Politick (flucvzigt. ft 2E?cucli jkscïic Bcvigtcn. lt Do beschouwing van het woelige Parys zou ons bijna dankbaar doen zijn voor het Napoleontisch bewind iu Frankrijk. Stormen in den Senaat, stormen in de gehoorzalen der we tenschap en der kunst, stormen op straat. Waar de hand des hecrschers de teugels slechts een weinig viertbarsten de lang bedwongen hartstogten los, en terstond zijn de ver schillende partijen in een strijd gewikkeld vol verbittering, zonder eenig blijk van wederkeerige achting voor personen of eerbiediging van elkanders gevoelens. Naauwelijks is aan den Senaat een weinig vrijheid van spreken gegundof er wordt een gebruik van gemaakt, dat haast in misbruik ont aardt en aan een nieuwe beteugeling een schijn van regt zou geven. Het lang verkropte woord vindt eindelijk een uitweg, en getuigt van al.de bitterheid, die het langdurig zwjjgen in het hart heeft opgehoopt. Daarenboven de vrijheid van spreken is niet volkomen, althans men durft er geen volledig gebruik van maken. Niemand kan regtstreeks de Regering bestrijden want de Regering is de alleen ver antwoordelijke Keizer zelfde Ministers zijn slechts zijne getrouween daarom onverantwoordelijke dienaren. Elke partij neemt dus den schijn aan, alsof hare klagt, haar ver wijt, hare beschuldiging, hare beleediginghaar verzet niet tegen de Regering zelve is gerigt, maar tegen hare tegen partij wier beginselen zij door ^le Regering ziet toegepast of vreest in toepassing gebragt te zullen zien. Alzoo kan de strijd niet vrijelijk, maar slechts zijdelings gestreden wor /Ipn on l->n+ v-.;;., 1 ;:l-j:i. i__i_ _.i_ den; en het pijnlijke van dit noodzakelijk dwangbuis open baart zich in nog grootere bitterheid. Daarbij komt nog het gevoel van onmagt, het bewustzijn dat op al het gesprokene door de Regering niet meer acht zal geslagen worden dan zij zelve goed acht,, dat zij geheel vrij blijft in het nemen van hare besluitendat zij welligt haren weg zal vervolgen als ol er niets gezegd ware. De Regering wil wel eens een advies hooren, wel eens polsen welnu, dan is de hevig heid der uitdrukking misschien nog het best in staat om haar van de volvoering van een of auder voornemen terug te houden. Zoo is dan de-onbetamelijke hevigheid der Senatoren behalve aan de ongewoonheid der Franschen aan een ware Volksregering ongetwijfeld ook te wijten aan de onder drukking van het onbewimpelde vrije woord. Het verzet is geëvenredigd aan den druk. Niet alleen de opening der lessen van den heer Senan ötftftï ook hare' schorsing had woelige tooneelen onder de Studenten ten gevolge. Een openbaar blijk van hulde aan i Bppgleeraar werd door de politie verhinderd. Bij deze rlegenheid schijnt een student gedoodalthans verwond te •rijn. Daar deze gebeurtenis weinig bevorderlijk was om de reeds zeer opgewonden gemoederen tot rust te brengenen de oude verstandhouding tusschen de studerende jeugd en de werklieden uit de voorsteden, vooral uit de voorstad Si. Antoincscheen te herlevenheeft de politie met kracht verdere bewegingen onderdrukt. De schorsing wordt intus- schen door de dagbladen besprokenalleen zijdie op de hand der Regering zijn hebben vrede met dien maatregel overigens voldoet hij geen der partijen. Daar de lieer Kenan in zijn betrekking geschorst is niet alleen om de woelingen waartoe zijne leerstellingen konden strekken, maar ook be paaldelijk omdat die stellingen in strijd moeten geacht wor den met het Christelijk geloof, is die schorsing meer dan een poliliemaatregel om de rust te bewaren, maar kan men er in zien cn wordt, er ook werkelijk in gezien een inwilliging van de geestelijkheid