11 I J Ê&lckelijfiöchc Bcvigicti. &tabsr iltciuvs. BURGERLIJKE STAND. Vereeniging Evangelische Zending." Kill Engeland is geen vriend van Ratazzi; de Engelsche bladen hebben zijne optreding met leede oogen aangezien. Nu merkt de Times de verschijning van Garibaldi en de beweging des volks aan als een blijk van wantrouwen tegen Ratazziin wien de Italianen een onbepaald voorstander der Fransche staatkunde zouden zien. Het volk zou alzoo onder de leiding van Mazzini en Garibaldi willen zorgen dat Italië voor de Italianen behouden blijft, en niet ten voordeele van Frank rijk komt. Yan zoodanig mistrouwen tegenover Ratazzi vin den wij bij de Italianen echter geen spoormaar wij weten dat het bij Engeland zelf bestaat. Wij verklaren de geheele optreding van Garibaldi en de opgewondenheid der menigte uit de voortvarendheid van den held der vrijheid en het ougeduld des volks. Garibaldi is altijd voor een oogenblik- kelijken aanval op Venetië geweest; ook met Cavour dreigde een gevaarlijke tweespalt uit deze zaak te zullen voortsprui ten. Gelukkig is toen het gevaar afgewendmaar steeds stelde de bevrijder van Napels zich ten doelhet oorlogsvuur bij het. volk levendig te houden. Nu spoort hij aan tot oefe ning in den wapenhandel te regt; Italië moet een krach tige Staat wordendie lmre vrijheid en onafhankelijkheid zon der dadelijke vreemde hulp kan handhaven; het moet gereed zijn om te regter lijd den overigen Italiaanschen grond aan Oostenrijk te kunnen ontweldigen. Wapening is nog geen aanvalen wanneer Ratazzi goed gevonden treeft aan de stem des volks gehoor tc geven en zich met Garibaldi te ver staan Wanneer Victor Emmanuel den man in het roode hemd aanstelt tot Generaal over een zevende Italiaansch legercorps van vrijwilligerswaarbij de officieren van het zoogenaamde leger van het Zuiden worden ingedeeld, dan levert dit alles nog geen bewijs, dat de Regering tegen wil en dank dooi de bewegingspartij wordt voortgedrongendat, zij door deze is overvleugeld dan nog behoeven wij vooralsnog ons ver trouwen op het gezond verstand van den Koning, den Minister en den Held niet op te geven om al aanstonds voor een. onvoorzigtigen aanval op Venetië tc vreezen. Maar zegt men Mazzini, de roode Republikein, de De mocraat Mazzini heeft de hand in 't spel, geeft raadgevingen die opgevolgd worden; liet blijkt dat men het met hem eens is; liet is de Revolutie, de roode Republiek, die èu Ko ning èn Minister overvleugelt. Mazzini heeft nooit opge houden raad te geven en manifesten nit, te vaardigen; en wanneer men er nu acht opslaat, wanneer men het met hem eens is, wij vragen: in welk opzigt slaat men er acht. op? Waarin is men liet. met hem eens In liet streven naar de bevrijding, de vereeniging van geheel Italië. //Rome en Ve- netie!" dat is de leus die van Milaan tot Napeis weerklinkt, dat is de leus van Victor Emmanuelvan Ricasoli, van Ra- lazzivan Garibaldi, van Mazzini, van het leger van het Noorden, van dat van liet Zuiden, en van de vergadering te Genua. Daarin zijn alleu hel eens, Kouingsgczinden en Republikeinen, Aristocraten en Democraten. Dat is het doel waar allen, de een met meerder drift dan de ander, maar toch allen naar streven. Wanneer dus Mazzini gehoord wordt in alles wat met deze zaak in verband staat, wanneer zijne woorden worden toegejuicht, dan blijkt, daaruit geenszins dat men daarom met al zijne overige gevoelens