CüSilcfccïtjifcscïte üevigfet». toonsndat de Italianen op de aansporing hunner leiders beleefd willen zijn jegens de kranke vrouw en den echtge noot die haar bezoekt »Het, menschlijke in den mensch verloochende zich nooit, *En in de menschheid ging de men9ch nooit gants verloren." Intusschen is de waakzaamheid der Oostenrijksche Rege ring in het Venetiaansche verdubbeld. Er schijnt dan ook reden voor te bestaan. Uit het jonge Koninkrijk Italië gaan weder vrij oorlogzuchtige kreeten op. Te Genua is op 9 Maart onder voorzitterschap van Garibaldi een vergadering gehouden van het Algemeeue Democratisch Genootschap, dat den veel beteekenenden naam heeft aangenomen van De Ver- eemging tot vrijmaking van Italic. De opname van Venetië en Rome in het gemeenschappelijk vaderland is het groote doelzelfs wordt daarmede niet onduidelijk de bevrijding van andere volken buiten de grenzen van Italië in verband ge- bragtdat met deze volken de Polen en Hongaren bedoeld worden, schynt buiten twijfel. Ook de opstand in Grieken land, die als mislukt moet beschouwd wordenworn t gezegd niet geheel vreemd te zijn aan den invloed der Italiaansche genootschappen. Men beweertdat de opstandelingen op het Grieksche eiland Syra uit Genua van wapenen zijn voor zien, en dat de derde zoon van Victor Emmanuel aldaar tot Koning van Griekenland is uitgeroepen onder den naam van Otto II. Wat er van dit alles ook moge zijnde opstand schijnt geen uitbreiding te erlangenen weldra in de plaats harer geboorte zelve, Naupliabedwongen te zullen worden. De Vereeniging tot vrijmaking van Italië verlangt tot be reiking van haar doel algemeeue en voortdurende oefening in den wapenhandel, ontwikkeling des volks, opleiding van militaire talenten. Door hare stoute taalbij den grooten invloed dien zij onmiskenbaar bezitis de opmerkzaamheid van alle partijen op haar gevestigd, en zoowel in den Ituli- aanschen Senaat ais in de Kamer der Afgevaardigden heeft men inlichtingen van de Regering: gevraagd omtrent de woorden en daden der Vereeniging. De Regering verklaarde aan geene vereenigingen de bevoegdheid toe te kennen om zich te wapenen; zij erkende het regt, van vereeniging, maar twijfelde omtrent dat van onderlinge associatie Weldra zou een wetsontwerp betreffende dit onderwerp worden ingediend. Inmiddels is de Regering zelve eindelijk van de leiding van den heer Uicasoti overgegaan onder die van den heer Ratazzi. Van het oogenblik der optreding van Ricasoli was Ratazzi zijn mededinger. De eerste werd blijkbaar door En geland gesteund, maar door den man te Parijs gewantrouwd. De tweede schijnt de Fransche staatkunde onverdeeld toe gedaan, en wordt daarom op zijne beurt door Engeland met argwaan bejegendde geruchten omtrent de aanhechting van het eiland Sardinië worden weder levendig. De Engel- sche bladen betreuren dan ook vrij eenstemmig de optreding van Ratazzi; zij hadden onbepaald vertrouwen in do eerlijk heid zijns voorgangers, in diens vasten wil om de onafhanke lijkheid van Italië te beveiligen tegen den mandie een oppertoezigt schijnt te willen houden over geheel Europa in zijn standvastigheid tegenover Mazzinisten en Garibaldia- nen en tegenover het ongeduld des Konings zeiven. Het is niet geheel duidelijkwat de reden der aftreding van Ricasoli geweest is. Zeker was het niet gebrek aan on dersteuning bij de Kamers, die hem herhaaldelijk verklaringen van vertrouwen gegeven hebben. Er wordt beweerddat het de Koning is geweest die den Minister tot aftreding heeft genoopt, 't Moge waar zijn, dat Victor Emmanuel Ratazzi boven Ricasoli