ALKMAARSCHE COURAN V. 17. 'ierenzestigsle Jaargans? Zondag 27 April. ©fticiccl (Bcbccllc. politiek ©oersigt. IBc hsiSvc inaaiul. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussclien 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers. HEEM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ureingezonden berigten een dag vroeger. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. Aan liet gebouw van het Provinciaal Bestuur van Noord- Hollandte Haarlemzullen op Donderdag, den 1 Mei 1862, des namiddags ten half drie ure, lij enkele inschrijving, wor den aanbesteed de volgende werken 1. Het planten van slroo en helm en het stellen van riet- schuttingen op de duinen van liet eiland Texel en van den vasten wal van Noord-Hollandin den zomer en het najaar van 1862, en in het voorjaar van 1863, in drie perceelen. 2. Het driejarig onderhoud vanl Mei 1862 tot 1 Mei 1865, van de havenwerken beoosten het Oude Schild op Texel. De bestekken zijntegen betaling van 10 Cts per exem plaar, te bekomen aan de Provinciale Griffie van Noord- llolland, te Haarlem; aan het bureau van buiteulandsche paspoorten te Amsterdam; bij den Provincialen Opzigter van den Waterstaat C. van der Sterr aan den Helder; en ter Gemeente Secretarie van Texel. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Ingenieur van den Waterstaat J. F. Ik'. Conrad, te Alkmaar, en bij genoemden Opzigter. Van het sub 2 genoemde werk zal aanwijzing in loco worden gedaan op Zaturdag 26 April 1862, des morgens ten tien ure. Iy BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat zoo lang de reparatie van de brug bij het Appelsteegje duurt, liet verboden is om des Vrijdags, van 's morgens 10 ure tot na den afloop der Kaasmarkt, het ïhiidsen met rij- of andere voertuigen en handkarren te passeren. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 19 April 1862. A MACLAINE PONT. De Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kenuis van de belanghebbenden Dat de lijst der bevoegde geneeskunst-oefenaren in Noord- Nollandvastgesteld door lleeren Gedeputeerde Staten dier provincie den 16 April 1862 No. 37, aan de Secretarie dezer gemeente voor een ieder tor lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 25 April 1861. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter openbare kennis Dat het Kohier der directe belasting dezer gemeente over het loopende jaar, door den Gemeenteraad in zijne vergade ring van den 23 dezer vastgesteld gedurende 8 dagen aau- vangende den 2S April e.k.van 's morgens 9-2 ure, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Alkmaar Burgemeester en IVethouders voornoemd, den 26 April 1862. A. MACLAINE PONT. De Secretaris. SPANJAARDT. Te beginnen met den 23 April eerstkomende, zal de door vaart door en de overgang over de ophaalbrug aan liet Luttik Oudorp bij de Appelsteeg, uithoofde van reparation, lot nadei aankondiging gesloten zijn. Burgemeester en JVtethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 12 April 1862. De Secretaris, SPANJAARDT. ZITDAGEN V«Oi5 ÖEX HERIJK van 14 April tot en met 3 Mei 1862 voor geioone Gewiglen en Halen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag, van 9 tot 3 ure, voor Medicinaal en Goud 8g Zilvergewigt Vrijdags, namiddags van 3 tot 6 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kenuis Dat de Gemeenteraad in zijne zitting van 23 dezer beeft vastgesteld het Kohier der plaatselijke directe belasting op de Honden, en den dag van invordering dier belasting heeft vastgesteld op den 1 Augustus aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 25 April 1862. De Secretaris, SPANJAARDT. Vrij algemeen gelooft men te kunnen verwachten dat de Markies de Lavalette weldra naar Rome zal terug keereu, en dat de Generaal de Goyon met verlof naar Frankrijk zal komen. Wie hem vervangen zalweet men nietwel is de Generaal Trochu genoemdmaar bedenkende dat deze nog meer clan zijn krijgsmakker de Ggyon als een voorstander van het wereldlijk gezag des Pausen bekend staat, heeft men begrepen deze onderstelling al» al te onwaarschijnlijk te moe ten opgeven. Over het algemeen wil //men" omtrent deze zaak wel veel weten, maar eigenlijk weet//men" er niets van. Even zoo staat het met het doel der reis van de Lavalette naar Londen. Er wordt liew, erddat de gezant met de Engelsolie Rege ring onderhandeld zou hebben over de Mexicaansche zaken, maar vooral ook over het Romeinsclie vraagstuk. Nu is bet gevoelen van het Britsche gouvernement in deze kwestie be kendacht de Fransche Keizer zich alzoo geroepen om er met de Engelsehen over te raadplegenclan kan er ook eenige waarde gehecht worden aan de geruchten, dat de Lavalette den Heiligen Vader nieuwe en zeer bepaalde voorstellen tot schikking zou gaan aanbieden, om bij de zeer waarschijnlijke weigering van den H. Stoel de stellige ontruiming van Rome door het Eransehe leger binnen een niet zeer verwijderd tijdstip aan te kondigen. Van de overeenstemming der Fransche en Engelsche Re geringen omtrent de Italiaansche zaken kan mede als een blijk worden aangemerkt de vereeniging van de eskaders der beide natiën iu de haven van Livornoom Koning Victor Emmanuel te begeleiden op zjju togt naar de hoofdstad van het voormalige Koninkrijk der beide Siciliën. Wel wordt door hendie zuodanige zamenstemming ongaarne zouden zien beweerd dat het doel der verschijning van de Eransehe vlag voor Napels zou zijn de beinoedigiug en ondersteuning der Muratisten, maar de wijze, waarop de Eransehe schepenzieh voor die stad zullen vertoonen, maakt deze bewering zeer onaannemelijk. Verscheen het Eransehe eskader alleen voor Napels, nadat Victor Emmanuel daar reeds was aangekomen, dan zou er eenige grond voor deze meening kunnen bestaan. Nu vereenigen zieh de Eransehe schepen met de Engelsche in de haven van Livorno, waar ook de Koning van Italië zich aan boord van zijn eskader zal begevenen als in triumf begeleiden zij deu Vorst naar Napels. Wij kunnen daarom in dit feit niet anders zien dan een blijk, dat de Eransehe Regering zich duidelijk verklaart voor een vereend Italië onder het Koningschap van Victor Emmanuel, Behalve den Koning is er nog een ander reiziger in Ita lië die steeds de aandacht blijft trekken -Garibaldi. Na tuurlijk gaan de onvoorwaardelijke verdedigers van het we reldlijk gezag des Pausen en even onverzettelijke tegenstan ders van de Italiaansche eenheid voort met dezen mèrkwaar- digen persoon verdacht te maken. Men stelt hem voor als den eigenlijken leider der Italiaansche beweging, altijd vol gens het programma van Mazzinidie Victor Emmanuel blijft gebruiken als een werktuig, totdat de tijd zal gekomeu zijn om dien Vorst op zij te schuiven en Italië prijs te geven aan al de afgrijselijkheden eener o zoo roode republiek. Tot nog toe kunnen wij van dezen toeleg niets bespeuren. Garibaldi blijft wijzen op Victor Emmanuel, en vermaant de Italianen om zieh in den wapenhandel te oefenen en zich voor de zaak van het algemeene vaderland do opofferingen te ge troosten die van hen gevorderd kunnen worden. Wij hebben den spot hooreu drijven