la CBlcfcclijfcschc Bcvtgtcn, .Stabs £ïicm\>0. Reeds heeft het volk gesprokenen wel nier onmiskenbare duidelijkheid het heeft zijnerzijds getoond zeer goed te weten, wat het doen moest. De overwinning der Voor- uitgangspartij is beslissend. Al de krachtsinspanning der Regering met haar leger van ambtenaren heeft niet, mogen baten. Het volk heelt, gesproken het heeft zich verklaard trgen de beginselen des tegenwoordige Ministers, het heeft 'iet zegel zijner goedkeuring gedrukt op de l'igting van den vorigen Landdag. Daarom viaagt men niet meerwat de Landdag doen zaldat is bekend. Manr de Koning moet nog sprekenwat zal zijn antwoord zijn op de duidelijke verklaring des volks Wat staat den Koning te doen Wij zouden zeggen Gehoor geven aan de stem der natie, aan de eischeu des tijds. Bedenken dat er anderhalve eeuw verloopen is sedert Pruissens eerste Koning zich de kroon op het hoofd plaatste; dat de denkbeelden van 1701 slecht passen in 1862. Wij zagen dezer dagen in de dagbladen herinnerd aan de woorden van Leibnitz"Het tegenwoordige is zwanger van de toe komst en vol van het verledene" - wij zouden zeggenliet noodzakelijk gevolg, de vrucht van het verledene. Wie zal zich dan geroepen gevoelen om zich te verzetten tegen den ceest des tijds, om een dam op te werpen tegen den voorwaarts snellenden stroom? De Koning mag zich gaarne op dc geschie denis van Pruisseu beroepen; maar moge hij dan bedenken, dat geschiedenis is: ontwikkeling, vooruitgang; dat alle denkbeeld van stilstand, van verzet daarmede onvereenigbaar is. Het is on getwijfeld een moeijeiijke, maar tevens een sehoone en grootsche taak voor een Vorst, om op beslissende tijdpunten, bij de duidelijke openbaring van hetgeen zich echter reeds lang had ontwikkeld dat streven te leiden, het hoofd te zijn der be weging, en niet er door medegesleept te worden of er een vruchtelooze worsteling tegen aan te vangen. Van zulke vruchtelooze worstelingen biedt de geschiedenis tal van voor beelden aan. en wie niet hoorende doof is zal hare iesseu vernemen, wie niet, ziende blind is zal hare teekenen onder scheiden. Wij voor ons zeggen met volle oveituiging een on zer vaderlandsohe geleerden na: //Wie kan, Ineke het heden af; in het verleden heeft het zijne wortels; zoolang die voortleven, slaat het op nieuw uit. Onze eeuw is gebouwd op al de vorige; die haar sloopen wil, ondermijue haar grond slag en doode hare bouwlieden." Dat onuitvoerbare werk zal hopen wij de Koning van Pruissen niet ondernemen. Wanneer dit lieden verleden zal geworden zijnmoge zijn beeld dan niet gevonden wor den in het rotsblok, dat ja een oogenblik den loop van den stroom tegenhoudt zijne wateren zelfs woedend doet schui men en voor een poos verwoestend buiten zijne oevers doet treden, maar toch den stroom niet kan keeren, en van welks tegenstand men eenige mijlen verder niets meer bespeurt. Moge hij gelijk bevonden worden aan den bekwamen water bouwkundige, die de hinderpalen uit den weg ruimt en de dijken versterkt, opdat dc stroom vrij en veilig zijn loop vervolge. Er gaan verontrustende geruchten rond. Men inonpeit dat, wet deze verkiezingen in den geest der demoeraten zijn uitgevallenmaar dat de volgende gunstig zuilen zijn voor de Ke°-eriug. Eu in verband daarmede gewaagt men van ecu wijziging der kieswet en beteugeling der drukpersvrijheid. Lang voor de uitvoering van den staatsgreep van 2 Decern- )ierzoo verhaalt men lag op het Elisée het decreet gereed, waarbij de Kamer en de Staatsraad werden ontbon den en de kieswet werd veranderd om voor een