verkiest, wij schenken vertrouwen aan de verklaring door Ricasoli zeiven in de Kamer der Af gevaardigden afgelegd. Daar heeft de afgetreden Minister herinnerd hoe zijn ministerie wel telken male door de Ver tegenwoordiging werd ondersteundmaar hoe hij er evenwel niet in geslaagd was om het kabinet voltallig te maken immers een Minister van Binnenlandsche Zaken bleef steeds ontbreken. Dit onderhield een voortdurenden staat van spanning en onzekerheid. De staatsman verklaarde te ge voelen dat hij geenszins een onbeperkt vertrouwen genoot en had zioh daarom verpligt. geacht den Koning zijn ontslag -te vragen. Deze had gewild, dat er een besluit van de Kamer zou worden afgewacht, doch Ricasoli achtte dit onnoodig, door de herhaaldelijk verleende ondersteuning der Kamer gebleken was onvoldoende te zijn om zijn ministerie vertrouwen en kracht te schenken. Zoo sprak de afgetreden Minister, en de geheele geschiedenis van zijn bewind maakt zijn ver klaring zeer waarschijnlijk. Zijn opvolger heeft hem openlijk dank gezegd voor zijn rondborstige inlichtingen. Ratazzi heeft geene wijziging der door de Regering te volgen rigting aaugekoudigd. Even als zijn voorganger ver klaart hij de organisatie van het jonge Italiaansche Konink rijk de voornaamste taak der Regering. De vriendschap der overige Mogendhedenvoor den nieuwen Staat onmisbaar zou men zich verwerven door een voorzigtig gedrag en de onthouding van maatregelen daardoor de vrede der wereld zou worden bedreigd. Deze verklaringen logenstraifen vol doende de beweringdat de Regering aan den drang der bovengenoemde Vereeniging tot vrijmaking zou moeten toege ven "zij schijnt haar reeds ernstig tot gematigdheid aange maand te hebben, en keurt hare heftige taal af. Overigens kunnen wij dergelijke vereenigingen in een vrijen Staat geenszins afkeuren het staatkundige leven der burgers heeft er behoefte aanzal het niet kwijnen en langzamerhand wegsterven. Gelukkig de Regering die ze niet behoeft te schromen! En in een'land, waar de Regering op den volks wil berustbestaat daarvoor geen gevaar. Hoe is het nu in dit oczigt met Italië? Ziedaar een vraag, die zeer verschil lend beantwoord wordt. Wij voor ons meeuen reden te heb ben om te gelooven, dat de geschiedenis van den jeugdigen Staat reeds voldoende bewezen heeft, dat werkelijk het be ginsel van een eenig Italië onder de regering van Koning Victor Emmanuel door verreweg de groote meerderheid des volks wordt gehuldigd. Daarenboven heeft het volk reeds meermalen blijken gegeven van vertrouwen op het beleid der Regering, van gematigdheid en geduld. Garibaldi zelf heeft meer dan eens, met verloochening van eigen zienswijze en achterstelling van eigen wenschen, zich naar de inzigten der Regering geschikten ook nu weder schijnt een onderhoud met den eersten Minister tot een gewenschte verstandhouding geleid te hebben. Opleiding en ontwikkeling des volks, al- gemeene oefening in den wapenhandel is noodzakelijk oru den gtaat krachtig en waarJyk onafhankelijk te maken. Eugelauds voorbeeld verdient in dit opzigt alle navolging. Zoo moet ook Italië geheel op zich zelve kunnen staan. Na de krach tige hulp door Frankrijk bewezenen bij den invloed dien deze Staat door de bezettingof liever liet bezit van Rome op het lot van Italië blijft uitoefenenis vooralsnog een goede verstandhouding met Frankrijk onmisbaar; en wanneer nu Ratazzizonder opoffering der belangen van het nieuwe Koninkrijk, beter dan zijn voorganger in staat geacht moet worden oin zich van de medewerking des veelvermogenden Keizers te verzekerendan is het