Keizerlijk bevel om uit Frankrijle huiswaarts te keeren voldaan hebhende, is voor altijd geban nen en van zijn adeldom vervallen verklaard terwijl zijr.e landgoederen zijn gesequestreerd. Bij verordening van den stedehouder van Polen zijn alle .vervolgingen in regten wegens openbaar verzet vóór de in voering van den staat van beleg verboden. T'KKKKNIFDK STATEN. 7 Kanonneerbooten der federalisten hebben een aanval gedaan op het fort Henry, in het westen vanTenessee, het welk zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven en waarin 20 kanonnen zijn gevonden. Mede is in die streek een brug over de rivier de Tenessee vermeesterd, waardoor de gemeen schap tusschen Memphis en Columbus is afgesneden, De Senaat heeft 10 millioen dollars toegestaan voor het houwen van kanonneersehepen. De bedriegerijen welke gepleegd worden bij de levering van krijgs- en levensbehoeften aan het federale legergaan alle denkbeeld te boven en kosten den Staat ontzettende sommen. Zelfs hooee betrekkingen bekleedcnde persoonen laten zich niet dergelijke knorijerijen in. BINNENFAN». Van Amsterdam is over Purmerendeen noorn eene tweede telegraaflijn naar Friesland aangelegd uitsluitend voor de gemeenschap dier provincie met "de hoofdstad. Tot leden van de 2e Kamer zijn verkozente Deventer met 537 van de 577 uitgehragt.e stemmen de burgemeester Dumbar; te Rotterdam met, 1115 en 1088 van de 2830 st. de heeren Fransen v. d. Putte en Blommoetende te Breda eene herstemming geschieden tusschen de heeren Guljé en Pijpers, die 038 en 420 van de 2005 st. bekwamen. De regtbank 1e Arnhem heeft een machinist van den Rijn spoorweg wegens het zonder opzet veroorzaken van gevaar voor 2 treinen en het verwoeden van een persoondoor het binnenrijden van bet, station Ede, terwijl het seinlicht op onveilig stond, tot 4 maanden gevangeuisstraf veroordeeld. De verwonde persoon is de machinist zelf. Dezelfde regtbank heeft een timmermansknecht, te Zeve naar verwezen tot 3 maanden gevangenisstraf eu 8 boete, wegens het levend begraven van een anders hondje. De siagter J. Verboom te Werkendam heeft iu den nacht van 20 op 21 dezer zijne vrouw met 20 wonden afgemaakt en daarna zich zelven een zware wond aan den hals toege- bragten aan een ladder opgehangen. H ij had 4 jonge kinderen. Deu 25 heeft de commissie voor de staatsspoorwegen het maken der aarden baan met de daartoe behooreude kunst werken tusschen Vaeshartelt. en Roermonde besteed aan Verwayen te Pannerdeu voor 1,125,000. Te Purmerende is bij herstemming verkozen tot lid der Provinc. Staten de heer C. J. Bek in de Rijp met 210 st.; de heer Gasihjet bekwam er 169. Wijlen de heer J. S. IJzenheek te Harlingen heeft aan de diaconie der Doopsgez. gemeente f 3000 en aan het lierv. diaconiehuis/ 5000 gelegateerd, beide vrij van sueeessieregt.cn. Den 20 is het hótel van den baron v. Brienen te 's Gra- venhage ingewijd met een baldat door de gehecle Kou. familie ep 300 genoodigden werd bijgewoond. Van wege Hare Majesteit de Koningin-Moeder, is dezer dagen bij het bestuur der Sociëteit van Moederlijke Welda digheid alhier, ten behoeve dier instelling, op nieuw met erkentelijkheid ontvangen Harer Majesteits aanzieulyke jaar- lijksche bijdrage van 100 gulden. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie van M. C, van der II of verworpenmet veroordeeliug van de requi- rante iu de kosten. Het barkschip Argonaut, van den heer P. A. van der Drift, is in bet. zeer kort tijdsbestek van 78 dagen van Texel naar Batavia gezeild. Andere gelijktijdig uit het vaderland ver trekken schepen waren na 100 dagen reis nog niet op Java aangekomen. Naar wij vernemen zijn van wege het bestuur der afdeeling

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2