ander toen doeltreffend geacht stelsel het aigemeeiie siemiegt plaats te maken; op den rug van dat decreet zou Prins Louis Na poleon geschreven hebben; "Rubicon." Moge ook al het be sluit van den Pruissischcn Koning genomen zijn;, wij hopen dat het langs een vreedzamer weg zal leiden. Doch wat te denken van :1e verzekeringen in liet regeringsbladdat de Ministers niet de minste aanleiding hebben om hunne hou ding of hunne beginselen te wijzigen' Wil de Vooruitgangs- parilj de goede verstandhouding tusschen Regering en Volks vertegenwoordiging onmogelijk maken voegt het Mad er liijdan zal zij en niemand anders de gevolgen dam van voor hare verantwoording behooren te nemen. Bij deze woor den herinneren wij ons wat te dezer zake reeds eenmaal zeer geestig en te gelijk zeer juist is aangemerkt Wanneer een stuurman liet schip van Staat wil doen zeilen vlak tegen den wind in, en hij slaagt niet, dan handelt hij dwaas met dit den wind te verwijten. Den wind kan hij niet veranderen, en 't geeft, weinig of hij er zich over beklaagtmaar een «oed stuurman weet, den wind te gebruikenen door wenden en laveren toch vooruit te komen en het schip in behouden haven te brengen. Intusschcn zijn in Oostenrijk de Afgevaardigden verga derd, die de aankondiging van een wet op de mimsteriëele verantwoordelijkheid met, een driewerf herhaald leve de Keizer begroeten. De Regering toont dus en verklaart het bo vendien uitdrukkelijk dat zij aan do eclit constitutioneele beginselen zal getrouw blijven Toch kan zij er niet in slagen om de medewerking van Hongarije en andere Kroon landen te winnen. Het is soms noodig, dat men zich het verledene eens goed te binnen brenge om de'Hongaren niet van ondankbaarheid, onredelijkheid enz. lebeschuldigen. Het .kan ons niet moeijelijk vallen het treurige nieuws te verge ten dat in vorige jaren uit, Hongarije tot, ons overkwam maar voor de Hongaren was dit geen nieuws, maar werke lijkheid. Nu blijft de herinnering aan iets dat werkelijkhei l voor ons geweest is dat wij zeiven ondervonden hebben ,ons ongelukkig wat langer bij dan aan hetgeen ons als nieuwstijdingen wordt medegedeeld. Re Lamartine heeft eenmaal ecu woord gesproken, dat men niet aardig heelt gevondenvooral niet in den mond van een dichter: te laat. Wij willen hier niet beslissen, of dc .Fransche dichter-staatsmaii gelijk had, toen hij in 1818 aan de Hertogin van Orleans toevoegde, dat het te laat was; maar wij gelooven, dat dit woord in de geschiedenis der vol ken dikwijls vreeselijk waar wordt bevonden. Waar zich nationale haat of naijver heeft ontwikkeld, daar vergeeft noch vergeet men meerdaar is het onherroepelijk te laat. Oos tenrijk heeft zóólang het gelaat, steeds naar Deitschlaud gewénd tu Hongarije den rug toegekeerd zóólang zich als Duitsche Staat, gedragen en getracht er nog zoo half en half een Italiaansehe bij te worden, zich zóózeer beijverd voor zijn Duitsche politiek, dat het Hongarije van ziek vervreemd heeft. Wij weuschen met, wij hopen niet, maar wij vreezeu, dat het daarom ook hier te laat geworden is, om zijne Duit sche Staten met. zijne Kroonlanden tot een ondeelbaren Staat te vereenigen. Hoe meer Oostenrijk zich van zijne Duitsche politiek losmaakt, oes te gemakkelijker zou naar ouzemeeuiug de verzoening met Hongarije vallen. Zeer zeker zou het prijsgeven van Venetië en het zieli alzoo terugtrekken uit Italië die toenadering zeer bevorderen. Maar zoolang Oos tenrijk altijd zijn standpunt in Duitschland als zijn gewigtigst belang blijft beschouwenen er prijs op stelt om zich als