door bet in bescherming nemen door de Regering van een godsdienstig leerstelsel. Evenwel zijn de bladen der geestelijken nog niet tevreden zij hadden een ontslag verlangd. In elk geval is de handel wijze der Regering vrij zonderlicg. Immers de gevoelens des hoeren Kenan waren zeer goed bekend vóór zijne benoe ming, en bet was moeijelijk te verwachten dat hij als Hoog leeraar zich eensklaps zou bekeeren. Om dezelfde reden is dan ook weer de schorsing een halve maatregeldaar het niet te denken is dat dc heer Renan spoedig tot andere ge dachten za! komen. Zal hij dan altijd Hoogleeraar blijven, zonder vrijheid om zijne lessen voort te zetten? Reeds verhaalt men, dat hij belast zal worden met een zending naar Klein-Aziö tot het doen van oudheidkundige onderzoekingenterwijl zijne lessen in- tusschen dooreen plaatsvervanger zullen worden waargenomen. Zou misschien gedurende dien tijd naar het oordeel der Re gering de Christelijke godsdient zoodanig gewijzigd worden dat de leerstellingen van den lieer Renan er niet langer mêe in strijd zullen zijn? Zoo is, van welke zijde men de zaak ook beschouwt, deze lusschenkomst der Regering op het gebied der wetenschap de lessen van den Hoogleeraar Renan waren zuiver wetenschappelijk onbevredigend ondoelmatigbespottelijk. Dat de Regering evenwel nog niet van dit gevoelen is, blijkt uit het verbod van den Minister van Ouderwijs aan den lieer Pelletanom zijne geschiedkundige lessen hij behandelde Leo X en zijn tijd" voort te zetten. Yoor de dagbladen waren de laatste woelige dagen weer een zeer gevaarlijke tijd. Waarschuwingen en veroordeelin gen van bestuurders en schrijvers zijn nog altijd aan de orde van dc dag. Wanneer Keizer Napoleon aan de begingselen getrouw blijft, in de Idees Napoteonniennes in vroegere jaren door hem verkondigd en wij gelooven dat hij er aan getrouw zal blijven om geen vrijheid als mogelijk te beschouwen in een land inwendig door partijschappen overheerddan zullen de laatste dagen hem niet genoopt hebben om den Franschen meerdere vri|heid Ie vcrleenei:. Waar toch heerscht al geen verdeeldheid? Immers tot in de Keizerlijke familie. Of hebben de sclioone oogeu der behoorlijke Keizerin Euge nie geene tranen gestort om de redevoeringen van dien el- lendigen neef. Nu kunnen wij ons onmogelijk van mede gevoel onthouden als een vrouw weentmaar zelfs al had den wij hier niet met het de hardste harten doorwec- kende tranenvocht te doen, wij zouden der Keizerin in deze zaak niet hard kunnen vallen want die booze neef bad het onvoorwaardelijk erfregt der Vorsten in twijfel getrokken - en de Keizerin heeft een zoon. Volgens de verschillende dagbladen zou Prins Napoleon tot den lieer de ia Roche- jaauelein gezegd hebben«Zijt gij van oordeeldat de er felijkheid slechts dan voor den troonopvolger iu waarheid een regt uitmaaktwanneer die troonopvolger aan de spits der beginselen van den vooruitgang staat, zoo stemmen wij overeen; indien niet, dan kunnen wij elkander onmogelijk verstaan." Ter wille der moederlijke teederheid zijn deze woorden iu den Moniteur op de volgende wijze verzacht //Verstaat gij onder moderne erfelijkheid, dat de Souverein steeds aan de spits des lands en van alle edelmoedige op wellingen der natie behoort te staanzoo stemmen wij over een anders niet." Daarenboven zou er gezorgd zijn door liet vragen van inlichtingen door den heer Boissydat de Prins over de goede verstandhouding en de eenheid van be ginselen der beide takken van de Keizerlijke familie kon spreken, en zioli aldus van de verdenking bevrijden als zou hij later zich zeiven wel eens als den