ALKMAARSCHE COURANT Él ril I nu 1 N°. 19. Vierenzestigste Jaargang. Pi ,;U' Si i Zondag 11 Mei. - V' v'i (ftjficiccl (öcbccUc. |)alitick ©ucvsigt. l)c halve maand. l Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussclicn 8 en 9 ure. Trijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post f 4,- llrieven franco aan de Uitgevers. HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 073, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelxegt voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Te beginnen met den 23 April eerstkomende, zal de door vaart door en de overgang over de ophaalbrug aan het Luttik Oudorp bij de Appelsteegl" uithoofde van reparatien, tot nader aankondiging gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT den 12 April 1862. Be Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van belanghebbendendat zoo lang de reparatie van de brug bij bet Appelsteegje duurt, het verboden is om des Vrijdags, van *s morgens 10ure tot na den afloop der Kaasmarkthet Fnidsen met rij- of andere voertuigen en handkarren te passeren. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 19 April 1862. A MACLAINE PONT. Be Secretaris. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze de houders der obligation No. 16 en 20 in de geldleening van ƒ41000,—ten laste van dezelve gemeente, op: om zich, ter aflossing van de genoemde aandeeleu, die op den 29 dezer zijn uitgeloot, met bijbetaling der verschul digde rententegen overgifte der stukkente melden bij den Heer Ontvanger der gemeentedie daartoe dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) op de gewone kantoor uren zal vaceren. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 30 April 1862. Be Secretaris. SPANJAARDT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Ontvangen hebbende de mededeeling dat de Milicien Ver lofgangers dezer gemeente van 1861 (voor zoover zij nog geen werkelijke dienst gepresteerd hebben) in werkelijke dienst moeten overgaan. Roept bij deze op de voorschreven Verlofgangers om, voorzien van hunne recu verlofpassente compareren ter Secretarie dezer gemeentein den loop der volgende week van 's morgens 9 2 uretot afhaling hunner verlofpassen. Alkmaar. Be Burgemeester voornoemd, den 4 Mei 1862. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen bij deze ouders en voogdendie hunne kinderen of pupillenop bijzondere lagere scholen onderwijs genieten de, aan het Gymnastisch onderwijs, in het daartoe bestemde gebouw aan de openbare Tusschensehool, deel willen doen nemen, uit, om zich te dien einde aan.te melden bij den Gymnastiek ouderwijzer J. G. BURGGRAAEF. De kosten van dit onderwijs zijn voor elk kind bepaald op cene som van t 1,50 per drie maanden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 10 Mei 1862. Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van de ingezetenendat zij ingevolge art. 179 der gemeentewet, in hunne vergadering van 6 dezer tot wijkmeesters hebben benoemd: In wijk B den Heer Dr. C. J. de Lange. ff D ff Mr. W. van der Kaag. w buitenwijk E den Heer 11. van den Berg. u ff E ff ff J. van der Sluijs Veer. Zoodat nu liet collegie vau wijkmeesters is zamengestcid uit de HeerenMr. O. van Leeuwen, Voorzitter. Wijk AM'. J. E. Nuhout van der Veen, Secretaris. B, Dr. C. J. de Lange. Mr. I'. Binkhorst. Mr. W. van der Kaag. II. van den Berg. J. van der Sluijs Veer. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Be Secretaris, SPANJAARDT. Aan de Milicien Verlofgangers dor Nationale Militie dezer gemeente, van de ligting 1857, wordt mits deze bekend gemaaktdat hunne paspoorten ter Secretarie dezer gemeente aanwezig en voor hen verkrijgbaar ziju alle gewone werk dagen van 's morgeus 9 tot 2 ure. Alkmaar. Be Secretaris der gemeerde Alkmaar, den 9 Mei 1862. SPANJAARDT. C, D, Buitenwijk E.. F, Alkmaar den 9 -Mei 1862. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vanALKMAAR Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsbl. N°. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsbl. N°. 17 in verband gebragt met art. 6,7. 8 en 9 van gezegde wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur in de Provincie Noord-HollandAl. 11 April 1828 N (Provinciaalblad N°. 