tegenstander der Italiaansehe beweging 1e gedragen, zoolang zal Hongarije zich vreemd gevoelen aan de Oostenrrjksohe politiek, het zal die belangen beschouwen als die van een vreemden Staatde Regering zal er niet nationaal worden. Mr. C. If. Oproor.m. Het teeken des tijds. BEI.GSE. Den 1 Mei hebben eenige clerieale leden van den Senaat, het voorstel gedaan het inkomen van den gezant te Turin tot op 15000 fr. te verminderenten blijkc van afkeuring der erkenning van Italië. De ministers maakten van dit voorstel eene kabiuetskwestie. Den 3 werd het met 28 tegen 21 st. verworpen. Den 3 heeft, de Koning eene operatie ondergaan; de toestand van Z. M. schijnt niet zeer guustig te zijn. De aartsbisschop van Mechelcn heeft, gebeden voor zijn herstel uitgeschreven. Den 4 is in het Park te Brussel door de militaire muziek corpsen een concert gegevenwaarbij door officieren eene collecte werd gedaan voor de broodelooze werklieden te Uend welke ruim 13000 fr. opbragt. De Paus heeft voor die lieden 10000 fr. gezonden. KXGELIXD. Bij de opening der tentoonstelling te Londen waren on geveer 37000 personen in het gebouw bijeen, en daaronder de Kroonprins van Pruissen prins Oscar van Zweden en de cv koningin Maria Christina van Spanje. De mede tegen woordig zijnde Japansche gezanten lieten geen de minste verwondering blijken. Den 4 hebben de Japancsche gezanten met belangstelling den Zoölogischen tuin, den 5 de geschutgieterij van Lancas ter en den 6 het arsenaal van \V oolwioh waar ter hunner oere eene wapenschouwing gehouden werdbezigtigd. FRAKHBIJK. De Charivari heeft eene waarschuwing ontvangen, wegens een vertoog over den geul. de Goyondat voor de fransche wapenen en de instellingen des lands beleedigeud wordt geacht. ilet schijnt dat genoemde, pausgezinde bevelhebber thans werkelijk uit, Rome is teruggeroepen. De Koningin der. Nederlanden heeft den 1 Mei op het t'alais- royal gedineerd en den 3 het paleis van justitie en de II. kapel bezocht. In den avond, van den 6 kwam ook de Ko ning te Parijs, zijnde te Compiègne opgewacht door zijne gemalin en door prins Mural. Den 7, 's morgeus vroeg hebben de Keizer en de Keizerin met hunne Komngiijko gaster, een uitstapje gemaakt naar Saint-Cloud. Te 12 ure hebben de ministers hunne opwach ting bij den Koning gemaakt. Dén 8 woonden de hooge personen de wedrennen in liet bösck van Boulogne bij. IÏACIK. Den 4 heeft de Fraesclre vloot, voor Napels, tér eere des Koningsdie van den Onderkoning van Egypte vergezeld was een prachtig spiegelgevecht gehouden besloten door Bengaalsche verlichting met de ïVausche en Italiaansehe kleuren. In den avond van den dag heeft dc Koning per telegraaf Keizer Napoleon bedankt voor de welwillendheid jegens zijn persoon en de sympathie voor Italic. Z. M. voegde er bij «dat de in liet, Zuiden heerscliende rust Europa zal overtuigen dat de Italianen steeds vurig de eenheid van hun vaderland verlangen." Het ten Hove gegeven bal was ailerluisterrijkst en werd door 2400 personen en een groot aantal fransche, eugelsche en nationale officieren bijgewoond. Den 7 begaf de Koning zieli met de ministers naar Salerno, waar hij met geestdrift begroet werd. KKIJ£.|1J'S»S(K,V. De regering heeft nieuwe verkiezingen uitgeschreven ge grond op de kieswet van 1860; die aan de verkiezingen deel willen nemen, moeten die wet als geldig erkennen. Ver schillende kiezers van Kassei hebben tegen deze bepaling bij dc Bondsvergadering geprotesteerd. MK.