regtmatigen troonop volger volgens de moderne erfelijkheid kunnen aanmerken. Men voegt er bijdat de Keizer zelf deze laatste rede aan den Prins in de pen gegeven had. Ook liet ontslag van den heer Renan wijt men aan dc tusschenkomst der Keizerin. Keizer Napoleon is een Hollander van geboorte. Wij twijfelen er echter aan, of hij veel in zijne moedertaal leest; en ware dit al het gevaldan weten wij nog niet of hij veel in Cats snuffelt. Anders zou hij waarschijnlijk veel op hebben met deze les des dichters: Vrouw! zijt gy schamel ofte rijck, En brenght geen hooft ten honwelijek. FlUIiHRIJK. Een groot aantal studenten is, na de schorsing der lessen van den hoogleeraar Rénan op het bepaalde uur weder in het. Collége de France zameugekomenvan waar zij door de polieie verdreven zich naar de woning van den hoogleeraar wilden begeven, doch ook in dat voornemen werden gekeerd. Het is daarbij zeer opgewonden toegegaan. De academische overheid beeft de jongelieden ernstig ver maand zich van zamenscholingen te onthouden, op slraffe van huiswaarts te worden gezonden. 2 Redacteuren van l' Union zijn ieder tot 1 mnar.d gevangenisstraf en 2000 fr. boeteen de bestuurder vanf Emancipateur te Kamerijkmede tot gevangenisstraf en boete veroordeeld, alle wegens afkeu ring der aanstelling van genoemden hoogleeraar. Het blad T Espêranee du Peuple te Nantes heeft eene eerste en la France centrale te Blois eene tweede waarschu wing bekomen, wegens afkeuring van de staatkunde der regering. In de laatste zittingen van den Senaat hebben de volgende sprekers over het adres van antwoord het woord gevoerd de heer de Boissy, die vroeg of Frankrijk Engeland tot het uiterste in Mexico zoude ondersteunenwaarop de minister Billault antwoordde, dat de verbindtenissen bij het traotaat van October naauwkeurig omschreven zijn, dc lieer dBourqueney, die het wereldlijk gezag des Pausen verdedigde, de generaal Gemeaudie zich tegen de zinsnede betreffende Rome ver klaarde de lieer Bonjean die het wereldlijk gezng bestreed als nadeelig voor de godsdienst, de beer de Lagueronnièrc die bet, verdedigde en vreesde dat Italië Rome bekomende ook Venetie zou verlangen, de kardinaal Donnet, die voor den Paus en de bezetting van Rome en tegen Piemont op kwam prins Napoleondie met een aantal diplomatieke bescheiden sedert 1GG9 aantoondedat de Romcinsclie rege ring altijd eene slechte is geweest en dat het tijd was voor de Fransche troepen om Rome te ontruimen, mits er waar borgen werden gesteld voor de geestelijke en geldelijke on afhankelijkheid van den H. Vader,'wederom de heer de Boissu. die verlangde dat de regering dadelijk op de rede van den prins zou antwoordenhetgeen door den minister Billault tot later werd uitgesteld, de beer Roy erdie de ontruiming wenschte nog vóór de beslissing van het vraagstuk betreffende het wereldlijk gezag, omdat zonder Rome en Venetie niet aan de eenheid van Italië te denken is, en eindelijk de min Billault, die eene dadelijke ontruiming als gevaarlijk en als eene daad van groote verantwoordelijkheid voor Frankrijk beschouwde, terwijl de regering nog steeds hoopt den tegen stand van den Paus te overwinnen. Deze rede werd luide toegejuicht en het geheele adres met 126 tegen 6 st. aan genomen. 