&&tckclijfc0cftc ücrigtcn. t a b 0 ilictt\U0. \Kïi<m»issE.ïiEvrs regtbank. K.AHTONGEIIEGT. 1SLRGEKLIJKE STAND. Oostenrijksclie Huis der Afgevaardigden slechts bezoeken om van hun tegenstand te doen blijken, en alzoo wedijveren met de almede onverbeterlijke Hongaren die zich niet verwaardigen aan den algemeenen Rijksdag deel te nemenom die vergadering te maken tot alles behalve het symbool van een ondeelbare Oostenrijksclie Monarchie. Zoo bleek de door wapengeweld tot stand gebragte eenheid geen eenheid te zijn. Oqk dit is ijdelheid Toch was het in het belang van Hongarije en Bohemen dat zij toetraden tot. het beginsel der r'ykseeuheidbeweert een algemeen geacht Engelsch publicistde heer Bonamy Price. Wij willen het niet tegenspreken, maar gelooven dat de natuur boven de leer gaat. Beproeve wie lust gevoelt om de Hongaren te overtuigen, dat het beter voor hen was op te gaan in een Oostenrijksch Keizerrijkbewijze hij zijn stelling op de meest overtuigende wijze«maar wild van hooge vlucht, dat vangt men met geen sperwer." Neen dat is geen lokaas voor een volk, dat zich den last van mililaire inlegering getroostte, liever dan vrijwillig de belastingen te betalen dat zijn geen toonen waar de Hon gaar naar luistert. Dan klinkt er van de overzijde der Alpen een andere, een liefelijker muziek. Daar geven Kossuth en Tiirr en Klap/ka den toon aan, en gewagen van de vrijheid der nationa liteiten, van een vrij Hongarije, eeu vrij Croatië, een vrij Zeven bergen, die, nadat de liabsburg-Lotharingsche dynastie ten eeu wigen dage vervallen verklaard zal zijn van den troon, in vrijheid over het vestigen van één onafhankelijken staat met monar- chaal-constitutioneelen regeringsvorm zullen beraadslagen. Nu schudden wijze diplomaten de geleerde hoofden en mompelen van nationaliteits-mauie en onuitvoerlijke politieke hersenschimmen; maar sommigen zien naar Italië, en worden minder ougeloovig. Wilden zij eens zien hoe gemakkelijk men iu dc bevredi- ging van een volk slaagt, ïij zouden ook naar Polen kunnen ziend%t sedert 1815 met Rusland wordt verbroederd. In die halve eeuw is het werk echter niet ver gevorderd. Al verklaart iedereen de hoop der Polen voor droomen en her senschimmen, zij blijve.ii er opbouwen, en volharden halsstar rig in hun lijdelijk verzet. De groote bemiddelaar, Markies iVielopolski, is weer terug gekomen, om de door den Keizer beloofde hervormingen eindelijk van het papii r iu de werke lijkheid over te brengen. Zijn tooverwoord is: Pan-Slavisme, de vereeniging van alle Slavische volkenen alzoo ook van Rusland en Polenmaar dat woord is i i Polen een doode klank; daar is slechts één leus die weerklank vindt: de her stelling van het oude Koninkrijk Polen. De crisis in Pruissen zal harer beslissing spoedig nader gebragt, worden. Op 28 April zullen de Kiezers gekozen worden, die den Cden Mei op hunne beurt de Afgevaardigden zullen kiezen. Inmiddels ontbreekt het niet aan pogingen om die verkiezingen naar den wensch der Regering te doen ontvallen. Daarbij wordt de persoon des Konings op den voorgrond gezet op een wijze, die alle constitutioneele veilig heidskleppen schijnt te minachten. De zaak wordt voorge steld als een strijd tusschen den Koning en de liberalen, die «»i&>ckien bij de verkiezingen zullen blijken uit te maken de meerderheid van het stemgeregligde volk. Bij miuisteriëele circulaire aan de Commissarissen (les Konings wordt de ver wachting uitgedrukt, dat