SSIckclijfcschc ticrigtcu. verwerping. Ziedaar eeu botsing tusschen den Keizer en liet. Wetgevend Ligchaam een feit, dat in Engeland belang rijk genoeg geoordeeld werdom het met. groote tetters onder de aandacht, van het publiek te brengen. Indien echter eenig Eugelschman van deze gebeurtenis zijne genezing van het spleen hoopte, is hij in zijne verwachting teleur gesteld. I)c Keizer heeft in ecu brief aan den Voorzitter van het Wetgevend Ligchaam het [misverstand betreurd en het wets ontwerp ingetrokken Hij vermoedde, evenweldat een aan tal Afgevaardigden de Voorkeur zouden geven aan een alge- rneene wet, die het mogelijk zou maken om binnen billijke grenzen, van den maarschalk tot den soldaat,, aan alle schit terende wapenfeiten belooningen te verzekeren overeenkom stig de grootheid en de waardigheid des lands. De Moniteitr heeft dan ook terstond aangekondigd, dat de Staatsraad zich onledithoudt de diplomatische voorzig- tigheid schijnt niet te veroorloven in zulke gevallen de stellige uitdrukking bezig te gebruiken alzoo zich onledig houdt, met, het onderzoek van het bedoelde wetsontwerp. Een onbepaalde som zal op het Grootboek worden ingeschreven, om door pensioenen en schenkingen de schitterende daden te heloonen van generalenofficieren en soldaten van het Jeger te land en ter zee; de Keizer zal hij besluit het be drag de voorwaarden en den overgang op de erfgenamen zoo daartoe termen bestaanbepalen. Het Wetgevend Ligchaam schijnt buiten zich zeil' geweest te zijn van verrassing over deze toegevendheid des Keizers. Onderscheidene leden hebben in de warmste bewoordingen hunne ingenomenheid met deze schikking aan den Voorzitter betuigd. Zij schijnen min of meer verwonderd over hun eigen moed, en zullen welligt, om alles weer goed te maken, een wetsontwerp aannemen waarbij den Keizer de beschik king gegeven wordt over onbepaalde sommen, om niet alleen den graaf' van Palikaomaar ieder dien hij zal goed vinden te beloonen. Men herinnere zichdat de tegenwoordige Keizer vroeger in zijne Napoleontische Ide'én beweerde/'Ee staal, Lij een volk gceu aristocratie meer en in het algemeen, behalve het leger, niets wat een vast bepaalde organisatie beeft, dan moet voor de maatschappij een nieuwe hiërarchie gevestigd worden, voor vrijheid mogelijk is." Dergelijke pensioenen en schenkingen zijn welligt de middelen om de nieuwe Napoleontische aristocratie te vestigen. Een zeker niet minder krachtig verzet tegen de begeerte des Keizers openbaart zich bij de Erausehe Bisschoppen. Paus Pins IX heeftalie llooiuscli-Katholieke Bisschoppen opgeroepen tot eeu concilie, in de maand Mei te Rome te houden tot heiligverklaring der Japanschc martelaren van vroegere eeuw. De Erausehe Regeringvréezende dat bij die gelegenheid het staatkundig vraagstuk vau de wereldlijke magt des Pau sen wel eens tot een kerkelijk leerstelsel kon verheven worden deed in don Mora leur bekend maken, dat er bij het liof te Rome inlichtingen waren gevraagd, omdat de op roepingsbrief openhaar was gemaakt zonder voorafgaande mede- deeling aan de Regering. Tevens wordt niet Onduidelijk her innerd dat de Bisschoppen Frankrijk niet mogen verlaten zonder magtigiug der Regering, cu zelfs de meening keu- baar gemaakt, dat zij zich niet buiten hunnediocesen moeten be- gevenuoch de bedoelde rnagtiging aanvragen, tenzij ernstige be langen hunner diocesen hen naar Rome mogten roepen." De heiligverklaring der Japansche martelaren schijnt alzoo der Regering geen voldoende reden. Niet alle Bisschoppen schijnen zich echter naar den wenseh der Regering te zullen schikken, De Bisschop van Préjus verkondigt in zijn mandement, dat.alle geloovigen den stede