4 Kardinalen behoorden tot do-tegenstemmenden De minister van onderwijs heeft de voorzetting der vrijzinnige voorlezingen van den heer Pelletan, over Leo X en zijne eeuw, verboden. De Moniteur meldt, dat de regering op het spoor is ga- komen van zeer strafbare zamenspanniugen en de voornaamste aanleggers heeft, doen vatten. De heer Gregory Ganesco, re dacteur van den Courier du Dimanche is eender gearresteerden. De Keizer beeft uit eigen middelen een bedrag van 250,000 fr. geschonken voor de hulpbehoevende werklieden te Lyon, Rouaan en Rijssel. De commissie van het Wetg. Ligchaam eenparig voorgesteld hebbende om de voordragt der dotatie Montauban aftewijzen, beeft de regering den 5 aan dc Kamer medegedeeld, dat het ontwerp door een ander zal vervangen worden. Deze kennisgeving is met de eenstemmige kreet van «leve dc Keizer!" beantwoord. De graaf de Morny zeide geen auder antwoord, te behoeven om aan Z. M. overtebrengen. Aan den Staatsraad is alsnu een ontwerp ingediend tot liet inschrijven eeuer rente op het grootboek, om tot dotatie te strekken voor uitstekende krijgsbedrijven, tot een bedrag en op voorwaarden, ook voor den overgang, door den Kei zer le bepalen. ITAIilR. De Academie van wetenschappen te Milaan heeft tot cerelid benoemd den heer v. Carlowitz, die iu de Pruissisehe Kamer de erkenning van Italië als noodig heeft verdedigd. Uok is hem een dankadres toegezonden. Het ministerie Ricasoliwaarvan het hoofd de vriendschap der democratische Afgevaardigden Crispi en Brojferio verwor ven en zoodoende de gematigde meerderheid van zich ver vreemd had heeft zijn ontslag aangeboden, hetwelk door den Koning is aangenomendie den Heer Ratazzi de vor ming van een nieuw kabinet opdroeg. Deze wendde zieh te vergeefs tot do hoofdleiders der meerderheid LanzaFa- rini en Conferlialsmede tot den gcnl. Cialdini. Later heeft hij echter eene combinatie tot stand gebragt, welke door den Koning is goedgekeurd. Hij zelf is voorzitter on minis ter van buitenl. zaken. De betrekking van minister van binnenl. zaken is evenmin als in het vorige kabinet vervuld. Den 4 kwam de Koning te Milaanwaar hij met groot gejuich ontvangen werd. KERKELIJK*! STAAT. Tussehen den Franschen gezant en het Pauselijk bewind bestaat verkoeling. Het nationale comité te Rome heeft de bevolking vermaand geen deel te nemen aan de carnavalsfeestenmaar zieli te vereenigen op liet Forumliet schouwtooneel van voormalige grootheid. De menigte heeft hierin voldaanmaar is door de Fransche en de Pausselijke gensdarmerie uiteen gedreven. Den 27 Febr. hadden op de Corso volksoploopen plaats als demonstratie tegen de regeringden volgenden dag was de straat door Fransche troepen bezet en werd de heer Fe- nanzisecretaris van het nationale comité, gevangen en zijne papieren iu beslag genomen, Den 3 Maart was de straat weder door 2000 Fransehen bezetom eene voorgenomen volksbeweging te verhinderen. De commissarissen der mogendheden zijn door den Presi dent Juarez goed ontvangenhij erkent ten deole schuld en biedt waarborgen voor het nakomen zijner verpligtingen aan, maar verlangt dat de vreemde troepen weder ingescheept en staande de onderhandelingen slechts 2000 man aan wal zul len blijven. Deze voorwaarde is echter afgewezen. De gewezen President genl. Miramonde bondgenoot der clerikaïe partij, is met het britsche stoomschip Avon te Vera- Cruz aangekomen, maar dadelijk op last van den Engelschen commissaris Dunlop in hechtenis genomen. Het onlwerp om den Aartshertog Maximiliaan de Kroon optedragen vindt bij de bevolking niets geen bijval. Van de gelande troepen worden de Spaanseiie door de inwoners fel gehaat. «OITFKKIJK. Te Weencnis de verjaardag van de uitvaardiging der con stitutie gevierd door eene plegtige godsdienstoefening, waar aan de aartshertogen, ministers, generaals, enz. deel namen, en door een maaltijd van vele leden van den Rijksdag, den kardinaal-aartsbisschopde ministers, enz. Te Praag wilde de kard.