instemt, dan dreigt daarin nog geen gevaar voor het constitutioneel Ko ningschap. Wij weten niet, wat kan gebeuren; maar wat tot. nog toe gebeurd is, komt ons voor geen reden te geven om te twij felen aan de eensgezindheid van Koning en Yolk, van de wettige Regering en de vrije Yolksvereenigingnoch 0111 te vreezen voor onberaden stappen tot schade van de zaak der vrijheid. De Morning-Chronicledie laatstelijk de geldelijke onder steuning der fransche regering verloor, is 11a een bijna lOOjarig -bestaan gestaakt. Den 25 is aan de beurs to Londen eene Turksche leening geopend van 8 millioen tegen 68 pCt. en 6 pCt. rente tot consolidering der vlottende scliuld en het buiten omloop brenger, van liet in waarde gedaalde muutpapier. Tot waar- bovg der amortisatie van 2 pCt. zijn verbonden de belastingen on de tabak, het zout. zegel en patent.. Do Turksche be- grooting, welke tegenwoordig openbaar wordt gemaakt, sluit over 1862 met een overschot vau 890,000 FltAASiKIJK Het ontwei-]) van antwoord is door de Gedeputeerden met 244 tegen 9 st. aangenomen. Te Nizza is overleden de beroemde componist Ilalevy en te Parijs de Nederlaudsche schilder Henry Sehejjer, de broe der van Ary. De heer Scheurer te Tliann, beschuldigd van exemplaren van het oproerig lied //de leeuw van liet CIuartier-Latin" aan een vriend .te Parijs te hebben gezondenis veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Een paar stu denten te Parijs zijn, wegens de jongste bewegingen, mede tot. gevangenisstraf en boete verwezen. De verkoop tier bibliotheek van den heer Pellet an, ter vol doening zijner boete en gereglskosten, is reeds vóór liet 50c nummer gestaakt, aangezien de opbrengst voldoende was. De gezant te Rome Lnvalelte is met verlof huiswaarts ge komenuit hoofde zijne positie tegenover het Paussehjk hof en Ren gehl. de Goyon niet meer houdbaar is. «■JSJaESiEVLA' 89. Den 13 zijn de buitenwerken vau Nauplia door de koning lijke troepen vermeesterd. De opstandelingen, waaronder ver deeldheid heerschte, vroegen vergiffenis en een wapenstilstand welke laalste voor 24 uren werd toegestaan. Op het eiland Syra was de opstand door eenige soldaten zonder officieren bewerkt. Zij wisten zich van een particulier stoomscheepje meester te maken.; doch toen dit door een oorlogschip hei- nomen werd, was de orde spoedig hersteld. Den 7 is de zitting van liet parlement der Jouische eilan den geopend. Antwoordende op de openingsrede van de Brit schen commissaris, heeft de voorzitter verklaard, dat de leden steeds trachten zouden om de door de bevolking gewenschte vereeniuing met. Griekenland te bevorderen. In den nacht van 15—16 Maart hebben te Athene woe, lingen plaats gehad, welke in tijds bedwongen zijn. Op een gegeven teeken zouden landlieden in de stad gedrongen zijn, om de magazijnen te plunderen en de gevangenen in vrijheid te stellen. Vele personen zijn gevangen genomen. ITALIË. Garibaldi is den 22 te Milaan aangekomen en door de be- olking met buitengewone geestdrift begroet, llij sprak de menigte van het balcon van het stadshuis toe en beloofde haar iiet bezit, van Rome en Venetiomet vermaning zich lijtig in den wapenhandel te oefenen. De studenten kwamen hem berigtendat zij een corps scherpschutters hadden op- gerigt. De vrouwen namen ijverig deel aan zijne vereering. Voor zijn hötel verdrong zich aanhoudend eene groote menigte, ouder liet aanheffen der kreeten //Rome en Venetie." Aan den maaltijd herdacht hij de hulp door lieden van andere natiën aan de Italianen verleend-en wees op de verpligtingeu welke men alzoo jegens de Hongaren en Polen te vervullen had. 