houder Gods op aarde moeten gehoorzamen die van Carcas sonne kondigt zijn vertrek naar Rome aanen de Bisschop van Moulins begint zijn mandement, met de eenvoudige woor den: Ik behoor ook te Rome to komen Oporlet me et Romanvenire.) In Pruissen heeft, een hoogst belangrijke gebeurtenis plaats gehad, die groole gevolgen voor de toekomst kan hebben. De bevolking zal geroepen worden om, nu met, kennis van zaken en met, volle begrip van het gewigt barer keuze, te beslissen of zij werkelijk de beginselen der liberale partij van den vooruitgang is toegedaan. Het lluis der Afgevaardigden is ontbonden. Het lid Ilagen stelde voor, ecu meer uitgewerkte begroeting te erlangen met meer bijzondere aanwijzing der posten van uitgaaf, ten einde overschrijvingen te verhoedenwelke met de bedoe lingen van het, Huis in strijd mogten wezen. Ofschoon de Minister van Eiuanciëu verklaarde, dat voor de loopende dienst, ecu dergelijke omwerking der begrooting een onmo gelijkheid wasen hij de voordragt als een bedenkelijken greep in liet uitvoerend gezag der Koninklijke Regering moest beschouwen, is het voorstel met 171 tegen 113 stemmen aan genomen. liet Ministerie heeft daarop zijn ontslag aange boden. Zelfs de anti-revolutionaire Kreuzzeitungofschoon zich verheugende in de breuk met het lluis der Afgevaar digdenwaarin het blad de aanleiding tot een ontbinding van dat ligchaam en den val van het liberalisme voorziet, be treurt het, dat het Ministerie een voorstel, zoo onmisken baar populair en billijk als dat aan den Afgevaardigde Hagen, lot voorwendsel voor zijn ontslag heeft genomen. Het eerste gedeelte der voorspelling van genoemd blad is reeds vervuld het tweede gedeelte zalhopen wij nooit vervuld worden liet, Huis der Afgevaardigden is onthoudenen het ontslag der Ministers met een enkele uitzondering niet aangenomen. Hebben nu de geruchten om trent de buitengewone wapening der bezetting van Berlijn een verklaring gevonden? Duchtte de Regering welligt op stand 011 verzeten had zij zich gereed gemaakt om die te smoren? Dan verheugen wij ons in de ongestoorde rust,om den wille des Volks, dat zijn waardigheid en zijn bloed heeft lewaard. en om den wille der Regering, die de verantwoor delijkheid op zich nam van zulk een voorwendsel aan te grijpen tot, een ontbinding die tot, zooveel argwaan aanleiding kan geven. De eigenlijke reden der ontbinding zal wel geen andere zijn dan de weinige ingenomenheid des Konings met, de vele liberale wil men, democratische leden van hot Huis en hun blijkbaar doel om de kostbare organisatie des legers te bestrijden. liet volk zal geroepen worden om op nieuw zijn vertegenwoordigers te kiezen. Daar er niet van het minste verschil tusschen de Afgevaardigden en de groole meerderheid der natie gebleken is zou het al zeer vreemd zijn wanneer zij andere vertegenwoordigers naar Berlijn zond. Bij gelegenheid der verjaring van de Oosleurijksche con stitutie hebben de hooge geestelijken zich niet zeer gunstig jegens deze vrijzinnige staatsregeling gestemd getoond. Over het algemeen waren zij weinig gezind, sommigen zelfs bepaald weigerachtig om tot een godsdienstige viering dezer gebeur tenis mede. te werken. De Kardinaal Schwarzenberg verklaarde zijn gedrag door de beweringdat de godsdienst, vreemd moet blijven aan de politiek. Wij willen deze stelling niet bestrijden maar merken op, dat wanneer de Kardinaal haar in zoo strengen zin opvat, de geestelijkheid in Russisch Polen en in Posen er anders over schijnt te denken. Overigens is het Carnaval te Weenen met meer dan ge wone vrolijkheid gevierd. Ten vorigen jare was men door de politiek gedrukt; thans schijut men in dit opzigt zonder kommer