althans de landsambtenaren zich onthouden zullen van het streveu der Regering tegen te wer ken. Naar aanleiding daarvan is te Berlijn een vergadering gehouden van ambtenaren, die hij de vorige verkiezingen hunne stem hadden uitgebragt ten gunste der vooruitganspartij dezehceren bevonden zich iu een moeijelijken toestand; in den zin der Regering te stemmen verbood hun hunne staatkundige overtuiging, en tegen de bedoeling der Regering tekiezen hun belang, hun bestaan, de welvaart van hun gezin. Niet ieder is in de wieg gelegd om een martelaar te zijn. De Bcrlijnsehe ambtenaren besloten, zich aan dezen moeijelijken strijd te ont trekken door ijicli van alle deelneming aan de verkiezingen te onthouden. Wij zuilen er hun geen verwijt van maken, maar betreuren het misbruik dat. de Regering maakt van den afhankclijken toestand dezer personen. Terugdeinzende voor een bepaald gebod om zich niet. met de verkiezingen in te laten dan in 't belang der Regering, schijnt, zij aan deze waar schuwing dc voorkeur gegeven te hebben, en zich bereids over den goeden uitslag te verheugen. Niet allen ambtenaren echter valt liet, moegelijk, aan den wensch der Regering gehoor te geven velen munten uit door hunnen ijver tot bevordering van het, krachtig Koningschap", zooals liet genoemd wordt het constiluoneele Koningschap schijnt er minder op aan te komen en stellen ieder, die tegen het ministerie stemt., voor als een vijand der Kroon. Nogtaus blijven zij, die zulke vijandige plannen hebben, gelooven dat zij de over winning zullen behalen maar daarbij hopen dat de Koning hen geenszins als vijanden, maar als vrienden zal beschouwen. De Pransche gezant de Laualette is uit Rome terug. Gaat hij er weer heen? Blijft Goyon 1 Maar wij willen hier de honderd vragen niet. uitschrijvendie er naar aan leiding van dit vertrek worden gedaan. Omtrent het ant woord is man het vrij wel eens, nj. dat, men er tot nog toe niets met zekerheid van weet. Over Italië moeten wij deze keer zwijgen omdat ons de ruimte ontbreekt waar om vereenigen zich al de lezers dezer Courant ook niet in een petitionement. aan de uitgevers om haar tweemalen in do week te doen verschijnen! maar wij moeten nog een biik werpen op Amerika. Cuesnr kwam. en zag. en overwon. Dat deed Al' Clellan niet; hij kwam aan de Potomac, en zag de Potomac en bleef aan de Potomac. In plaats van Cuesnr scheen hij Fabius tot zijn voorbeeld te kiezen, die Hannibal door talmen verwon. Reeds zijn de Zuidelijken van de Potomac terug eetrokken ofschoon dan ook niet zoozeer door het talmen "au Al' Clellan als wel door de bedrijvigheid van Generaal Fremont en ande ren. Nu eehier heeft ook Al' Clellan zijn «voorwaarts!" uitgesprokenen welligt is hij spoedig iu de gelegenheid om de vrees van sommige twijfelaars te beschamen, die vroe gen, of hij Fabius niet alleen in het, aanvankelijk talmen zou navolgenmaar ook in het latere overwinnenwaarin zij althans meenden dat, toch eigenlijk wel de grootste verdienste van den Romein zal bestaan hebben. De geheele wereld heeft mot. de meeste belangstelling ken nis genomen van den strijd der beide gepantserde schepen, en vraagt, welke versterkingen, welke vloot men nu bouwen moet. N'g weet. niemand ecu goed antwoord te geven; die eer is waarschijnlijk weggelegd voor de commissie van enquête omtrent de Nederlandsche vloot, die thans iu den Haag vergadert. Hoe dit zij, onder al de belangstellende toeschou wers houden wij voor