een edele daad van Ricasoli, dut hij hem vrijwillig den zetel ruimde. In Pruissen heeft de Koning zijne politieke rigting duidelijk geopenbaard. Het Pruissische ministerie bestond uit personen van verschillende beginselen, uit sterk behoudenden en verte genwoordigers der vrijzinnige partij. Toende Koning de Kamer ontbond, en daardoor geacht moest worden een beroep te doen op het volk, om nog eens te beslissen omtrent de rigting waarin het geregeerd wenschte te worden een keuze, die naar onze meeniug bij de vorige verkiezingen reeds duidelijk ge- uoeg ten gunste der vrijzinnige beginselen gedaan was moest ook de tweeslagtige toestand van het ministerie een einde nemen. Toch ontving slechts één Minister op zijn herhaald verzoek zijn ontslag; het was de Minister van Ou derwijs en Eeredienst von Bethmann-Holwegdie het meest naar de partij der reactie overhelde; door eenige zeer illiberale handelingen had hij de meerderheid der Kamer ten eenen male van zich vervreemd. Zoo hechtte hij zijne goedkeuring aan de circulairewaarbij aan de onderwijzers in de Rijn provinciën werd verboden om zich met de verkiezingen in te laten -- een maatregel waarin de Kamer zeer te regteen krenking der grondwettige regten dezer staatsburgers zag en weigerde hij een in Pozen gekozen docent aan te stellen omdat deze de Israëlitische godsdienst beleed. Zijn departe ment werd voorloopig opgedragen aan den liberalen Minister van Buitenlandsche Zaken von Schwerin. Had de Koning besloten ten gunste der liberale partij Daar werd eens klaps de zeer behoudendefeodale President van het Hee renhuis de Prins roti Hohenlohe, tot voorzitter van den Minis terraad benoemd. Deze stap besliste. De vrijzinnige Minis ters konden onmogelijk hunne plaatsen blijven bekleeden on der het voorzitterschap van deuzelfden persoondie in het Heerenhuis steeds hunne beginselen tegenwerkte. Zij hebben hun ontslag verlangd en bekomeneen viertal nieuwe Excel lenties, die wel door niemand tot de liberalen gerekend zui len wordenis in hunne plaats opgetreden en de heer von der Heydt, de ziel van het tegenwoordig bewindheeft zich met twee portefeuilles belast. Alzoo de Jonkerpartij heelt in het ministerie gezegevierd. Er zal nu wel geen sprake meer zijn van een aanvulling van liet Heerenhuis door vrijzinnige leden. Het volk echter is geroepen om zich op nieuw te verklarendoet het dit op vastberaden en tegelijk bezadigde wijze even als de vorige maal ten gunste der vrijzinnige beginselen, dan zal mis schien de Koning niet doof bevonden worden voor zijne;stem. DENEMARKEN. De regering beeft eene nota uitgevaardigdwaarin zij be toogt, dat de Sleeswijksche eene Europesche kwestie is; indien Duitschland die met de Holsteinsche zou willen verwarren zou zij eene Bonds-expeditiezelfs naar Holstein als een casus belli beschouwen. ENGELAND. Niet slechts te Londen zal uit vrijwillige bijdragen een gedenkteeken voor den overleden prins-gemaal opgerigt wor den, maar ook te Dublin. De Koningin heeft den 15, in tegenwoordigheid harer kinderen, in den tuin te Erogmore den eersten steen gelegd van den grafkelder, bestemd voor het stoffelijk overschot van haren echtgenoot en later van haar zelve. F3SAKUKS.SK. De afdrukken der beide redevoeringen vau prins Napoleon liggen in groote balen gepakt, aan de Keizerlijke drukkerij. De minister de Persigny had de verzending naar alle maire-s gelast, maar de minister Billault vond dezen maatregel ongepast, omdat hij namens de regering die redevoering gedesavouëerd had. De Keizer heeft daarop gelast, dat de verzending voor alsnog niet zal