ÏIt'O. De President Juarez heeft de generaals Finson Guloez en Negreie doen doodschieten. De fransche troepen hebben den togt naar de hoofdstad aanvaard. «{ÏSTE^'RMÏt. Aan de lioogeschool Ie Lamberg, waar het Poolsche ele ment het Ruthenische tracht te overheerschen zijn 2 hoog- leeraren aangesteld, om in het Ruthenisch onderligt, te geven in het Oostemijksohe burgerlijke-, straf-, handels- en wisselregt. Eene poging om in Salzburg even ais in Tyrol geschied is, een algemeen petitionement te organiseren tegen het wets ontwerp op de godsdienstige aangelegenhedenis door de krachtige maatregelen van den gemeenteraad van Satzburg mislukt. Te Weeuen is eene petitie aan de regering geteekend te gen de uitgifte van papieren geld door den Staat,, door de directie» van 3 spoorwegmaatschappijenvan do Donuu stoombootmaatschappij, van liet escomptc-bureau en van de spaarkas, door 22 leden van den gemeenteraad met den burge meester aan het hoofd, 12 bankiershuizen en 13 boekhandelaren De aauklagt wegens laster tc Dantzig ingesteld tegen de regeringsraad v. Kampte, isdoordestedelijkeregtbank afgewezen Te Keulen is niet één geestelijke tot kiezer benoemd. De Berljjiisehe kooplieden dieom aan de verkiezingen dee! te kunnen nemen, zich getroost hebbeu de Loipziger mis later dan gewoonlijk te bezoeken, zijn, bij hunne reis derwaarts aan alle stations met gejuich begroet. Niet één der ministers is tot Afgevaardigde verkozen. De partij van-den vooruitgang is door de verkiezingen versterkt de fractien der katholieken en constitutionele!! zijn verzwakt en de streng behoudende is op de vorige sterkte gebleven. Tegen den majoor Steinhardt en den regter Twesten, beide behoorende tot de vooruilgangspartij in de hoofdstadzijn regtsvordoringeu ingesteld ter zake van bij de verkiezingen gehouden redevoeringen. ItUSLiAKD. Voor de in het buitenland geopende leening is een derde meer dan het verlangde bedrag ingeschreven. De laatste termijn der oorloos-schadevergoeding, door den Keizer van Marooco verschuldigd, is afbetaald. Dien ten gevolge is een eskader naar Tetuan gezonden, om de Spaan- sehe bezetting van daar af te halen. VJE li K K34» S> E «T/iTKIV. Volgens het rapport van den zuidelijken bevelhebber Beau regard. zou hij, op den tweeden dag van den slag te Pitts burg (Corinthe)10000 krijgsgevangenen gemaakt en 36 kanonnen vermeesterd hebben, Was de geul. Buell het Bondsleger van geni. Grant niet komen versterken, dan zou het geheel vernietigd zijn geworden. Den 11 April heeft, het fort Pulaski zich overgegeven, na ge durende 30 uren gebombardeerd te zijn. Van weerskanten zijn slechts 1 man gesneuveld en 3 gekwetst, 47 Kanonnen en een groote voorraad ammunitie zijn in het fort, gevonden, De Separatisten hebbeu uit Yorktown dat zonder gevolg door do kanonueerbooten beschoten is, een uitval gedaan, om den linkervleugel van de raagt van M' Clellan omtetrek- kenmaar zijn daarbij terug gedreven. De federalisten hebben een aanval gedaan op de forten Jacksou en Phillip, welke de toegangen van New-Orleans verdedigen. Frederick-burg is door den vijand, die liet niet versterkt had verlaten en door de federalen bezet. Het gemeentebestuur hidden genl. MRotzeil doen weten, dat het zich niet tegen de bezetting der stad verzetten, maar dat de bevolking niettemin aan do Confederatie getrouw blijven nou. De hoer Cameron, do voorganger van den minister van oorlog Btannton, is te Philadelphia gevangen genomen. Den 1 Mei overleed te Utrecht de hoogleeraar J. I.. C. Schroder van der Kolk, inspecteur der krankzinnigengestichten. De Koning heeft den 2 een bezoek aan Deventer gëbragt, van waar rL. AL. na de illumiuatie