den meest belangstellenden den ge- heimzinnigen man te Parijs. Eüi«ËLl»0. De inschrijvingen voor de Turksehe leening van 8 millioen iiebben liet drievoudige bedragen. FlUKhUIJH. Met Pruissenals optredende voor het Tolverbond zgu de volgende verdragen gesloten en voorloopig geteekend voor den handel de scheepvaarthet spoorwegverkeer en den letterkundigen eigendom. frankrijk zoowel als Spanje keureu de iu Mexico gesloten overeenkomst af. Den 26 Mrt. overleed te Lyon de aartsbisschop van Turin Fransoni, die voor 12 jaren door de Sardiuische regering ten lande is uitgezet. CiilBHËSUXU. 150 Soldaten houden in Nauplia den tegenstand nog vol en willen slechts met den Koning onderhandelen; zij verlangen het aftreden van liet ministeriehet ontbinden der Kamers het wapenen der naliouale garde en het aanwijzen van een erfgenaam der Kroon. ITAMK. De generaals Donna ca Dellachiese zijn buiten dienst gesteld, omdat zij te kort schoten in het bedwingen der reactionaire benden in het Napeische. De inlijving van het zuidelijke leger heeft een goeden in druk gemaakt; de krijgsmagt wordt daardoor op 80 regimen ten gebragt. De abteu Passaglia en Isriia hebben zich aan het hoofd gesteld vaneen algemoeu petitionement der geestelijkheid aan den Paus, om zich te ontdoen van den last, van het wereldlijk gezag. Reeds hebben zij duizende onderteekeningen bekomen. De ministers PoggiAlancini en Cordova zijn afgetreden; de geul. Durtmdo heeft de portefeuille van buitenl. zaken bekomen, het Senaatslid Mattucci die van openbaar ouderwijs en Ratazzi behoudt het departement van bum. zaken en ook tijdelijk dat van justitie, voor deu Heer Conterti bestemd. Garibaldi is te Parma aangekomen en ook daar met alge- meeue geestdrift ontvangen. 53EXIGO. Ten gevolge der militaire overeenkomst te Soledad met de commissarissen der verbonden mogendheden gesloten en door den President Juarez bekrachtigd, zullen de onderhandelingen over den vrede den 1 April te Orizaba geopend worden en inmiddels de Pransche en Spaansche troepen zich naar Te- tuacan en Orizaba begevende Engeisclie mariniers weder ingescheept worden om huiswaarts te keeren, eeu deel der Spaansche magt, naar Cuba vertrekken en de verwacht wor dende versterking der Pranscheu, zonder ontscheept te wor den tcrugkeeren. l&U&jL/VAiD. Do Keizer heeft aan den Staatsraad in Polen opgedragen de door den tijd geëischte Wijzigingen in de verordeningen op het strafregt te brengen. De markgraaf tVielupolskiaan wien door de Keizer de be vrediging der Polen is opgedragen, is den 28 Maart te War schau aangekomen. T 1 K li i.J E. Dertcich-lassa heeft de Montenegrijnen terug gedreven tot het gebe gte en aldaar met IC000 man eene verkenning on dernomen, tot vermeestering der belangrijkste posten. 000 Turksehe soldaten hebben zich in Granilza aan de op standelingen van de llerzogewiua overgegeven nadat deze de troepenwelke tot hun ontzet waren aangerukthadden verslagen. Bij Kopisco is een zware strijd voorgevallen tusschen 1000 baschi-bozuks en 2000 opstandelingende laatste zijn naar liet gebergte teruggetrokken, Van weerskanten waren de verliezen groot. Croia, Mories, Grebbe en Doglian iu Albanië zijn te vuur en te zwaard verwoest en de Turken omgebragtde Chris tenen werden gespaard. De volteekening der leeuing te Londen heeft te Koiistan- tinopel groote vreugde veroorzaakt; de Sultan heeft dadelijk de achterstallige soldij aan de troepen doen betalen en hun de middelen aangewezen voor nieuwe kleeding. VEKKKA1U»«0 STATKX- De terugtogt vau het zuidelijke leger van de Potomac is met veel bekwaamheid en geheel in stilte, zonder cenig ver lies volbragt. 