te zijn en zijn schade Ie hebben willen inhalen. Te Parijs zal de optogt ongetwijfeld een min of meer eentoonig aanzien gehad hebben door de 1200 a 1500 politie-agenteu die den vastenavond-os omringdenmisschien wel uit voorzorg tegen den leeuw van hel Quartier latinbelust op ossen-, neeu op Bonaparte- vleesch. Te Venetië maar nu zouden wij aan Italië beginnen, en 't ontbreekt ons aan ruimte, zoolang onze nieuwe Minister van Financiën toeft met het dagblad-zegel af te schaffen. DIJITS€ElIiA%». Oostenrijk en Pruissen hebben gezamclijk bij den Bonds vergadering het voorstel ingediend, om de Keur-Hessische regering te verzoeken de grondwet van 1831 weder iutevoe- renvoor zoo 'verre die met de Bonds-verordeningen is overeen Ie brengen. De Keurvorst van Hessen heeft bereids verklaard in gcene verandering te kunnen treden. Het Lagerhuis heeft den 3 de begrooting voor het leger goedgekeurd, tot een bedrag vau 15,303,000 en berekend op een getal van 145,450 manschappen, waarvan 83523 tot het Indische leger behoore». Bij de verkiezing van een parlementslid te Longford in Ierland heeft de ma joor O' Reilly, die in het Pausselijk leger bij Castellidardo gestreden heeft, de meerderheid hekomen, namelijk 1468 st.. terwijl cr 892 op den ministriëien candi- daatden geul. H'hite werden uitgebragt. Het ging daarbij zeer onstuimig toekiezers werden mishandeld en 4 rnalen moesten de dragonders de menigte uiteen drijven. Aan de bevelhebbers der Britsche scheepsmagt in China is last gegeven om de stad Sliangaewaar zich aanzienlijke Britsche eigendommen bevinden, te helpen verdedigen, in dien zij door dc Chiuesche opstandelingen wordt aangevallen. FR.ftftliifUJK. Vele bisschoppen hebben in hunne bij den aanvang der vasten uitgevaardigde mandementen verkondigd, dat zij, in strijd met de wenscheu der regering, zieh in Mei naar Rome zullen begeven. De tweede en grootste redevoering van prins Napoleon is in het Italiaanseh verhaald en bij duizenden van exemplaren naar Turin en elders verzonden. Espérance te Nantes heeftbovenop de eerstereeds eene tweede vvaarschutving bekomen, om het verbreiden van voor den Keizer en de regering beleedigende geruchten. De Prcsse heeft eveneens eene waarschuwing bekomen, wegens een beloog over het Wetgevend Ligchaam. De lieer Schcuccr, een algemeen geacht ingezeten te Thann, zwager van den kolonel Charrasis in hechtenis genomen en geboeid naar Bulford vervoerd. Ilijzouaan eeuvriend te Parijs toegezonden hebben eeu door het geheeleland verspreid oproerig liedje. Zijne vrouw ontving meer dan 2000 kaartjes ter betuiging van deelneming. Vele leden van den gemeenteraad en de officieren der pompiers hebben hun ontslag genomen wegens deze schandelijke handelwijze der regering. De Spaansche bevelhebber in Mexico genl. Prim wordt in den Monittur hevig aangevallen ter zake zijner traagheid. Blijkens het, verslag van den minister Pould zijn 131 mil- lioeu 4J- pCts. renten ter conversie aangegeven en rekent, hij van de 43 overige 30 tot de zoogenaamde verbonden reke ningen Ie behooren, zoodat hij het hoofddoel van den maat regel bereikt acht en 156 millioen erlangt ter vermindering der vlottende schuld. De nieuwe voordragt, der onpersoonlijke dotatie vindt bij de Kamer, het leger en de menigte weinig even bijval, als vroe ger die ten gunste van den graaf van Palicao. Den 6 heelt de heer Plichon in het Wetg. Ligchaam de hooge uitgaven voor de ambtenaren en het leger, de nieuwe belastingen en dc handelwijze der regering omtrent de Vin- ccntius-vereeniging en don Paus bestreden. De heer Koenigs- warter sprak ten gunste van Italië de heer Kolb-Bernard ten gunste van den Paus. Den 7 verdedigde ook de