-aartsb. Schicarzcnberg niet aan het verzoek der regeriug voldoenom eene dienst in de dom kerk to doen houden, zoodat het in de S. Nieolaas-kerk ge schiedde waarbij de theologische faculteit afwezig bleefde overheden enz. vereenigden zich aan een maaltijd, terwijl in den schouwburg het Oostenrijksche volkslied werd aangeheven. Ook te Triest werd het feest kerkelijk en door een maaltijd van 200 der aanzienlijkste inwoners gevierd. Aan de leden van het Huis der Afgevaardigden is het verslag medegedeeld der commissie, belast met het zamen- stellen van een wetsontwerp op de godsdienstige aangele genheden liet berust op algeheelc vrijheid van godsdienst. YEREENIDDE STATEN. De dagbladen wijzen de Engelsche bladen nadrukkelijk te- regt wegens hunne verontwaardiging over de versperring der haven van Charleston en herinneren hoe Engelandtijdens den eersten Napoleonop gelijke wijze met, steenschepen getracht heeft de haven van Boulogne te sluiten. De expeditie van Burnside heeft het eiland Roanoke ver- meesterdna de kanonueerboöten der Separatisten in den grond geboord te hebben; bet verlies bedroeg elke zijde 1000 dooden en gekwetsten. De ontscheepte troepen hebben Eli- sabeth-city ingenomen en verbrand en zijn voortgerukt tot Edentown. Het' fort Bouorelean is door de Federalisten ingesloten en gebombardeerd, waarbij aan weerszijden veel volk gesneu veld en. gekwetst is. De Senaat heeft de uitgifte van 6 pCts. schatkistbilletten als wettig betaalmiddel toegestaanmet bepaling dat de renten in klinkende munt voldaan moet.cn worden. De regering heeft laatstelijk meer gezag betoonddoor het arresteren en op liet fort Lafayette gevangen zetten van den kwalijk befaamden genl. Stone en het feitelijk van liet op percommando verwijderen van den weifelenden genl.-cn-chef Mac Clellan. Het, Congres heeft 15 millioen dollars verleend voor het bouwen van kanonneersloepen. De minister van oorlog heeft gelast de zoogenaamde staat kundige gevangenen uitgenomen de verspieders te outslaan. De Separatisten hebben toegestemd iu eene uitwisseling der krijgsgevangenen. Den 16 Febr. hebben zij het fort Donnelsou na een hc- vigen strijd van 3 dagen, moeten overgegeven. De generaals BnclcnerBushrod en Johnson15000 gevangenen en eene verbazende hoeveelheid materieel zijn daarbij in handen dei- federalen gevallen, wier verlies, op 40000 man. 300dooden en 600 gekwetsten bedroeg. De genl. Floyd is des nachts met, 5000 man ontsnapt. De genl. Grant ister zake der behaalde zegedie overal in de "Unie tot vreugdebedrijven heeft aanleiding gegeventot, generaal-majoor bevorderd. In den Zuidelijken Senaat te Richmond is medegedeeld dat de jongste nederlagen alle veerkracht vorderen om den strijd voltehouden en eene oproeping van alle weerbare man schappen van 18 tot, 60 jaren in 2 klassen te verdeden. Te New-Orleans is de uitvoer van katoen voor schepen die het wagen durven de blokkade te trotseren, toegestaan BINNENLAND. De Studenten te Delft zullen denSJulij een gemaskerden optogt houden, voorstellende liet gezantschap van den Sultan van Achin aan prins Maurits in 1602. Do raad van Dordrecht heeft de som van 1000be schikbaar gesteld voor feesten bij do onthulling van liet Scheffer-momxmeaïverhoogd tot f 2500. De Kamer van koophandel aan den Helder heeft een adres aan den minister van binn. zaken gezonden, aandringende op het leggen van den N. Holl. spoorweg bewesten het Kanaal. Volgens de lOjarige volkstelling telt Noord-Ilolland 528,876 zielen, waarvan Amsterdam 243,234, Haarlem 27719. Helder 15202, Zaandam 11786, Alkmaar 10409, Hoorn 9230, Enk-

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2