'Bij het, zeegevecht tussohen de Minotaurus en de Mcrri- macis aan liet laatste stoomschip de voorsteven ingedrukt; het. wordt thans te Norfolk hersteld. De commissie voor de marine-zaken bij het Congres heeft dadelijk het voorstel gedaan, nog meer gepantserde schepen t,e bouwen; het bewind heeft daarop aangevraagd: 1 millioen dollars voor een ijzeren stoom ram van 0000 ton, 13 millioen voor gepantserde kauonncersehepen, 760,000 voor de verster king der Stevens-batterij en 500,000 voor het uitbreiden der marine-werf te Washington en werktuigen tot het maken van ijzeren platen voor schcepsbekleeding. Nieuw-Madrid is door de Separatisten ontruimd en dooi de Federalisten bezet ook Dumfries aan de Benedeu-Poto- mac. Jacksonville en S. Augustine in Ploridazijn vermecsterd. De troepen van geul. Btirnside hebben, na een gevecht van 4 uren, Newburu iu Nöord-Caroiina ingenomen en daarbij 3 batterijen, 46 stukken. 3000 geweren en 200 krijgsgevan genen bekomen, llun verlies bedroeg 100 doodeu en 400 gekwetsten. Do Separatisten, ten getale van 10000 man, zijn, na het verbranden der stad en h?t vernielen der bruggen, naar de zijde van Goldesberg ontsnapt. De geul. Fremont heeft thans weder oen commando beko men over het leger tusschen de Missisipi en de Potomac. De heer Yanceyeeu der uuar Europa gezonden zuidelijke commissarissenis behouden te New-Orleans teruggekeerd. Bij het leger der Confederatie melden zich zeer vele vrij willigers aan. De Separatisten hebben PVederieksburg ontruimd. In de gemeente Simpelveld (Limburg) isdc koopman Brou wers in een moeras vermoord gevonden; zijne 2 halve broeders en 1 vrouw zijn in hechtenis genomen. De machinale stoom brood- en cementfabriek van de Waal en Cie. te Arnhem is afgebrand. Te Bergen op Zoom is den 29 Maart besteed de bedijking der schorren iu de Ooster-Schelde van de erven van deu graaf v. d. Duin v. Maasdamaan A. Pronkers te Middelburg, voor 135.872,en te Rotterdam deu 31 dc fundering voor de Rotterdamsche suikerralliuaderij, waarvoor minste inschrij ver was C. Boef, a f 84,400. Den 29 heeft de Koning met den Prins van Oranje de inwijding bijgewoond der nu met tooneelen uit de vaderland- sche geschiedenis versierde kunstzalen der maatschappij Arti et Amicitia. De Koningin en de prins keerden den 31 naar 's Hage terugmaar de Koning heeftop het verzoek van den burgemeester, zijn verblijf te Amsterdam tot den 2 April verlengd. Voor de algemeene armen der hoofdstad heeft Z. M. 2000 geschonken. Te Arnhem is tot muziekdirecteur benoemd de heer li. A. Meijroos, thans te Hoorn. De raad van Utrecht heeft den 3 April besloten, op de Neude eene overdekte graanmarkt en korenbeurs te bouwen, waarvan de kosten geraamd worden op 200,000. Den 1 April zijn alhier besteed de volgende gemeentewerken: Het onderhoud der gebouwen aan C. Duin voor f 1767. der slraten aan U. 11. Knijper te "Amsterdamvoor 6987, der bruggen aan J. H. Middeldorp voor ƒ3518, der wallen aau J. de Oraaff voor 5945, der riolen aan J. M. Burkrnk voor 780, het leveren en vervoeren der materialen voor de voet paden en buitenwegen aan M. Haasbroek voor 1589,50, het onderhoud van den Egmonder schelpweg aan G. H. Knijper voor 1143, en van den lloornschen weg tot den Huigen- dijk aan C. de Kater voor 