heer Guvard-Delalain het Pausdom de eenheid van Italië alleen door eene federatie mogelijk achtendebovendien drong hij aan op bezuinigingen de heer de Pierre wenschte meer vrijheid voor de drukpers, de heer l.afond verklaarde zich voor en de Latour tegen het. adres van antwoord, willende de laatste liever de Katholieke Polen ondersteunen dan de Italianen. Het adres werd door den heer Beauverger namens de commissie verdedigd. Den 8 ontwikkelde de heer Picard een door hem en 4 anderen ingediend amendement, tot in voering der jury voor drukpersdelicten en drong Jules Panre in eene uitmuntende rede aan, om meerdere vrijheid tot het openbaren van de wenscheu en behoeften der bevolking. De minister Bnroche kon hierop slechts onvoldoende antwoorden. Den 10 trok de heer Barimon te velde tegen de wet, op de I openbare veiligheidBaroche gaf daarop t.e kennendat j ecnige bepalingen dier wet als vervallen beschouwd kunnen j worden, maar dat andere minstens tot 1865 in stand moeten I blijven, ten bewijze waarvan hij aanvoerde, dat onlangs een I programma is gevonden, waarbij het Keizerschap werd afge schaft cn alle nalatenschappen aan den Staat vervielen. Jules Pavre beantwoordde den minister heftig. A. Lemerder drong aan op vrijheid van drukpers en van verkiezingen, d' Ornano wenschte van de vergadering een blija van sympathie voor Polen. Den 11 droeg Favre zijn amendement voor betref fende het Romeinsche vraagstukhetwelk bestreden werd door de heereu David en Kellerdie de eenheid van Italië een Mazzinistisch denkbeeldtegen Frankrijk en de Kerfc gerigt, noemde. Den 13 werd het amendement met nagenoeg algemeeue stemmen (slechts 5 er voor) verworpen °en de paragraaf betreffende de Romeinsche kwestie met, 233 tegen 10 st. aangenomen. De polieie is zeer waakzaam, uit Londen onderrigt zijnde, dat 3 vroegere eedgenooten van Orsini naar het vasteland zijn vertrokken. ITALIË. Het ministerie Ricasoliwaarvan het hoofd de vriendschap der democratische Afgevaardigden Crispi en Rrofferio verwor ven en zoodoende de gematigde meerderheid van zich ver vreemd hadheeft zijn ontslag aangebodenhetwelk door dea Koning is aangenomen die den heer Ratazzi de vorming van een nieuw kabinet opdroeg. Deze wendde zich te vergeefs tot do hoofdleiders der meerderheid LanzaFarini en Con* ferti, alsmede tot den genl. Cialdini. Later heeft hij echter eene combinatie tot stand gebragt, welke door den'Koning is goedgekeurd. Hij zelf is voorzittend minister cn heeft in de Kamer ver klaard dat men zich moet, onthouden van maatregelen, welke den vrede der wereld zouden kunnen verstoren, verwachtende hij de oplossing van het Romeinsche vraagstuk van diplo matieke onderhandelingen. Garibaldi heeft hem" te Turin een bezoek gebragt en zich verbonden om niets te doen, 'twelk het nieuwe kabinet zou kunnen belemmeren. Te Genua teruggekeerd heeft Garibaldi den 9 het eere-voor- zitterschap bekleed in de vereenigde vergadering van de comités der provedimento. Hij verbond zieh bij cede Rome en Yenetie te verlossen en vermaande alle Italianen tot eendragt. Tot vasten voorzitter benoemd zijnde, is hij Verzocht liet terug roepen van Mazzini te bewerken. Het algemeen stemregt werd als beginsel aangenomen en besloten in dien zin eene petitie bij de regering in te dienen. Deze heeft van haren kant de leden ernstig gewaarschuwd zich te matigen, onder bedreiging van ontbinding der verecniging 53KA1C». Onder de ontscheepte troepen te Vera-Cruz heerscht do geele koortsvooral ouder de Spaansche. De genl. Prim neemt harde maatregelen jegens de inwoners. flOKTEXRUK. De regering heeft aan het Huis der Afgevaardigden voor gesteld den prijs van het zout en de belasting