met Garibaldi's aan sporing aan de Itialianen om zieh het genot der weelde te ontzeggenom zich des gevorderd met liet noodigste te vergenoegenen wat er voor de algemeene zaak gevraagd wordt to offeren op het altaar des vaderlands. Dat zou eeu groolsch feit zijn voegde men er bij //een grootseli feit vooral, omdat de geschiedenis van zulke plotselinge volks- metamorfozen geen enkel voorbeeld aanwijst."Die zoo iets beweren, moeten geacht worden weinig kennis van de ge schiedenis te hebben. Er is bijna geen volk van eenige beteekenis aan to wijzendat niet. in tijden van hangen nood en groote beproeving getoond beeft, voor de vrijheid voor de nationalede door haar te regt of ten onregtej hei lig geachte zaak alles veil te hebbeu. Wij denkeu hierbij onwillekeurig aan cle woorden van onzen de Groot, die van onze voorouders getuigt, dat zij alles gaven om geen tienden penning te geven; eu nu moge een Duilsciier, die zich geen andere drijfveren van menschelijke handelingen schijnt te kunnen voorstellen dan eigenbaat eu heerschzueht, er bij voegen: //Vergelijkt men nu den tienden penning met het belastingstelseldat later door 4e Staten-Generaal werd ingevoerd, dau kan men zieli inderdaad niet van lagehen onthouden," wij lagehen niet, maar merken met bewondering op, tot hoe groote inspanning een vrijheidlievend volk voor het behoud zijner vrijheid in staat is. Wanneer wij den Kardinaal Beativoulio, bij den aanvang van het twaalfjarig bestand tus sclien de twee groote afdeelingen van onzen tachtigjarigen strijd, hooreu verklaren, dat de lasten der Republiek zoo Matthias Koch. Onderzoek naar de oorzaken der Neder- landsche omwenteling iu de XVIde eeuw, vertaling van Dr. Nuijens bladz. 201. 23 April 1862. O Land van mest en mistvan vuilen kouden regen Doorzijperd stuksken grondvol killen dauw en damp Vol vunsonpeilbaar slijk en ondoorwaadbre wegen Vol jicht en parapluies vol kiespijn en vol kramp! Wat hooren wij toeh dikwijls, ook nu weer in dezen lijd deze //boutade" onzen de Genestet nagebromDie arme Maartsche buijen, die arme maand April, die toch doet wat ze wilEn wat zijn ze dit jaar discreet geweest Maar toeh telkens, als ik die jeremiades hoor, gevoel ik grooteu lust te protesteren, eu vermeet mij somtijds den raad te geven, die wel wat alledaagsch is doch zeer nuttig zijn kan: Si on n'a pasce qu'ott aimeit faut aimer ce qu'on a. Zie, dat is. dunkt mij, eerst regt verstaudig. Niet. dat ik daarom prediken wil het steeds zoetsappig knikkebollen de wereld heeft, veel te danken aan de ontevredenen; maar dat eeuwige pruttelen, jongen, dat is niet opwekkend. En even wel nogtans en desalniettemin, waarde lezer, veroorloof mij een paar mimiten te pruttelen. Ik beloof u, ik zal trachten die wanklanken harmonisch op te lossen in een opgewekt.cn vreugdekreetdien mij welligt Patti zelve niet zal kunnen verbeteren. Doch van Patti gesprokenziedaar tniju eerste reden tot pruttelen. Niet dat het lieve kind met hare heer lijke toonen mij in die stemming bragt. Neen het zijn juist de .geleerde heertjesdie mij vooral in do hoffelijke hofstad ver volgd hebben met hun: //ja maar zoo schrikkelijk vlud ik nu toon niet; Jenny Lind enz. enz.;" het zijn juist die luidjes, zeg ik, die mij doen pruttelen. Wat ik u bidden mag, waarde lezer, ontmoet gij zoo'n pruttelaarfjezeg hem op zalvendcn toon//ja ik kan 't wel begrijpenge hebt ook overal al zooveel gezien en gehoord." Een genoegelijke trek van verborgen zelfbehagen verheldert zijn liefelijk aanschijn en het geschikt oogenblik is voor hem