698, te zameu 22427,50. In de vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeenop 1.1. Dingsdag gehoudenzijn aan G. v. Beek, aannemer van publieke werken, en Haas broek, schelpvaardermet eene gepaste aanspraak uitgereikt de medailles en getuigschriften, wegens het met levensgevaar redden van drenkelingende eerste van den zoon van A. Schou ten uit de gracht bij dc vischiuarkt, op den 25 April 1862, de laatste van den zoon van de wed. v. Boxtel uit het N. II Kanaal, op 17 Junij 1862. In dezelfde vergadering lag de heer H. Coster Hz., wegens zijn aanstaand vertrek naar Arnhem met eenige hartelijke woorden zijn sedert cenige jaren ver vuld presidium van het departement neder. Zitting van deu 27 Maart. 1. K. R. Klz., te Alkmaar, opligtiug, vrijgesproken. 2. G. P. d. V., te Alkmaar, medepligtigheid aan eenvou dige diefstallen, 1 jaar eenzame opsluiting, eu de kosten. 3 P. d. V., te Alkmaar, 2 diefstallen, gepleegd als hand werkman en met oordeel des ouderscheids14 dagen ge vangenisstraf, eu de koslen. 4. a, K. M. en b. A. M. II. wed. van J. K„ te Alkmaar, elkander toebrengen van slagen ieder 1 maand gevangenis straf, 8 boole en de J- der kosten. 5 C. B., op het Koegraswoordelijk beleedigen van een bedienend beambte in en ten zake van de waarneming zijner dienst, 10 boete en de koslen. 6. C. v. P.te Egmoud aau Zeeeenvoudige diefstal vrijgesproken. 24 Maart. 1. P. S, te Alkmaar, daarstellen en houden van eeu ma gazijn van afval van doode paarden stinkend bloed en een stille put in een pakhuis, zonder toestemming van het plaat selijk bestuur, 10 boete en de kosten, beide invorderbaar bij lijfsdwang. 2. 11. W., te Egmond aan Zeedelven van een konijn iu de duinen van deu heer van Ree/ien te Bergen, zonder schrif telijke toestemming van den eigenaar, 10 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen. 3. E. A., te Alkmaar, laten loopen van vee op een anders in den oogststaanden grond ouder Bergen, ƒ3 boete en de kostenbeide invorderbaar bij lijfsdwang. 4. J. T., te Alkmaar, voldoen van eene natuurlijke behoefte buiten daartoe bestemde plaatsenb. v. 1 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 5. G. v. B„ te Alkmaar, arglistige ontvreemding van dood bout uit de bosschen van Jr. Mr. C. van Foreest te Ileilo 6 dagen gevangenisstraf en de kosten, invordert), bij lijfsdw. 6. M. de M„ te Alkmaar, poging tot arglistige ontvreem ding van dood hout uit het plantsoen, 1 dag gevangenisstraf en de kosten invorderbaar hij lijfsdwang. 7. L. D. Pieterz., Ie Egmond aan Zee, zonder behoorlijk toezigt laten staan van zijn paard cn wagen op de straat te Alkmaar, 3 boete eu de kosten, beide invordert), bij lijfsdw. 8. C. A.te Alkmaar, over straat dragen van vuur in eeu test zonder dekself boete en de kostenmet subsi diaire gevangenisstraf van 1 dag. ONDERTROUWD. 29 Mrt. Hendrik Kleman Spanjaardt en Johanna Geerlruida de Feer. 4 Apr. Cualtherus Johannes Schardam, wedr. van Trijntje Kooij cu Lijsebet Berk, wed. van Willem Willemszoon Olie.— Jacob Schellus en Galharina Bant, beide te Alkmaar, eerstgenoemde onlangs te Zijpe. GETROUWD. 30 Mrt. Hedde Zwart, te Zuid- en Noordschermer, en Trijntje Broertjes, te Alkmaar.— Cornelis Visser en Aafje Career. GEBOREN. 30 Mrt. Trijntje, D. van Dirk de Wit Jz. en Anna Bloem.— PelronellaD. van Cornelis Beneden en Aaltje Kla ver. t'izler, Z, van Cornelis Evert Mijlhotf en Geertje Hulst.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2