plaats hebben. In het Wetgev. Ligchaam is de heer Darimon opgekomen tegen de paragraaf betreffende de financiële aangelegenheden, welke die te gunstig schilderthij keurde het invoeren van nieuwe belastingen af en verlangde vermindering in de uitgaven. De heer üemnck keurde ook de onlangs ingevoerde en nog intevoereu belastingen af en klaagde over de geldverspillingen voor de openbare werken te Parijs. De heer Picard verde digde een amendement, om de bevolkingen van Parijs en Lyon het algemeen stemregt te geven voor de verkiezing der ge meenteraden de heeren MagneBaroche en Gouin de para graaf, welke, na verwerping van het amendement, werd aangenomen, De heer Lemerciér laakte de handelwijze der regering ten aanzien der Vincentius-vereenigingmaar werd door den minister Billault krachtig wederlegd. Bij de para graaf over de handels-aangelegenheden ontwikkelde de heer Brame een amendementtegen de gunstige voorstelling der fabrieksteden en der werking van het handelstraclaat met Engeland. Hij vermeende, dat de Keizer door de raadslieden der Kroon verkeerd werd ingelicht. De heer Pouver Quertier van Rouaaneen voorstander van het beschermend stelsel sprak op gelijke wijze. Daarentegen verdedigden de heeren A. Chevalier en Grenier de Cassagnac het tractaat en de re gering, terwijl de heer Schneider bemiddelend aanmerkte, dat de ongunstige verschijnselen niet aan het tractaat. maar aan de duurte der levensmiddelen, den oorlog in Amerika en aan de bestaande staatkundige en godsdienstige spanning zijn toeteschrijven. ITALIË. Op voorstel van Garibaldi is door de vergadering te Genua den naam aangenomen van (/vereeniging tot vrijmaking van Italië." Tot het doel derzeb-e behoort o. a. de bevordering der nationale schuttersvereenigiugen. Garibaldi heeft de Italianen bij proclamatie aangespoord liefdegiften bijeen te brengen voor de watersnoodlijdenden in de omstreken van Weenen en elders in Oostenrijk. Het nieuwe ministerie is volgender wijze zamengesteld buiten- en binnenl. zaken Ratazzioorlog genl. Petitti, jus titie Cordova, financiën Sella, marine ad ml. Persanokoop handel Pepoli, eeredienst en ouderwijs Mancini (grootmeester der Italiaansche vrijmetselaren). De laatste is een Napolitaan, Pepoli een Bologuees en Cordova een Siciliaan. Nadat reeds in eene bijeenkomst van Afgevaardigden der meerderheid en der linkerzijde met 92 tegen 4 st. besloten was het opgetreden bewind te ondersteunenheeft ook de Kamer, naar aanleiding eener interpellatie van den heer Gal lenga, met 210 tegen 80 st., terwijl zich 3 leden buiten stem ming hielden een votum van vertrouwen in het kabinet uitgebragt. KERKELIJKE STAAT. De Fransche gezant heeft van den Paus de vrijheid ver zocht en verkregen voor een.Corsikaanschen capucijner monnik, diewegens een geschrift tegen het celitaatreeds 3 jaren was gevangen gehouden. «MISTEN RIJK. Prins fVindischgrdtz is te Weenen overleden. Nadat hij de II. Sacramenten ontvangen had, liet hij zich kleeden en zijne 95 bedienden roepen, waarvan hij op treffende wijze afscheid naminet verzekeringdat voor hun lot gezorgd was. PRUJS8EN. De Koning heeft thans aan eenige der ministers die ge- zamelijk hun ontslag aangeboden hadden, dat toegestaan en wel aan die der vrijzinnige rigting, de heeren v. Auersmli, v. Schwerin, v. Bernuthv. P tickler en v. Patoto, die dom ineer behoudende staatslieden vervangen zijn. 1U«|LA\U. Op den landdag van Lijfland is besloten de instelling te verlangen van een algemeeneu Baltischen landdagmet een Baltischen Senaat, Afgevaardigden uit Bulgarije die bij den gouverneur