gekomen om van zieh zeiven het getuigenis af te leggen Het, zal wel misschien aan mij liggen, ik ben wat moeijelijk te voldoen.Welzeker, mijnheer is moeijelijk te voldoen i3 natuurlijk cu geluktrig zeer over zich zeiven tevredenen begrijptomdat hij niet zoo wegloopt met Adelines Patti als met Rosa de Vriesdat hij daarom staat boven A.P.; Amsterdamsch Feil, ja waarde lezer, hoe ge daar ook over denkeu rnoogthier hoeft Am sterdam naar mijn oordcel gelijk. Putti is ccne zeldzaamheid in haar genre. Men verbetere haar als Rosina en Zerlina eu ik geef mij gewonnen. Doch deze lieve verschijning zoude mij inijn klaaglied doeu vergeteneu dat mag niet. Ik klaagde, welwillende lezer, u inijn nood over de lluag- schc pruttolaartjes. Naauivelijks aan deze ontkomen, of ik viel in handen der Leidsehc. Verbeeld u ik ging mijn troost zoeken in de grijze, geleerde stad, maar reeds aau liet, sta tion graauwde men mij toe: Pierson Predikant; Patti Palnzotulagen dat op eene wijzedat ik maar besloot mijn fortuin te zoeken in de stad bij uitnemendheid in mijn geliefkoosd Amsterdam. Maar oh I jammerdaar kwam ik, ongeluksvogelal spoedig te regt in een soort van Aprilbe- wegingtje; men ergerde zich daar wel niet over Patti eu het photog-raphietje van deze liiug er zelfs zeer zuster lijk naast dat van de heeren Meijboomten Kate en Laurillard. Doch de raad had daar, stel u voor, de schouwburgen des Zon dags voor het publick opengesteld. Wel twintig lijsten met allerlei vreemdsoortige teekens werden mij aangeboden, ten einde ook van mijne verontwaardiging over zoo'n gruwel blijken moge. Eu of ik al bedeesd opmerktedat ik Boas en Judels toch nog verkoos boven dronkenschapniets mogt batentot dat ik eindelijk ongeduldig werd eu aan die brave lieden verzekerdedat ik te hoog denkbeeld had van den Amsterdamschen raad, om te durven veronderstellen, dat die op een besluitnatuurlijk na rijp beraad genomen zoude terug komen en zich tcregt zoude laten zetten door een hoopje volksdat niet eens groote bewijzen van zijne schrijfkunst gaf. Ja, men sprak veel over deu dag des Hee ren. Goedzoo voerde ik hun- te gemoetmaar dan had de raad ook volledig gevolg moeten geven aan de petitie door een groot deel der fatsoenlijke burgerij onderteekend om toch eindelijk eens verlost te worden van die ellendige eu walgelijke kermis, dat wanstaltig overblijfsel van vroegere, tijden. Of zijn die dagen der stichtelijke kermisvreugde gèene dagen des Heeren eu mag men daarom de goede gemeente iu do gelegenheid stellen zich te verliederlijken //Arm Am sterdam," klaagt gij gewis met mij, waarde lezer; ja. arm Amsterdam in uw Alkmaar hoop ik althans clat do be schaving zoo ver is doorgedrongendat men daar boven die. kermissen verheven is. Eu zoo niet, dan geve Alkmaar het voorbeeld. Alkmaar, het zij bij deze gelegenheid herinnerd heelt eene sehoone roeping in Noord-llolland te meer nu het. naar ik vermeen, dank zij het zeer gelukkig denkbeeld van den heer Cohen Stuart aldaarhet middelpunt kan worden van een spoorwegnet, dat Alkmaar over Hoorn, EukhuizenStavorenStieek en Leeuwarden met de Oostzee, eu over Zaandam met Amsterdam in verbinding zal breu- geu, terwijl het het natuurlijk aangewezen punt is, waar die lijnen zamen zullen komen met die vau den Helder en van Haarlem. Alkmaar gaat dan vooral, zoo mij voorkomt, een sehoone en heerlijke toekomst t.c gemoet, en de beschaafde bewo ner vol geestkracht zal met dubbeld enthusiasme kunnen roemen opzijn Alcmuria victrixNEANIAS.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1