te hebben bezigtigd, naar het Loo terugkeerde. Den 6 vertrok II. D. naar Parijs. De Staats'Courant meldde omtrent dien togt, dat dezelve geen ander doel Leeft, dan om liet Fransche hof te bezoeken, tij dens het verblijf der Koningin aldaar. Den 7 is de fabriekstad Enschede van 4420 inwoners, door cru allerhevigsten brand nagenoeg geheel vernield. Ilet vuur ont- sloud op den middag in eene arbeiderswoning, door het, sto ken met dennen-lakken (tot versiering bij 's Konings bezoek gediend hebbende), en sloeg weldra tot andere gebouwen over. 3 Malen gobluschtbarstten do vlammen telkens op nieuw uit en toen een onweershui met hevigen wind over de stad trok viel er bij het gebrek aan water aan geen blusscheu meer te denken, 's Avonds was daa ook van do stad wei nig of niets meer te vinden. Het stadhuis met alle archie ven, de 4 keiken, verschillende fabrieken en het meerendeet der huizen lagen in puin. De reeds door het vuur aange taste groote katoenspinnerij is door hulp uit llengelobehou den. 3 Personen worden vermist. De bevolking bragt den nacht door in het open veld en wordt thans door de om liggende gemeenten van brood enz. voorzien. De Commis saris des Konings in Overijssel en de minister van binn. za ken hebben zich onverwijld naar de plaats des onheils be geven. De Koning heeft uit Parijs reeds eene gift gezonden van f 2000, de Koningin van 500. In verschillende sleden vormen zich eommissien tot, het inzamelen van gelden voor de ongelukkigen. Door de ramp is ook de ruini 4000 zielen sterke bevolking van het aan Enschede palende Lonneker in armoede gedompeld, aangezien de meesten in de fabrieken der stad werk vonden. Den 8 is te Dordrecht met groote plcgtigheid het stand beeld van dry Schejfer op het Beursplein onthuld. Daarbij waren o. a. tegenwoordig 3 leden van de familie des (/verle nen uit Frankrijk en eene commissie van 5 heeren uit Parijs. De 2' Kamer heeft den 8 de onteigeningswet tot uitbrei ding, in het belang van de gezondheidstoestand, der stad Rotterdam aangenomen met, 39 tegen. 22 st. GEM EENTERAA Zitting van den 7 Mei 1862 No. 8. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig ]2 leden. Afwezig de Heeren Kluppel, Cosier en T. L. Kotrn. De vergadering geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn gelezen: 2. Eene missive van HU. Gedep. Staten, ten eeleide der Goedgekeurde in de vorige vergadering vastgestelde besluiten tut het doen der af- en overschrijvingen van 1600 en van f 106.955 op de gemeeutehegrooting van 1861. Koor kennisgeving aangenomen. 3. Missive van ais boven houdende mededeeliug dat IIH. Gedep. Stalen er geen bezwaar in vinden, dat do beide ver kiezingen voor een lid der Provinciale Stalen en van een lid voor den Gemeenteraad gelijktijdig, ten overstaan van het zelfde stembureau, plaats vinden. Als gevolg hiervan is de werkkring van het ter vorige ver gadering benoemde stembureau ook tot da verkiezing van een lid voor den gemeenteraad uitgebreid. Van dc commissie van financien: 4. Rapport op de voorgestelde reparation der dakwerken aan de gebouwen bij de algemeene begraafplaats. In overeenstemming daarmede is beslotendie herstellingen in de begroolhig der gemeentewerken voor 1S63 op!«nemen. 5. Idem op (ie dooi' den Schuttersraad govraagde magtiging tot het doen van af- en overschrijvingen ia zijne begrootiug van 1861. Op de conclusie van hel rapport toegestaan. 6. Idem op de door J. Metz Burkunk gevraagde lijdelijke huur vau het onderste gedeelte van den stal der voormalige kascriie.

Alkmaarsche Courant | 1862 | | pagina 2