's Avonds was de stad geïllumineerd. Den volgenden dag bekleedde hij het voorzitterschap bij den schutters-wedstrijd. De geestelijkheid der stad bood hem een adres aan, waarbij hij verzocht, werd den bijstand der regering interoepeu voor die geestelijkenwelke om hunne vaderlandsliefde door het Pausselijk bewind vervolgd worden. Den 24 deed hij een uitstap naar Monza, waar hij met gelijke toejuiching van mannen en vrouwen werd ontvangen. Hij gaf zijne hoop te kennen op het slagveld evenveel geestdrift te zuilen vinden waarop het antwoord luidde //wij zijn gereed." Den 26 ver liet hij Milaan weder, ouder hét gejuich der menigte. Uuder dagteekening van dcu 12 heeft Garibaldi een warm beroep gedaan op de vaderlandsliefde der Italiaansehe geeste lijkheid welke zich behoort aftescheiden van Rome vliet moordhol van wilde dieren" en van //de hel van het Yaticaan." Door het departement van buitent. zaken is eene nota ge- rigt aan de diplomatieke agenten, waarinde aanspraken van Italië worden ontwikkeld, om door alle mogendheden als een groote Europesche staat erkend te worden. Rome moet, vol gens dat stuk de zetel van den Paus blijven maar te gelijk van het Italiaansehe gouvernement zijn en het Venetiaansehe vraagstuk beslist w-orden, omdat, het voortdurend den alge- meenen vrede bedreigt De Afgevaardigden hebben den heer Tecchio, den minislriëlen candidaaimet 129 st. tot voorzitter benoemd. De heer I.anzacandidaat der oppositiebekwam 89 st. De minister van financiën heeft eene wet, voorgedragen tot afschaffing der corporatien tot het uitoefenen van kunsten en ambachten. Pogingen om den heer de Torrearsa de portefeuille van binnenl. zaken optedrageu zijn mislukt. De regering heeft besloten een 7e legercorps opterigten, onder liet bevel van Garibaldi, bestaande uit de vrijwilligers der ligtiug van dit jaar en de officieren van het dusgenaamde zuidelijke leger. Het dagblad AUianza bevat het staatkundig programma e Turin door Kossuth, Klapka en Tan vastgesteld, name lijk: constitutioneel Hongaarsch Koningrijk, uitsluiting der Habsburgers, gelijkheid der burgers, of- en defensief verbond met Croatie, Servie en Rumelie. HEKKÜliiJHE STAAT. Den 25 heeft zieli de raus, onder liet gejuich der menigte naar de Minerva-kerk begeven en aldaar de heiligverklaring der Japansche martelaren afgekondigd. Z. H. gaf daarbij Ie kennen, dat liet wereldlijk-pausselijk gezag geen kerkelijk leerstuk, maar tegenwoordig volstrekt noodig is, tot verze kering van de onafhankelijkheid van het hoofd der Kerk. Voortdurend worden verdachte lieden gearresteerd en trekken gewapeuden zuidwaartstot hulp der reactionairen in het Napelsche. Te Venetie hebben van tijd tot tijd volksbewegingen plaats. Daar en te Mantua duren de gevangennemingen voort. I'KUISSEA. Bij Kon. besluit worden de kiezers opgeroepentot de be noeming van leden van het Huis der Afgevaardigden, en ge waarschuwd zich niet. te laten leiden door verkeerde inbla zingen, zullende de Koning zich standvastig houden aan de beginselen door hem in 1858 beleden. VËKKEM, BE STATE Een offieier van het rebelleu-stoomsehip Sumter en een ander burger der zuidelijke confederatie, onlangs