van Odessa paspoorten verzochten om naar Turkije te vertrekken, ziju vermaand terug te keereuonder bedreiging van als misdadigers naar de Krim gezonden te zullen worden. De hooglecraar en staatsraad Parlojf te Petersburg is naar een der binnensteden onder policie-toezigt verbannen, wegens het gebruiken bij eene openbare voorlezing van bewoordingen, welke aanleiding zouden kunnen geven tot woelingen en wanorden. T IT R li IJ E. De onderhandelingen met de opstandelingen afgebroken zijodeis üericich-bassa met. zijne geheele krjjgsmagt tegen Zubzi opgerukt. VEREENIGDE STATES!. De hoofdstad van TenesseeNashvilletot verdediging waarvan de Separatisten zoo vele aanstalten hadden gemaakt, is door hen verlaten en door de federalisten bezet. De luer IVohanson is totgouverneur van den ouderworpen staat benoemd. De steden Fayetteville en Columbuswelke mede bezet zijn, hadden de separatisten vóór hun vertrek afgebrand. De Unie-troepen hebben ook de gemeenschap van Savannah met het fort Paluski afgesneden. De bewoners van genoemde stad zenden hunne tilbare have en slaven naar het „binnenland. De financiële commissie van het Congres stelt voor, belas tingen te heffen op het papier, het meel, het zout, de tabak, de olie, de aankondigingen, de rijtuigen, de reizigers, de lucifers en het lederbenevens de invoering van het patent voor alle bedrijven. De President Lincoln heeft van het Congres magtiging ver langd om met de Staten die de slavernij willen afschaffen over eene schadevergoeding te onderhandelen. Dit onverwachte voorstel bragt eene groote opschudding te weeg Het verblijf van den Eranschen gezant te Washington is afgebrand. Het Congres heeft 60000 d. aangewezen voor den afkoop van den Slade-tol. De regering zal voortaan al de katoen welke zij meester j kan worden, ter verkoop naar de vreemde markten verzenden. Daarentegen heeft het zuidelijke Congres de militaire bevel hebbers gemagtigd om den voorraad van tabak en katoen te vernietigen opdat die niet in handen der vijanden valle. De President Davis heeft Richmond in staat van beleg verklaard en den verkoop van sterken drank verbodenten einde wanorde in het leger te voorkomen. De gouverneur van Georgia heeft eene ligting van 13000 man voor het leger der Separatisten bevolen. ISIXNENLAND. Tot leden der jury voor de Londensche tentoonstelling zijn benoemd de heeren Mr. J. A. van Eijk eu Dr. E. II. v. Baumhauer te Amsterdam ,Dr. P.J. van Kerkhoff, hoogleeraar te Groningen, en 11. F. L. Vreedepre ident der Kamer van Koophandel te Tilburg. Te Engelsmanshoven in Limburg, is een 16 jarig jonge ling die eenig vermogen bezatden hals afgesnedenzjjn stiefmoeder en haar broeder ziju in hechtenis genomen. Bij de aanbesteding van het maken eener ijzeren draaibrug aan het Nieuwe Diep was den 14 dezer de miuste der 13 inschrijvers de heer Tool, a f 24,820. Den 15 heeft de raad van Lochem besloten voor rekening der gemeente eene gasfabriek in werking te brengen. Den 17 overleed te Haarlem onverwachts de kunstschil der J. A' Kruseman Jz.oud-directeur der Kon. Acad, van beeld, kunsten te Amster lamoud 58 jaren. Den 18 warende heeren Ellinkhuizen Zn. voori/T9620 de miuste inschrijvers voor het opslaan der tenten voor de vee-tentoonstelling in de Koekamp te 's Hagevoor reke ning van de Hall. Maatschappij van Landbouw. In den nacht van den 18 zijn te Oudendijk bij Hoorn 3 boerenwoningen afgebrand. Het bouwen van eene nieuwe R. C. kerk en toren te Delfshaven is den 19 besteed aan v. d. Heuvel, te Tilburg, voor f 55,442.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2