41), omtrent de executie der wet op de Schutterijen Roepen bij deze op alle manspersoneningezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januarij ISG2 hun 25ïtó.jaar zijn ingetredenen alzoo diegenen welke in den jare 1837 zijn geboren, alsmede de zoodanigeuwelke ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op den l"en Januarij 11. hun 34st0 jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1836 tot en met 1828 ingesloten; de vreem delingen van denzelfden ouderdomdie sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijnomvolgens art. 2 der Wet van 11 April 1827, als ingezetenen te worden be schouwd benevens de gepasporteerde militairenwelke zich tot dus verre niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerdten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen hekend Dat de inschrijving zal beginnen den 15*=" Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Junij daar aanvolgende terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier voor de inschrijving zal worden gevaceerd van den 15a™ Mei 1862, op Dingsdag en "Vrijdag van iedere week, tot aan den eersten Junij aanstaande, des namiddags van 5 tot 7 ure. En ten einde te voorkomendat iemandin de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligt- verzuim schuldig makeheeft het Gemeentebestuur noodig geoordeeld, een ieder bekend te maken met en te herinneren aan de navolgende, bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsbl. N". 17)gemaakte bepalingen. Dat een iegelijkzonder onderscheidof hij mogt ver- meenen al of niet onder de bij de Wet Vrijgestelden of uit gestotenen te behoorenverpligt iszich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zijdie in meer dan cene gemeente hun verblijf hou denof den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig isen bij aldien in die verschillende gemeenten, alleen dienstdoende, of alleen rustende Schutterij bestaatzich te doen inschrijven in die gemeentealwaar zij voor de personeele belasting zijn aan geslagen en de ambtenaren in die gemeentealwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf le houden. Dat zijdie van hun juisten ouderdom geen voldoend be wijs kunnen gevennaar het oordeel van het Plaatselijk bestuur zullen worden ingeschreven, onverminderd de bevoegd heid van de ingeschrevenenom van hun juisten ouderdom nader te doen blijken. En dat eindelijk zijdie bevonden worden zich niet vóór den I«™ Junij te hebben doen inschrijven, door het, Plaatse lijk bestuur zullen worden ingeschrevenen ir cene geld boete verwezen; terwijl zij daarenboven z\ .Ar loliug bij ds Schutterij zullen worden ingelijfdindiou liet zal blijken dat er tijdens de verzuimde" inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestónden- Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder inge zeten dezer Gemeente, dien liet aangaat, om zich tijdig vau een geboorte extract te voorzien, waardoor zicii een ieder van ziju juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij do inschrijving zal moeten worden vertoondalsmede om zich ten behoorlijke tijde tot de inschrijving aantemeldenten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, te voorkomen. AlkmaarBurgemeester en Wethouders voornoemd, den 1 Mei 1862. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris. SPANJAARDT. »Thans weet ik, wat mij te doen staat." Zoo -- wordt er verhaald zou do Koning van Pruissen gesproken hebben toen hem de uitslag van het verkiezingswerk werd medege deeld. Zou het waar zijndat de Vorst zijn besluit reeds genomen heeft En wat is dat besluit Ziedaar vragen, die niet alleen in Pruissen met angstige bezorgdheid worden gedaan maar overal waar men den feilen strijddie daar gestreden wordt, gadeslaat met de belangstelling van iemand die gevoelt, dat dc uitslag, hoe die ook zij, zijue uitwer king niet missen zal ook buiten de Prnissische grenzen. 8 Mei 1862. Geduld is zulk een schoone zaak, zoo leerde ons reeds in onze jeugd ouze wijze leermeester van Alphen, en dikwijls ja dagelijks, is ous later zijne wgedokene, ureu lang loerende kat" voor den geest gekomen. Ja vader Hierongmus had wel gelijk. Wat hebben wij, arme tobbers die we zijn, toch een indiscreten voorraad geduld noodigOns geheele leven roept ons toe: geduld. Maar telkens betrappen wij ons op eene groote mate van ongeduld. Somtijds wordt dan ook wel te veel van den mensch gevergd, en wordt men ongeduldig, als men het geduld zoo geduldig geduld vindt. Zoo zou een weinig ongeduld in ons politiek leven welligt niet misstaan Ik moet althans bekennen mijne gelatenheid te verliezen b.v. als ik liberaal hoor noemen den eersten-besten ontevre dene dia zich in zijn hoofd gehaald heeft Tliorbeckiaan te willen heet.eu. E11 dan een Thorbeckiaan zou een ideaal- liberaal man zijn 't is om uit te proesten van het lagcheu.