in Maroceo door den Amerikaanschen consul, op grond van eeu tractaat, in- hechtenis genomen, worden aan boord van een oorlogschip naar Boston overgebragt. Het zuidelijk stoomschip Nashville isiu weerwil van oorlogsbodems die belast waren het te nemenvoor het, fort Macon in Florida ten anker gekomen, na bij de golf van Mexico nog een koopvaarder te hebben vermeesterd. Door het liijschen van de vlag der Unie misleidde het ook het blokkadeschip en bleef, toen dit te laat het vuur opende, ongedeerd. Den 10 is het leger van de Potomac opgerukt naar Manas sas. welke stad verlaten bevonden werd. De separatisten waren naar Gordonsville teruggetrokkenalles verbrand ën vernield hebbende. Ook Leesburg en Cumberland is door hen ont ruimd. De vaart op de Potomac is nu geheel vrij. Een maritieme expeditie der federalisten heeft Brunswijk in Georgia vermeesterden het fort Clinch iu Florida bezet. Ook iu deT Suikerkreek iu Arkansas hebben zij belangrijke voor- deelen behaald en vele kanonnen en levensmiddelen vermeesterd Daarentegen hebben een gepantserd en 2 andere stoomsche pen der Separatislen, van Norfolk vertrokken, aan den mond der Jamesnvier I zeillïegat 111 den grond gevaren cu 1 ander vermeesterd en verbrand. De komst van de Monitor, een ge pantserd stoomschip der Unie, vooi kwam bet, verlies der beide andere blokkade-fregatten, die aan den groud geraakt waren. Het Huis der Vertegenwoordigers beeft het voorstel van den President l.inco/n, betreffende de afschaffing der slavernij, met 88 tegen 31 st. goedgekeurd. U1M\IA1/A18D. Den 14 hebben regenten van liet weeshuis in de Zijpe den Koning nieuwe aardappelen aangebodenop den kouden grond geteeld en den 11 gerooid. Den 22 bood eene deputatie Z. M. den prachtbijbel aan uit naam van 55000 inschrijversals hulde aan 's Konings menschlievendheid bij den watersnood. De plegtigheid eindigde met. het zingen van Ps. 134. Den 23 is eene 70jarige vrouw te Asten bij Jlindhoven in hare woning gruwelijk vermoord gevonden. Up vermoeden is gevat v. lluchte22 jaren oud. sedert kort. uit de gevan genis ontslagendie zijne misdaad reeds heeft bekend. Een schaapherder te Buinerveen heeft de vrouw, waarmede hij een jaar gehuwd was, geworgd. Gevangengenomen, heeft hij zich door ophanging van bet leven beroofd. Het bouwen een suikerraffinaderij te lloocezand is aange nomen door Trooster te Zwolle, voor 73,870,en op den 28 liet maken der spoorbaan tusschen Harliugeu en Leeu warden aan A. Visser Pz. te Sliedrecht voor 630,000. De laatstovergeblevene van de kanonneerboot van v. Syeijk, WE. v. d. Heijden, is den 25 in het ledenmatenhuis te Rotterdam, in 63 jarigen ouderdom overleden. Den 25 zijn de Koning, Koningin en Prins van Oranje te Amsterdam gekomen. In den avond van den 26 had in de groote zaal van het paleis eene soirée van 400 genoodig- den plaats. Den 27 bezochten de vorstelijke personen de Italiaansehe opera den 28 het concert in Feite Meritis eu den 29 den itollaudsclien Schouwburg. LI. Zondag is in de nieuwe S. Laurenskerkgedurende de predikatie, eeu kerkganger plotseling dood nedergevalien, hetgeen groote ontsteltenis te weeg bragt. Door het collegia van de Hondsbossche en Duinen tot Petten is den 25 ten raadliuize alhier besteed: 1°. Het herstellen der rijs- en steenen hoofden en 2'. eenige herstellingen aan het paalwerk van den Hondsbosschege combineerd aangenomen door J. van llaaften te Sliedrecht. voor 17,300.3°. eenige vernieuwingen aan de groote schutsluis te Zaandam dour J. Leguit Jr. te Zaandam voor 6300,--; 4°. het levereu van rijsmaterialen enz. door J. Oldenburg te Bergen, voor 3140,eu 5°. het leveren van stroo door C. Ludeke te Petten, voor ƒ73,per 50 voer. Ü44 XTOAG E R E«JT. Zitting 17 Maart 1862. 