op de beet wortel-suiker te verhoogen het een zou eene vermeerdering van 5 het ander van 1 millioen opleveren. Het Huis der Afgevaardigdeu heeft de regeringsvoorstellen betreffende de verhooging van de grond-de klassen-de patent- eu de inkomsten- belastingen goedgekeurd, maar niet de verhoogingen der belastingen op de huishuren en het personeel. I'KUIÜiE.V. Het llecrenhnis heeft dc wet op de ministriële verantwoor delijkheid aangenomen met 83 tegen 38 st. De bisschop van Breslau heeft, een herderlijken brief uit gevaardigdwaarin hij waarschuwt, tegen //de bedwelming van het liberalismus". In het lluis der Afgevaardigden is een voorstel van den heer Hagen om reeds voor 1862 eene meer in bijzonderhe den uitgewerkte staatsbegrooting te erlangenwaaraan de miuislcr van financiën meende voor dit maal nog niet te kun nen voldoen, met, 171 tegen 143 st. goedgekeurd. De ministers hebben daarop hun ontslag aangeboden, het welk door den Koning is geweigerd. Integendeel heeft deze het Huis der Afgevaardigden ontboden en de zittingen van het Heerenlmis verdaagd. Dè steeds ongesteld en uitlaudig zijnde president-minister v. Ilohenlohe Sigmaringen is vervangen door den voorzitter van het lleereu huis v. Ilohenlohe Ingelfingen. Te Posen hebben aan de begrafenis van den heer Kiercz* koicski, een der medestrijders vail Kosciusko en oud-adjudant van Napoleonde adel, de geestelijkheid en de burgerij deel genomen. Bij liet graf hief de onafzienbare menigte bet het, Poolsche volkslied aan. 117 Leden der vrijzinnige meerderheid van het onthouden Huis hebben eene door hen onderteekende verklaring open baar gemaaktwaarin zij rekenschap geven van de door hen uitgebragte stem ten gunste van het voorstel Hahen. Op deu dag, waarop het besluit tot de ontbinding is geteekend, is een persoon aangehoudendie bekende voornemens te zijn den Koning met een pistool te doorschieten. VISKEEltlL»85 STA'i'Kft Men verzekert dat 2 regimenten der Separatisten, van Nash ville naar Donnelson bestemd, tot de federalisten zijn over gegaan. Van de te Donnelson gemaakte krijgsgevangenen hebben 3000 verzocht om iu de dienst der Unie over te gaan. Na de laatste nederlagen trekken de Separatisten hunne krijgsmagt bij Nashville in Tenessee bijeen, in afwachting van een aanval. Dag en nacht, werkt men aan de verster kingen, onder de persoonlijke leiding van den genl. Beauregard. De zuidelijke President Jefferson Daois voor 6 jaren her kozen zijnde. is als zoodanig te Richmond plegtig geïnstalleerd. Den 21 Febr. isna lange aarzeling, voor hef eerst te Washington de wet toegepastwaarbij Amerikaansohe slaven- haalders ter dood worden veroordeeld. De kaptein van een aangehouden schipGordon genaamd onderging deze straf. lüIWSALVMI. De Koning heeft den baron Stalenus liet gevraagde ont slag verleend als tijdelijk minister van buitenl. zaken en tot minister benoemd Jr. Mr. v. d. Maesen de Sombre fflid der Gedcp. Staten van Limburg. J. Blankenvoort Amsterdam is voor f 30000 aannemer ge worden van het maken van een nosterput te Soheveningen voor don heer Serruijs te Rotterdam. Te Breda is bij herstemming tot lid der 2e Kamer ver- i kozen de heer Guljé. Wijlen de heer O. IJ. Visser heeft aan de herv. diakonie t,e Leeuwarden gelegateerd f 10000, vrij van successieregt, i wijlen Mej. E. A. v. Teijens te Beesterzwaagaan verschil- lende herv. diakoniën te platten lande in Friesland en au- j dere instellingen een gezamelijk bedrag van t 20000mede vrij van regten, eu wijlen de wed». Abrahams aan het Ned. Israël, armbestuur te Amsterdam f 6000 voor eerst nog bei zwaard mat vruchtgebruik. 12 14 10 11 12

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2