(') Als of het o. a. niet duidelijk ware, dat ieder partijman het hoofd moge zijn een rRichelieu der constitutionele vrijheid met een ijzeren hand"(!)dat ieder partijman nooit waal- lijk liberaal kun zijn hij heeft zijne vrijheid verpand aan zijde partijhij heeft zijno onafhankelijkheid, zijne zelfstandigheid verlorenen is dus slaaf. Men moet dan ook slechts de houding en gedragingen dier zoogenaamde liberalen nagaan om overtuigd te worden van hunne beginselloosheid. Olj! men zou zich dikwijls den sehoonen naam van liberaal scha men zoo men niet bedachtGeduld is zulk een schoone zank% (M Overigens ben ik het geheel eens met den regel der Be. nediktijnen: 0111 niet uitbundig te lagchen. z. De kloos terorden in Nederland door Hofdijk en van der Keilen art. lienediktijnen. z. De rigting van het ministerie. Een woord tot de kiezer- van Mr. G. W. Vroedebi. 5 volg. Geduld is zulk een schoone zaakzoo is niet de leer van den Heer Vreedc. Deze warme vaderlander brandt van een edel doch soms te heftig(3ongeduld, om steeds zijne stem te verhellen daar, waar hij het noodzakelijk acht. Hij rigt ook in deze dagen een woord tot de kiezers, waarop ik de aan dacht wilde vestigen. "Wij verkeeren - zoo zegt hijin een hagchelijken toestandin eene crisis die de voorlich ting en den bijstand der schranderste en deugdzaamste bur gers vordert," en maant ons aan om ons trouw en naar ous beste weten van onzen pligt ais kiezers te kwijten. Wij hopen niet in gebreke te blijvenofschoon ik niet ontvein zen magdat ook hier geduld te oefenen mij moeijelijk valt. Want waarom ben ik kiezer Omdat ik bij toeval eenig geld aan belasting betaal. Mijn buurmaneen schrandere heldere kopeen man wetenschappelijk gevormdbetaalt zulke belasting niet. en heeft dus natuurlijk geen stem. Een sjouwerman, wien men een patent koopt, is gewis de uitna mende kiezer. En een ander moet zulk kiezen geduldig zitten aanzien. Ja, arme loerende kat, gij hebt, verbeeld ik ma, de geheele sympathie van die miskenden, die reeds jaren lang gedoken" zitten al op een stembiljet te loeren maarjzioh paaijen moeten met ons refrein: Geduld is zulk een schoone zaak. Geduld is zulk een schoone zaak. Wij hebben er niet te gen zoo valt men mij in do rede, in veel zaken moet men wel zijne ziel in lijdzaamheid bezittenen in veel zaken kunnen wij geduld oefenen. Maar er zijn gevallen waarin geduld eene afschuwelijke zaaken lijdzaamheid een gruwel wordt. Er zijn omstandigheden, waarin het, niet geoorloofd is stil te zitten en ieder die aanspraak wil maken op regt- schapeuheidgevoel of beschaving zijne stem moet verheffen (s) Die heftigheid van den schrijver doet hem zelfs naar onze meening niet volkomeu rcgtvaavdig en billijk ziju in zijue beschouwingen. dr rbdaotie. tegen beginselen of instellingen, die de menschheid onteeren. Bedenk, zoo hoor ik mij toevoegen, gij verontwaardigt u over den zoogenaamden liberaal, die het liberalisme tot schande ver strekt, en over een gebrek in onze kieswet, jnaar wat zegt ge o.a. van de slavenquestie? Minstens vijf of zes milliocn mcu- schelijko wezens meer of minder beschaafd en ouderwezen, maar in ieder geval vatbaar voor hoogero ontwikkeling zuchten onder het juk eener instellingdie men wel is waar soms hoort verdedigen op grond van 't geen men het Boek bij uitnemendheid pleegt te noemen maar die alleen blijft voortduren door de wreedheid en zelfzucht der onmensche- lijke blanken eener instelling, welker handhaving om slechts eene zaak te noemen het levend verbranden van mensabeu eisoht, en waarvan de zwarten niet. alleen de slagt- offers ziju; herinner u, nog voor een paar jaren werd in Texas een rondreizende boekenkramer uit het noordendien men (zoo het bleek ten onregte) beschuldigde bij de outvlugting van een slaaf de behulpzame hand te hebben geleendop zulke gruwelijke wijze van het leven beroofd4Endieont- eerende eti schandelijke toestand duurt ook nog voort voor ongeveer 37000 medeschepselen in onze West-Indische ko loniën. Eene schande voor het vrijheidlievend Nederland dat dan ook in den laat-sten tijd vooralzich wel aan deze zaak heeft laten gelegen liggen, doch al zijne energie schijnt uitteputtcn in parlementaire gymnastiek en ministeriële cri ses. Gij spreekt van geduldmaar Lm men zich dan bij zoodanige bestendige openbare miskenning van alle godde lijke en meusohelijke wetten troosten met uw laf refrein Ik antwoordin een volgendo halve maand hoop ik aan te toonen dat, ook zelfs hier de spreuk uit ouze kinderjaren geldt: Geduld is zulk een schoone zaak. NEANIAS. J KI z. Welen schappelijke Bladen van 860 III" deel!)!. 301en302,

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 1