1. J. K.. te Alkmaar, werpen van vuilnis op de publieke straat, ƒ1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. 2. D. II.te Alkmaar, als No. 1. 3. A. Gte Alkmaar, als boven, vrijgesproken. 4. J. O., te Alkmaar, zonder behoorlijk toezigt op straat laten stilstaan van zijn molenaarskar eu paard, 3 boete en de kosten heide invorderbaar bij lijfsdwang. 5. J. O., te Alkmaar, als No. 4. 6. E. v. G„ te Egmoml aan Zeepoging tot arglistige ontvreemding van bout, te Bergen 7 dagen gevangenisstraf en de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. 7. J. W., te Bergenals boven, 1 dag gevangenisstraf en de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. 8. K. B. cn C. R, te Egmond a/d Hoef, arglistige ont vreemding van helm en ruigte uit de duinen van Egmond Binnenvrijgesproken. 9. L. I). Pieterz., te Egmond aan Zee, laten slaan van zijn paard en wagen, op een houten brug te Alkmaar3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. J. M, te Zijpe, werpen met sneeuwballen op de straat te Alkmaar, 1 boete en de kosten met subsidiaire gevan genisstraf van 1 dag. 11. II B., te Alkmaar, als No. 10. 12. W.. te Alkmaar, zich vastklemmen en achter aan een rijtuig bUjven hangen, 3 boete en de kosten, met sub sidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 13K.. te Limmen, anders dan stapvoets berijden van de draaibrug over het Gr. Noord Hol!. Kauaal te Alkmaar b. v. f'i boete en de kosten, beide invorderb. bij lijfsdwang' ONDERTROUWD. 28 Mrt. Cornells Stoel en Maria Boom. GEBOREN. 22 Mrt. Gerhard HeinrichZ. van George Christiaan Zondag en Johanna Sophia Louisa Pflüger. 23 Jacob. Z. van Pieter Hos en Maria Catharina Kors. 24 Jesse MéindertZ. van Arie Bloeinendaal cn Aaltje van Batenburg,- Michiel TjeerdZ. van Lucas Ytsma en Elisabeth Hcurica Johanna Siegerist. Trijntje, D. van Abraham Haan en Aagje Grootes. 25 Hendricus Theodoras MariaZ. van Hendrieus An- thonius van üaallioff en Geertruida Euphemia Beek. Hendrik, Z. van Johannes Koster en Johanna Kos. 27 Elisabeth, D. van Pieter Rantjcs en Catharina Hoek. OVERLEDEN. 23 Mrt. Anthonie Arnoldus Amersbetk62 j. 27 Hermanns de Nijs 61 j 28 Jacob Mans, 62 j.Arnoldus Adrianns Ocerhorst 35 j. 2. Arerhoogd door O. Groen met 3. Twee dito, Wz. Zakkenstraat, D, 475 en 476. Strijkgeld 5,C. de Visser Verhoogd door J. Evers met. 4. Dito, Oz. Zukkeustraat. D, 386. Strijkgeld 3,l). J. Mazee Verhoogd door J. Evers met 5. Dito, Wz. ZakkenstraatD, 487. Strijkgeld 3,N. Geels Verhoogd door H. Holsmuller met 6. Koepel en Tuin, Zz. Beukeniaau buitenw. E, 67, groot ,06,63. Strijkgeld ƒ14,-- N. Geels 715,— Niet yerhoogd. VEILIAI» VA.4 VASTE UHKEHIREV. 27 Maart. Door den Notaris S. A. LANGE. Winkelhuis. Heilige Land, C. 522. Strijkgeld ƒ15, G. Bekkers 1535, Verhoogd door IV. v. d. Voort niet 375, Huis, Zz. Dijk. C, 406. Str. f 15.50, J. Mosdorp 1560,— 160,— 280,— 20,— 155, 15,— 155, 20,— OPENBARE BIDSTOND op Zondag, den 6 April a.s., des avonds te 7j ure, in het gebouw aan den Koningsweg.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2